Práva k obrázkům - další prodej

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Práva k obrázkům - další prodej

Příspěvekod Atekram » 16. květen 2018 13:16

Zdravím, měla bych otázku ohledně použití obrázků z fotobank. Když si někdo koupí můj obrázek přes fotobanku, tak už jej nemůže dále nabízet ke stažení, že ne? Může jej použít třeba na nějaký svůj produkt, ale přímo ten obrázek ke stažení asi nabízet nemůže?
Našla jsem svoje ilustrace konkrétně na těchto dvou stránkách:

https://clipartxtras.com/categories/vie ... awing.html

http://getdrawings.com/wedding-drawing

Pokud to dobře chápu, tak je tam nabízejí volně ke stažení. To můžou? Přijde mi, že to není v pořádku..
Hodnocení: 0
Atekram
 
IP: 147.231.110.xx

Reputace: 0

Re: Práva k obrázkům - další prodej

Příspěvekod PandaWild » 16. květen 2018 14:09

Šířit dál nesmí, pokud se nejedná o partnery některých fotobank. Jestli dobře chápu, tak jsou to servery nabízející volně šiřitelné obrázky, které tam nahrají autoři. Ale v některých případech tam lidé nahrávají cizí obrázky z fotobank, někdy i s vodoznakem (ani nejsou koupené), a vydávají to za svá díla. Zdá se že admini tohle nekontrolují a nechávají na skutečných autorech když něco takového objeví, aby na to upozornili, oni ten obrázek odstraní a tím to už asi končí, víc se tam dosáhnout nedá.

Obvykle se tohle moc neřeší, protože není v našich silách kontrolovat kde všude se naše věci nelegálně šíři. Efektivnější je ten čas věnovat nové tvorbě. Těmito cestami se stejně o moc nepřijde. Lidé co to používají tak by si to stejně nekoupili. Profesionální grafici, přes které jsou hlavní zisky, tohle nepoužívají a používají nákupy přes fotobanky, kde se mohou spolehnout že autorství je správně ošetřené. Byli by sami proti sobě používat takové zdroje s nejistým původem. Ani Wikipedie či jiní uživatelé volných zdrojů by tohle nepoužili, kvůli neprůkaznému autorství. Tedy já bych doporučoval - nech to plavat, je to neefektivní se tím zabývat. Tohle jsou jen malé rybky.
+ivusakzkrabice Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 6670
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1689

Re: Práva k obrázkům - další prodej

Příspěvekod Atekran » 16. květen 2018 14:19

Děkuji za odpověď. Nebyla jsem si právě jistá, jestli je to z jejich strany v pořádku nebo ne.
Hodnocení: 0
Atekran
 
IP: 147.231.110.xx

Reputace: 0

Re: Práva k obrázkům - další prodej

Příspěvekod PandaWild » 16. květen 2018 14:38

Ještě se dívám na ten první server - píšou že to je pro učitele a žáky. Nevidím nějaké odkazy na autory, tak asi to spíš šíří opravdu přímo ti autoři serveru. Berou to tak, že pro výukové účely se na nějaké autorství nehledí a automaticky mají vše zdarma (takže klidně i s vodoznaky). Což sice není v pořádku, ale stejně je to celkem bezvýznamné.

Ten druhý server je už solidnější, označují přesněji licenci CC a u obrázků je tlačítko "(c) Report Image", kterým se jim dá nahlásit nelegální obsah. Když jsou na to už takhle zařízení, tak tam by se možná hodilo použít nahlášení porušení práv. Jen se divím že nepřišli sami na to, že tam mají obrázky s vodoznaky, asi to tam nikdo nekontroluje.

Lidé si někdy mylně myslí že když koupí na fotobankách obrázek, tak jim pak patří a mohou ho šířit dál.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 6670
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1689


Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé