Identifikovaná osoba - je to důležité?

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: Identifikovaná osoba - je to důležité?

Příspěvekod mada » 19. červenec 2018 20:25

No, ten článek opravdu vyplnění souhrnného hlášení neřeší...
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 47
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

Re: Identifikovaná osoba - je to důležité?

Příspěvekod Návštěvník » 19. červenec 2018 21:31

přestože se mi nezdá samotné vyplnění souhrnného hlášení jako problematické, je tu pár nejasných záležitostí.

Týká se nás ustanovení, které říká, že osoba, která poskytne službu subjektu na území jiného státu EU se stává identifikovanou osobou.

V momentě, kdy poskytnu práva na užití první fotografie tak jsem poskytl službu ve formě práv k užití fotografie zprostředkovaně přes fotobanku. Tato skutečnost ale ještě nezakládá příjem vzhledem k existenci výplatních limitů dle smlouvy o spolupráci s fotobankou. Na základě čeho tedy žádat o identifikaci? S tím souvisí i potíž s faktem, že v momentě, kdy k výplatě dojde a já předložím výpis z paypal a avízo FB tak to je již v době, když jsem takových prodejů uskutečnil několik a těžko uhlídám abych byl vyplacen do 15 dnů od prvního prodeje. Faktura totiž není a ze své podstaty být nemůže.

Souhrnko ok - tam v podstatě není co řešit. Přijde příjem - zapíšu a za příslušný měsíc odešlu přes datovku s tím, že v rámci reverse charge mi daňová povinnost nevznikla a nemám tedy povinnost jako identifikovaná osoba podávat byť jen nulové přiznání k dani, takže nula od nuly pojde.

Kdo z vás komunikoval aktivně s úřadem a řešil ten kritický moment, kdy přesně a jak doložit že se z vás stala identifikovaná osoba vnímám jako tu kritickou otázku na kterou mi zatím nikdo odpověď nenabídl.
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 185.112.167.xx

Reputace: 0

Re: Identifikovaná osoba - je to důležité?

Příspěvekod basti » 19. červenec 2018 22:09

mada:
Pokud vím, řeč byla o danění fotobank, ne o tom, jak vyplnit formulář ke KH. K tomu je informací hromada, ale k tomu CO vlastně přiznávat z fotobank je spíš hromada blbostí.

Návštěvník:
Bacha, fotobanka zprostředkovává, ale obvykle způsobem v ČR (podle zákona) nepřípustným. Protože se chová jako správce autorských práv, což ovšem není a být nemůže. A jako zprostředkovatel se taky nechová, protože smlouvu uzavírá kupující s fotobankou, nikoliv s fotografem. Toto český autorský zákon nepřipouští, takže o to víc ošajslich to přiznávání je.

Podle výkladu, který jsem získal já, vzniká plnění už připsáním prvního prodeje, ne až výplatou! Na tohle taky bacha, plno chytráků tady radí jak si "nevyžádat" výplatu a ŽL zařizovat až při první výplatě. Mezitím i US fotobanka na IRS nahlásí váš příjem (vyplnili jste W8-BEN že?), to po 2-3-4 letech doputuje na český FÚ, ten zjistí že ŽL nemáte/neměli jste a tralala doměření daně a odvodů + pokuta jako prase.

Takže prosím opět: Pokud podnikám, tak obětuju těch $100-200 a poradím se s daňovým poradcem/účetním a nevyplňuju lejstra typu daňové přiznání a KH na základě nějakých plků na fóru, kam si každý trouba může psát blbosti (včetně mě).

Fakt vám ušetření jednotek tisíc stojí za riziko pokut v řádu až desítek tisíc za menší prohřešek?
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 260
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +45

Re: Identifikovaná osoba - je to důležité?

Příspěvekod shalom3 » 19. červenec 2018 22:58

Vůbec nejlepší je poradit se s několika daňovými poradci, každý dá jinou radu ;) .
+mada Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 3729
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +846

Re: Identifikovaná osoba - je to důležité?

Příspěvekod mada » 19. červenec 2018 23:25

Basti: Já myslela, že řeč v dnešním dotazu Návštěvníka byla o DPH, ne o dani z příjmů, a že jste svým původním příspěvkem reagoval na příspěvek Hamima o tom, jak vyplňuje souhrnné hlášení.
Návštěvník:
Ono by i v tom souhrnku pár věcí k řešení bylo - například jestli tam zahrnovat nebo nezahrnovat Pond5, když má sice sídlo v USA, ale platí nám Pond5 Ireland (řešilo se v tomto fóru i jiném - http://forum.fotobanky.cz/post56488.html - a nevyřešilo, hledala jsem i na zahraničních fórech a každý si myslí něco jiného), nebo možná i to, jestli je pro všechny FÚ ok částku přepočítávat kurzem ČNB k datu příjmu peněz na paypal, když se to má přepočítávat kurzem k datu fakturace, ale žádná fakturace není.
Odpověď na vaši kritickou otázku by mě zajímala taky, ale vůbec bych se nedivila, kdyby ji nikdo nedal. :-) Nebo ji dal jen placený daňový poradce. :-)
Jen pro přiblížení moje osobní zkušenost, která je opravdu typu "plky na fóru", rozhodně žádný návod (tam má Basti pravdu, že když chceme mít (trochu větší) jistotu, měli bychom si raději zaplatit daňového poradce. Jeho názor se sice s názorem FÚ krýt nemusí, ale pořád je chytřejší než my): Mně se třeba Alamy rozjíždělo extrémně pomalu oproti jiným fotobankám, do toho se část balance nikdy neproměnila v "cleared", takže limit pro výplatu byl v nedohlednu a Alamy mi přišla proti jiným fotobankám tak blbá, že jsem si řekla, že ji vzdám a asi na půl roku jsem tam úplně přestala cokoli nahrávat. Pak jsem to nakonec ještě jednou zkusila, donahrála fotky a cleared balance se rychle přehoupla přes 50 USD a došlo k první (a zatím poslední) výplatě. K DPH jsem se registrovala hned poté. Vím, že je to špatně, že k poskytnutí služby došlo mnohem dřív, ale nedovedu si představit, že bych už tenkrát na začátku nahrávání žádala o registraci jako osoba identifikovaná k DPH, kvůli jedné fotobance, která mi nic nevydělávala a se kterou jsem plánovala skončit, protože to půl roku či rok vypadalo, že tam na limit pro výplatu nikdy nedosáhnu a svoje portfolio odtamtud smažu. Zaregistrovala bych se a pak bych půl roku či rok (nebo taky nikdy) žádná souhrnná hlášení nepodávala, protože nebyla žádná přijatá platba. FÚ by při registraci žádal doložit vystavenou fakturu a já bych neměla co jim dát, ani ten výpis z paypalu.
Pokud chcete jasné, jednoznačné odpovědi, jak to dělat správně, je možné, že vám nakonec nezbyde než písemně kontaktovat váš konkrétní FÚ.
Já osobně kdybych dnes začínala s fotobankami, tak s Alamy ještě toho 3/4 roku počkám, než Anglie vystoupí z EU, protože pro mě jsou ty peníze z Alamy oproti ostatním fotobankám naprosto zanedbatelné a nestojí ani za ten čas, který jsem strávila zjišťováním informací k DPH.
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 47
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

Re: Identifikovaná osoba - je to důležité?

Příspěvekod shalom3 » 20. červenec 2018 00:06

Skoro bych řekla, že si tu velmi marně lámeme hlavy. Ideální případ by byl vydělat tolik, aby si člověk v případě potřeby mohl zaplatit prvotřídního advokáta. Ve velmi dřevních dobách nám na daňovém školení říkali, že poslední slovo má vždycky soud - to platí nyní také. ;)
Jediné, čeho netřeba se bát, že se finančák bude šťourat ve věcech starých několik let. Jsou to také jen lidi a jsou rádi, když se vyznají v aktuálním období (vzhledem ke kotrmelcům, které v této oblasti permanentně probíhají).
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 3729
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +846

Re: Identifikovaná osoba - je to důležité?

Příspěvekod basti » 20. červenec 2018 06:35

Moje zkušenost s FÚ, OSSZ a daňovými poradci:

Tety na FÚ a OSSZ vůbec netuší která bije a vůbec nemá smysl se jich ptát. Jsou schopné vám poradit totální kraviny a pak vám ty samé tety napálí pokutu nebo vás tahají po předvoláních. Vyzkoušeno za vás. Jedním důvodem je obecná vypatlanost úředníků, neochota si přiznat neznalost, arogance a vrchnostenský přístup. Druhým je to, že zákony se píšou na koleně a absolutně nepočítají s něčím jako je mezinárodní obchod typu affiliate, microstock, cryptoměny, mikroakcie, Kickstarter atd. - tyto zákony ignorují realitu a pak jim prostě nejde vyhovět.

Úřad má obvykle pro různé situace vnitřní předpisy, které nějak vychází ze zákonů. Tyto předpisy jsou ale v podstatě jen dojmem úřadu a každý úřad je má trochu jinak. Jak mi ale bylo řečeno, předpis není zákon a jako takový je prostě nevymahatelný. Pokud to právně napadnete, soud nebere na nějaký vnitřní předpis úřadu ohled a vychází čistě ze zákona. Výsledek je nepředvídatelný, protože zákon je napsaný blbě a záleží opět soud od soudu.

Jak mi též bylo vysvětleno: Když podám daňové přiznání já, kdy v současnosti mám třeba 50 % příjmu z microstocku na čestné prohlášení, vypadá to nanejvýš podezřele a úředník se v tom bude vrtat. Když totéž podá daňový poradce, tak 1) přebírá odpovědnost za chyby a za 2) se v tom nikdo nevrtá, protože úředník ví, že spor s daňovým poradcem obvykle beztak prohraje a nebude si dělat zle.

Takže mám daňového poradce, dělám to tak od roku 2007, nemám problém.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 260
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +45

Re: Identifikovaná osoba - je to důležité?

Příspěvekod castyhost » 20. červenec 2018 07:52

s urady stejna zkusenost
delam jen co si sam najdu v zakone a nikdy nic navic, z toho jsou akorat prusery

danoveho poradce nemam, bo (udajne) FB posilaji na pres svoje FU hlaseni na cesky FU, tak jestli neveri mymu cestnymu prohlaseni, muzou si to (udajne) najit ve svych databazich

kazdy OSVC by mel projit behem deseti let aspon jednou kontrolou FU, divim se, ze tu jeste nikdo neprezentoval dojmy
u me zatim nic
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: Identifikovaná osoba - je to důležité?

Příspěvekod Návštěvník » 20. červenec 2018 09:59

castyhost píše:s urady stejna zkusenost
delam jen co si sam najdu v zakone a nikdy nic navic, z toho jsou akorat prusery

danoveho poradce nemam, bo (udajne) FB posilaji na pres svoje FU hlaseni na cesky FU, tak jestli neveri mymu cestnymu prohlaseni, muzou si to (udajne) najit ve svych databazich

kazdy OSVC by mel projit behem deseti let aspon jednou kontrolou FU, divim se, ze tu jeste nikdo neprezentoval dojmy
u me zatim nic


Dojmy z kontroly FÚ zde už z principu nikdo sdílet nebude, protože v jejím průběhu musel podepsat protokol o mlčenlivosti. O dohledatelnosti autora toho kterého příspěvku zde nemá snad ani smysl psát... :|
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Identifikovaná osoba - je to důležité?

Příspěvekod castyhost » 20. červenec 2018 10:31

treba tady jsou dojmy

https://404m.com/2018/07/18/kontrola-ze ... eho-uradu/

a v tech dojmech je odkaz na jine dojmy...
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé