Afinnity photo

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Afinnity photo

Příspěvekod Návštěvník » 15. červenec 2018 19:22

Dobrý den, chtěl jsem se jen zeptat ... Začínám focením do rawu pomocí fotografu canon 77D a upravení fotek provozuji v Affinity photo. Má otázka zní.. Pokaždé když vyfotím do raw tak ve fotáku je krásně ostrá a barevná, ale po otevření v affinity photo jsou všechny barvy vybledle a musím je nahazovat zpátky pomocí saturation a vibrance.. Ale už nikdy nedocílím té barevnosti a vykreslení co jsem měl nebo zdálo se mi ve foťáku.. Při otevření jpeg mi přijdou ty fotky skvělé.. Ale asi to bude tím, že ten raw neumím tak upravit či nevím..

Asi je to normální, že ty fotky s raw jsou vybledle že? .. Já měl za to, že budou vypadat úplně stejně jak ve foťáku jen obsahuje všechny data, tímpádem půjdou upravit více jak jpeg, proto jsou ty soubory tak velké.. Ale pokud musím každou fotku vracet z vyblednutí do sytosti tak se mi zdá jpeg lepší.. Je mi jasné, že je to asi nějakým nastavením či tak..

Nebo se tomu dá nějak předejít?
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 2a00:1028:86f2:7c8a:59b5:7782:c833:e5xx

Reputace: 0

Re: Afinnity photo

Příspěvekod Anika » 15. červenec 2018 19:42

To by mělo být správně.
Je to jen v affinity, nebo obecně při otevření v počítači?
Rozdíl může být způsobený například nastavením monitoru, který prostě zobrazuje jinak než display na foťáku, což je normální.
Ale nejspíš to bude tím, foťák zobrazuje už nějaký výstup, tak jak sám podle zadaného nastavení zpracovává vyfocený raw, a v affinity se ukáže bez těch úprav, které "dodává" foťák. To je v pořádku.
Raw není hotová fotka.
Affinity neumí ta nastavení z foťáku převzít, takže se to musí vždy upravit ručně nebo pomocí nějakých presetů.

Předejít, nebo spíš obejít se to dá focením kromě do rawu také do jpg, ale raw je raw :)
Moje vlastní zkušenost je, že na displeji mám fotky vždycky mnohem mnohem hezčí, kontrastní, barevné, světlejší, v počítači pak zklamání, ty malé displeje lžou :D
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: Afinnity photo

Příspěvekod Dušan » 15. červenec 2018 19:45

Ahoj, pochopil jsi to správně. To co vidíš na displeji foťáku je náhled ve formátu .jpeg . RAW je čistý záznam z čipu foťáku určený k dalšímu zpracování a proto je jednak tak velký (protože obsahuje veškeré údaje) a druhak tak hnusný. :-D
Hodnocení: 0
Dušan
 
Příspěvky: 25
Registrován: 7. leden 2018 10:29

Reputace: +4

Re: Afinnity photo

Příspěvekod Dušan » 15. červenec 2018 19:54

Dušan píše:Ahoj, pochopil jsi to správně. To co vidíš na displeji foťáku je náhled ve formátu .jpeg . RAW je čistý záznam z čipu foťáku určený k dalšímu zpracování a proto je jednak tak velký (protože obsahuje veškeré údaje) a druhak tak hnusný. :-D


doplním... vůbec se neboj fotit do .jpeg-u. Někeří to berou jako něco potupného či důkaz neprofesionality ale ve finále se každý z nich několik hodin s RAWem sere v nějakém progrmu, aby z toho vůbec něco bylo. Osobně fotím do .jpegu Jednak mě to nutí nad fotkou uvažovat už při focení, zadruhé mám brutálně pomalý notebook, za třetí i .jpeg jde jakštakš upravovat :-D RAW používám pokud jde o fakt důležitou nebo náročnou fotku.
Hodnocení: 0
Naposledy upravil Dušan dne 15. červenec 2018 19:55, celkově upraveno 1
Dušan
 
Příspěvky: 25
Registrován: 7. leden 2018 10:29

Reputace: +4

Re: Afinnity photo

Příspěvekod Návštěvník » 15. červenec 2018 19:54

aha tak děkuji .. :D :?
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 2a00:1028:86f2:7c8a:59b5:7782:c833:e5xx

Reputace: 0

Re: Afinnity photo

Příspěvekod Návštěvník » 15. červenec 2018 19:56

Dušan píše:
Dušan píše:Ahoj, pochopil jsi to správně. To co vidíš na displeji foťáku je náhled ve formátu .jpeg . RAW je čistý záznam z čipu foťáku určený k dalšímu zpracování a proto je jednak tak velký (protože obsahuje veškeré údaje) a druhak tak hnusný. :-D


doplním... vůbec se neboj fotit do .jpeg-u. Někeří to berou jako něco potupného či důkaz neprofesionality ale ve finále se každý z nich několik hodin s RAWem sere v nějakém progrmu, aby z toho vůbec něco bylo. Osobně fotím do .jpegu Jednak mě to nutí nad fotkou uvažovat už při focení, zadruhé mám brutálně pomalý notebook, za třetí i .jpeg jde jakštakš upravovat :-D RAW používám pokud jde o fakt důležitou fotku.


právě, že já mám hroznej shit notebook.. mi to vždy nahravá 10 min.. takže vždy jak jdu fotit uvažuju co je pro mě lepší jestli to vyfotit v jpeg.. nebo se tím pak srát v raw a nadávat u ntb.. byl jsem na Slovensku na Malé fatře tak jsem si řekl, že krajiny vyfotím v rawu.. no ale tedka lituji ntb nestíhá
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 2a00:1028:86f2:7c8a:59b5:7782:c833:e5xx

Reputace: 0

Re: Afinnity photo

Příspěvekod NaturePhoto.cz » 15. červenec 2018 20:28

Nenech se vystrašit :-)
Pokud RAW z Canon EOS 77D otevřeš v programu k tomu určeném (Canon Digital Photo Profesional, zdarma k foťáku!) bude samozřejmě RAW a JPG stejný. Ta "pohledová hnusota RAWů" vyplývá z toho, že alternativní RAW konvertory (mezi které patří i ty od Adobe) neumějí přečíst nastavení výstupu z fotoaparátu - nastavíš třeba poměrně živý Picture Style "Landscape", ale to uvidíš ho jen v tom JPG. V RAWu (kromě canonovského konvertoru) to stejně nic nepřečte. Stejně samozřejmě ostrost apd.

Fotím digitálními zrcadlovkami Canon od roku 2003 a zůstávám u nich kvůli barevnému podání a tomu, že při zpracování RAWů nemám skoro žádnou práci - fotky "vypadají hned dobře" (tak jak jsem nastavil výstup při focení), protože používám Canon Digital Photo Profesional.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
NaturePhoto.cz
 
Příspěvky: 31
Registrován: 23. červenec 2015 18:55

Reputace: +35

Re: Afinnity photo

Příspěvekod Ravennka » 15. červenec 2018 20:41

A u toho Canon softu nezapomenout si tam "donahrát" používaný objektiv ;)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: Afinnity photo

Příspěvekod PandaWild » 16. červenec 2018 08:53

Dušan píše:... vůbec se neboj fotit do .jpeg-u....
Raději JPG + RAW. Často se vystačí s JPG a když je potřeba vyšší kvalita, RAW je k dispozici. Flashky jsou dnes už dostatečně levné na plýtvání místem.
+Marsan, +ivusakzkrabice, +kelley Hodnocení: +3
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Afinnity photo

Příspěvekod Návštěvník » 16. červenec 2018 11:36

NaturePhoto.cz píše:Nenech se vystrašit :-)
Pokud RAW z Canon EOS 77D otevřeš v programu k tomu určeném (Canon Digital Photo Profesional, zdarma k foťáku!) bude samozřejmě RAW a JPG stejný. Ta "pohledová hnusota RAWů" vyplývá z toho, že alternativní RAW konvertory (mezi které patří i ty od Adobe) neumějí přečíst nastavení výstupu z fotoaparátu - nastavíš třeba poměrně živý Picture Style "Landscape", ale to uvidíš ho jen v tom JPG. V RAWu (kromě canonovského konvertoru) to stejně nic nepřečte. Stejně samozřejmě ostrost apd.

Fotím digitálními zrcadlovkami Canon od roku 2003 a zůstávám u nich kvůli barevnému podání a tomu, že při zpracování RAWů nemám skoro žádnou práci - fotky "vypadají hned dobře" (tak jak jsem nastavil výstup při focení), protože používám Canon Digital Photo Profesional.


tak to musím nastudovat ... s tím programem nemam skoro žadné zkušenosti i když mam nainstalovaný digital photo profesional 4..
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 2a00:1028:86f2:7c8a:5808:71c2:111b:e7xx

Reputace: 0

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé