dotazy pro drsňáky

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: dotazy pro drsňáky

Příspěvekod -Tereza- » 18. říjen 2015 00:22

KEYWORDS
1) Za mě ano. Je to otrava, ale prostě naťukám všechno, co si vybavím. Dělám je v PS, který je nepočítá, takže po nahrávání musím často promazávat, protože jich mám moc, takže další otrava.
2) Všechno co jsi zmínil - popis, událost, použití, pocity etc. Cokoli relevantního, co tě napadne. Většinou začínám nějakým základem, takže asi ten popis, ale nevím, jestli to pořadí slov k něčemu je. Stahují se mi fotky i na základě různých obskurních keywords, které jsem připsala na konec.
3) Google :) Zadej si top microstock/shutterstock searches, most searched ms keywords nebo něco takového. Některé fotobanky mají své žebříčky, případně různé přehledy trendů, často to zmiňují na stránkách/v blozích/newsletterech. Také se podívej které fotky a ilustrace jsou most popular/most downloaded za poslední měsíc/rok/all time.
4) Ne, imho je to jedno, ale je možné, že na to některé fotobanky mají svá pravidla.

ILUSTRACE
1) Já bílé nedělám, vždy nějaké barevné, jednolité. Podívej se do populárních obrázků, jaké barvy jsou zrovna in. Je to osobní preference, ale možná to i zaujme, hlavně když neděláš vektory a zákazník to chce rovnou použít. Pro grafika je pak to nejmenší pozadí změnit.
2) Flákej jich milion, potom akorát změň to slovo v nadpisu/popisu a tu část keywords, která se nevztahuje obecně k té ceduli. Můžeš to pak nahrávat průběžně kdykoli nebudeš mít moc času nebo náladu něco originálního tvořit.
3) Imho je to jedno, pokud neděláš třeba vizitky nebo nějaké letáky etc. Já dělám ilustrace většinou na čvereček, pozadí pak jako fotky.
4) Teď dělám asi 5000x5000, ale určitě se vyplatí i větší. Zkus si zjistit, kolik je největší velikost, kterou SS a další prodávají. I když oni kolikrát nabízejí i větší než tebou nahranou velikost, což pak podle mě musí vypadat po stáhnutí dost nekvalitně.

OBECNĚ
1) Prý se vyplatí nahrávat je pár měsíců v předstihu, takže Vánoce v létě etc. Mně se to prodává asi pořád stejně, klidně i den před Vánoci, ale zase tolik těch vánočních nemám. Fotky nemaž.
2) Zimu nahrávej klidně už teď, ale i v průběhu. Většinou se část nově nahraných obrázků hned prodá právě díky tomu, že jsou v nových nebo dostanou na pár dní po nahrání lepší pozici i v oblíbených. Ale pokud grafik připravuje stránky, katalog, leták etc. potřebuje to mít dostatečně předem. Na poslední chvíli se pak stahují třeba různá přáníčka.
3) Myslíš kolekce při nahrávání nebo potom? Na SS jich myslím povolují vytvořit asi 10, ale i pokud nemáš podobné obrázky v setu, tak na ně SS většinou sám odkáže podle keywords. Mám jich pár, třeba právě Vánoce, pak cestovní fotky etc.
4) Nemá se to dělat, zbytečně tím všem přiděláváš práci a když si toho všimnou dostaneš napomenutí.
5) U Fotolie to asi jinak nejde. U těch už nahraných to neřeš, soustřeď se na ty nové.
6) Na SS to jde jako illustrative editorial, ale je to docela přísné a ne vždy to vemou, je také dobré přečíst si manuály těch značek týkající se povolené reprodukce jejich loga.

TECHNIKA
1) DeepMeta na nahrávání na IS.
2) Žádný :D Mám to jen jako koníčka, tak nahrávám jednou za pár týdnů, když na to mám chuť. Většinou se snažím po dokončení vše hned oklíčovat a nahrát, dřív jsem to dávala snad na 12 fotobank najednou, teď jenom na SS a když se mi to nahromadí, tak na IS, případně Fotolii, Dreamstime, 123rf, Bigstock a DepositPhotos. Jinde ty prodeje za moc nestály. Teď nějakou dobu asi zůstanu jen u SS a IS, možná Fotolie.
3) U fotek mám složky unfinished, to upload a uploaded a pak pár složek podle tématu a soubory normálně podle názvu takže třeba christmas5, salad3 etc., takže žádný moc systém, mám v tom bordel :) Podobně u ilustrací.
4) Macbook Air 2013. Mám divnou myš, tak většinou pracuju jen s touchpadem a zadělávám si na karpální tunel.

Jak už jsme zmínila, fotobanky jsou jen můj koníček a ne hlavní zdroj příjmu, takže v tomhle ohledu asi moc rad neposkytnu, jsem tam teprve necelý rok a nahrávání nic moc. Zda tě to uživí strašně záleží na tom kolik jsi schopen nahrávat, jaká témata, v jaké kvalitě. Pokud potřebuješ hodně peněz co nejrychleji a nemáš zásobu starých fotek/ilustrací, doporučuju ze začátku dělat ty jednoduché věci typu cedule, nápisy, přáníčka, ikony, pozadí atd., která se dají snadno obměňovat a recyklovat a ve výsledku se většinou prodávají stejně jako ty propracované, které ti zaberou desetkrát tolik času. Hodně štěstí!
Hodnocení: 0
-Tereza-
 
IP: 94.112.150.1xx

Reputace: 0

Re: dotazy pro drsňáky

Příspěvekod Návštěvnice » 18. říjen 2015 18:21

Trn z paty Ti to okamžitě nevytrhne, takže pokud jsi bez práce a úspory se tenčí, hledej radši práci a nedělej si iluze o tom, že tě fotobanky po krátké době uživí, zvlášť pokud nemáš v grafice praxi ani vzdělání.

Ad keywords - mlátím do klávesnice hlavou pokaždé, když hledám konkrétní obrázek a hledání ve fotobance mi díky nějakým tydýtům nabízí úplně nerelevantní výsledky. Hodně kw je fajn, ale prosím, MOC PROSÍM, dávej tam relevantní (pokud to chceš nacpat, dávej tam klidně i archaické názvy, které se pro danou věc tolik nepoužívají).

Ad ilustrace - pozadí záleží na typu ilustrace. Image spam s 500 nápisy na jedné značce je taky na zabití, nápisy jsou ok, ale s mírou (protože ve výsledku se to pak u editovatelných obrázků stejně vyžere navzájem - kdyby jich bylo pár, 100 downloads se mezi ně rozloží ve vyšších počtech než do tisíce).. poměr stran zase záleží na typu obrázku, obecně mi přijdou lepší obrázky na šířku než na výšku, ve vyhledávání se zobrazují často líp.

Obecně - překreslovat chráněný značky? Prosímtě :-) bude se Ti hodit příručka od SS o chráněnym obsahu. SS také poslední dobou dělá moc pěkné video workshopy o tom, jak efektivně pracovat.

Technika - Mám jeden z Asusů střední třídy s Nvidií a i5, který mi v pohodě utáhne Adobe CS6, mám Wacom tablet, scan, zrcadlovku, papír, pastelky a centropen..

Je ale zbytečný nad tím vším dlouho přemýšlet a pročítat, jak to dělá Fanda z Horní Dolní, jádro byznysu je produkovat kvalitní prodejný výstupy, takže šup do práce. :)
Hodnocení: 0
Návštěvnice
 
IP: 213.220.254.2xx

Reputace: 0

Re: dotazy pro drsňáky

Příspěvekod sedmicka7a » 1. duben 2016 20:19

sice je to asi OT :lol: , ale moc mě nenapadá jak tohle okeywordovat, takhle mám všechny kulatý písmena, kromě R a navíc mám I :D . Myslíte, že bude lepší seskládat to vedle sebe (jsou to fotky) nebo to nahrávat jednotlivě, v podstatě by si ta písmena neměla konkurovat, protože když chci P, tak si přece nekoupím B, ne :D ?

napadá mě: antistress, painting, drawing, letter, p, curve, line, waves, black, isolated, one, children, alphabet, ABC, circular, sharp, shape, form,

P.JPG
P.JPG (55.39 KiB) Zobrazeno 3578 krát


ty skvrny dole udělal GIMP, při přebarvování pozadí na bílou, plánuju to zvektorizovat.
Hodnocení: 0
http://www.megapixel.cz/foto/106527
http://www.shutterstock.com/gallery-2703055p1.html
Uživatelský avatar
sedmicka7a
 
Příspěvky: 678
Registrován: 23. září 2014 16:37

Reputace: +48

Re: dotazy pro drsňáky

Příspěvekod Ravennka » 1. duben 2016 21:04

mne napada jeste: outline, silhouette, coloring, book, page, lettering, kid, childish, school, learning, object, white, ... uf :D
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: dotazy pro drsňáky

Příspěvekod MarekK » 2. duben 2016 00:57

patrikslezak píše:Ahoj Sentio, do fotobanek nahrávám, protože mě baví focení a tak nemusí fotky ležet na mém hardisku , ale můžou ležet ve fotobance. Jsem začátečník, i když na shutterstocku už jsem překročil hranici 1000 schválených fotografií.
Mé odpovědi ber jako názor začátečníka.
Keywords
1) čím víc slov, tím lépe, když to jde využiji limit 50 slov, větší šance, že tvůj obrázek někdo najde.
Ale pozor musí být relevantní, nejvíc jsou háklivý na istocku, dostal jsem od nich varovný email, ať si dám pozor na klíčová slova
2) co popisovat, všechno, co vidíš na fotce, ale i jaké vyvolává emoce, i ty abstraktní pojmy, klíčová slova neřadím, shutterstock si je přehází, myslím, že jediná fotolie zvýhodňuje pořadí slov
3) nevím, nepřemýšlím, nefotím prvoplánově pro fotobanky, ale to co mě baví.
4) možné číslo, pády neřeším

Ilustrace nedělám

Obecně
1) sezonní věci nahrávat o něco dřív než ta sezona nastane, myslím, že se to nedá odhadnout kdy ? Měsíc, či dva ? Zimní fotky se mi třeba prodávají v létě.
3) Kolekce určitě ano, někdo objeví fotku , co se mu líbí, ale nemá čas proklikávat celé tvé portfolio , u mě 1000 obrázků, když koukne do kolekce, koupí i třeba další tvoje fotky,na shutterstocku mám občas jeden den prodeje více fotek jednoho témata a na mapě jsou ty fotky z jednoho místa. Kolekce dělám shutterstock, fotolie, u istocku na to nemůžu přijít jak.
4) smazání fotky si nic nepomůžeš, naopak, pokud se už prodala, objeví se na přednějších místech ve vyhledávání.Výhoda prvního dne kdy se objeví fotky na síti je diskutabilní. Tento týden přibylo 600 000 fotek na Shutterstocku , takže např. v pondělí se objeví tvá fotka ve vyhledávání na první stránce, když si zákazník dá seřadit fotky dle kritéria nové, ale večer nebo další den, záleží i na tématu co jsi fotil, bude už na třetí stránce a na konci týdne už zapadne v nových, že už se k ní nikdo neprokliká.
5) Nevím co jsou tagy, ale klíčová slova na fotolii nelze dodatečně změnit, přidat či jinak editovat.

Technika
1) na klíčování používám http://microstockgroup.com/tools/keyword.php , nebo i http://arcurs.com/keywording/, na nahrávání shutterstock přímo z webu, fotolie Total commander přes FTP, Istock DEEPMeta
2) žádný systém nemám.
3) Fotky mám v složce obrázky, jednotlivé složky nazvané a seřazené dle vniku fotografii a co je focené , např. 2015 07 09 Lednice...
4) Lenovo Think Centre procesor i7 , operační paměť 6 GB, připojený monitor Eizo Flex Scan L795 (z bazaru), + další monitor IBM Thinkvision, oba zkalibrované pomocí sondy Spyder , na retuše používám grafický tablet Wacom , Windows 7 64

Odkaz na moje portfolio http://shutterstock.com/g/patrikslezak



Trošku offtopic, ale jen by mě zajímalo, jaké používáte světla? Systémový blesk, zábleskové zařízení či daylight? Líbí se mi nasvícení Vašich fotek :shock:
Hodnocení: 0
MarekK
 
Příspěvky: 150
Registrován: 22. březen 2016 17:43

Reputace: +18

Re: dotazy pro drsňáky

Příspěvekod Pitju » 2. duben 2016 10:45

sedmicka7a píše:sice je to asi OT :lol: , ale moc mě nenapadá jak tohle okeywordovat....

Ak to bude farebné tak "psychedelic" :mrgreen:
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Pitju
 
Příspěvky: 516
Registrován: 24. říjen 2013 22:27

Reputace: +17

Re: dotazy pro drsňáky

Příspěvekod sedmicka7a » 2. duben 2016 11:18

děkuju, takže tam dopíšu, to co jste psali a ještě navíc:
Pitju píše:
sedmicka7a píše:sice je to asi OT :lol: , ale moc mě nenapadá jak tohle okeywordovat....

Ak to bude farebné tak "psychedelic" :mrgreen:

psycho, hypnotic, hypnose, :lol: + klasiku (design, template, graphic, symbol, ...)

apropo, sousloví "rozzuřený balóňák" asi do AJ nepřeložím, co? přeci jenom "Angry balloon boy" už nemá takový šmrnc :lol:
Hodnocení: 0
http://www.megapixel.cz/foto/106527
http://www.shutterstock.com/gallery-2703055p1.html
Uživatelský avatar
sedmicka7a
 
Příspěvky: 678
Registrován: 23. září 2014 16:37

Reputace: +48

Re: dotazy pro drsňáky

Příspěvekod Ravennka » 2. duben 2016 11:48

sedmicka7a píše:apropo, sousloví "rozzuřený balóňák" asi do AJ nepřeložím, co? přeci jenom "Angry balloon boy" už nemá takový šmrnc :lol:


Ne že bych třikrát nečetla baloňák a furt nechápala, jak ten chceš donutit k zuřivosti
+sedmicka7a Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: dotazy pro drsňáky

Příspěvekod patrikslezak » 3. duben 2016 21:07

Trošku offtopic, ale jen by mě zajímalo, jaké používáte světla? Systémový blesk, zábleskové zařízení či daylight?

Marek, jestli je to dotaz na mě daylight nemám, blesk Metz 52 AF-1 použvám v exteréru v kombinaci s průsvitným deštníkem, v interiéru záblesky PHOTON EUROPE DIGITAL MASTER-2 DM2-400 , už mám tři, buď nasazený reflektor, nebo softbox , jako poslední jsem pořídil komínek, tím jsem fotil naše čivavy http://www.shutterstock.com/g/patriksle ... -chihuahua
Svítil jsem je zleva jedním světlem softboxem, zhora druhým softboxem a zprava tím komínkem.
Hodnocení: 0
patrikslezak
 
Příspěvky: 93
Registrován: 20. leden 2015 20:53

Reputace: +11

Re: dotazy pro drsňáky

Příspěvekod MarekK » 3. duben 2016 22:38

patrikslezak píše:Trošku offtopic, ale jen by mě zajímalo, jaké používáte světla? Systémový blesk, zábleskové zařízení či daylight?

Marek, jestli je to dotaz na mě daylight nemám, blesk Metz 52 AF-1 použvám v exteréru v kombinaci s průsvitným deštníkem, v interiéru záblesky PHOTON EUROPE DIGITAL MASTER-2 DM2-400 , už mám tři, buď nasazený reflektor, nebo softbox , jako poslední jsem pořídil komínek, tím jsem fotil naše čivavy http://www.shutterstock.com/g/patriksle ... -chihuahua
Svítil jsem je zleva jedním světlem softboxem, zhora druhým softboxem a zprava tím komínkem.


Mockrát děkuji!
Hodnocení: 0
MarekK
 
Příspěvky: 150
Registrován: 22. březen 2016 17:43

Reputace: +18

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé