Fotobanky a danenie

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Ravennka » 10. prosinec 2018 11:49

Pokud jsi invalidní i v prvním stupni, tak za tebe platí zdravotní stát (sociální platí jenom pokud máš stupeň 3, jinak neplatí nic). Ty si platíš jenom z toho, co jsi vydělal - takže pokud nevyděláváš velmi slušne, tak je to pár stovek a ne minimální platba jako u "normálních" OSVČ.

Dokud jsi invalidní důchodce, tak máš jakýkoliv příjem vždycky jako vedlejší, nemůžeš být invalidním důchodcem na vedlejšák :lol: maximálně Ti ho můžou sebrat, pokud si vyděláváš moc, tak může dojít k přehodnocení Tvé situace...
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +817

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Anika » 10. prosinec 2018 11:54

Kuliparek píše:
Anika píše:
Kuliparek píše:
Ravennka píše:Varianta 2 je stát se invalidním důchodcem... :lol: ale to asi není úplně něco, co by člověk aktivně vyhledával ;)


Čoveče já mám invalidní důchod, ale Sociální a zdravotní si stějně z příjmu z fotobank platím měsíčně :-D Takže ani to nepomůže. Bohužel :-D Nebo dělám něco blbě a nevim to? :D :D :D


Ale platíš jen, když je z čeho a jen poměrnou částku, ne tu povinnou minimální jako ti, kdo mají fotobanky jako hlavní činnost, nebo ne?

Jde o to jestli jsou fb hlavní nebo vedlejší činnost. Kdo je nezaměstnaný, musím být fb logicky jeho hlavní činnost. Jako vedlejší to mají třeba studenti, lidi na inv. důchodu nebo pečující osoby, a tak dále, ale to neznamená, že už nic neodvádějí. Akorát se zdravotní a sociální platí ze skutečných výdělků, bez ohledu na povinné minimum (to znamená, že odvádějí třeba jen pár stovek). Kdo vydělá víc než ten minimální základ, tak už pak platí stejnou částku, ať je hlavní nebo vedlejší.


No takhle. Mám to jako vedlejší a platím poměrnou částku pro sociální a zdravotní vždy z výměru předešlých roků (teda myslím, že to tak nějak je). V podstatě to nemusím platit měsíčně, ale jednou za rok, ale od nového roku už to budu mít jako hlavní činnost. Takže tam už nejspíš budu platit víc (Těžko říct. Účetní a finančníci na mě koukají většinou jak z jara, když mám na ně dotaz ohledně danění přijmu z fotobank ještě k tomu jako postižák. Maj to semnou těžký :-D)


Pro osvč hlavní bude platit: minimální měsíční záloha u sociálního pojištění v roce 2019 bude 2 388 Kč, u zdravotního potom 2 208 Kč.
Když je někdo vedlejší, může platit i o dost míň, pokud na ty minimální zálohy nedosáhne, ale když vydělá víc, tak se ten rozdíl maže a platí stejně jako osvč hlavní. Rozdíl je jen v tom, že pro osvč vedlejší neplatí to povinné minimum a odvádí zálohy ze skutečného příjmu.
Měsíčně by se to mělo platit, jinak naskakujou nějaké pokuty, ale nejsou nijak závratné.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1821
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +270

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Dada77 » 10. prosinec 2018 14:54

Jak se ale řeší 15% zdanění u autorského honoráře, když se jedná o příjmy z USA?
Hodnocení: 0
Dada77
 
IP: 37.188.189.xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod host » 10. prosinec 2018 18:36

Ještě se vrátím k té mé otázce ohledně prodeje na fotobankách jako nezaměstnaný. V některých odpovědích (mimochodem za všechny děkuji) se objevuje možnost danit příjmy jako autorský honorář. Jestli jsem to dobře pochopil tak v tomto případě není třeba mít živnost a pak by nezaměstnaný v případě nepatrných příjmů nemusel platit min. zálohy pojistného cca 4500,-Kč a mohl mít nárok na podporu. Nebo se mýlím? Nějak se nemohu smířit s tím, že stát nutí nezaměstnaného člověka nic nedělat a čekat až ho někdo zaměstná. I když při tom, jak tento stát "funguje", bych se tomu ani nedivil...
Hodnocení: 0
host
 
IP: 2a00:1028:96cd:bb32:9588:3faf:20cd:9dxx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Host » 10. prosinec 2018 21:45

Bohužel se zásadně mýlíte. Tento stát opravdu není pro nás, je to naopak... Zeptejte se na to někde na pracáku. Vysvětlete jim to a uvidíte co vám odpoví :D
V sousedním Německu je tohle možné. Včetně drobného podnikání (hodinový manžel apod.) ze kterého do určité výše nemusíte vůbec nic platit. Mnoha lidem to tam umožňuje velmi skrovné uživení se, nebo překonání těžkých životních situací a ještě ušetří na dávkách. Dávky se dokonce v kombinaci s tímhle drobnopodnikáním úplně nevylučují... Tam není stát taková krmná svině jako u nás.
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 10. prosinec 2018 22:27

Tak mi to nedalo a vygooglil jsem si to. Skutečně si nejde přivydělat nic, pokud člověk dostává podporu. To se dá ale jistě nějak řešit. Vyskytly tu názory, že mít fotobankový účet např. na manželku je rizikové, což může být v některých případech pravda. Tak co kdyby zkusil fotobankovou tvorbu třeba některý z rodičů? Pokud jsou již v důchodu, tak o to lépe, to si potom mohou odečíst odpočet daně na poplatníka a může to být úplně bez daně.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 585
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +249

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Host » 10. prosinec 2018 22:53

hypotekyfidler.cz píše:Tak mi to nedalo a vygooglil jsem si to. Skutečně si nejde přivydělat nic, pokud člověk dostává podporu. To se dá ale jistě nějak řešit. Vyskytly tu názory, že mít fotobankový účet např. na manželku je rizikové, což může být v některých případech pravda. Tak co kdyby zkusil fotobankovou tvorbu třeba některý z rodičů? Pokud jsou již v důchodu, tak o to lépe, to si potom mohou odečíst odpočet daně na poplatníka a může to být úplně bez daně.


Mít účet na někoho jiného je vždy rizikové. Může onemocnět, umřít, vy můžete mít potřebu odcestovat, nepohodnete se, atd., atd. Martyrium s převodem několika fotobankových účtů zpět na původního vlastníka bude velmi výživné... Jo a také to všechno musíte na tu druhou osobu napřed převést...
To se "vyplatí"... ;)

Existuje i možnost prodeje porfolia. Podle našich zákonů by se kupec stal něčím jako správcem autorských práv, protože ta jsou u nás nepřevoditelná.

Podle mne jsou fotobanky při určité hladině výdělku a životní situaci spíše za trest, pokud nejste připraven to třeba nějakou dobu dotovat...

Jednou fotobankéř, navždy fotobankéř... ;)
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Fauren » 11. prosinec 2018 19:38

ještě že ještě 6 let student a pak to můžu zrušit ty ftb :D
Hodnocení: 0
Fauren
 
Příspěvky: 249
Registrován: 27. září 2017 17:42

Reputace: +8

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Ravennka » 11. prosinec 2018 19:50

A nebo se přestěhujte někam, kde by to vůbec neřešili :lol: do nějaké banánové republiky... ;)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +817

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Host » 11. prosinec 2018 21:55

Ravennka píše:A nebo se přestěhujte někam, kde by to vůbec neřešili :lol: do nějaké banánové republiky... ;)


Přesně tak, taková Nigérie, Súdán, nebo Somálsko... Tam se vás na fotobanky opravdu nikdo ptát nebude.
V Bangladéši budete se 100 dolary měsíčně docela zámožný člověk. ;)
+Marsan, +Ravennka Hodnocení: +2
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé