prodej na fotobanky v EU

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: prodej na fotobanky v EU

Příspěvekod Egeris » 11. červenec 2019 06:37

pichlukas píše:Koukám, že tady na fóru panuje přátelská a uvolněná atmosféra ♥


Ahoj, Hosta si nevšímej, to je takový místní šťoural... Ale v podstatě má pravdu, opravdu záleží na sídle společnosti. Je to i v zákoně - finančák zajímá sídlo firmy, kde se schází vedení a odkud ji řídí. Což je pro šutr USA a pro Pond5 myslím Kanada.
+zdenat5 Hodnocení: +1
Egeris
 
Příspěvky: 437
Registrován: 21. duben 2017 06:33

Reputace: +104

Re: prodej na fotobanky v EU

Příspěvekod PandaWild » 11. červenec 2019 06:46

Asi podle toho, který subjekt ty obrázky prodává a kdo pak z nich odvádí daně? Pobočka v Irsku je asi jen prostředník k převodu peněz, ale daně z prodejů asi nejdou do Irska.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: prodej na fotobanky v EU

Příspěvekod pichlukas » 11. červenec 2019 11:39

Bylo by to tak fajn, ale chtěl bych mít jistotu. Zkusím se ještě poptat, díky ;)
Hodnocení: 0
pichlukas
 
Příspěvky: 3
Registrován: 10. červenec 2019 20:39

Reputace: +2

Re: prodej na fotobanky v EU

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 11. červenec 2019 14:36

Zcela analogický případ je popsán zde. Pouze u Googlu se to řeší, protože to je rozšířená záležitost, těch pár podivínů, kteří ještě nahrávají na Pond, nikdo neřeší.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 753
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +329

Re: prodej na fotobanky v EU

Příspěvekod shalom3 » 11. červenec 2019 14:56

Nevidím to jako analogický případ, a to z toho důvodu, že v případě googlových reklam umisťuji službu na vlastní web. V případě fotobank umisťuji obsah na mimoevropské weby a jejich problém je, kam se obrázky prodají. De facto v takovém případě ani neposkytuji službu, tu poskytují fotobanky mně tím, že prodávají mé obrázky.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: prodej na fotobanky v EU

Příspěvekod basti » 16. červenec 2019 12:22

shalom3 píše:Nevidím to jako analogický případ, a to z toho důvodu, že v případě googlových reklam umisťuji službu na vlastní web. V případě fotobank umisťuji obsah na mimoevropské weby a jejich problém je, kam se obrázky prodají. De facto v takovém případě ani neposkytuji službu, tu poskytují fotobanky mně tím, že prodávají mé obrázky.


Přesně, mně je úplně šumák kam to fotobanka prodává. Zajímá mě čistě sídlo firmy, se kterou uzavírám smlouvu - a to nejsou různé pobočky v Irsku atd., ale mateřské firmy v USA/Canada.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: prodej na fotobanky v EU

Příspěvekod PandaWild » 16. červenec 2019 12:40

basti píše:Přesně, mně je úplně šumák kam to fotobanka prodává. Zajímá mě čistě sídlo firmy, se kterou uzavírám smlouvu - a to nejsou různé pobočky v Irsku atd., ale mateřské firmy v USA/Canada.
S tím trochu koliduje koncepce fotobank jako Envato, která se staví jen do pozice zprostředkovatele, při prodeji uvádí zemi kupce a ponechává ošetření na autorovi. Nevím zda to je správně, oni se tváří že to mají nastudované a mělo by to tak být. (ne že bych jim to věřil)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: prodej na fotobanky v EU

Příspěvekod Návštěvník » 16. červenec 2019 14:16

basti píše:
shalom3 píše:Nevidím to jako analogický případ, a to z toho důvodu, že v případě googlových reklam umisťuji službu na vlastní web. V případě fotobank umisťuji obsah na mimoevropské weby a jejich problém je, kam se obrázky prodají. De facto v takovém případě ani neposkytuji službu, tu poskytují fotobanky mně tím, že prodávají mé obrázky.


Přesně, mně je úplně šumák kam to fotobanka prodává. Zajímá mě čistě sídlo firmy, se kterou uzavírám smlouvu - a to nejsou různé pobočky v Irsku atd., ale mateřské firmy v USA/Canada.


A jak je tomu třeba u Google Adsense? Co si pamatuji, tak tam museli být majitelé plátci DPH nebo reg. osobami. A přitom je Google přece americká firma.
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 109.80.238.1xx

Reputace: 0

Re: prodej na fotobanky v EU

Příspěvekod basti » 16. červenec 2019 14:38

PandaWild: Správně podle českého autorského zákona by fotobanky měly být zprostředkovatel, ale reálně se skoro vždy chovají jako "správce autorských práv" - což je nelegální. Reálně mají ale fotobanky nějaké české zákony víme kde, z čehož pak plynou nekonečné debaty o správném danění a různé debilní rady lidí, kteří v životě nezažili průser na finančáku...

Pokud jde o Envato, pak bysty měl fakturovat přímo zákazníkovi a separátně tobě Envato fakturuje provizi za své služby. Pak bys musel být plátce a dokonce registrovaný v MOSS a aktivně řešit každého zákazníka, pro info v EU je tuším okolo 80 sazeb DPH, hodně štěstí...

Návštěvník: Google AdSense uzavíráš smlouvu s pobočkou v Irsku = musíš být plátce nebo osoba identifikovaná k DPH, stejně jako u Facebook reklam, SAAS produktů z jiných zemí EU a podobně.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: prodej na fotobanky v EU

Příspěvekod PandaWild » 16. červenec 2019 14:41

basti píše:...Pokud jde o Envato, pak bysty měl fakturovat přímo zákazníkovi a separátně tobě Envato fakturuje provizi za své služby. Pak bys musel být plátce a dokonce registrovaný v MOSS a aktivně řešit každého zákazníka, pro info v EU je tuším okolo 80 sazeb DPH, hodně štěstí....
Tím by vznikal ještě další problém - naším příjmem by byla částka za kterou se to prodalo zákazníkovi, a naším výdajem provize fotobance. Což by znamenalo 4x vyšší vykazované příjmy a 2x vyšší daně.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé