Jak si nezrasit oči?

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod mada » 10. červen 2018 08:00

Dobrý den,
doufám, že jsem nepřehlídla nějakou už existující diskusi na toto téma:
Nemáte prosím nějaké vychytávky, jak si při upravování fotek na PC několik hodin denně nezrasit zrak? (nastavení PC, osvětlení místnosti, cvičení na oči apod.)
Dělala jsem před tím několik let v korporátu a nevadilo mi 8 hodin denně koukat do počítače (Word, Excel, SAP apod.), ale tam se člověk na ten obraz zřejmě zdaleka tolik nesoustřeďuje, jako když ladí fotku nebo retušuje. Nikdy jsem neměla s očima problém, teď docela cítím únavu očí a po roce na fb poprvé v životě pozoruju, že se mi i zhoršuje zrak.
Koukala jsem, že se prodávají i nějaké počítačové brýle, ale ty předpokládám pohnou barvami natolik, že jsou pro fotografy nepoužitelné...

Děkuji.
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod Host » 10. červen 2018 08:10

Piloti nocnich stihacich peruti v Britanii za druhe svetove valky byli krmeni mrkvi pro zlepseni funkce zraku.... Mozna by to pomohlo i v tomto pripade.... :D
+mada Hodnocení: +1
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod Návštěvník » 10. červen 2018 08:13

Zhoršení zraku nebude koukáním do monitoru. Podle všeho nechceš něco v životě vidět. Tam bych se soustředil na řešení problému. :idea:
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 185.67.188xx

Reputace: 0

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod mada » 10. červen 2018 08:21

Návštěvník: Jako jo, já ty psychosomatické příčiny sleduju vždycky u všeho taky, ale tady je ta souvislost s upravováním fotek fakt nápadná, i ta únava očí při práci na PC, když před tím 15 let v korporátu nic.
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod PandaWild » 10. červen 2018 08:23

Jedna z věcí - musí být rovnoměrné osvětlení nejen monitoru, ale i okolí, aby se zrak namáhal rovnoměrným jasem. Tedy kolem monitoru musí být okolí osvětlené asi tak stejně jasně a na monitoru raději nastavený menší kontrast, aby nedocházelo k lokálnímu přetěžování jasem. Celkový jas prostředí není tak důležitý, oko se přizpůsobí, ale vadí rozdíly mezi jasem a tmou. Světlý monitor v tmavé místnosti hodně přetěžuje oči.

Při osvětlení okolí obrazovky by měl být použít zdroj s dlouhým dosvitem, jako např. klasická žárovka. Rozhodně ne klasické zářivky, ty většinou blikají s 50 Hz. Novější úsporky už mívají měnič a neměly by už většinou blikat. Podobně některé LED žárovky mohou blikat s 50 Hz, novější by už měly mít filtrační kondenzátor aby moc neblikaly. Blikání lze pozorovat na displeji foťáku (zobrazuje jako stroboskop).

Dříve u CRT monitorů byla ještě důležitá snímková frekvence, malý fps více zatěžuje zrak, ale to naštěstí u LCD a LED už tak moc neplatí.

Před 15 lety a teď se těžko porovnává, protože se přidává vliv věku - člověk v pozdějším věku hůře zvládá to co bylo pro něj dříve hračkou a bez problémů. Musí se počítat s větší nutností náprav.
+mada Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod mada » 10. červen 2018 08:25

Host: Chichi, mrkev odšťavňuju. :-) Pak prej ještě borůvky jsou dobrý. A obecně karoten, zelený listí, vit. C, A, E, zinek, potraviny obsahující antioxidanty, světlík lékařský obklady a pít. Začnu to do sebe trochu víc ládovat. :-)
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod Jirik » 10. červen 2018 08:26

Mam podobny problem. Ale zreme se toto neda uplne poresit, se starsim vekem se zhorsuje i zrak, obzvlast u ludi kteri pracovali nekolik let, po cely den u picitace. A ted k tem poznatkum. V soucasne dobe se piuzivaji LCD monitory, ty jsou urcite k ocim setrnejsi nezli starsi CRT vakuove. Drive monitory pouzivali mensi rozluseni a tim i vetsi ovladaci prvky, dnes pri vetsim rozliseni napriklad u 4k jsou vsechny ovladaci prvky malicke a oko musi neustale preostrovat. Dale je vhodne aby za monitorem bylo nepatrne osvetleni (mala lampicka apod.) a v misnosti vylo sero, nebo skoro tma, pri velkem svetle v misnosti je oko vice namahane pri prudke zmene jasu (ostre letni slunce apod). Dale, po kazde hodine u monitoru se bezte na 15 min projit. Monitor ma byt take ve sprane vysce k ocim uzivatele. Jas a kontrast monitoru by nemnel byt na vysokych hodnotach, napriklad bezna LCD TV neni vhodna na dluhodobobe zirani na obraz z kratke vzsalenosti, protoze ma prilis velky jas oproti beznym minitorum pro praci. Pak jeste existuji laserove operace, kde vam upravi zrak a pozorovaci vzdalenost, se starnutim se zrak zhorsuje a uz nejste schopni preostrovat tak rychle jako za mlada. V prudkem letnim venkovnim slunci pouzivejte slunecni brile, po prichodu do temnejsi mistnosti se vam nebude tak rychle roztahivat zornicka a oko bude na LCD monitor reagovat lepe. No to je asi zatim vsechno, kazda dlouhodobejsi prace si casem vybere svou dan, nekdy je lepsi delat neco jineho, nez cumnet nepretrzite cely den do LCD monitoru. Pozoruji to i u sebe po cca 25 letech v DTP studiu a pak doma jeste po vecerech delat pro fotobanky, nebo sledovat TV.

Odesláno z mého LG-D405 pomocí Tapatalk
+mada Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Jirik
 
Příspěvky: 690
Registrován: 11. duben 2013 21:56
Bydliště: Praha

Reputace: +37

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod mada » 10. červen 2018 08:31

Panda: Super, díky moc. Na stropě mám halogenové žárovky. Ty jsou ok? Mám sice ve skříni ještě nějaké klasické, ale byly na mě už moc žluté.
No, ono to bylo ok ještě před rokem - myslela jsem celých těch 15 let, ne jen před 15 lety. Ale je pravda, že od určitého věku se zrak obecně zhoršuje. Ale někomu ne, někdo vidí dobře až do stáří, tak chci raději udělat nějaké změny, než se smířit s tím, že to bude horší a horší. :-)
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod shalom3 » 10. červen 2018 08:33

Také mám problémy s očima, poslední dobou takové suché pálení, zhoršené vidění na blízko. Bohužel se obávám, že moc toho nejde rozumného dělat. Civění do monitoru je holt pro lidský zrak něco naprosto nepřirozeného - oko si odvykne prostě akomodovat, takže přeostřuje čím dál pomaleji. Jediná možná věc je omezit to na co nejkratší dobu. Osm hodin je hodně přes rozumný limit (doporučuje se ne víc jak 4 hodiny) a další zhoršování zraku už mohou být jen dopady. Jediná možnost je ty následky mírnit např. tím, že člověk si popřeje také čas na to, aby se díval někam dál než 50 cm před sebe, dále nějaké kapky proti pálení očí (nejlépe nějaké bylinkové), případně obklad (mně se osvědčila levandule). Umělé osvětlení by mělo být co nejblíže dennímu světlu.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod Host » 10. červen 2018 09:05

Návštěvník píše:Zhoršení zraku nebude koukáním do monitoru. Podle všeho nechceš něco v životě vidět. Tam bych se soustředil na řešení problému. :idea:

amputace nohy znamená, že už jsi všude byl a nechce se ti už nikam chodit... :D :idea:
dobré téma - celostní medicína... :lol:
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Další

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé