Nikon x Canon

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Nikon x Canon

Příspěvekod Riky » 15. leden 2018 03:48

Chtěla bych se zeptat na váš názor, kterou značku z těchto dvou. Problém je, že neumím specifikovat svoje požadavky, nároky a očekávání. Ne že bych nevěděla co chci fotit, problém je že všechno. Od psů běhajících po zahradě, přes jídlo, portréty, panoramata, fotit venku, uvnitř, kontrast, noční.... a aby fotky lezly bez šumu, světlé a ostré. A kdybyste si toho ještě nevšimli, jsem od přírody skromná. :lol:

Ne ale vážně. Vím že tak univerzální foťák není, každý je lepší na něco jiného. Ale přesto bych určitou univerzálnost uvítala, nepotřebuju to nejlepší na trhu. Teď fotím nejlevnější zrcadlovkou Canon EOS 1300D, takže asi cokoli o pár tisícovek výš bude dávat lepší výsledky než ten nynější.

Ale abych se vrátila ke svému dotazu - nejde mi ani tak o konkrétní typ foťáku jako spíš o to kterou značku vzít. Canon jsem měla vždy, ale z více důvodů jsem nahlodaná přejít na Nikon. A protože, jak jsem psala výš, nevím co budu fotit nejvíc (nebo spíš všechno ve stejném zastoupení - jako dosud), budu moc ráda, pokud mi napíšete jen:
"Proč používáte zrovna tu značku foťáku kterou používáte, a ne její konkurenci?"

PS: A ještě malý dotaz - máte nějakou zkušenost s bazarovými foťáky od Megapixelu? Od soukromníků bych se bála foťák koupit, ale v Megapixelu u každého píšou, že ho odborně testovali, dávají na něj záruku 6 měsíců a můžu ho do 14 dní vrátit. Máte nějakou zkušenost jestli tyhle věci opravdu platí, a jestli jsou ty foťáky opravdu zkouknutý (aby to nebylo kus od kusu - na který zrovna náhodou narazím).
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Riky
 
Příspěvky: 107
Registrován: 6. leden 2018 14:23

Reputace: +20

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod Host » 15. leden 2018 08:01

Tohle je vynikajici tema... :D Canon pouzivam protoze je lepsi nez Nikon a Nikonisti jsou troubove... :lol:
Ted vazne, je to uplne jedno. Podstatny je mezikus mezi fotoaparatem a zemi... :D Kdysi davno jsem s Canonem zacal a uz jsem potom nikdy nemel potrebu cely system menit. Kolega pouziva leta Nikon a je take spokojeny. O tom kdo ma lepsi fotky jsme se dodnes nedohodli... :lol:
+Marsan, +Riky Hodnocení: +2
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod castyhost » 15. leden 2018 08:08

existuji servery/diskuze, kde se toho muzes dozvedet vic, treba
http://forum.digiarena.e15.cz/
https://www.dxomark.com/category/camera-reviews/
https://www.dpreview.com/

pevny sklo bude mit (skoro) vzdy lepsi kresbu nez o tridu dve lepsi zoom
slabsi telo se spickovym objektivem udela lepsi vysledek nez obracene
na macro a dalku je lepsi a levnejsi crop, tj m3/4 nebo APS
na spickovy detaily a posilovani pri noseni FF
atd

imho nema cenu zbavvovat se setu za 10tis a kupovat set za 12tis

s bazarem na Paladixu (deset veci) i Megapixelu (dve veci) mam oboje zkusenosti
+Riky Hodnocení: +1
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod Vero » 15. leden 2018 09:08

Přesně, je to úplně jedno. Objektivy Canon nesedí na Nikon. Tudíž, pokud chceš kupovat jen nové tělo, zůstaň u Canonu. Jinak jestli máš základní setové objektivy, tak bych možná před novým tělem pouvažovala spíš nad koupí nějakého světelnějšího objektivu (f 1,8 udělá při přechodu z f 4 s fotkama hotový zázrak :D )... (Já začínala na základní zrcadlovce od Nikonu a setovýma objektivama, pak si koupila lepší obketivy - jeden bazarový a jeden nový - a asi rok na to lepší tělo opět z bazaru. Zpětně bych to neudělala jinak.)
+Marian, +Riky Hodnocení: +2
Vero
 
Příspěvky: 353
Registrován: 8. září 2016 12:08

Reputace: +54

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod micka » 15. leden 2018 10:10

ahojky,
pokud foťák splňuje požadované technické parametry, tak je jedno, jaké jméno má natištěné zvenku. M.
Hodnocení: 0
micka
 
IP: 213.220.204.xx

Reputace: 0

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod Egeris » 15. leden 2018 10:31

Mám Nikon, protože když jsem si vybíral první zrcadlovku, tak se mi s Nikonem pracovalo mnohem lépe.

Druhý důvod je ten, že od Canonu jsem měl tiskárnu, která den po konci záruční doby přestala fungovat (vygoogli si Canon - chyba B200, je to známé "kurvítko"). Po této zkušenosti jsem se zařekl, že od Canonu nechci už nikdy nic :D
Hodnocení: 0
Egeris
 
Příspěvky: 436
Registrován: 21. duben 2017 06:33

Reputace: +104

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod duben » 15. leden 2018 13:09

Nekupuješ foťák, ale systém. Tedy soubor těla, objektivů, blesků apod. Které nejsou mezi Canone a Nikonem navzájem kompatibilní. Pokud ke Canonu nemáš kromě setového objektivu nic jiného, tak na tom zatím ještě moc nezáleží co zvolíš.

Podstatné pro rozhodování bych viděl:
- jestli ti nějak zásadně vyhovuje nebo líp sedí v ruce jedna konkrétní značka
- kolik kamarádů / známých okolo tebe používá Nikon / Canon a můžeš si o nich sem tam něco půjčit ať už skla, blesky apod. Pokud je většina u Canonu jdi do Canonu, pokud na Nikonu vol taky Nikon.

Ve stejné třídě nabízejí plus mínus to samé a pkud jeden chvíli v nečem převyšuje v příští generaci je všechno zase jinak, ale není tam nějak zásadní rozdíl. Aktuálně je možná hodně univerzální a chválený Nikon D850, kvůli kterému i někteří Canonisti zvažují změnu systému, ale to už bude asi naprosto jiná cenová hladina, než o které uvažuješ.

Zvlášť když vlastně nevíš co chceš fotit a chceš "všechno" tak je dobré si ze začátku to vybavení trochu půjčovat, než utratit desetitisíce za něco co se ti pak bude válet na poličce a chytat prach.
+Marian, +Riky Hodnocení: +2
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod Riky » 15. leden 2018 15:17

Díky za názory. Je mi jasné že záleží hlavně na tom článku mezi foťákem a zemí, ale přece jen foťák za 10 000 má víc technických omezení než třeba za 30 000. Lepší tělo si chci koupit, protože u toho stávajícího narážím na jeho limity - těším se že nový dokáže více snímků za sekundu, že bude možné fotit na vyšší ISO, že lépe prokreslí kontrastní místa,.... Teď jde jen o to, od které značky ho vzít.

Z různých zdrojů jsem četla, že například Nikony mají nižší šum a jsou rychlejší v ostření. Na druhou stranu vím, že třeba pan Prosický nedá na Canony dopustit a to potřebuje mít jeho vlastnosti taky v dobré kvalitě. Tak jak si pak mám vybrat? Proto bych brala, kdyby tu někdo napsal - měl jsem Nikon, ale vadilo mi to a to, tak jsem přešel na Canon a je to ok. Nebo obráceně. Vaše osobní praktické (a nezaplacené) zkušenosti jsou pro mě víc než recenze z obchodů či časopisů.

Od Canonu mám jen jedno tělo a dva objektivy (setový 18 - 55 mm a nedávno koupenou 50). Mimochodem ta 50 mě fakt nadchla, kresba úplně jinde, šum jinde, rozmazané pozadí (takže objekt krásně vystoupí), od té doby co ho mám mi seťák tloustne samou nečinností. 8-)

Je mi jasné, že kdybych šla do Nikonu, budu muset koupit jiné objektivy. Ale mám jen ty dva, tak to není nic hrozného a navíc ten starý Canon si určitě nechám, takže je ještě využiju.

duben píše:kolik kamarádů / známých okolo tebe používá Nikon / Canon a můžeš si o nich sem tam něco půjčit ať už skla, blesky apod.
Aktuálně je možná hodně univerzální a chválený Nikon D850, kvůli kterému i někteří Canonisti zvažují změnu systému, ale to už bude asi naprosto jiná cenová hladina, než o které uvažuješ.


To by bylo super, ale mezi mými známými nejsou žádní fotografové. Nemám žádného kamaráda ani fotografického nadšence (byť třeba jen s kompaktem). Asi to bude tím, že žiju na vesnici a moji kamarádi taky. Město (a zvlášť velké) bude o něčem úplně jiném co se zálib lidí týče. Tady je největší událost roku jít v létě na houby. 8-) Ale už jsem rozhodnutá se vydat na workshop abych taky přišla mezi stejně postižené jako jsem já. 8-)

A ten Nikon D850 je opravdu cenově jinde, kdyby byl za polovic, ještě by se (s přihlédnutím k dobrému doporučení) pouvažovat dalo, ale i v souvislosti že s vážným focením teprve začínám, tak by to asi bylo jako koupit si BMW a mít čerstvý řidičák. :)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Riky
 
Příspěvky: 107
Registrován: 6. leden 2018 14:23

Reputace: +20

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod duben » 15. leden 2018 15:53

Právě Ondra Prosický prý přechod na Nikon zvažuje právě kvůli D850. Jinak je to opravdu podobné a rychlost ostření nebo míra šumu záleží model od modelu v konkrétní třídě. Osobně si myslím, že maličko méně/hezčeji možná šumí Nikon u nejvyšších modelů, jinak je to dost podobné. Rychlost ostření byla tuším problematický u nějakých 5D marků (taky cenově mimo to co hledáš) a i tam to zlepšili.

Kde je rozhodně Canon dál než Nikon je v natáčení videa, ale pokud ti jde o focení nebude to základní rozhodovací faktor a Nikon se v tomhle u nových modelů už taky celkem posunul.
Hodnocení: 0
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod ToM » 15. leden 2018 19:14

duben píše:Právě Ondra Prosický prý přechod na Nikon zvažuje právě kvůli D850


Tak to mě zaujalo. Nebude následovat Stacha a Bambouska? Docela by mě zajímal jeho názor na OM-D E-M1 Mark II
Hodnocení: 0
ToM
 
IP: 93.91.49.1xx

Reputace: 0

Další

Zpět na O focení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé