Nákup fotek budov a měst

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod t99 » 8. duben 2020 23:34

Dobrý den,

chystám se využít placených fotobank pro nákup cca 50ti fotek budov a měst ze světa a rád bych, aby bylo vše zcela čisté. Existuje fotobanka, u které mám 100% jistotu, že nenarazím na "zakázané" fotky?

Např. na Shutterstocku se dodnes prodávalo několik fotek noční rozsvícené Eiffelovky - normálně v kategorii pro komerční použití. Trochu jsem s nima komunikoval a už to smazali. Super. Jak to může někdo vůbec schválit? Takovou základní a známou věc.

Adobe Stock má zase vlastní článek...
https://helpx.adobe.com/stock/contribut ... tions.html
... označující některé budovy jako zakázané, ale přitom je v databázi přímo prodává pro komerční použití! Např. Millau Viaduct, Rosslyn Chapel a další.

Vůbec tomu nerozumím. Chci vše dělat čistě podle pravidel a od toho tu fotobanky mají být ne? Jenže evidentně ikdyž nemálo zaplatím u hráčů jako Adobe nebo Shutterstock a použiju fotky dle licenčních podmínek, stejně abych se bál, že mě bude časem žalovat vlastník nějakého uměleckého díla nebo dědic architekta budovy.

Zná někdo řešení?
Díky moc
Hodnocení: 0
t99
 
Příspěvky: 4
Registrován: 8. duben 2020 23:05

Reputace: 0

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod admin » 9. duben 2020 09:07

Fotobanky - aspoň většina - má docela rozsáhlé přehledy, co je zakázané, ale bohužel už to nestíhají moc promazávat. Nicméně nákupu přes ně bych se nebál, je to mnohem lepší metoda, než stahovat z free fotobanky. Už jen proto, že máš v ceně jistou garanci - několik desítek až stovek tisíc, pokud by došlo k nějakému problému - mají to popsané v licenčním ujednání.

Jestli chceš, můžu ti dohledat nějaký ten přehled zakázaných témat, aby sis to tam mohl ověřit sám. Hezky to má zpracované iStock nebo Adobe.
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod t99 » 9. duben 2020 11:00

Už jsem toho pročetl relativně dost, zejména právě na Adobe a Shutterstocku a jsem z toho čím dál víc smutný :-) Každopádně jakékoliv další informační podklady vítám.

Příklad, který jednoduše může nastat:
Předevčírem bych stáhnul fotku té noční rozsvícené Eiffelovky ze Shutterstocku, nic neřešil a v rámci licence ve velkém použil. Oni fotku z databáze mezitím smažou a mě začne někdo uhánět s autorskýma právama. Kde mám 100% jistotu, že se k tomu Shutterstock přihlásí a že mi bude stačit případný jejich limit plnění?
Hodnocení: 0
t99
 
Příspěvky: 4
Registrován: 8. duben 2020 23:05

Reputace: 0

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod duben » 9. duben 2020 11:47

Pokud to Fotobanka dá k dispozici pod komerční licencí a prodá mi ji s tou licencí, tak bych se nebál. Prostě budu argumentovat tou licencí a případná škoda půjde za fotobankou. Jinak rozsvícená Eifelovka teoreticky taky může mít komerční licenci, pokud někdo získá souhlas od firmy co to nasvítila. SIce to většinou nepovolí, nebo to stojí ranec, ale neznamená to, že to nejde ;).
Hodnocení: 0
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod castyhost » 9. duben 2020 12:18

v drevnich dobach si seriozni weby delaly stranku credits se seznamem pouzitych del vcetne zdroju
treba knihy to maji doted
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 2a00:1028:9943:87f2:b4e1:e794:c92e:59xx

Reputace: 0

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 9. duben 2020 12:46

t99 píše:Kde mám 100% jistotu, že se k tomu Shutterstock přihlásí a že mi bude stačit případný jejich limit plnění?

Když hledáš v něčem 100% jistotu, tak dostaneš do úvah, které nemahí řešení, protože 100% jistota na světě neexituje, existuje pouze míra rizika. Na 100% není ani zdaleka jisté, že se toho problému vůbec dožiješ.
Určitě máš menší riziko, když si ty fotky koupíš od renomovné fotobanky, ale v jejich obchodních podmínkách je řada míst, které můžou využít a pravděpodobně využijí, pokud by došlo na lámání chleba a nějaké finanční odškodnění. Jako občasný cotributor mohu říct, že zdaleka nejopatrnější ohledně porušování autorských práv je istock/getty - ti nepřijmou ani Pražský hrad (pokud se tedy nenapíše, že to je panorama Prahy, potom to přijmou). Takže z toho bych usoudil, že nejbezpečnější by mohlo být nakupování u nich.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 753
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +329

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod admin » 9. duben 2020 14:32

Tady máš seznam míst a věcí od Adobe, které nepřijímá:

https://helpx.adobe.com/stock/contribut ... tions.html

Tady něco od Shutterstocku
https://www.shutterstock.com/contributo ... strictions

iStock (Getty) na to má celou wikipedii, takže se tam dobře hledá:
https://wiki.gettyimages.com/
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod honza286 » 9. duben 2020 21:04

Getty Images je v tomhle papežštější než papež. Spíše bych se v případě nejistoty řídil tímhletím https://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_o ... ld_map.svg. Např. u nás je povoleno i komerčně prodávat jakoukoliv architekturu či umění, pokud je umístěno nebo vyfoceno z veřejně volně dostupného místa.
Hodnocení: 0
honza286
 
Příspěvky: 404
Registrován: 27. listopad 2014 21:57

Reputace: +65

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod t99 » 19. květen 2020 22:43

Vrátím se ještě k tématu.

Existuje nějaká instituce, která mi prověří a potvrdí, jestli se na objekty na předložených snímcích nevztahují nějaká práva?

A když přistoupím na výše zmíněnou míru rizika, dá se odhadnout, kam se nárokované částky mohou vyšplhat? Abych kvůli výdělku desítek tisíc nebyl nucen platit likvidační pokutu...
Hodnocení: 0
t99
 
Příspěvky: 4
Registrován: 8. duben 2020 23:05

Reputace: 0

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod Host » 20. květen 2020 07:05

Zalezi na tom v ktere zemi. U nas stale existuje tzv. svoboda panoramatu, jak bylo psano vyse. Takze pokuta nehrozi. Pokuty v jinych zemich bych asi neresil. Na mezinarodni zatykac to asi neni. Kouknete jak to dopadlo s Konevem... :) Akorat se Rusaci odkopali... :D
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 85.163.114.xx

Reputace: 0

Další

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot]