Budování portfolia - grid

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Budování portfolia - grid

Příspěvekod Maya » 16. duben 2018 22:39

Zdravím :) obracím se na všechny zkušenostmi ošlehané se začátečnickým dotazem: Záleží při tvorbě portfolia na udržování nějakého smysluplného gridu? Je portfolio, které je nějak tématicky a stylově koherentní obecně úspěšnější, než pokud někdo nahrává co do stylu a obsahu obrázky každý pes jiná ves? Soudím, že pokud se uživateli líbí můj obrázek a jde na portfolio poohlédnout se po dalších, bude očekávat tvorbu v podobném stylu a zaměření. Jako začátečník bych ale chtěla zkoušet různé styly a témata, od ikon přes ilustrace po fotky, abych zjistila co mi bude nejvíc sedět a fungovat. Pak bude moje portfolio nesourodý mišmaš a nejsem si jistá, jestli to nebude zbytečně odrazovat. Vychází z vaší zkušenosti, že je lépe investovat energii do jednotného stylu? Hraje grid dle vašich pozorování vůbec nějakou roly? A je lépe se zaměřit na jeden formát nebo lze s klidem kombinovat (př. Vektor a fotky)? Moc děkuji za radu :) M.
Hodnocení: 0
Maya
 
IP: 89.103.108xx

Reputace: 0

Re: Budování portfolia - grid

Příspěvekod castyhost » 16. duben 2018 22:55

stolář vs IKEA?
moc nepremyslej a buduj ;-)
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: Budování portfolia - grid

Příspěvekod shalom3 » 16. duben 2018 23:36

Jako úvaha rozhodně zajímavé, ale odpovědět se na to nedá. Sleduji m-rank.net a občas se tam vyskytují malá velmi úspěšná portfolia, postavená na jednotném stylu. Jde jen o to, trefit se do toho, co se někomu bude líbit a bude to kupovat. A pak ještě štěstí, že ten člověk zakopne o moje portfolio. Pokud budu mít vícero obrázků s určitým tématem, nepříliš otřepaným (což je dneska už velmi těžké), tak je naděje, že se některý někde objeví. To však nezaručuje, že půjde o styl, který dotyčného právě chytne. Takže tak. ;)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Budování portfolia - grid

Příspěvekod admin » 17. duben 2018 10:19

Raději zkoušej co ti jde, co tě baví. Jednotný styl přijde později... možná :) Navíc nikdy nevíš, jak to v tvém portfoliu fotobanka namíchá. A konečně, pokud někdo bude chtít něco konkrétního v tvém stylu, tak to může zkusit v tvém portfoliu vyhledat a nebo ti přímo napsat.

Prostě moc nepřemýšlej a kresli, zkoušej, makej. Více ovlivníš tím, že se zlepšíš v tvorbě než spekulováním, jak to udělat ve fotobance...
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Budování portfolia - grid

Příspěvekod Maya » 18. duben 2018 12:10

Díky moc za odpovědi! :) Jsem měla takové tušení, že to je buřt, no :D Ale když už mě to napadlo, tak jsem nad tím teď pořád dumala, neschopna tu myšlenku opustit... Někdy moc teoretizuju, bude lepší se vrhnout konečně do praxe, jak píšete :) Díky za super fórum a web!!! <3
Hodnocení: 0
Maya
 
IP: 89.103.108xx

Reputace: 0

Re: Budování portfolia - grid

Příspěvekod castyhost » 18. duben 2018 20:15

hele, jeste jsem nad tim premyslel...az budou FB upe v pr tak si tohle hodim do CV

"ošlehaný avšak stylově koherentní"

to je prostě pecka :-)

kafe?
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: Budování portfolia - grid

Příspěvekod ToM » 19. duben 2018 06:23

Maya píše:Je portfolio, které je nějak tématicky a stylově koherentní obecně úspěšnější, než pokud někdo nahrává co do stylu a obsahu obrázky každý pes jiná ves?


Za mě rozhodně druhá možnost. A s přihlédnutím toho co psal admin, to co tě baví. Začal jsem fotkama, pak vektorma od jednoduchých blbostí, přes ručně kreslené (začátek používání tabletu) až po tlačítka a další interface blbosti (návrat k myši). Pak jsem začal s 3D a návrat k fotkám. Dřív jsem dělal vyloženě komerční věci a lámal si hlavu s tím co se bude prodávat. Dnes dělám jen to co mě baví bez ohledu na to jestli je to komerční nebo ne.

Konzistentnost v portfoliu můžeš navodit setama.
+ypres.bass Hodnocení: +1
ToM
 
IP: 178.255.168xx

Reputace: 0

Re: Budování portfolia - grid

Příspěvekod NaturePhoto.cz » 19. duben 2018 21:15

Kreativitě se meze nekladou.
Když jsem začínal, mazal jsem fotky, které se mi objevili náhodou v záložce Popular a já jsem se s nim úplně "neztotožnil", nelíbily se mi - šly ven.
Je evidentní, že by se mi fotky zvířat víc podávaly, kdybych dělal jejich výběry na bílé pozadí, ale to by se mi to do toho portfolia na Shutterstock "vůbec nehodilo".

Takže tak, každý to asi máme trochu jinak.
+Vero Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
NaturePhoto.cz
 
Příspěvky: 31
Registrován: 23. červenec 2015 18:55

Reputace: +35

Re: Budování portfolia - grid

Příspěvekod Fauren » 20. duben 2018 08:22

Ty sety např na istock nebo na shutterstocku to zákazníci vidí? Třeba na tom shutterstocku je to dobré třeba dávat stejné fotky do stejného setu?
Hodnocení: 0
Fauren
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27. září 2017 17:42

Reputace: +53

Re: Budování portfolia - grid

Příspěvekod ypres.bass » 20. duben 2018 11:06

castyhost píše:"ošlehaný avšak stylově koherentní"

to si do CV píšou námořníci

"ošlehaný všemi větry, povětšinou vlastními"
+Marian, +joska, +shalom3 Hodnocení: +3
www.politicon.eu | www.simonds.store
Uživatelský avatar
ypres.bass
 
Příspěvky: 351
Registrován: 2. duben 2014 12:55
Bydliště: Pardubice

Reputace: +26

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé