Vyfocená sousedovic zahrada a dům

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Vyfocená sousedovic zahrada a dům

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 23. červenec 2017 19:58

Prodávám jednomu klientovi rodinný dům a když jsem fotil výhled z okna, tak je tam vidět část sousedovic domu a jeho zahrada.
Jemu se to nelíbí a polal mi tento mail: tímto Vás žádám, aby jste ze svých stránek odstranil fotografii v galerii pozice č. 23 při prodeji domu v Želči, neboť tímto zasahujete a porušujete mé Soukromí, které je osobní oblast jednotlivce, nebo skupiny - potřeba chránit práva před zveřejňováním! Tímto se dopouštíte, jak si jste jistě vědom porušení Listiny základních práv a svobod.
Já tu fotku samozřejmě odstraním, nemám důvod vytvářet nějaké spory, ale zajímalo by mě, co si o tom myslíte.
Podle mne mám právo vyfotit jeho majetek, pokud nejsem na jeho pozemku, ale nevím, jak to vyargumentovat. Díval jsem se na svobodu panoramatu, ale tam se to řeší jenom z pohledu autorských práv.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 753
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +329

Re: Vyfocená sousedovic zahrada a dům

Příspěvekod Marsan » 23. červenec 2017 20:18

těžko takto odpovědět, rozhodoval by soud jak moc jsi zasáhl do práva na soukromí. běžné jsou fotky, které obsahují i pohled na majetek druhých osob. Tady je to ale použito pro čistě komerční užití (realitka ?) něco jiného je umělecký záměr. Ve finále vždy záleží na rozpoložení soudce co to dostane... :? radši bych to rozostřil...
Hodnocení: 0
Marsan
 
Příspěvky: 973
Registrován: 25. květen 2015 06:57
Bydliště: utekl jsem z Brna kousek vedle

Reputace: +215

Re: Vyfocená sousedovic zahrada a dům

Příspěvekod Host » 23. červenec 2017 20:30

Ono to zase není tak složité. Využití snímku k prodeji čehokoliv je reklama a z toho důvodu je nutný souhlas majitele.
Bez souhlasu (s advokátem za zády) je možné je pouze zpravodajské užití. Například: Dům nebezpečného devianta, který na zahradě zakopal mrtvolu a byl odsouzen na xy let. Pokud je na na útěku, tak můžeš přidat i sousedův obličej... :mrgreen:

Svoboda panoramatu není nahá sousedka u bazénu i když z toho taky může být pěkná bodyscape https://bodyscapes.com/
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Vyfocená sousedovic zahrada a dům

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 23. červenec 2017 21:24

Host píše:Využití snímku k prodeji čehokoliv je reklama a z toho důvodu je nutný souhlas majitele.

A toto je napsané kde? (krom pravidel fotobank) To není řečncká otázka, opravdu by mě to zajímalo.
Já se na to dívám takhle. Dokumentuji a inzeruji aktuální stav domu. K tomu patří i výhled z okna. To, že tam má náhodou barák, přece není můj problém - to omezuje zase mojí svobodu jako prodávajícího (nebo jeho zástupce) vyfotit si výhled z okna a následně ho inzerovat.
Jinak, díky moc za reakce.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 753
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +329

Re: Vyfocená sousedovic zahrada a dům

Příspěvekod castyhost » 23. červenec 2017 21:35

"potřeba chránit práva před zveřejňováním"
soused je vesela kopa :-)

jedině soud může rozhodnout, jinak se tu mužeme bavit donekonečna

btw, jestli by k soudu došlo, mělo by to "Barbra Streisand effect"
určo na guglemaps bude sousedovic domek ze všech stran i se sousedem ;-)
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: Vyfocená sousedovic zahrada a dům

Příspěvekod Marsan » 23. červenec 2017 21:44

castyhost píše:............

jedině soud může rozhodnout, jinak se tu mužeme bavit donekonečna


bohužel (nebo bohu dík..) o tom to je... soudnictví je zcela samostatný svět, z vlastní zkušenosti jak jsem psal... záleží jak se ten soudce rozhodne... je to prostě hraniční a na posouzení jak moc to zasahuje do práva na soukromí...
Hodnocení: 0
Marsan
 
Příspěvky: 973
Registrován: 25. květen 2015 06:57
Bydliště: utekl jsem z Brna kousek vedle

Reputace: +215

Re: Vyfocená sousedovic zahrada a dům

Příspěvekod PandaWild » 23. červenec 2017 21:50

Tady se sice zabývají fotografiemi nemovitosti z jiného důvodu, ale může to také posloužit:

"...nový občanský zákoník ve svém § 86. Dle tohoto ustanovení nesmí nikdo zasáhnout do soukromí (tedy i do sféry obydlí, čímž se nemyslí pouze vstup do obydlí, nýbrž i jiné zásahy do této oblasti) jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit."

Budova je sice focená z veřejného místa, ale je to záběr na soukromý pozemek a tedy se dá chápat jako zásah do soukromí.

http://www.bezplatnapravniporadna.cz/on ... ustny.html
+Baldion Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Vyfocená sousedovic zahrada a dům

Příspěvekod Ravennka » 23. červenec 2017 21:56

Staví nám tu naproti developer 5podlažní dům a na panelák naproti si umístili webku, která mířila přes staveniště na náš dům + celý zbytek ulice (je tu asi 6 rod. domů v ulici, kolem jsou paneláky).
Byl to naprosto ráj pro zloděje - přesně bylo na webce vidět, kdy jsme (my nebo sousedi) vyšli z domu, kdo k nám jde, kdy se (ne)svítí, atp. ... stěžovali jsme si u developera a ten nejdříve celou naši ulici rozostřil a později nahradil statickým obrázkem s rozostřenými domy.

Takže si říkám, že i když developer stáhne ocas, tak asi na tom něco bude. Protože ti se normálně s ničím neštvou...
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: Vyfocená sousedovic zahrada a dům

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 23. červenec 2017 22:57

Pando díky, to je přesně to ustanovení, které by se na to asi použilo, pokud by to šlo k soudu. Že jsem mu touto konkrétní fotkou narušil soukromí, by ale podle mne dost těžko dokazoval. K soudu to samozřejmě nepůjde, já se s ním hádat nebudu - stejně jako ten developer, z toho nekuká žádný výnos. Spíš jsem si na to chtěl udělat nějaký názor obecně.
Fotku ze street view jsem mu chtěl také poslat, ale to je taková prdel, že tam google ani seznam ještě nedorazily.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 753
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +329

Re: Vyfocená sousedovic zahrada a dům

Příspěvekod Lenka » 24. červenec 2017 05:21

Z hlediska práva není co dodat.

Z hlediska zkušenosti: kdysi jako mladé tele jsem dostala za úkol vyfotit výrazný dominanty Prahy 5 na web Městské policie, který tehdy vznikal. Mimo jiné jsem cvakla nějakej "typickej" barák a už vyletěl chlápek, kterej prohlásil, že je majitel, a že si nepřeje, aby se toto fotilo (podle projevů nějakej paranoik, pořád řešil důvod, proč ten objekt fotím). Takže ano, lidem to zpravidla vadí. Z různých důvodů. Někdy třeba proto, že tu mrtvolu mají na zahradě oni.

Z hlediska chytré horákyně fotky ne-prodávaných objektů do inzerce nebo na veřejnej web nepatřej - řekněme, že by si vážný zájemce vyžádal další záběry, mohl by je dostat mailem nebo pod heslem, ne?
Hodnocení: 0
Jsem medvěd.
Uživatelský avatar
Lenka
 
Příspěvky: 4050
Registrován: 11. březen 2014 14:56
Bydliště: Bojov, Čisovice-Bojov, Střední Čechy

Reputace: +206

Další

Zpět na O focení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé