2 stejné portfolia?

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Re: 2 stejné portfolia?

Příspěvekod Painter » 14. prosinec 2018 18:22

Ravennka píše:
Painter píše:Já jsem po 2 letech skončil u 3 hlavních FB a přijde mi že menší už vůbec nemají cenu. Většinou tam mám výdělky okolo 5$, takže už tam nenahrávám.


Jako že hlavní tři - iStock, SS, Fotolia?

To ti Dreamstime, Deposit, BigS, 123, CanStock neudělá alespoň $5 měsíčně? To ne, žeo ;) Nebo to snad mělo být $5 ročně?


Ano tyto hlavní 3
No dělají mi $5/měsíčně, ale to je ještě dobrý měsíc, taky třeba 2$ nebo se prodají třeba 3 prodeje na Depositu za 1$. Proto jsem tam přestal nahrávat a myslím že jsem vydržel docela dlouho. 123RF mám celé 2 roky a plácalo se kolem dolaru - 2 a teď se rozjíždí na 5. Pořád ale, i při lehkosti uploadu už mě moc nebaví tam nahrávat. U Depositu jsem teď vykecal upload, že mi to sami zařazují, tak tam cpu i videa, prostě se jen připojím přes FileZilu a o víc se nestarám, takže tam zas nějak nahrávám, ale je to bída. Dreamstime jsem třeba vzdal hodně rychle. Nahrával jsem tam první 2 měsíce a když tam byl asi jeden - dva prodeje tak jsem se na to vyprd. Teď jsem tam pracně nacpal většinu portfolia a jsem zase kolem těch 5$. Když jsem začínal tak mě nenapadlo že je takový rozdíl mezi FB. Myslel jsem, že když se člověk vypracuje do nějakého levelu, tak už se to tak nějak prodává zhruba všude. Chápu trochu rozdíl, ale jestli mi jedna FB vydělá třeba 100$ a druhá 1 tak je to nějak moc.
Hodnocení: 0
Painter
 
IP: 178.255.168.xx

Reputace: 0

Re: 2 stejné portfolia?

Příspěvekod GreatWhite » 14. prosinec 2018 19:55

ale ono fotobanky nejsou o tom, že na ně nahraju fotky, vectory, videa...a už se kutálí penízky. je to takový kompletní balíček co by měl každý kdo chce i prodávat a ne jen nahrávat ctít: obsah, kvalita, relevantní klíčové slova, zpracování, série, trendy, načasování nahrávání a i ta kvantita. v určité fázi si člověk musí sednout a upřímně vyhodnotit, jestli něco z toho nedělá blbě a neztrácí jenom svůj čas.
+Chalabala Hodnocení: +1
GreatWhite
 
Příspěvky: 480
Registrován: 29. březen 2016 23:30

Reputace: +150

Re: 2 stejné portfolia?

Příspěvekod Painter » 14. prosinec 2018 20:12

GreatWhite píše:ale ono fotobanky nejsou o tom, že na ně nahraju fotky, vectory, videa...a už se kutálí penízky. je to takový kompletní balíček co by měl každý kdo chce i prodávat a ne jen nahrávat ctít: obsah, kvalita, relevantní klíčové slova, zpracování, série, trendy, načasování nahrávání a i ta kvantita. v určité fázi si člověk musí sednout a upřímně vyhodnotit, jestli něco z toho nedělá blbě a neztrácí jenom svůj čas.


To je asi pravda. Ale klíčová slova, doba nahrátí atd. je stejné na všechny FB. A jedna prodává a druhá ne. Načasování nahrávání mě trochu překvapuje protože se tu hodně krát psalo že je to jedno, navíc schvalovací proces nikdo neurychlí ani neodhadne. Nahrál jsem jeden den na 123RF a Šutr a na 123Rf pořád fotky visí v pending (nejspíš dokud tam nenapíšu) a na Šutru už se i nějaké prodaly.
Série je zajímavá - může to zvednout prodeje? Už jsem tu jendou psal jestli není lepší věnovat se více FB které prodávají než se crcat s těmi malými, na kterých stejně prodeje nejsou. Udělal jsem si série na Šutru ale jen kvůli porovnání kolik mi který "typ" vydělává, a asi jsem to neměl dělat. :) Ale nijak jsem je nezveřejňoval.
Hodnocení: 0
Painter
 
IP: 178.255.168.xx

Reputace: 0

Re: 2 stejné portfolia?

Příspěvekod Chalabala » 14. prosinec 2018 20:24

Souhlasím s GreatWhite, úspěch je v mixu všeho možného.

Painter, myslím, že byste se měl podívat na své portfolio a odpovědět si na otázku, kdo by měl být vaším zákazníkem. Jestli jde o fotky a stál byste o mou radu, můžete mi poslat link na vaše portfolio do soukromé zprávy nebo na Facebooku, tedy pokud nechcete tady veřejně.
+Baldion Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Chalabala
 
Příspěvky: 133
Registrován: 26. říjen 2013 04:20

Reputace: +85

Re: 2 stejné portfolia?

Příspěvekod GreatWhite » 14. prosinec 2018 21:18

to načasování jsem myslel, že podzimní náměty nahrávat v srpnu a ne až v půlce listopadu. jestli se to nahraje v pondělí nebo pátek je už fuk. serie určitě dělat, různé úhly, záběry, ohniska, ucelit příběh, pořád se něco prodává v jeden okamžik po více kusech z jedné sérky. klíčové slova jsou po obsahu asi nejdůležitější, já třeba měním kvůli fotolii/adobe i pozice na prvních místech v jedné serii. aby to nebylo úplně stejné, i kategorie dávám různé v jedné serii, ale všechno relevantní. ;)
+Chalabala Hodnocení: +1
GreatWhite
 
Příspěvky: 480
Registrován: 29. březen 2016 23:30

Reputace: +150

Re: 2 stejné portfolia?

Příspěvekod Sagi » 14. prosinec 2018 21:41

Chalabala píše: I dnes se dá fotit pro fotobanky a generovat tak slušný zisk (i na ty letenky). Dokonce k tomu není potřeba ani několikadesetitisícové portfólio. Trh se neustále mění a s ním i trendy. Přibývají nové agentury, jiné zase hasnou, a tak je pro fotografa i jiné rozložení příjmů než bylo v roce 2010 nebo 2014. Nesdílím obecnou skepsi nad fotobankama. I po osmi letech mě to neustále baví a co se týče roku 2018, tak pro mě bylo milé už v listopadu vědět, že to byl zatím nejlepší rok.


Já souhlasím s panem Chalabalou, na fotobankách jsem 6-tým rokem, ale rok 2018 zatím nejlepší. ;)
Hodnocení: 0
Sagi
 
Příspěvky: 151
Registrován: 2. březen 2015 12:36

Reputace: +35

Re: 2 stejné portfolia?

Příspěvekod shalom3 » 14. prosinec 2018 21:56

GreatWhite píše:to načasování jsem myslel, že podzimní náměty nahrávat v srpnu a ne až v půlce listopadu.;)

S tím jsem si lámala hlavu na jaře. Fotila jsem květenu a když jsem ji konečně nashromáždila a popsala, tak bylo jaro fuč. A i kdyby ne, tak např. článek o tom, jak pěstovat tulipány, nebude vydáván až když kvetou. Jak to tedy řešíš, necháš to 3/4 roku ležet a pak to nahraješ?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4478
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1042

Re: 2 stejné portfolia?

Příspěvekod GreatWhite » 14. prosinec 2018 22:27

Jo, teď si zrovna upravuju jarní zahradní práce, něco ze skleníku a rozkvetlé trnky :D nechám ve složce, rozdělím na tři sérky a nahraju něco v lednu, únoru a březnu. a pak stejně nafotím zase něco nového a určitě neodolám a dám i v květnu, větší část nechám ale na další rok. to jaro je v pohodě, se mi celkem prodává průběžně celoročně, ten podzim a zima je myslím víc závislý na načasování.
Hodnocení: 0
GreatWhite
 
Příspěvky: 480
Registrován: 29. březen 2016 23:30

Reputace: +150

Re: 2 stejné portfolia?

Příspěvekod Painter » 15. prosinec 2018 10:37

Chalabala píše:Souhlasím s GreatWhite, úspěch je v mixu všeho možného.

Painter, myslím, že byste se měl podívat na své portfolio a odpovědět si na otázku, kdo by měl být vaším zákazníkem. Jestli jde o fotky a stál byste o mou radu, můžete mi poslat link na vaše portfolio do soukromé zprávy nebo na Facebooku, tedy pokud nechcete tady veřejně.


No to je právě ono, baví mě nejvíce krajiny (k focení jsem se dostal přes malbu olejem i akvarelem krajinek), ale jezdím okolo ČB, a tak si říkám, kdo si koupí třeba třeboňský rybník. Teď jsem začal tam alespoň cpát sebe aby tam byla postava a nějaký motiv, ale zaostřit na rovinu (třeba trávu) nastavit 10s samospoušť a pak tam rychle běžet je na h.. nic. Jak jsem psal o tom typu tak právě nejvíce mi vydělávají bitmapové ilustrace, pak vektory a fotky s videii nic moc. Vzhledem k tomu že Ježíšek nese nový objektiv tak si říkám že kdybych raději kreslil, tak asi vydělám více a navíc bych ušetřil desetitisíce co jsem už dal do techniky. Ale focení mě baví a jsem rád když zase vypadnu od počítače. Jsem grafik, takže čumím 8h do počítače v práci, přijdu domů a koukám do toho kvůli FB.
Děkuji za nabídku pošlu odkaz přes "Atlas hub".

GreatWhite píše:to načasování jsem myslel, že podzimní náměty nahrávat v srpnu a ne až v půlce listopadu.;)


Jo problém je že jsem začal s focením před 2 lety, takže moc toho do foroty nemám. Čekám než jsou barevný listy třeba o podzimu, pak je teprve jedu fotit a pak teprve nahrávám, takže takto dopředu nahrávat nemohu, ale logiku to má. Snažím se třeba dělat vektory dopředu.
Hodnocení: 0
Painter
 
IP: 178.255.168.xx

Reputace: 0

Re: 2 stejné portfolia?

Příspěvekod GreatWhite » 15. prosinec 2018 13:46

ale to načasování je jenom jeden ze střípků do konečné mozaiky, ať se nezasekneš na jedné podružné věci. :) ono dva roky focení je prostě jak nic, pokud to tedy není intenzivní focení a nemáš někoho u sebe, kdo ti řekne co a jak. spíš asi bude problém v námětech (ty krajinky musí být pecka, aby se prodávaly) a v samotném focení.
Hodnocení: 0
GreatWhite
 
Příspěvky: 480
Registrován: 29. březen 2016 23:30

Reputace: +150

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz