3d stereoskopická videa

Video (footage) dnes patří mezi další formát, který se na fotobankách prodává. Tato diskuze je věnovaná jeho tvorbě, různým formátům a možnostem prodeje.

3d stereoskopická videa

Příspěvekod shalom3 » 15. leden 2018 19:11

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli někdo děláte také stereoskopická 3d videa. Pokud ano, ráda uvítám jakoukoli další informaci - kam nahrávat, zda je zájem, jaký SW pro tvorbu...atd.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: 3d stereoskopická videa

Příspěvekod PandaWild » 29. leden 2018 13:26

Sice možná o 3D může být zájem, díky rostoucímu podílu 3D televizorů, ale moc bych se tímto směrem nepouštěl, protože to zatím není moc perspektivní technologie. Je to spíš módní trend s ne moc velkou nadějí k rozšíření, s podobnou perspektivou jakou potkala např. kvadrofonie - i když jakoby o level výš, přínos je nejistý, doprovodné problémy nevyváží vyšší zážitek.

Když pominu technické nepříjemnosti jako obvykle nutnost 3D brýlí nebo omezení počtu diváků, tak největší průšvih 3D je, že není kompatibilní s lidským okem.

Blikající FPS se obešlo dlouhým dosvitem displeje, barvy se obcházejí RGB působením na čípky, to vše je OK. Ale u 3D obrazu se využívá toho, že se posouvají části obrazu pro každé oko zvlášť, což jen zčásti simuluje prostorové vnímání. Problém je s ostřením oka - oko se snaží zaostřovat tak, jak by to odpovídalo posunu obrazů, tedy jakoby za rovinu promítací plochy. Čímž se obraz naopak rozostří. Mozek je z toho zmatený a neví jak pak má vlastně zaostřovat oči, protože to funguje jinak než je zvyklý z běžného světa.

Výsledkem 3D stereoskopie pak je, že diváka po chvíli minimálně začne bolet hlava (bolest hlavy je projevem přetlaku v psychice). Když se snaží přivyknout a sleduje déle, tak časem sice bolest hlavy pomine, ale utrpí tím oči, protože si převyknou na nestandardní ostření. Po delším sledování bude člověk muset začít nosit brýle a to dvoje, jedny do dálky a druhé do blízka, protože si oko navykne "nepřeostřovat". Z principu tedy 3D stereoskopie je zdraví škodlivá s možnými trvalými následky, a je jedno jaká technologie se k tomu používá, zda barevné filtry nebo polarizace světla, vždy je nutné zaostřovat oko na promítací plochu a to je špatně.
+Ravennka Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: 3d stereoskopická videa

Příspěvekod shalom3 » 29. leden 2018 18:33

Pando, díky za odpověď. Mezitím jsem si hledala také informace a došla jsem k podobnému závěru, možná je to taková hračička pro zpestření, ale ty zádrhele tu rozhodně jsou. Sama jsem se podívala na několik exemplářů takových videí na netu. Mám k dispozici jen ty brýle s červeným a zeleným sklem, ty barvy ale pak dostanou hodně na frak. Vypadá to skoro jako průkopnické začátky barevného filmu.
Tu druhou technologii Side by Side nejsem schopná posoudit, protože k tomu právě brýle nemám a ani nevím, jaké pořídit. Doma máme ještě brýle z Imax kina, ale ty se nechytají vůbec, neb je to zas jiná technologie, podle všeho velice náročná.
Ohledně toho působení na oči - mozek je to vcelku brutální, taky o tom existuje pár článků a tušila bych, že u některých zejména neurologických onemocnění by to mohlo mít i dost neblahé následky.

Asi po tom tedy zatím nesáhnu, jen tak jsem hledala, čím osvěžit tvorbu. Zákazníky by mohli být asi jen tvůrci 3d televizních pořadů, kteří by možná kupovali něco jako intra, takové ty oddělovací animačky apod.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: 3d stereoskopická videa

Příspěvekod PandaWild » 29. leden 2018 18:50

Kdysi jsem experimentoval se scénami renderovanými v PovRay. Vyrenderoval jsem 2 posunuté snímky, které jsem dal na 2 monitory vedle sebe a na obraz jsem se pak díval přes vzájemně nakloněná zrcátka (monitory jsem měl po stranách). Jo byl to zajímavý prostorový dojem. Nebo podobné jako stereoskopické kukátko. Dojem je hezký, ale jen na chvíli na kouknutí, na praktické použití to moc není.

Zkoušel jsem koukat na Shrek 3D s barevnými stereoskopickými brýlemi - dojem nebyl nic moc. Měl jsem dojem, jako když to oči nestíhají sledovat. Lepší 3D dojem se udělá u statické scény, ale u pohyblivého obrazu ten dojem není už moc velký.

A pak jsem ještě zkoušel v prodejně koukat na 3D televizi s polarizovanými brýlemi - bylo zajímavé když zpěvák ve videoklipu vystupoval jakoby ven z obrazovky. Ale asi by se mi moc nechtělo takhle s brýlemi koukat na celý film, ještě když možná z toho může rozbolet pak hlava nebo člověk začne šilhat.

Nevím teď už jistě která hra to byla, myslím že Magic Carpet v DOS, že měla ve 3D módech zobrazení takový ten tečkovaný obraz. Ale to byla už úplná šílenost dokázat ostřit tak, aby obraz vystoupil 3D. Spíš většinu času člověk neviděl vůbec nic, jen tečky.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: 3d stereoskopická videa

Příspěvekod shalom3 » 29. leden 2018 19:58

Jednou jsem se byla podívat na nějaký IMAX film v kině, byl to přírodopisný dokument. Mořská havěť jako kdyby byl člověk mezi tím, zvířata jako živá. Ovšem vybavuji si i nepříjemné jevy - hodili tam lano do jakési jeskyně, která směřovala jakoby proti divákovi. To bylo tak sugestivní, že člověk mimoděk dal ruku před obličej. Všimla jsem si, že nejen já, ale i řada lidí sedících okolo. Skutečně to nebude asi nejzdravější pro smysly člověka.
Ty stereoskopické fotografie vyráběl jeden člověk, kterého jsem znala. Zabudovávali to do takových papírových kukátek a dost často to bylo k vidění v pražských suvenýrech. To vypadalo vcelku zajímavě. Sama jsem měla jako dítě takové plastové kukátko, do kterého se zasunovaly koutoučky s malými filmovými políčky - např. různé památky, každý záběr focený 2x s posunutím. I to docela slušně zvládalo prostorový efekt.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: 3d stereoskopická videa

Příspěvekod Riky » 29. leden 2018 21:27

Jj, takové plastové kukátko s 3D obrázky (zámeckých interiérů) mám schované. Když jsem ho dávala na půdu, myslela jsem, že si je spolu s vnoučaty budeme prohlížet jako vzácnost. To jsem ještě netušila že vnoučata budou mnohem lepší 3D obrázky ukazovat mně na něčem co se bude jmenovat počítač. A to ještě ani nejsou narozená. Jsem zvědavá kam se ještě technologie ušinou než se tak stane. :|

Ještě se mi připomněly takové ty "3D" obrázky na kterých jsou na první pohled nějaké nesmysly, ale když člověk kouká jakoby za ně, tak mu vyvstane co na nich je skryto. Teda aspoň mi to tvrdí lidi okolo mne (že na nich něco kloudného je), já jsem ještě na žádném neviděla nic krom těch nesmyslů. :geek:
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Riky
 
Příspěvky: 107
Registrován: 6. leden 2018 14:23

Reputace: +20

Re: 3d stereoskopická videa

Příspěvekod shalom3 » 29. leden 2018 23:09

Riky, raději nebuď zvědavá na technologie. Je načase deadline. V minulých dnech se objevila zpráva, jak se nějaký hoch v Rusku procházel s brýlemi pro virtuální realitu po pokoji, rozplácnul se o skleněný stolek, poranil se a nakonec v pánu zemřel. Co k tomu dodat? Amen.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: 3d stereoskopická videa

Příspěvekod PandaWild » 30. leden 2018 08:08

shalom3 píše:...např. různé památky, každý záběr focený 2x s posunutím. I to docela slušně zvládalo prostorový efekt.
Před časem jsem viděl video o natáčení figurkové animace, myslím že to byl Pat a Mat, kdy foťák měli na liště a při každém snímku foťák automaticky popojel na liště a vyfotil tak 2 stereoskopické snímky. Chápu že stop motion animace je dost pracná a když už natáčet, tak raději už rovnou 3D (a nejraději už 8K fotky), ať se pak nelituje. I na fotobankách by taková animace uspěla, jen mít na to trpělivost. Dalo by se asi i nabízet 3D - ve formátu, kdy jsou 2 obrazy umístěné vedle sebe zmáčknuté na šířku, tj. např. do videa FullHD 2 obrázky 960x1080. To je asi tak nejjednodušší formát.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: 3d stereoskopická videa

Příspěvekod PandaWild » 30. leden 2018 09:00

Jaké formáty lidi na fotobankách používají:

- 2 obrazy umístěné vedle sebe zmáčknuté na šířku, tj. např. do videa FullHD 2 obrázky 960x1080. Snadné zobrazení "kukátkem".

- pro barevné brýle (protože je to nejstarší formát a nejsnáz přenositelný, označeno "Red Cyan Anaglyph Stereoscopic 3D").

- jako 2 samostatné varianty, video pro levé oko a pravé oko zvlášť - to má výhodu kompatibility, bez problémů si to koupí i člověk bez 3D. Někdy je jedno z videí stranově převrácené - aby to bylo připravené pro zrcadla.

- L a R spojená videa za sebou, musí to rozseknout a video je omezené na poloviční čas, ale zákazník to kupuje najednou.

Nejčastěji se nabízí varianta 1. (2 obrazy vedle sebe), pak hned 2. (barevné brýle), občas někdo 3. (samostatná videa). Variantu 4. jsem nenašel, nevím proč. Jedna věc je že je to škodlivé, jiná že jsme v komerční oblasti a tak by nás mělo spíš zajímat zda se to prodává. Podle DreamsTime se nezdá že by se to nějak prodávalo. Tak nevím zda to zkoušet, vypadá to být zajímavý problém na vyzkoušení. Podle tohoto tutoriálu existují i adaptéry pro běžný foťák (zrcadla, snadná amatérská konstrukce), kterými se dají fotit a natáčet 3D i běžným foťákem, jako 2 obrazy vedle sebe.
+Bananaboy, +shalom3 Hodnocení: +2
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: 3d stereoskopická videa

Příspěvekod Bananaboy » 30. leden 2018 09:42

Ja som 3D pozitívny. "Tridéčko" som si zamiloval už ako dieťa, keď som mal Meoskop. Nechápal som ako je možné, že tie obrázky v ňom sú priestorové. Teraz som už pár rokov štastný majiteľ 3D televízora a je to paráda. Škoda len, že televízia nevysiela v 3D. Keď si chcem pozrieť 3D film, tak si ho musím pustiť z USB kľúča. Ten televízor síce dokáže aj sám konvertovať 2D obraz na 3D, ale to nie je také dokonalé ako film natočený priamo v 3D technológii. Verím, že si časom kúpim k počítaču aj Oculus Rift, alebo iné 3D udělátko ktoré bude najviac hardwarovo a softwarovo podporované. V súčasnosti sa to ešte neoplatí kupovať, pretože je málo materiálu (filmy, hry), ktorý by sa dal týmito zariadeniami zobraziť.

Keď idem do kina, tak dám tiež vždy prednosť 3D projekcii. Najbližšie pôjdem v lete na
Fallen Kingdom a už sa hrozne teším na tie 3D ogie.

Takže za mňa čo sa 3D týka, tak rozhodne jen houšť a větší kapky. ;)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Bananaboy
 
Příspěvky: 3837
Registrován: 8. duben 2013 19:18
Bydliště: Slovensko

Reputace: +1026

Další

Zpět na O videu a jeho tvorbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé