Sady, sety, kolekce nebo série

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Sady, sety, kolekce nebo série

Příspěvekod Zmrzlinář » 6. říjen 2017 08:58

Ahoj,

jaké máte zkušenosti se sadami? Myslím sety, kolekce, sestavy, má to třeba Shutterstock.

Já pořád nevím, jestli je lepší dělat to jakoby podle kategorie (např. krajina, jídlo, makro) nebo spíše podle tématu (např. Krkonoše, hory, polévky, burgery, motýli, včely). Já mám ve zvyku jednu věc fotit z několika úhlů a někdy s různým nastavením, kompozicemi atd. a tohle funguje dobře, dost často někdo rovnou koupí 5 variant najednou.

Váhám, tápu, mám to napůl rozdělaný a nedodělaný. A vůbec, otázka všech otázek - má to vůbec smysl se s tím takhle *** (párat)? Děláte to? Má to efekt? Já mám fotek zatím pár stovek, ale až jich bude třeba pár tisíc, možná zjistím, že to má smysl a pak to třiď že jo.

Díky!
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Zmrzlinář
 
Příspěvky: 256
Registrován: 21. červenec 2016 17:15
Bydliště: Úvaly

Reputace: +20

Re: Sady, sety, kolekce nebo série

Příspěvekod shalom3 » 6. říjen 2017 09:46

Tohle třídění se navenek k zákazníkovi projevuje snad jen na Šutru. Možná tam to určitý význam má. Když třeba fotíš jídlo a dáš to do sady, je možné, že pokud zákazník najde jednu vyhovující fotku, tak se podívá i na ostatní z té sady a koupí další - aniž by se probabrával celým portfoliem. Jako titulní fotku viditelnou pro danou sadu tam můžeš vybrat nějakou atraktivní, což taky může upoutat. Asi bych tedy doporučila, aby sis udělal sady pro svá oblíbená témata (jídlo, krajiny, lidé....). Tyhle sady pak označit jako publikované, ale můžeš tam mít i různé sady, které chceš sledovat např. z hlediska prodejů apod.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Sady, sety, kolekce nebo série

Příspěvekod duben » 6. říjen 2017 09:57

Chápu kolekce tak, že v prodeji s ohledem na vyhledávání ti nijak nepomůžou. Sice možná fotobanka někde nabídne, že je to z nějaké tvé kolekce, ale těžko je někdo použije.

Takže pokud chceš určité sety někde sdílet na svém FB, webu apod. s tím, že nabídneš lidem co tě sledují a kupují tvoje fotky, konkrétní téma fotek, nebo to třeba někde nasdílíš někomu kdo to hledá, tak pak to dává smysl.

Ještě se pak taky dají používat pro sledování příjmů a podle toho si snadno udržovat přehled o tom co se jako téma prodává. Vím že Petr a možná i další si dělají skupiny pro každý měsíc, kam dají to co se nahrálo za jeden měsíc a používají to pro sledování příjmů na konkrétní období. V tomhle ohledu mi přijdou poměrně praktické.
Hodnocení: 0
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: Sady, sety, kolekce nebo série

Příspěvekod Zmrzlinář » 6. říjen 2017 12:56

duben píše:Vím že Petr a možná i další si dělají skupiny pro každý měsíc, kam dají to co se nahrálo za jeden měsíc a používají to pro sledování příjmů na konkrétní období. V tomhle ohledu mi přijdou poměrně praktické.


Prosím pěkně, mohl bys to rozvést? To je velmi zajímavé!
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Zmrzlinář
 
Příspěvky: 256
Registrován: 21. červenec 2016 17:15
Bydliště: Úvaly

Reputace: +20

Re: Sady, sety, kolekce nebo série

Příspěvekod duben » 6. říjen 2017 14:38

Já si třeba sleduju skupiny podle zvířat, abych věděl, která se stahují víc, která málo a která vůbec.

Petr Václavek tu tuším na fóru někde psal, jak si pro každý měsíc udělá na shutterstocku novou skupinu, třeba pro září to bude "2017-09", nezvěřejní ji, ale dá do ní všechny obrázky které uploaduje během záží tohoto roku, podobně s dalšími měsíci. Vidí pak snadno které měsíční uploady kolik vydělaly a když je podělíš počtem měsíců, které uběhly od doby kdy ve fotobance jsou, případně počtem fotek/ilustrací v nich, získáš představu zda výnosnost z fotky/ilustrace v čase klesá, roste, stagnuje apod. Samozřejmě s tím zahýbou nějaké bestsellery, ale z hlediska statistiky to je asi docela zajímavé takhle sledovat. Zvlášť když si umíš ty údaje ze stránky nějak automatizovaně stáhnout a dál zpracovávat třeba v excelu nebo jinak.
Hodnocení: 0
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: Sady, sety, kolekce nebo série

Příspěvekod Baldion » 6. říjen 2017 16:28

shalom3 píše: Jako titulní fotku viditelnou pro danou sadu tam můžeš vybrat nějakou atraktivní, což taky může upoutat.


Tohle mě zaujalo. Poradíte, jak to udělat, aby se jako titulní fotka zobrazovala ta, kterou tam chci mít? ;) Asi jsem technicky zakřiknutější.... :D
Hodnocení: 0
Baldion
 
Příspěvky: 460
Registrován: 1. prosinec 2016 17:44
Bydliště: Jižní Morava

Reputace: +131

Re: Sady, sety, kolekce nebo série

Příspěvekod ivusakzkrabice » 6. říjen 2017 17:11

Baldion píše:
shalom3 píše: Jako titulní fotku viditelnou pro danou sadu tam můžeš vybrat nějakou atraktivní, což taky může upoutat.


Tohle mě zaujalo. Poradíte, jak to udělat, aby se jako titulní fotka zobrazovala ta, kterou tam chci mít? ;) Asi jsem technicky zakřiknutější.... :D


Musí se vkládat jako první..
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: Sady, sety, kolekce nebo série

Příspěvekod shalom3 » 6. říjen 2017 17:21

Ne ne. Když máš nějakou sadu a rozklikneš ji, tak nahoře je takový šedý pruh. Na nem je úplně vlevo ikonka obrázku, který je vidět jako titulní obrázek sady pro zákazníka. Na tu ikonku klikneš, objeví se hláška Click below to select a new cover image for the set. Pak vybereš jakýkoli obrázek.
+Baldion, +Bananaboy, +GreatWhite, +soim Hodnocení: +4
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Sady, sety, kolekce nebo série

Příspěvekod Baldion » 6. říjen 2017 17:57

shalom3 píše:Ne ne. Když máš nějakou sadu a rozklikneš ji, tak nahoře je takový šedý pruh. Na nem je úplně vlevo ikonka obrázku, který je vidět jako titulní obrázek sady pro zákazníka. Na tu ikonku klikneš, objeví se hláška Click below to select a new cover image for the set. Pak vybereš jakýkoli obrázek.


Oooooooo :o Funguje toooooo :P Máš mé veliké díky a klaním se až k zemi :P
Hodnocení: 0
Baldion
 
Příspěvky: 460
Registrován: 1. prosinec 2016 17:44
Bydliště: Jižní Morava

Reputace: +131

Re: Sady, sety, kolekce nebo série

Příspěvekod Bananaboy » 6. říjen 2017 18:00

Wau, super! Som ani netušil, že si môžem sám vybrať náhľadový obrázok. U niektorých setov mi to hodilo ako náhľadovky poriadne šeredky ešte z čias keď som to s Illustratorom moc nevedel, takže keď bude čas a nebude zrovna do čoho pichnúť, tak ich pomením za krajšie náhľadovky. ;) Díky moc za dobrý tip!
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Bananaboy
 
Příspěvky: 3837
Registrován: 8. duben 2013 19:18
Bydliště: Slovensko

Reputace: +1026

Další

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé