iPad Pro

Ať už to jsou služby pro hromadný upload, nastavování IPTC nebo generování seznamu klíčových slov

Re: iPad Pro

Příspěvekod Miles » 13. duben 2018 09:26

Tak už jsem objednal iPad Pro, takže až přijde, vyzkouším a napíšu zkušenosti.
Hodnocení: 0
Petr
Miles
 
Příspěvky: 288
Registrován: 15. květen 2013 13:25

Reputace: +10

Re: iPad Pro

Příspěvekod Miles » 11. prosinec 2018 23:05

Je to už pár měsíců, co mám iPad Pro. Slíbil jsem, že napíšu zkušenosti, tak alespoň pár řádků.

Koupil jsem iPad Pro 12,9 palcový (2. generace), rok 2017. Trochu jsem váhal, jestli menší variantu 10,5 palce, ale nakonec nelituji, že mám větší. Větší plocha se hodí. Na první dojem mě překvapilo, jak je to zařízení tenké. Až jsem si říkal, snad se nezlomí :-) Už jeden starý iPad mám, rok 2011 a ten je o dost tlustější. Samotné rozbalování precizních minimalistických obalů produktů Apple je rozhodně příjemný zážitek. První dojem z displeje super, vše ostré jako břitva, dokonalé barvy, rychlá reakce na dotyk prstem i s pomocí Apple Pencil. Retina display je Retina display.

Otevřel jsem Poznámky, chopil se Apple Pencil (je potřeba koupit zvlášť) a hned zkusil čmárat. První menší zklamání byl pocit, jako když kreslíte na sklo. Mám ještě nedisplejový tablet Wacom Intuos a ten má povrch dost jiný. Začal jsem pátrat na internetu po nějakých fóliích, které chrání displej a současně vytvoří jiný pocit z kreslení (jako na papír). Vyzkoušel jsem fólii PaperLike https://paperlike.com/ a Tech Armor http://amzn.to/1URdBHt Obě fólie vytváří dojem kresby na papír. Myslím fyzický dojem, odpor při tahu je větší než bez fólie. Hlavně PaperLike mně přišel opravdu realistický. Ale která značka je lepší, to je dost subjektivní. Obě fólie mají takový nešvar, že je na nich zblízka vidět menší zrno a zhoršují tak kvalitu zobrazení. Fyzický pocit z kreslení lepší, ale kvalita zobrazení Retina displeje trochu utrpí. Nakonec fólii nepoužívám žádnou a zvykl jsem si, že kreslím na sklo. Druhé obrovské zklamání, lépe řečeno šok, nastal, když mně začala ujíždět ruka při kreslení tahu. Povrch klade menší odpor, potom najednou jako když bez odporu a ruka ujede. Myslel jsem si, že je něco s displejem a budu to reklamovat, ale nakonec jsem našel na internetu, že je to díky lidské mastnotě, která zůstane na displeji po dotyku rukou. Displej jsem vyčistil alkoholovým čističem a problém byl vyřešen. Toto se ukázalo jako trochu nevýhoda zařízení, které je dotykové a zároveň na kreslení. Ale na Wacom Cintiq se asi taky sahá rukama, nevím. Takže je potřeba pravidelně čistit diplej a vše je O.K.

Co se týče aplikací na kreslení: Vzhledem k tomu, že si platím od Adobe všechny cloudové aplikace, vyzkoušel jsem napřed appky od Adobe. Illustrator Draw je fajn, co se týče preciznosti, odezvy, přítlak, vše fajn, ale na můj vkus je tam toho hrozně málo. Od vektorového editoru jsem čekal trochu víc. V desktopové verzi Illustrátoru se mi líbí vyhlazování křivky s možností různého nastavení. V Draw je v předvolbách jen přepínač na vyhlazení tahů při kreslení a po kreslení, žádné další nastavení. Photoshop Sketch je na tom s množstvím nástrojů a nastavení podobně, ale rastrový formát dává větší možnosti štětcům, takže za mně trochu lepší appka. Photoshop Express je pro úpravu fotek. Poslední od Adobe jsem ještě vyzkoušel Capture, což je appka, která vám pomůže z fotografie rychle vycucnout barvy, tvary, písma apod. Zajímavá aplikace mimo Adobe je Clip Studio Paint, která je pro desktop operační systémy i pro mobilní iOS pro iPad. I mobilní verze má dost možností a nástrojů, kombinuje vektorové i rastrové vrstvy a pro mně byl dost zajímavý nástroj figury ve 3D. Je to něco jako digitální "drawing doll", panák, který má přednastavené různé pózy a vytváří tak referenční vodítko pro kreslení figury https://youtu.be/zNMD6UX9Zxs Verze pro iPad je na 6 měsíců zdarma, ale potom se platí nepříjemným měsíčním předplatným. Zatím jsem se ustálil v používání aplikace Procreate. Je to sice jen rastrový nástroj, vektory neobsahuje, ale to nevadí. Ovládání je jednoduché intuitivní, je tam hodně brushů, hodně se jich dá i sehnat na internetu, jako třeba tady: https://creativemarket.com/add-ons/brushes Tuška HB Pencil je opravdu realistická, Watercolor Stamps, které jsem sehnal na Creative Marketu jsou, jako kdyby na displej kapala reálná barva :-) Líbí se mi, že to umí i masky ve vrstvách.

Zajímavé použití iPadu je, když se připojí k počítači a používá se jako rozhraní. K tomu slouží takzvané mirroring apps. Lze tak pracovat s plnými desktopovými verzemi programů. Například s Illustratorem. Pro spojení iPadu s Macem je AstroPad https://astropad.com/ Pro Windows je to Duet Pro https://www.duetdisplay.com/ a EasyCanvas http://www.easynlight.com/en/. Možná existují i další, ale dál už jsem nepátral. Já používám počítač na Windows, takže jsem vyzkoušel Duet Pro a EasyCanvas. Nakonec jsem vybral EasyCanvas, je to jednoduché a funkční. Myslím, že při tomto způsobu použití je iPad více univerzální. Lze použít jako například Wacom Cintiq s desktopovými appkami i jako mobilní zařízení s mobilními appkami. A to se mi líbí. Navíc může mít mobilní tablet další využití mimo výtvarničení :-) Třeba s fyzickou klávesnicí je to sympatický notebook na psaní do kavárny. Nebo lze využít moji oblíbenou appku na učení angličtiny z filmů https://www.mooveez.com/cs/ Dalších využití se najde určitě spoustu.

Tak doufám, že to pomohlo třeba těm, kteří zatím váhají kupovat, nebo srovnávají s dalšími tablety. Já jsem zatím spokojený, minimálně 5 let vydrží a potom budou technologie zase o kus dál. Tak pište taky zkušenosti, další tipy nebo srovnání s jinými tablety.
+Baldion, +Bananaboy Hodnocení: +2
Petr
Miles
 
Příspěvky: 288
Registrován: 15. květen 2013 13:25

Reputace: +10

Re: iPad Pro

Příspěvekod Bananaboy » 11. prosinec 2018 23:23

Aby sa plocha tabletu nezamastila, tak sa používa pri kreslení polovičná rukavica. Vyzerá približne nejako takto:
https://www.google.com/search?q=tablet+ ... BA#imgrc=_
Hodnocení: 0
http://tiny.cc/onemanvideos
Uživatelský avatar
Bananaboy
 
Příspěvky: 3435
Registrován: 8. duben 2013 19:18
Bydliště: Slovensko

Reputace: +986

Re: iPad Pro

Příspěvekod admin » 12. prosinec 2018 10:51

Já pořád váhám a vyčkávám... asi to až tak moc nepotřebuji.
Každopádně než do něčeho půjdu tak by se mi hodilo vidět to naživo :) Prostě aby mi někdo ukázal, co a jak se s tím dá dělat a já měl možnost si třeba 5 minut kreslit. Ale jak říkám, zatím na to stejně nemám čas :)
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 1855
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +469

Re: iPad Pro

Příspěvekod Miles » 12. prosinec 2018 11:04

Bananaboy píše:Aby sa plocha tabletu nezamastila, tak sa používa pri kreslení polovičná rukavica. Vyzerá približne nejako takto:
https://www.google.com/search?q=tablet+ ... BA#imgrc=_

Jo, tak tu rukavici mám taky, ale používá se hlavně pro to, aby se ruka opřela a současně nekreslila dlaň, ale jen pencil. Já jsem to myslel tak, že používám jiné aplikace, případně píšu prstama a potom musím čistit :-)
Hodnocení: 0
Petr
Miles
 
Příspěvky: 288
Registrován: 15. květen 2013 13:25

Reputace: +10

Re: iPad Pro

Příspěvekod Miles » 12. prosinec 2018 11:06

admin píše:Já pořád váhám a vyčkávám... asi to až tak moc nepotřebuji.
Každopádně než do něčeho půjdu tak by se mi hodilo vidět to naživo :) Prostě aby mi někdo ukázal, co a jak se s tím dá dělat a já měl možnost si třeba 5 minut kreslit. Ale jak říkám, zatím na to stejně nemám čas :)

Tak jestli budeš mít někdy cestu do Brna, tak se ozvi a můžu ti to ukázat. Nebo taky je varianta objednat si to, vyzkoušet a případně ve 14 denní lhůtě vrátit :-)
Hodnocení: 0
Petr
Miles
 
Příspěvky: 288
Registrován: 15. květen 2013 13:25

Reputace: +10

Re: iPad Pro

Příspěvekod Baldion » 12. prosinec 2018 14:40

Taky mě to láká. Navíc ten nový model je opravdu krasavec. Třeba bych se díky němu už konečně naučil kreslit. :)
Hodnocení: 0
Baldion
 
Příspěvky: 449
Registrován: 1. prosinec 2016 17:44
Bydliště: Jižní Morava

Reputace: +139

Re: iPad Pro

Příspěvekod Miles » 12. prosinec 2018 19:54

Baldion píše:Taky mě to láká. Navíc ten nový model je opravdu krasavec. Třeba bych se díky němu už konečně naučil kreslit. :)

Není žádná ostuda koupit 2-3 roky starý model :-) Je levnější, než poslední novinka :-)
+Baldion Hodnocení: +1
Petr
Miles
 
Příspěvky: 288
Registrován: 15. květen 2013 13:25

Reputace: +10

Re: iPad Pro

Příspěvekod Baldion » 13. prosinec 2018 05:58

Miles píše:Není žádná ostuda koupit 2-3 roky starý model :-) Je levnější, než poslední novinka :-)

To rozhodně není :). Navíc modely 2018 stojí pořádný ranec :(. Hlavní je podpora Apple pencil. Právě, že se nemůžu rozhodnout, jestli ušetřit nebo si dopřát o fous kompaktnější rozměr a vyšší výkon.
Já mám iPad Air 2 s perem Adonit a prostě to není ono. Pero není přesné a funguje jen v některých aplikacích.
Hodnocení: 0
Baldion
 
Příspěvky: 449
Registrován: 1. prosinec 2016 17:44
Bydliště: Jižní Morava

Reputace: +139

Re: iPad Pro

Příspěvekod Miles » 22. listopad 2019 21:31

Hodnocení: 0
Petr
Miles
 
Příspěvky: 288
Registrován: 15. květen 2013 13:25

Reputace: +10

PředchozíDalší

Zpět na Nástroje ulehčující prodej ve fotobankách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé