shutterstock

Re: shutterstock

Příspěvekod castyhost » 6. červen 2018 08:52

myslis Basti, ze jsi za posledni dobu nejak zasadne zmenil svoji tvorbu?
fotky s pribehem, hipster style a co ted frci...??
+Vero Hodnocení: +1
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: shutterstock

Příspěvekod CaptureLight » 6. červen 2018 09:04

Po letech růstu letos v lednu nečekaně spadl prodej o 20%. Rozhodl jsem se vyzkoušet Pandovu teorii a zvýšit letos portolio ne o čtvrtinu, ale o třetinu a přidávat cca 10 fotek denně. Na konci května jsem byl v předstihu asi měsíc.Za prvních pět měsíců se meziroční pokles snížil na 14%.
Třeba to někomu pomůže.
Přílohy
IMG_2993.jpg
IMG_2993.jpg (92.06 KiB) Zobrazeno 1508 krát
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
CaptureLight
 
Příspěvky: 229
Registrován: 20. duben 2013 17:11

Reputace: +60

Re: shutterstock

Příspěvekod Anika » 6. červen 2018 09:10

basti píše:...
Jinak se mi dost překvapivě rozjíždí Depositphotos, sice většinou prodává také několik evergreenů a zbytek moc ne, ale počtem prodejů už se začíná SS rychle blížit a párkrát už i vedli.


To s tím Depositphotos mám podobně, akorát do SS má ještě hodně daleko. Problém je, že jsou tam malé zisky za prodej, všechny prodeje někdo okolo 0.3, skoro bez vyjímky. Mám tam víc nebo stejně stažení jako na fotolii, ale výdělěk o dost horší. A stahuje se pár bestsellerů dokola, ostatní ani ťuk.
Žádná jiná fotobanka nemá takový rozdíl mezi bestsellery a zbytkem.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: shutterstock

Příspěvekod shalom3 » 6. červen 2018 09:29

V mém případě spíše boduje Dreamstime. Dostala se na třetí místo po Shutru a Fotolii.
S tím tempem přidávání, to se prostě nedá zvládat, to bychom byli jako křečci v tom drátěném kolotoči. Pokud někoho na fotobankách neosvítí a nezamezí se masovému přidávání braku, tak se fotobanky prostě začnou doslova dusit v grafickém trusu. To potrvá až do doby, kdy kvalitní grafici s tím seknou, brak se nebude prodávat a fotobanka jde do kopru. Jediná naděje je, že mezitím vykrystalizuje nějaká fb s obchodní politikou, že méně často dělá více.
+ivusakzkrabice Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: shutterstock

Příspěvekod basti » 6. červen 2018 12:32

castyhost píše:myslis Basti, ze jsi za posledni dobu nejak zasadne zmenil svoji tvorbu?
fotky s pribehem, hipster style a co ted frci...??


Nefotím fotobankové klišé, ale většinou speciální věci a travel lokace. Konkrétně třeba přírodní diamanty, uran, rudy, různé specifické rostliny a živočichy, horolezecké lokace typu Mt. Blanc, HDR památky atd. Tohle nejsou věci, které jde sekat na běžícím páse a těžko je outsourcujete do Ázie.

Prostě to co tvrdím furt - chceme čím dál náročnější a specifičtější fotky, ale odměny se nepohly, naopak mnohde klesají. Neřešíme nefunkční vyhledávání, neřešímě brutální keyword spam, neřešíme záplavy generického balastu.

A jinak ano, postproces i technická kvalita pokročily o světelné roky...
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: shutterstock

Příspěvekod ivusakzkrabice » 6. červen 2018 12:46

Celkem přidávám, ale od dubna mám ten zvláštní sešup prodejů co se týče množství. Sice už se mi každý měsíc podaří prodat jednu až dvě věci nad 10 dolarů (a sem tam i zajímavěji), ale to ten blbej pocit, že je něco blbě prostě neřeší.

Právě jak tu píše Basti, je to i v druhu tvorby a tady vidím, že i když jsem schopna přidávat 10 fotek denně, tak moje témata se prostě opakují a tady už je to hodně k zamyšlení pro mě.

DAlší nad čím přemýšlím, zda právě to, že svoje fotky nabízím na více fotobankách, zda si tím spíš neubližuju. Dokud jsem měla jen shutterstock, tak ty prodeje průběžně stoupaly..... matematicky sem to ale nějak neměřila..

Jinak u mě je teď zajímavá 123RF, kde to na množství celkem poskakuje a AS, kde sice dlouho nic, ale tam je hezký, že se průměrně držím lehce nad 1 Euro za fotku, v deposit mne nechtějí a dreams mám teprve od konce ledna
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: shutterstock

Příspěvekod admin » 6. červen 2018 12:53

shalom3 píše:Pokud někoho na fotobankách neosvítí a nezamezí se masovému přidávání braku, tak se fotobanky prostě začnou doslova dusit v grafickém trusu. To potrvá až do doby, kdy kvalitní grafici s tím seknou, brak se nebude prodávat a fotobanka jde do kopru. Jediná naděje je, že mezitím vykrystalizuje nějaká fb s obchodní politikou, že méně často dělá více.


Tohle je holá utopie! Pokud s tím nějaký kvalitní grafik sekne, tak se na jeho místě objeví 5 nových. Fotobanky opravdu nemají nouzi o kvalitní autory a bode tomu i nadále. Už jen kvůli tomu, že se to těm grafiků a fotografům vyplatí. Teď ale nemluvím o autorech z Ameriky, Evropy... ale spíše o těch nových z Indie, Ukrajiny, Ruska, ...

Pokud chcete prorazit, tak musíte přijít s něčím novým, originálním, neotřelým a nebo to dělat lépe než 99 procent ostatních. Pokud produkujete to samé co tisícovky dalších, tak je jasné, že vaše příjmy půjdou pomalu, ale jistě k 0. No a nebo musíte mít na fotobanku delší historii, ve které vám vykrystalizovaly nějaké bestsellery, které vám díky náskoku v počtu prodejů budou i nadále generovat nějaký příjem (dokud se nezmění vyhledávací algoritmus :))
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: shutterstock

Příspěvekod basti » 6. červen 2018 13:17

Petr: Jo, souhlas. Ale jak jsem psal výše - pokud dělám opravdu super kvalitu a/nebo specifické věci, tak zase už nemá smysl dávat to na micro, protože jinde za to samé dostanu 10-100x tolik.

Takže pro nás to znamená hledat nové kanály na prodej nebo drtit kvantitu. Pro fotobanky to znamená, že sice Indy a Pakistánce dožene rozpal mezi čím dál většími náklady a požadavky vs. klesající výdělky později, ale dožene je taky. A pak už budou mít opravdu problém...
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: shutterstock

Příspěvekod shalom3 » 6. červen 2018 13:24

Vím, že to je spíše utopie. Těm grafikům z chudých zemí budou peníze z fotobank ještě dlouho vyhovovat. Ale toho grafického balastu je už opravdu tolik, že ani jim pšenka nepokvete.
Co se týká originality, je to už opravdu hodně těžké. Jsou k mání fotky ze všech koutů světa. V oblasti vektorů si kolikrát myslím, že jsem přišla na nějakou dobrou techniku nebo téma. Spustím vyhledávání v některé fotobance a ejhle, ony jsou tam takových věcí desítky stránek. Nebo náhodou narazím na nějaký opravdu extrémně zajímavý obrázek...a v podobných se zobrazí řada možná ještě zajímavějších.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: shutterstock

Příspěvekod Fauren » 6. červen 2018 13:32

jasně stoupá počet materiálu a fotografů, ale taky stoupá počet kupujících z těhle zemích .. ale rozumím, že je velký nepoměr.. ale když se to tak veme tak předtím bylo prodaných obrázků na jedno téma řekněme prvních 100 obrázků, ale dneska to muže být třeba 1000 ... ( samozřejmě chytré hlavy pochopí co chci říct) a takhle to taky poroste .. rozvojové země jsou hodně nebezpečné, ale prvně budou kupovat pak prodávat..
Hodnocení: 0
Fauren
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27. září 2017 17:42

Reputace: +53

PředchozíDalší

Zpět na Shutterstock

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé