Nikon x Canon

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod NaturePhoto.cz » 16. leden 2018 16:57

Přibližně už asi osm let je vcelku jedno, jaký fotoaparát použiješ, zrcadlovka bezzrcadlovka. Stačí alespoň senzor jako má ten Olympus. Nejdůležitější mi přijde to, co tu už někdo zmiňoval, podívej se, co kdo má ve tvém okolí - může ti poradit s ovládáním, může něco půjčit. Důležité je nabídka bazarových objektivů.

Pan Prosický zůstává u Canon, asi navždy. Nikonovské zrcadlovky jsou fajn, ale mám u nich spoustu práce přiblížit jejich výstup (při zpracování RAWů) tomu, na co jsem zvyknutý u RAW Canon. Pokud u zpracování fotky trávím déle než 20 sekund je něco špatně (podobná pruda je to u toho Olympusu).
+Riky Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
NaturePhoto.cz
 
Příspěvky: 31
Registrován: 23. červenec 2015 18:55

Reputace: +35

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod ivusakzkrabice » 16. leden 2018 17:13

Můžu se vůbec vmísit do diskuze, když jsem pentaxářka? :D

Tak první si musí říct peněženka, co zvládne.
Druhá je řadě ruka, která foťák drží. Takže je čas vyrazit do značkových prodejen, tam si postupně nikon a canon (a třebas i ten pentax - ne že bych se vtírala..) pořádně ošahat, někdy prostě tohle rozhodne.
Za třetí pak už jen si doladit požadavky na funkce a samosebou na objektivy..

U mě už od dob focení na klasiku rozhodl bod dvě a to úchop - jak sedne do pazoury :) ;)
+Riky Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2403
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +718

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 16. leden 2018 17:40

ivusakzkrabice píše:Druhá je řadě ruka, která foťák drží. Takže je čas vyrazit do značkových prodejen, tam si postupně nikon a canon (a třebas i ten pentax - ne že bych se vtírala..) pořádně ošahat, někdy prostě tohle rozhodne.

Jako když si Harry Potter kupoval svoji hůlku. The wand choses the wizzard.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 754
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +329

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod teta » 16. leden 2018 17:47

V Megapixelu je možno si některé foťáky půjčit na den na odzkoušení zdarma. T.
+ivusakzkrabice Hodnocení: +1
teta
 
IP: 94.113.4.xx

Reputace: 0

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod ToM » 17. leden 2018 09:10

Riky píše:ToM - a co hlavně fotíš? Myslím jsi-li univerzální nebo zaměřený jedním směrem.


Jsem zaměřený. Mám Sony A7R a to rozhodně není univerzální foťák. Fotím hlavně krajiny, sem tam architekturu. Potrpím si na maximální kvalitu výstupu a to mi toto tělo dodá. V čem naopak zaostává je ostření a rychlost snímání. Fotím samozřejmě rodinu jako každý a stíhat čtyřleté dítě v pohybu je s tímhle foťákem obtížné. Ale to jsou rodinné fotky, takže to neřeším. Kdybych fotil komerčně sport, nebo reportáže volil bych jiné preference > jiné tělo.
Hodnocení: 0
ToM
 
IP: 178.255.168xx

Reputace: 0

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod castyhost » 22. leden 2018 21:23

tak co to bude?
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod Riky » 23. leden 2018 00:02

castyhost píše:tak co to bude?


Jestli je to dotaz na mne, tak zrovna teď jsem se sem přišla sdílnout (protože sdílená radost je dvojitá radost). 8-)

Před chvilkou jsme se vrátili z Prahy z Megapixelu se svým úlovkem. jestli tuhle diskuzi čte některý z jejich prodavačů zdravím a děkuji moc za trpělivost s naší celodenní přítomností a za ochotu odpovídat na naše všetečné otázky.

Rozhodování to bylo tůze těžké (nejen v tom obchodě ale i ty dny předtím), protože taková investice.... no prostě mám nakonec Canon EOS 80D. Velmi vážně jsem zvažovala ještě Nikon a Olympus. Jenže Nikon mi moc nepadl do ruky, byl celkově větší a těžší než Canon a neměl otočný display, tak jsem ho přímo v obchodě brzy vyloučila. U Olympusu mě moc lákala pětiosá stabilizace v těle, která se ještě sčítá s případnou stabilizací v objektivu, ale bylo to něco úplně jiného než na co jsem teď zvyklá (hlavně digitální hledáček), tak převládl strach z neznámého (= pro mě nejisté výledky), tak jsem nakonec zůstala u Canonu. Spoléhám na to, že spousta lidí tvrdí, že na téhle cenové úrovni už je jedno na jaké železo se fotí, že spíš záleží na tom dvounohém za hledáčkem. Tak teď zkusím vylepšovat spíš tenhle těžkopádný článek. :)

Nakonec největší problém pro mně bylo vybrat si mezi mezi Canonem 77D a 80D. Jsou si velmi podobné. Z recenzí jsem byla nakloněna spíše 77D, která je menší, lehčí, levnější a má lépe (pro mě) tvarovaný úchop. Jenže když jsem koukla do hledáčku, musela jsem vše přehodnotit - ten byl totiž o dost větší než u 77D. A pro mě je hledáček dost důležitý, po 1300D, kde jsem toho z foceného světa moc neviděla, si to musím vynahradit a chci toho v tom čtverhranném minisvětě vidět co nejvíc a co největší. :mrgreen: K tomu ještě lepší těsnění proti přírodnímu běsnění, lepší baterie a další drobnosti.... Dnes už ji nevyzkouším, takže první dojmy zatím nemám, ale zítra na tom zapracuju a dám vědět.

Každopádně díky Vám všem kteří jste sem napsali svůj názor nebo odkaz na jiné stránky, pomohli jste mi tím v rozhodování.
Obrázek
+GreatWhite, +Ravennka Hodnocení: +2
Uživatelský avatar
Riky
 
Příspěvky: 107
Registrován: 6. leden 2018 14:23

Reputace: +20

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod Noldo » 25. leden 2018 10:47

Gratulujem k výberu a poprosím dojmy z výkonu oproti staršiemu telu. Sám uvažujem o upgrade z 500D, ale skôr smerom k sklám ako telu. Seťák vymeniť za 17-50 2,8 asi od Tamronu a archaickú 75-300 za 55-250STM. Ak budeš mať financie nazvyš, tak odporúčam sa pozrieť po týchto sklách v bazároch sa pohybujú za super ceny.
Čo sa výrobcov týka tak za mňa:
Canon ergonómia a dostupné objektívy, čo považujem za dôležité. Niekto možno odcení dualpixel AF na video, alebo liveview.
Nikon lepšie senzory a fajn seťák 18-105, prípadne lacná pevná 35f1,8
Sony u drahších modelov Eye autofocus, na portréty neuveritelná vec. Veľké - za objektívy, ich cenu a nie veľký výber.
m4/3 som neskúšal, ale idea je mi to sympatická.

Od bezzrkadiel ma odrádza kontrastné ostrenie na pomerne veľký "štvorček" oproti fázovému na stredový bod u zrkadloviek.
Edit: Na Fotobanky je to jedno. Dobrý postprocessing a zmenšiť a dostaneš tam aj fotky z mobilu, či kompaktu na 3200 iso. Nepatrí to úplne sem, ale nakoľko fotky zmenšujete ? Na minimum ? tj. 5mpx ?
Hodnocení: 0
Noldo
 
Příspěvky: 64
Registrován: 17. prosinec 2016 12:32

Reputace: +10

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod ivusakzkrabice » 25. leden 2018 14:49

Gratuluji k rozhodnutí (to bývá obvykle to nejtěžší) :) ;)
K váze si dovolím poznámku, že u zrcadlovky je naopak těžší lepší, myslím tím fázi focení. Musí mít tu pravou váhu perfektně pak sedí v ruce, dobře dopadají fotky na delší časy, pěkně se fotí makra bez stativu i z různých podřepů (ale tady do chce vyladit ještě dýchání a klepaní rukou)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2403
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +718

Re: Nikon x Canon

Příspěvekod Riky » 25. leden 2018 21:11

Tak včera i dnes jsem vzala svůj nový Canon 80D na vycházku a musím říct, že si móóc rozumíme. Neumím ještě využít všechny jeho funkce, ale to se časem poddá.

Z praktičnosti nejvíc oceňuju ten velký hledáček, výklopný displej, rychlost zaostření a počet snímků za sekundu. Tyhle věci jsou pro mě (aspoň zatím) největší změnou k lepšímu a jsem z nich nadšená. Funkce dotykového displeje je taky supr, jen si na ni nějak nemůžu zvyknout, takže stále menu procházím přes čudlíky a při výběru kam zaostřit jsem ho vlastně taky ještě nevyužila. Ale až se mi to v mozku přehodí, bude to jedna z nejlepších věcí, hlavně při focení těch našich pséků.

No a pak samozřejmě vše co se týká fotek samých. Už jen to, že 80ka dělá fotky zhruba o 1 000 Mpx na stranu větší než předchozí 1300. To dává mnohem větší možnosti při výřezu, zakrývání chyb zmenšováním nebo naopak nemusím zmenšovat tolik. Šumu je při stejném ISu míň, foťák tolik nerozmývá, detailů je o poznání víc. Sytější barvy (před jakoukoli úpravou).

K porovnání dávám dva výřezy fotek - obě RAW (tedy bez úprav mých či foťáku) a ve 100% velikosti. Obě jsou foceny na stejný objektiv (pevných 50 mm), se stejným ISem (800), na stejný čas (1/60) a se skoro stejnou clonou (5 a 5,6), na stejnou vzdálenost a za stejných světelných podmínek. Rozdíl se nemusí zdát tak velký, ale když je takto prokreslená nebo naopak neprokreslená celá, tak celkový dojem z každé je úplně jiný. Dívejte se hlavně po detailu rastrování a barevném šumu.
(Chtěla jsem je nahrát v RAWu v plné velikosti na img24, ale nepodařilo se mi to. A na Pictu zase neberou tak veliké. Tak aspoň ty výřezy.)

80D
Obrázek

1300D
Obrázek


Noldo - dávám ti za pravdu, že mít lepší skla je lepší než mít lepší tělo (a horší objektivy). Zkoušela jsem na moje těla foťáků dávat různé objektivy a fotit to samé za stejných podmínek. Fotka ze starého těla (ještě 300D, asi 20 let stará), ale s novým výborným objektivem (50 mm) vyšla líp než z nového těla (80D), ale starým objektivem (20 let starý seťák EFS 18-55 mm). Takže já už tělo dlouho upgradovat nehodlám, jen nějaký širší objektiv, asi 24 mm (já jsem spíš na ty pevné, 50ka mě úplně zkazila :D ).
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Riky
 
Příspěvky: 107
Registrován: 6. leden 2018 14:23

Reputace: +20

PředchozíDalší

Zpět na O focení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé