Nákup fotek budov a měst

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 20. květen 2020 17:58

Ovsem nutno podotknout, že si to pan Hubáček zasloužil, protože určitě musel podstoupit dlouhé a únavné soudní tahanice - na to nemá každý čas ani náladu.
Ale může klidně pokračovat, viz třeba zde. Autor je z Prahy, to by se řešilo na pohodu u některého obvodního osudu v Praze. Kdyby si nějaký podnikavý advokát (ideálně se zahraniční praxí, protože tam toho bude víc) projel fotobanky a kontaktoval autory/majitele nemovitostí s nabídkou zastoupení, tak z toho může být dobrý docela business. Zkusím to někomu poradit. :lol:
+PandaWild Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 600
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +256

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod t99 » 21. květen 2020 14:33

Ajaj, tak nakonec se tu zasloužím o vznik advokátní kanceláře, která mě sama zrujnuje :-D

Chci vydat fyzickou karetní hru obsahující mimo jiné karty Evropských hlavních měst, v tuto chvíli řeším grafiku. Většinu obrázků měst dám i z vlastních fotek (bez lidí a značek), teď je tu paradoxně otázka jestli je bezpečnější to koupit na fotobance nebo použít vlastní fotky. Vzhledem k tomu, že fotobanky (dle např. výše zmíněného Ještědu a spousty dalších budov) property release řeší tak nějak napůl, a právně se ze všeho zaručeně vyvlíknou, zvažuju spíš vlastní zdroje.

Četl jsem např. článek o problémech s právy Parlamentu v Bukurešti, ale to jsou vždycky takové fragmenty co člověk zachytí a vůbec neví jestli to vyobrazení ve formátu 5x5 cm na kartě může někdy někomu vadit. O spoustě soudních tahanic se člověk vůbec doslechnout nemusí, takže když přijde na shutterstock nějaký cizinec a řekne si, že použije Ještěd, je v pasti a vlastně může jen nevědomky doufat, že si použití Ještědu v cizině majitel práv nevšimne.
Hodnocení: 0
t99
 
Příspěvky: 4
Registrován: 8. duben 2020 23:05

Reputace: 0

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod Host » 21. květen 2020 14:48

Tohle by melo spadat pod vzdelavani. To je totez jako zpravodajske vyuziti, tzn. je mozne nakoupit editorial licence na cokoliv a v pohode to uzit. Sutr pro tenhle pripad mival pro zakazniky specialni druh licence, protoze preprodej. Jak je to ted nevim, ale v pohode se to vejde i do obyc editorialu. Teda podle naseho prava.
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 85.163.114.xx

Reputace: 0

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 21. květen 2020 15:46

Když už to řešíš takto do hloubky, tak by to možná chtělo přečíst si autorský zákon a udělat si vlastní názor. Koukám se teď do něj a je to docela zajímavé čtení.
Všechny výjimky, které se vztahují na účel vzdělání, mají v sobě podmínku:
jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu

Takže pokud na tom chceš vydělat, tak by to neprošlo.
Spíše bych řekl tu "svobodu panoramatu", která je vyjádřena takto:
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo kresbou, malbou nebo grafikou, fotografií nebo filmem nebo jinak zaznamená nebo vyjádří dílo, které je trvale umístěno na náměstí, ulici, v parku, na veřejných cestách nebo na jiném veřejném prostranství; do autorského práva nezasahuje ani ten, kdo takto vyjádřené, zachycené nebo zaznamenané dílo dále užije. Je-li to možné, je nutno uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a umístění.

Z tohoto pohedu je ta fotka Ještědu OK. Důvod, proč to prohrál ten s tím modelem Ještědu byl asi hned následující odstavec:
Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na pořízení rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou a na rozmnožování nebo rozšiřování díla formou trojrozměrné rozmnoženiny

Třeba ale ve Francii takové ustanovení nemají, takže by se to na fotky z Paříže asi nevztahovalo.
Takže to buď risknout, nebo se na to vykašlat, nebo si nechat udělat právní rozbor, který bude asi dražší než případný výdělek. :D
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 600
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +256

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod PandaWild » 21. květen 2020 16:45

t99 píše:...Chci vydat fyzickou karetní hru obsahující mimo jiné karty Evropských hlavních měst, v tuto chvíli řeším grafiku....
Na karty je lepší použít ne fotky, ale kreslenou grafiku, ve které budou zvýrazněné dominanty města. Může to pak vypadat "typičtěji" než fotka, protože ta to neumí tak zvýraznit, u grafiky se dají dominanty různě seskládat a i se změnou měřítka. Snížily by se tím i problémy s ochranou, protože Ještěd by byl jen součástí panoramy (sestávající z více dominantních objektů, které se jinak do fotky současně nedostanou) a ne hlavním objektem.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 6661
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1670

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod shalom3 » 21. květen 2020 19:42

Mám návrh na zjednodušení zákona:
§1 Co je venku vidět, může se i fotit.
§2 Kdo nechce, aby se to fotilo, může si postavit vysokou zeď nebo použít vojenské maskovací sítě.


...ale co by potom řešili právníci, že?
Jen tak mě napadá, kolik starých renomovaných fotografů (z doby, kdy svět byl ještě normální) by cvakalo pokuty nebo šlo rovnou bručet. Možná by byl dobrý kšeft, aby se jejich fotky prošly a posmrtně se začali pronásledovat dědicové autorských práv. :mrgreen:
+Berunin Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 3621
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +779

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod Host » 21. květen 2020 21:54

hypotekyfidler.cz: Nic ve zlem, ale samodomo vyklady zakonu nikam nevedou. Podle autorskeho zakona naprosto bezne pouzivaji fotky, vcetne editorialu pamatek, vsechna ceska nakladatelstvi ucebnic. Ucebnice a dalsi vyukove materialy, byly tam i ty karty - pexesa, vydavaji za ucelem zisku. Proc take jinak... Funguje to tak odjakziva a maji to dostatecne prokonzultovane se svymi pravniky. Zase se tady resi uplna pitomost. :mrgreen:
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 85.163.114.xx

Reputace: 0

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod Host » 21. květen 2020 22:00

Pred mnoha lety jsem objizdel republiku a fotil pamatky pro jedno nakladatelstvi. Fotil jsem vsechny, vcetne tech soukromych. Fotky se pouzivaji dodnes a zatim si nikdo nestezoval. Jested maji taky...
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 85.163.114.xx

Reputace: 0

Re: Nákup fotek budov a měst

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 21. květen 2020 22:48

Vzhledem k tomu, že dva právníci mají na jednu věc tři právní názory, obvodní soud pak názor čtvrtý a odvolací soudy to vrátí zase na začátek, aby potom nejvyšší soud rozhodl zase jinak, tak je vlastní orientace v problému to nejlepší, co člověk může udělat. To platí úplně ve všem a zatím se mi to vždy vyplatilo.
Jasně, že to asi může kolega bez problému risknout a debata je to čistě akademická. Ale pozor, americký trend, soudím se rád, pořád a o cokoliv, se pomalu ale jistě přesouvá i k nám. Že někdo něco 20 let dělal a procházelo mu to, neznamená, že z něj teď někdo nemůže vysoudit majlant.
+PandaWild, +shalom3 Hodnocení: +2
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 600
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +256

Předchozí

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé