Je potřeba model release?

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Re: Je potřeba model release?

Příspěvekod Marsan » 30. červen 2017 09:30

ROYALTY FREE: např někdo koupí ten traktor a dá ho na propagační leták, pořádáme farmářské trhy, prodáváme brambory, opravujeme traktory, povozíme Vás na traktoru..... prostě komerční využití fotky, něco svého (někoho jiného) propaguji

EDITORIAL: např v televizi reportáž o sklizni a v pozadí ten traktor, v novinách článek o sklizni, nehodě, o zemědělské technice.... prostě o něčem píší a dají ilustrační fotku - neprodávají
Hodnocení: 0
Marsan
 
Příspěvky: 973
Registrován: 25. květen 2015 06:57
Bydliště: utekl jsem z Brna kousek vedle

Reputace: +215

Re: Je potřeba model release?

Příspěvekod PandaWild » 30. červen 2017 10:07

Někdy je rozlišení komerční/nekomerční využití obtížné:
- Zpravodajství: V XXX otevřeli nové koupaliště (zisky jsou úměrné čtenosti zprávy)
- Provozovatel: Otevřeli jsme nové koupaliště (zisky jsou úměrné čtenosti zprávy)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Je potřeba model release?

Příspěvekod Marsan » 30. červen 2017 10:47

PandaWild píše:Někdy je rozlišení komerční/nekomerční využití obtížné:
- Zpravodajství: V XXX otevřeli nové koupaliště (zisky jsou úměrné čtenosti zprávy)
- Provozovatel: Otevřeli jsme nové koupaliště (zisky jsou úměrné čtenosti zprávy)

jj v tomto případě je ta hranice asi úzká, ale těžko dokázat, že novinář ten článek psal za účelem PR pro provozovatele bazénu :lol:
Hodnocení: 0
Marsan
 
Příspěvky: 973
Registrován: 25. květen 2015 06:57
Bydliště: utekl jsem z Brna kousek vedle

Reputace: +215

Re: Je potřeba model release?

Příspěvekod zbynek » 6. červenec 2017 08:04

Omlouvám se za pozdní odpověď, je moc práce.

Pokusím se krátce vysvětlit. Fotobanky rozdělují obrazový materiál do dvou skupin. Na komerční a redakční.

Komerční může být použit v podstatě na cokoliv, dle ceny za stažení a s tím související licenční ustanovení. Od reklamních banerů, letáků, kalendářů až po potisk upomínkových předmětů.

Redakční snímky mohou být použity v souvislosti se zpravodajstvím a nebo jako ilustrační materiál k článkům v časopisech, na netu i v televizi atd..

Co se týká fotek lidí z ulic a podobně, tak se jedná o fotky z veřejného prostoru. Pokud nebude z fotky patrné, že byla focena ta která konkrétní osoba, tak můžete použít jako komerční. Někde jsem tu o tom psal článek.

A jestli to má smysl dávat na fotobanky tento druh fotek. Myslím si, že má. Jednak existují fotobanky, které se na tento žánr specializují. U nás je to třeba Fotobanka ČTK.

U klasických MS fotobank máte šanci, že někoho nějaká fotka zaujme a proklikne se do portfolia autora.

Pokud bych se chtěl věnovat tomuto žánru já, tak bych si zvolil nějaké téma a začal je systematicky zpracovávat. Třeba folklór na Moravě, nebo kluby vojenské historie či cokoliv jiného. Po světě je spousta různě zaměřených webů a časopisů a pokud jejich redakce zjistí že pod Vašim nickem najdou vždy něco zajímavého, tak to může být z hlediska prodejnosti docela zajímavé.

Zbyněk
Hodnocení: 0
zbynek
 
IP: 90.176.73xx

Reputace: 0

Re: Je potřeba model release?

Příspěvekod ivusakzkrabice » 10. červenec 2017 08:11

Tak se též přidám. Editorial má rozhodně smysl, prodám i přes Profimedia a v reportu mám vždy použití. Víc jak 98 % dělá editoriální využití. Málokdy se mi "poštěstí", že tam mám komerční použití.
Jinak nejsou to jen časopisy a noviny, ale využívají je i informační servery. Určitě si tím člověk portfolio nekazí ba právě naopak - mnohdy člověk zachyní neopakovatelnou situaci, kterou jiný v portfoliu nemá.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Předchozí

Zpět na O focení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé