Kalibrování

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: Kalibrování

Příspěvekod sentio » 27. květen 2018 15:27

@Anika - dobré tipy, díky moc...
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
sentio
 
Příspěvky: 138
Registrován: 15. říjen 2015 08:31

Reputace: +20

Re: Kalibrování

Příspěvekod Fauren » 27. květen 2018 21:03

Návštěvník píše:I když si pořídiš IPS monitor a zkalibruješ jej, tak pokud předáš fotografie zákazníkovi, nebo v Tvém případě rodině, která si je bude chtít prohlédnout na nezkalibrovaném zařízení, budou prostě jiné a s tím nic nenadělaš. Když upravím fotku na zkalibrovaném monitoru a zobrazím ji na televizi, jiném monitoru, telefonu, tabletu tak bude stokrát jiná. Jelikož čtu, že jsi začátečník a fotíš pro rodinu, tak toto neřeš. Začni to řešit až budeš fotky prodávat komerčně ;)


no právě se k tomu blížím... tak se ptám.. už tu nejde jen o to cvakaní pro rodinu.. jenže s tímhle jsem vůbec nepočítal no... jako prodávat na ftb myslím samozrejme nic víc
Hodnocení: 0
Fauren
 
Příspěvky: 552
Registrován: 27. září 2017 17:42

Reputace: +53

Re: Kalibrování

Příspěvekod Noldo » 28. květen 2018 06:55

Zrovna toto je tak trochu márny boj. Či je display na notebooku sa nedá na dialku povedať. Ja mám 12,5ku dell latitude, ktorý stál kedysi veľa peňazí a má jeden z najhnusnejších displayov, aké som kedy videl. Priatelka má 15,6 lenovo a to je celkom fajn. Retiny bývajú veľmi pekné.

Lacným riešením je ext. monitor. Mám IPS Della 24 a stál asi 150 €. Otec má o trochu drahšieho IPS Samsunga a ten je trochu horší. Dobré sú vraj aj VA Benqy. Ešte lepším riešením je kúpiť monitor, na ktorý sa dá nájsť kalibrácia na nete. Tu si nie som istý aký vplyv má kusová variabilita a vek. Potom kamarát so sondou, no...

Je fajn si skontrolovať farby na inom zariadení, ale zrovna telka nemusí byť najlepšia. Na našich doma či je to LED, či plazma sú tie fotky menej kontrastné a saturované ako na monitoroch, aj priamo cez HDMI kábel. Skôr by som odporúčal mobil, či tablet, ak máš nejaký lepší. Dobré je aj dať si vytlačiť fotku.
A ešte ja som raz mal problém s sRGB a AdobeRGB a to bolo nepríjemné, hlavne preto, že niektoré počítače to zobrazovali správne a iné to potiahli výrazne do zelena.
Hodnocení: 0
Noldo
 
Příspěvky: 64
Registrován: 17. prosinec 2016 12:32

Reputace: +10

Re: Kalibrování

Příspěvekod Host » 28. květen 2018 08:48

Tenhle problem do znacne miry resi dusledne pouzivani sede referencni tabulky pri foceni a nasledny postproces v rawu pomoci kapatka, kterym vzorkujete tu tabulku. Nemusite potom tolik resit barvy na ruznych monitorech.
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Kalibrování

Příspěvekod Fauren » 28. květen 2018 11:14

Noldo píše:Zrovna toto je tak trochu márny boj. Či je display na notebooku sa nedá na dialku povedať. Ja mám 12,5ku dell latitude, ktorý stál kedysi veľa peňazí a má jeden z najhnusnejších displayov, aké som kedy videl. Priatelka má 15,6 lenovo a to je celkom fajn. Retiny bývajú veľmi pekné.

Lacným riešením je ext. monitor. Mám IPS Della 24 a stál asi 150 €. Otec má o trochu drahšieho IPS Samsunga a ten je trochu horší. Dobré sú vraj aj VA Benqy. Ešte lepším riešením je kúpiť monitor, na ktorý sa dá nájsť kalibrácia na nete. Tu si nie som istý aký vplyv má kusová variabilita a vek. Potom kamarát so sondou, no...

Je fajn si skontrolovať farby na inom zariadení, ale zrovna telka nemusí byť najlepšia. Na našich doma či je to LED, či plazma sú tie fotky menej kontrastné a saturované ako na monitoroch, aj priamo cez HDMI kábel. Skôr by som odporúčal mobil, či tablet, ak máš nejaký lepší. Dobré je aj dať si vytlačiť fotku.
A ešte ja som raz mal problém s sRGB a AdobeRGB a to bolo nepríjemné, hlavne preto, že niektoré počítače to zobrazovali správne a iné to potiahli výrazne do zelena.


Co jsem tak zkoušel na starem externím monitoru a na televize tak v obou případech je konrast a sytost větší než na tom mém notebooku .. Někdy to neni zase tak videt a nekdy to je o 20-30% .. Je asi třeba zainvestovat aspon do externiho monitoru.. Nebo proste pocitat s tim ze nesmim dat tak velky kontrast a sytost barev ze to budou mit vsichcni vyraznejsi
Hodnocení: 0
Fauren
 
Příspěvky: 552
Registrován: 27. září 2017 17:42

Reputace: +53

Re: Kalibrování

Příspěvekod shalom3 » 28. květen 2018 12:11

Jestli můžeš postrádat částku do 3000 Kč, tak rozhodně externí monitor. Ono upravovat fotky jaksi "naslepo", to by fakt nebylo ono. Notebooky jsou leckdy opravdu katastrofa - pomalu jako v odstínech šedi. To pak je i ten monitor z nižší cenové kategorie mnohonásobně lepší.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Kalibrování

Příspěvekod Fauren » 28. květen 2018 12:20

shalom3 píše:Jestli můžeš postrádat částku do 3000 Kč, tak rozhodně externí monitor. Ono upravovat fotky jaksi "naslepo", to by fakt nebylo ono. Notebooky jsou leckdy opravdu katastrofa - pomalu jako v odstínech šedi. To pak je i ten monitor z nižší cenové kategorie mnohonásobně lepší.


Do 3000 bych to ufinancoval tedka... Ale vic asi ne.. Blizi se dovolena a prece jsem jen jeste student.. .. Co za znacku z teto cenove relace? .. Hledat teda se systemem ips a co dal by mel tak obsahovat?
Hodnocení: 0
Fauren
 
Příspěvky: 552
Registrován: 27. září 2017 17:42

Reputace: +53

Re: Kalibrování

Příspěvekod shalom3 » 28. květen 2018 13:49

Určitě jsou tady lidičky, kteří rozumí monitorům mnohem víc než já. Nicméně, v cenové relaci kolem těch 3 tis. by se mi asi líbilo toto:
https://www.alza.cz/23-6-philips-246e7q ... 1.htm?o=59
Tahle cena je u daného typu nejnižší, někteří prodávají i kolem 4 tis. Ale třeba poradí někdo něco ještě lepšího ;)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Kalibrování

Příspěvekod Fauren » 28. květen 2018 13:58

děkuji moc shalom za radu a za tip..
Hodnocení: 0
Fauren
 
Příspěvky: 552
Registrován: 27. září 2017 17:42

Reputace: +53

Re: Kalibrování

Příspěvekod shalom3 » 28. květen 2018 14:20

Není zač, ale neukvapuj se, třeba ještě někdo tipne lépe
+Fauren Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé