Kalibrování

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Kalibrování

Příspěvekod Fauren » 26. květen 2018 15:00

Zdravím,
Prosím vás jsem úplný záčátečník a tedka jsem zjistil, že je problém pokud upravuji fotky na ntb.. Poté, co jsem dělal prezentaci pro rodinu tak jsem se v tom utvrdil.. Existuje nějaké rozumné řešení.. Stačí třeba externĕ připojit monitor a bude to přesnější nebo to vše musí být profesionálně přes nějakou sondu... Děkuji moc za všechny rady
Hodnocení: 0
Fauren
 
Příspěvky: 556
Registrován: 27. září 2017 17:42

Reputace: +53

Re: Kalibrování

Příspěvekod kelley » 26. květen 2018 16:37

Jaký je konkrétní problém?
Jo, levné notebooky mají na úpravy fotek zcela nevhodný displej (displej TN s malým kontrastem a malým rozlišením), to je fakt. Externí monitor to určitě zlepší - IPS nebo PVA (ani nevím jestli se PVA ještě vůbec dělají). Se sondou bych zatím nedivočil :)
Hodnocení: 0
Blog o tom, co mě momentálně baví - tanec, turistika, fotografování, hudba... http://milpal.cz
Uživatelský avatar
kelley
 
Příspěvky: 298
Registrován: 8. červenec 2014 11:48
Bydliště: Brno

Reputace: +17

Re: Kalibrování

Příspěvekod Fauren » 26. květen 2018 17:23

mám právě levný notebook od acer ... právě mám problém že na televizi to bylo o dost ty barvy vyraznejší ne vždy ale nekdy minimálně o 30-40% ...:D .. takže když to pichnu jen do externího tak to budu mít přesnější a nebudu muset tam nic moc řešit ?
Hodnocení: 0
Fauren
 
Příspěvky: 556
Registrován: 27. září 2017 17:42

Reputace: +53

Re: Kalibrování

Příspěvekod Fauren » 26. květen 2018 17:58

problém je, že mám i kdyžtak monitor zastaralý acer p223v .. který je jeste s TN .. takže asi to je jedno.. dokud nenašetřím nějaké peníze..
Hodnocení: 0
Fauren
 
Příspěvky: 556
Registrován: 27. září 2017 17:42

Reputace: +53

Re: Kalibrování

Příspěvekod Ravennka » 26. květen 2018 18:13

Použij telku jako exterák :mrgreen:
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: Kalibrování

Příspěvekod Fauren » 26. květen 2018 18:15

tu mam kvalitní.. mam LG ultra hd.. a myslíš že bych to měl spojit kablem nebo stačí přes screen share? Myslíš že tohle stačí?
Hodnocení: 0
Fauren
 
Příspěvky: 556
Registrován: 27. září 2017 17:42

Reputace: +53

Re: Kalibrování

Příspěvekod joncko » 26. květen 2018 21:44

ale ani televízor ti nemusí podávať reálne farby :), všetko záleží od nastavenia.
Hodnocení: 0
joncko
 
Příspěvky: 45
Registrován: 2. listopad 2016 09:54

Reputace: +15

Re: Kalibrování

Příspěvekod Návštěvník » 26. květen 2018 21:58

I když si pořídiš IPS monitor a zkalibruješ jej, tak pokud předáš fotografie zákazníkovi, nebo v Tvém případě rodině, která si je bude chtít prohlédnout na nezkalibrovaném zařízení, budou prostě jiné a s tím nic nenadělaš. Když upravím fotku na zkalibrovaném monitoru a zobrazím ji na televizi, jiném monitoru, telefonu, tabletu tak bude stokrát jiná. Jelikož čtu, že jsi začátečník a fotíš pro rodinu, tak toto neřeš. Začni to řešit až budeš fotky prodávat komerčně ;)
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 107.167.104.1xx

Reputace: 0

Re: Kalibrování

Příspěvekod sentio » 27. květen 2018 07:28

Pokud jde o to měření... nejde nějak využít smartphone - senzorů mrtě + nějaká chytrá appka - já bych byl spokojen i s ne 100procentním výsledkem?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
sentio
 
Příspěvky: 138
Registrován: 15. říjen 2015 08:31

Reputace: +20

Re: Kalibrování

Příspěvekod Anika » 27. květen 2018 09:43

Existují online nástroje na poštelování monitoru (netroufám si napsat kalibraci :) ), třeba
https://www.makeuseof.com/tag/5-online- ... e-monitor/
dají se s tím srovnat aspoň základní věci, jako třeba aby se světle šedá neslévala do bílé a tmavá do černé, tochu srovnat barvy... určitě se to dá aspoň vylepšit.
Display notebooku se stejně asi nikdy nenakalibruje pořádně ani se sondou a stářím se to dál zhoršuje.
Taky je možnost vzít si do ruky kvalitní referenční fotku (vytištěnou někde na profi tiskárně), třeba obálku nějakého časopisu, a tu samou fotku zobrazit na monitoru (časopisy mají nějaké weby, tam to bývá) a zkusit to podle toho nějak nastavit. Jo, je to nouzovka a divočina, ale trochu to pomoct může taky. Jednou jsem se takhle pokoušela seštelovat display notebooku, protože nechtěl komunikovat se sondou, ale úplně se to nepovedlo :lol:
+sentio Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron