Video render - formát, kodek, kvalita - nejlepší varianta?

Video (footage) dnes patří mezi další formát, který se na fotobankách prodává. Tato diskuze je věnovaná jeho tvorbě, různým formátům a možnostem prodeje.

Video render - formát, kodek, kvalita - nejlepší varianta?

Příspěvekod sentio » 8. květen 2018 14:31

Tak už několik hodin pročítám (h)různá vlákna zde... mohl bych se jen optat, jestli jsem došel ke správným závěrům?

1) pro FB nejlepší mov formát ?
2) kodek H.264, nebo PhotoJPEG? Nebo úplně něco jiného?
2.1) A jaká kvalita(Kb/s) u H.264, komprese(u PhotoJPEG) se Vám osvědčila?
3) frame rate - 25?
4) rozsekání na menší rozlišení si FB udělají samy?
5) další nutné/dobré nastavení?

Stříhám v Davinci Resolve, natáčím na Pana G80. Nový nouťas 4K zvládá (HP Omen, i7 HQ7700, 16GB RAM, Nvidia 1050). V hlavě několik nápadů. V počítači již i nějaký matroš...V podstatě mi nyní už nic neschází, pouze doladit to, aby po renderu lezlo to, co se většině FB bude líbit. Přiznám se, že bych rád, abych vyprodukoval jeden soubor, který budou akceptovat na většině dobrých FB.

Za jakékoliv upřesnění či zkušenost budu moc rád... v tom jednom dlouhým obecným vláknu už se trochu utápím, navíc nevím, jestli se mezitím i nezměnily podmínky...

Váňa
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
sentio
 
Příspěvky: 138
Registrován: 15. říjen 2015 08:31

Reputace: +20

Re: Video render - formát, kodek, kvalita - nejlepší variant

Příspěvekod Jirik » 8. květen 2018 15:01

Já používám toto a berou mi to všude: Pana G80, točím do 4K (3840x2160) to co umožňuje foťák 29,97fps. Dále převádím do MOV s H.264 video bitrate cca 65000k (max 100000k dle pohybu v obraze). Zvuk mažu. Klíčová slova a název v popisku vkládám rovnou do IPTC do videa a skoro všude mi je fotobanky načtou, tedy kromě SS ten to neumí. Točím krátké záběry max do cca 30sc. Stříhám buď v Resolve, nebo v Xilisoft Video Converter Ultimate, případně v Aiseesoft Total Video Converter, tyto programy podporují jak více jádrový procesor, tak i grafickou kartu. S grafickou kartou je převod ještě asi 2x rychlejší. Mám stolní počítač cca stáří 2 roky s i5 procesorem 16GB ram a GeForce GTX 960. Vše chodí dostatečně rychle, pro tento účel. Jo a menší rozlišení si fotobanky řeší samy.
+Costertoast, +PandaWild, +joncko, +sentio Hodnocení: +4
Naposledy upravil Jirik dne 8. květen 2018 15:03, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Jirik
 
Příspěvky: 690
Registrován: 11. duben 2013 21:56
Bydliště: Praha

Reputace: +37

Re: Video render - formát, kodek, kvalita - nejlepší variant

Příspěvekod PandaWild » 8. květen 2018 15:02

(než jsem to dopsal tak Jirik odpověděl i na můj dotaz)

Je to blbý, ale stále jaksi chybí "ten nejlepší univerzální kodek". :cry: Každá fotobanka má jiné požadavky a každý kodek má nějaké nevýhody. Např. MJPEG se sice snadno dekóduje (protože to je posloupnost obrázků JPEG) a tak ho podporují prakticky všechny fotobanky, ale soubor je šíleně velký, nevhodný pro archivaci.

Dosud jsem používal 2 "nejlepší" formáty, MOV + MJPEG a AVI + XVid. Ale u 4K videa jsem teď narazil na to, že XVid kodek v XMedia Recode má dost mizernou kvalitu. XVid kodek ve VirtualDub dává mnohem lepší výsledky, ale nevýhoda je nutnost mezikroku přes RAW (nebo MPEG4) formát.

Takže se také připojuji s dotazem, zda někdo našel vhodnější kodek, který by procházel alespoň u většiny fotobank? Tedy kromě MOV MJPEG, který je zřejmě alespoň u některých fotobank nutností - ale stačí ho vytvořit až v případě potřeby a pak zas zrušit (jinak by byl archiv neúnosně velký). Jde tedy spíš o dobrý formát pro archivaci a další zpracování, který je kvalitní, malá velikost souboru, a použitelný u většiny fotobank.

Zkouším teď v XMedia Recode AVI s kodekem MPEG-4 (FoudCC=DIVX), kvalita Constant Quantizer = 1 (tj. používat nejvyšší dosažitelnou kvalitu). Kvalita vypadá být velmi dobrá, i stupeň komprese. Formátu rozumí i VirtualDub (tedy je možné další zpracování), z něj je možný export do XVid a kvalita zůstává stále dobrá. Tedy tahle varianta pro mě zatím vypadá být dobře vyhovující. Škoda že se ukázalo, že XVid v XMedia Recode je tak špatný kodek.
+sentio Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Video render - formát, kodek, kvalita - nejlepší variant

Příspěvekod sentio » 8. květen 2018 15:43

Kucí moc děkuji...
@Jirik: a na foťáku nějaké spéšl nastavení? Na YT je mnoho videí ... někdy se to různí---
https://www.youtube.com/results?search_ ... +filmmaker
mimochodem 25 snímků nepoužíváš proč?

Nebo nejedeš někdy přes Vysočinu (bydlíme kousek pár minut od D1), že bys mi udělal krátké školení, pokud bys nebyl drahý ... Panda je samozřejmě zván také, ale to nevím, jestli bych byl hoden :shock:

Váňa
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
sentio
 
Příspěvky: 138
Registrován: 15. říjen 2015 08:31

Reputace: +20

Re: Video render - formát, kodek, kvalita - nejlepší variant

Příspěvekod Jirik » 8. květen 2018 16:00

Panasonic G80 na 4k nema jiny pocet snimku nez tech 29.97 (respektive 30), pokud vyjimecne piuzivam FullHD tak nastaveni je 25 a nebo 50 snimku. Rychlost zaverky pouzivam pokud mozno 2× tolik co snimku za sc, vyjimecne 1:1 pokud jsou snizeny svetelny podminky. Vyvazeni bile dle kreativni potreby a pocitu :). Panasonic ma spousty vychytavek, ktere snad ani vsechny uzivatel nestaci pouzit. Ale nejvic mne potesila dobra stabilizace oproti starsim modelum.

Odesláno z mého LG-D405 pomocí Tapatalk
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Jirik
 
Příspěvky: 690
Registrován: 11. duben 2013 21:56
Bydliště: Praha

Reputace: +37

Re: Video render - formát, kodek, kvalita - nejlepší variant

Příspěvekod sentio » 8. květen 2018 16:08

@Jirik ta stabilizace je super ...
a co ostření - manuál?
A zkoušíš někdy přeostřit v rámci jednoho záběru?
a co zoom - zkoušíš někdy zoomovat v rámci jednoho záběru - mě se to dost seká, takže toto nepoužívám...
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
sentio
 
Příspěvky: 138
Registrován: 15. říjen 2015 08:31

Reputace: +20

Re: Video render - formát, kodek, kvalita - nejlepší variant

Příspěvekod Jirik » 8. květen 2018 16:28

Zaostreni pokud mozno poloautomaticky nebo rucne, hrozne mne stve pokud automaticke ostreni behem zaznamu preostri rychle sem a tam a skazi se tak zaznam.

Odesláno z mého LG-D405 pomocí Tapatalk
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Jirik
 
Příspěvky: 690
Registrován: 11. duben 2013 21:56
Bydliště: Praha

Reputace: +37

Re: Video render - formát, kodek, kvalita - nejlepší variant

Příspěvekod Jirik » 8. květen 2018 16:30

Zoomovani behem zaznamu nepouzivam, neni to ani moc profesionalni, jedine zkusit nejake umnelecke zoom rozostreni, ale napsat to do pipisku, aby to kurator spravne pochopil.

Odesláno z mého LG-D405 pomocí Tapatalk
+PandaWild Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Jirik
 
Příspěvky: 690
Registrován: 11. duben 2013 21:56
Bydliště: Praha

Reputace: +37

Re: Video render - formát, kodek, kvalita - nejlepší variant

Příspěvekod sentio » 8. květen 2018 16:50

@Jirik - ještě jednou moc díky ... přeji dobré světlo a netřesoucí se ruku :D
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
sentio
 
Příspěvky: 138
Registrován: 15. říjen 2015 08:31

Reputace: +20

Re: Video render - formát, kodek, kvalita - nejlepší variant

Příspěvekod PandaWild » 8. květen 2018 16:51

Při přezoomování by navíc muselo být zapnuté automatické ostření, protože se zoomováním ostření posune. Pro fotobanky nevhodné.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Další

Zpět na O videu a jeho tvorbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé