duben píše:...To že dneska aktivně neprohledává neznamená, že v budoucnu třeba nepřijde někdo v ÚCL na to, že se to nemusí dělat ručně, nasadí na to AI a jen jim to vyjede seznam lidí u kterých nemají licenci a mají videa natočená v ČR a začnou zpětně dožadovat doložení jak se to natočilo, nebo licence. Nevím jak dlouhá doba je tam na promlčení...
Tohle je zajímavý postřeh. Jak se vlastně dá zjistit zda jsou fotky a videa z dronu, nebo z kamery připevněné na helikoptéře či Cessně??? Větší produkce také používají k dronům dva operátory. Jeden je pilot a druhý kameraman. Autorská práva mívá zadavatel práce, nebo kameraman, nikdy je nemá pilot. ÚCL nemůže požadovat doložení ničeho. Není to finančák. Do roku 2014 se létalo a fotilo s drony úplně volně, bez jakékoliv legislativy. Od té doby se vystřídalo několik předpisů a pravidel, která se ještě budou měnit.
Nikdo se tímhle nikdy zabývat nebude, protože by se ničeho nedobral. Na druhou stranu málokdo ví, že v mnoha bezletových zónách jsou už instalována zařízení schopná identifikovat dron a přesně lokalizovat pozici vysílače. Pravidelně to je například na filmovém festivalu ve Varech. Pro pilota si policajti snadno dojdou.
Kupovat dnes kvalitní dron jen pro fotobanky se asi málokomu vyplatí.