Otázky na které musím znát odpověď

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Otázky na které musím znát odpověď

Příspěvekod avolagrf » 6. březen 2019 10:56

Jako začátečníka mě během procesu stále napadají nové a nové otázky na které si sama nedokážu odpovědět. Buď na ně nedokážu najít tady v diskuzi odpověď, nebo (za což se předem omlouvám :D) jsem pořádně negooglila.
Momentálně se nejvíc zabývám tvorbou vektoru a spíš velikostí portfolia (300-400ks foto a vektory) (tzn.skoro vubec neprodavam, ale chapu ze jsem na zacatku.)
A tak by me momentálně zajímalo:
Premýslela jsem ze bych zacala tvorit ilustrace aquarelem(vodovky), pak je skenovala a nahravala je jako ilustrace(ne vektory), ale nasla jsem asi jednu slecnu, ktera dela vektorovy vodovkový ilustrace(snad se chapem :D ) tak jak je to mozny ze to dokaze udelat ve vektorech a jestli je lepsi delat ilustrace, nebo vektory.

Otázek mám opravdu do zásoby, ale pujdem na to postupně :D
Děkuju předem!
Přílohy
54256209_265091251048880_4090482262359932928_n.jpg
54256209_265091251048880_4090482262359932928_n.jpg (120.14 KiB) Zobrazeno 3827 krát
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
avolagrf
 
Příspěvky: 17
Registrován: 17. únor 2019 09:48
Bydliště: Pardubice/Plzeň

Reputace: +4

Re: Otázky na které musím znát odpověď

Příspěvekod GreatWhite » 6. březen 2019 11:47

Hodnocení: 0
GreatWhite
 
Příspěvky: 480
Registrován: 29. březen 2016 23:30

Reputace: +150

Re: Otázky na které musím znát odpověď

Příspěvekod Anika » 6. březen 2019 12:01

Ahoj,
Řešila jsem přesně to samé před nějakou dobou a došla jsem k tomuto: Vytrasované akvarely někde berou, někde ne.
Shutterstock je nebere, ale asi je v minulosti brali, protože se tam sem tam něco takového najde.
Už nevím, kde to berou ve vektoru, ale neřešila jsem to, protože když to nebere SS, tak se to nevyplatí trasovat se s tím pro další fb.
Myslím, že když má akvarel v rastru (sken) velké rozlišení, prodá se stejně dobře jako vektor.
Zapátrala jsem v tom portfoliu - ta máta je trasovaná, je na stránce 11 podle řazení od nových. Všechny novější jsou už rastry.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: Otázky na které musím znát odpověď

Příspěvekod PandaWild » 6. březen 2019 12:51

Trasovat vodovky ztrácí smysluplnost vektoru. Předností vektoru je zachování hladkosti hran při změně velikosti. Vodovky jsou jiný typ malby, kde hladkost hran nemá smysl, tam je rastr výhodnější. Vektorizace by prodejnost nezvýšila.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Otázky na které musím znát odpověď

Příspěvekod admin » 6. březen 2019 13:42

PandaWild píše:Trasovat vodovky ztrácí smysluplnost vektoru. Předností vektoru je zachování hladkosti hran při změně velikosti. Vodovky jsou jiný typ malby, kde hladkost hran nemá smysl, tam je rastr výhodnější. Vektorizace by prodejnost nezvýšila.


Ono to je všechno kvůli tomu, že fotobanky nechtějí bitmapu ve vektoru a přitom by stačilo dát podmínku na rozlišení bitmapy. Takhle když potřebuješ zkombinovat akvarel s křivkama, tak jediná možnost je vektorizace. Dříve to v pohodě brali, teď možná jen záleží, kdo to zrovna kontroluje...
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Otázky na které musím znát odpověď

Příspěvekod PandaWild » 6. březen 2019 14:12

Jo kombinace vektoru s bitmapou by se často hodila. Ale asi nepřesvědčíme fotobanky, že jejich požadavek je nesmyslný. Stejně jako je nepřesvědčíme k povolení používání filtrů na fotky a videa. Nebo že je nesmysl zakazovat trademarky v popiskách a kw (zákazník kupuje obraz a ne slova).
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Otázky na které musím znát odpověď

Příspěvekod Anika » 6. březen 2019 16:40

PandaWild píše:Trasovat vodovky ztrácí smysluplnost vektoru. Předností vektoru je zachování hladkosti hran při změně velikosti. Vodovky jsou jiný typ malby, kde hladkost hran nemá smysl, tam je rastr výhodnější. Vektorizace by prodejnost nezvýšila.


Přesně, souhlasím. Trasováním se kouzlo akvarelu zabije. Kdo chce akvarel, nechce změť miniaturních barevných jednolitých fleků. Vektorizace je jen kvůli touze po větší prodejnosti vektor x rastr.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: Otázky na které musím znát odpověď

Příspěvekod avolagrf » 8. březen 2019 08:53

Super, děkuju všem za rady a odpovědi!
Právě mě tak napadlo, myslíte si, že je fotobankéř úspěšnější pokud má lepší a hezčí obrázky? Tím chci říct, že když projíždím ss, tak ostatní prispevatelé mi prijdou jak profesionální ilustrátoři. :D Řekla bych, že nemám úplně ošklivé ilustrace ale v porovnání s těmi ostatními. :shock:
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
avolagrf
 
Příspěvky: 17
Registrován: 17. únor 2019 09:48
Bydliště: Pardubice/Plzeň

Reputace: +4

Re: Otázky na které musím znát odpověď

Příspěvekod Anika » 8. březen 2019 09:30

avolagrf píše:Super, děkuju všem za rady a odpovědi!
Právě mě tak napadlo, myslíte si, že je fotobankéř úspěšnější pokud má lepší a hezčí obrázky? Tím chci říct, že když projíždím ss, tak ostatní prispevatelé mi prijdou jak profesionální ilustrátoři. :D Řekla bych, že nemám úplně ošklivé ilustrace ale v porovnání s těmi ostatními. :shock:


Odpovím takhle: ten stejný fotobankéř je úspěšnější, když má hezčí a lepší obrázky, než když má horší a ošklivé obrázky. V porovnání s jinými ale hraje roli víc věcí: velikost portfolia, kvalita popisků, frekvence nahrávání, jak se umí trefit do poptávky kupujících...
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: Otázky na které musím znát odpověď

Příspěvekod Egeris » 8. březen 2019 09:57

avolagrf píše:Super, děkuju všem za rady a odpovědi!
Právě mě tak napadlo, myslíte si, že je fotobankéř úspěšnější pokud má lepší a hezčí obrázky? Tím chci říct, že když projíždím ss, tak ostatní prispevatelé mi prijdou jak profesionální ilustrátoři. :D Řekla bych, že nemám úplně ošklivé ilustrace ale v porovnání s těmi ostatními. :shock:


Ne vždy chce zákazník profesionální dílo, velmi často hledají jednoduché věci, které zvládne rychle vytvořit i amatér...
Hodnocení: 0
Egeris
 
Příspěvky: 437
Registrován: 21. duben 2017 06:33

Reputace: +104

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron