IPTC, FTP, 500 px, key words

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod shalom3 » 17. březen 2017 23:29

Ano, zdarma je 33 submitů měsíčně na každou fotobanku. Pak se dá dále klíčovat, nahrávat, ale submitovat se musí ručně. V tom případě se nepřenesou kategorie, ty se musí při ručním submitu nastavit u každé fb, která vyžaduje kategorie. U videí to také dovede přenášet klíčová slova, ale jen v případě submitu.
Obrázky se samy označují - několik stavů - připraveno, nahráno, submitováno...ručně se to ale může měnit. A prohlížet pro každou fb zvlášť. Teoreticky by obrázky člověk mohl nahrávat z jednoho adresáře, ale pro přehlednost si je raději rozděluji, abych měla přesný přehled o tom, co se s konkrétní nahranou dávkou děje. Rozdělení obrázků do adresářů předem dělám v průzkumníku Windows, ze Submitteru tu složku jenom naklikám (otevřu).
Narazila jsem jenom na jediný problém v případě fb 123rf - tam se mi několikrát vypařila klíčová slova, někde jich zůstalo méně než povinných 7 (a přesto to bylo schváleno). Komunikovala jsem o tom s podporou a odpověděli celkem neurčitě, že při submitu se klíčová slova doplní, ale při pouhém uploadu to prý záleží na konkrétní fb. Možná někdy odpadla některé klíčová slova i na Bigstocku, ale jinak problémy nebyly.
V programu je také implementován nástroj podobný jako Microstock Keyword Tools - tedy volba kw podle podobných obrázků.

Ještě otázka na Aniku: Nevíš, jak se dají přejmenovat ty šablony pro klíčování, co jsou vpravo dole? Mně se to jednou podařilo a teď na to nemohu přijít.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod Anika » 18. březen 2017 08:27

Shalom3 - já s těmi šablonami vůbec nepracuju, kopíruju data z jiných obrázků, ale teď jsem to zkusila - když si otevřeš některou šablonu, tak jde normálně v tom okénku dole název přepsat a po uložení se změní.

NaturaLinda -
je to tak, jak píše shalom3. Vytvářet složky a přrsouvat v nich obrázky ve stocksubmitteru nejde, to se musí udělat průzkumníkem nebo čímkoli jiným. Já se snažím mít složky po cca 20 kouscích, aby se to rychle načítalo (i třeba v bridge, velký složky zdržujou), a co je všude schváleno, přesouvám pak jinam, kde to řadím podle roku vytvoření.
Mně vyhazují málo, spíš když je nějaký technický problém, to řeším hned, než to zapomenu, nebo sem tam na dreamstime nebo istocku a to spíš neřeším. Kdyby to byl nějaký masivnější vyhazov, asi bych si na to udělala složku, stocksubmitter už ukáže sám, jak je na tom která fotobanka, kam to poslat, a kde už to je (tedy pokud je obrázek vyhozený, to stocksubmitter neumí poznat, to se musí nastavit ručně).
Málokdy mi nestačí těch 33 kousků, kdybych měla pár navíc, udělám submit ručně, ale někdy mám velkou sérii, třeba Vánoční a chci to poslat rychle, tak si zaplatím tu nejnižší taxu, tak 1 - 2x za rok. Víc jsem zatím nepotřebovala. To je za 10 dolarů na tři měsíce 100ks/za měsíc.
Já vím, že to vypadá, jako že dělám reklamu, ale stocksubmitter si to zaslouží, fakt to za to stojí :D
Mě ušetří hodiny práce.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod shalom3 » 18. březen 2017 12:42

Aniko, dík s těmi šablonami. Geniálně jednoduché, já pořád hledala nějaké tlačítko nebo příkaz na přejmenování ;) . Mně moc pomáhají k takovému skupinovému doplňování obecných kw u obrázků, kde je potřeba ještě doplňovat speciální kw.
Využívám ty submity teď hlavně na videa, když umí přenést kw. Na vektory se mi tedy volné submity zase nedostávají, tak to chci dělat stejným způsobem. Průběžně něco submituji ručně a pak si zakoupím nejlevnější balíček, jednou za čas.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod sedmicka7a » 18. březen 2017 13:33

Já taky nahrávám jen přes Stocksubmitter a když mi nestačí submity, tak pomáhám s překladem programu a pak za odměnu dostanu předplatný na x měsíců (kredity za který si to předplatný koupim), taky mi to hodně ulehčuje práci. A já to teda mám rozdělený jen na složku Grafika ve který mám složky vektory, videa, fraktály, ... a pak mám zvlášť složku fotografie, kterou mám rozdělenou dle témat. jinak to dál už nedělím, pravda je, že v tom mám trochu bordel. :roll: :lol:
+NaturaLinda Hodnocení: +1
http://www.megapixel.cz/foto/106527
http://www.shutterstock.com/gallery-2703055p1.html
Uživatelský avatar
sedmicka7a
 
Příspěvky: 678
Registrován: 23. září 2014 16:37

Reputace: +48

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod shalom3 » 18. březen 2017 14:01

Ty překlady ještě pokračují? Stocksubmitter samotný byl snad již lokalizován úplně. Mě to bavilo a taky jsem získala nějaké peníze na submity, tak bych v tom docela ráda pokračovala. Dobré bylo i to, že se to tam dalo kontrolovat ve více jazycích. Ten portál, přes který se překládalo, mi přišel jako celkem výborný nápad, ale zdá se, že to nějak masově nerozjeli. Docela bych si zapřekládala ;) .
+NaturaLinda Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod NaturaLinda » 18. březen 2017 15:42

Holky, děkuji moc za rady. Tak já to s tím zkusím :D

Už jsem to nainstalovala a ted přemýšlím, jak to dělat. Fotografie mám uložené v počítači jen v RAWu, udělám upravy v lightroomu a pak fotky, které chci uploadovat na fotobanky, vyexportuju na plochu počítače do složky, nahraju na fotobanky (zatím jsem nehrávala jen na dvě) a pak vyexportované jpg smažu (takže mi opět zustanou jen RAWy uložené s upravami v Lightroomu - jpg tedy nemám, aby mi zbytečně nezabíraly místo). Mohu to tak dělat dál?
V StockSubmitteru se uloží jen náhledy a data s fotkou spojená nebo když ty jpg smažu, tak jako bych smazala všechno i z toho StockSubmitteru?

Díky za odpoved a za váš čas.
Hodnocení: 0
NaturaLinda
 
Příspěvky: 23
Registrován: 16. březen 2017 17:04
Bydliště: Hradec Králové

Reputace: +1

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod shalom3 » 18. březen 2017 19:31

Já nefotím, ale vektoruju. Ale obecně bych myslela, že když je místo na RAW, tak se místečko na jpg taky najde ;) . IPTC se totiž zapisuje do jpg souboru a když ho smažeš, tak i s kw. Soubory se mohou hodit ještě později, když se člověk třeba časem rozhodne zaregistrovat do další fb. Jak již tady bylo řečeno mnou i dalšími, doporučovala bych znovu jednu složku pro klíčování a odesílání (ne na ploše, ale třeba někde ve složce Dokumenty), po vypořádání všeho fotky přesunovat do nějakých vhodných archivních složek (já po měsících). Při dalších registracích jsem pro nahrávání na novou fb využívala právě ty archivní složky. A hlavně vše pěkně pravidelně zálohovat ;) .
+Baldion Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod NaturaLinda » 18. březen 2017 20:13

No s portfoliem pár desítek fotek to je v pohodě, ale až budu mít 1 000 fotek tak to už bude znát ... jedna fotka v RAWu má tak 15 - 25 MB, do fotobanky upravený jpg tak 5 MB, takže s portfoliem 1 000 fotek to bude 5 GB místa navíc, pokud dobře počítám :( To abych začala hlídat, kdy budou v akci na internetu externí disky a začala je skupovat :)

Někdo nějaký jiný tip?
Hodnocení: 0
NaturaLinda
 
Příspěvky: 23
Registrován: 16. březen 2017 17:04
Bydliště: Hradec Králové

Reputace: +1

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod Anika » 18. březen 2017 20:23

Rozhodně nic nemazat a vše důkladně zálohovat :), přece nebudeš zahazovat svoje portfolio kvůli pár GB místa. Můžeš využít i cloudová pložiště, třeba na googlu máš 15GB místa zdarma, a takových možností je víc.
Až budeš mít 1000 fotek, tak ti na ten externí disk vydělají :)
Stocksubmitter jen zobrazuje a data zapisuje do jpg souborů, takže smazáním zmizí i ze stocksubmitteru.
+Baldion, +PandaWild Hodnocení: +2
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod shalom3 » 18. březen 2017 20:54

No neříkej, že si neděláš zálohy těch RAWů, osobně bych to viděla jak na zálohy těch neupravených, tak i těch upravených. S tím není radno si zahrávat, ve své ajťácké praxi jsem viděla mnoho slzících, kteří si data omylem vymazali, přišli o ně díky viru nebo prostě HDD odešel do věčných lovišť (také třeba účetní, která pak musela dělat rekonstrukci celého poměrně rozsáhlého účetnictví).
Co se týká disků, tak starší disky IDE případně i SATA seženeš dneska z druhé ruky doslova za pár šupů (kupujeme přes www.bazos.cz). K počítači je můžeš na chvilku vždycky připojit pomocí USB adapteru SATA/IDE (za cca 400 Kč - https://www.alza.cz/axago-adid-70-d271747.htm?o=1), udělat zálohu a pak je zase pěkně uložit do krabičky ;) .
A co mají říkat ti, kteří dělají videa řádově stovky MB ;) ?
+Anika, +Baldion, +PandaWild Hodnocení: +3
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé