Depositphotos

Diskuse o ostatních - menších - fotobankách, jako je CanStockPhoto, Depositphotos, StockFresh, CutCaster, YayMicro a další

Re: Depositphotos

Příspěvekod Vero » 27. říjen 2018 20:28

Marsan píše:druhý den mi nejde nahrávání na depositphotos, jak přes web, tak přes FTP? je na tom někdo stejně, nebo je chyba mezi mojí židlí a klávesnicí? ;)


FTP mi dneska ani včera nejelo, přes web mi to přišlo subjektivně pomalejší...
Hodnocení: 0
Vero
 
Příspěvky: 353
Registrován: 8. září 2016 12:08

Reputace: +54

Re: Depositphotos

Příspěvekod Marsan » 27. říjen 2018 20:55

Vero píše:FTP mi dneska ani včera nejelo, přes web mi to přišlo subjektivně pomalejší...


Díky už to jede celkem normálně :-)
Hodnocení: 0
Marsan
 
Příspěvky: 973
Registrován: 25. květen 2015 06:57
Bydliště: utekl jsem z Brna kousek vedle

Reputace: +215

Re: Depositphotos

Příspěvekod Painter » 5. listopad 2018 18:02

PandaWild píše:Rozšířil jsem své portfolio na MotionElements i o obrázky (fotky a ilustrace). Nevím zatím zda se to tam bude prodávat, ale je to docela snadné a bez práce, tak to může stát za to. Zde návod, kdyby to chtěl někdo také zkusit:

Nejdříve se musí napsat na podporu contact@motionelements.com s požadavkem, že chcete prodávat i obrázky. Oni pošlou doplňkovou smlouvu, protože obrázky se prodávají jen jako subscription, nelze si určovat vlastní ceny. Smlouva se podepíše v PDF elektronicky, nemusí být ani skenovaný podpis, stačí elektronický podpis v Acrobat Readeru. Po odeslání podepsané smlouvy pak povolí submit obrázků.

MotionElements neumí z obrázků načítat IPTC. Dá se to ale zajistit tak, že se programem exiftool exportují IPTC informace do CSV souboru, který se pak načte jako metadata. Program exiftool se dá stáhnout zde: https://sourceforge.net/projects/exiftool/ a pro export metadat se použije tento příkaz:

exiftool.exe -sort -Caption-Abstract -Keywords -ObjectName *.jpg -CSV > list.csv

Nebo je možné použít dávkový soubor, který jsem na to připravil. Ke stažení zde: http://www.breatharian.eu/data/exiftool.zip . V balíku jsou soubory !list.cmd a !exiftool.exe (vykřičníky proto, aby byly na začátku složky a nebylo nutné je hledat). Obsah rozbalte do složky s obrázky a spusťte soubor !list.cmd. Vygeneruje se soubor !list.csv, který obsahuje na prvním řádku definici sloupců podle standardu MotionElements. Pomocí nějakého textového editoru můžete druhý řádek souboru smazat (to je původní hlavička SourceFile,...), ale není to nutné, jen pak při importu tam bude jedna falešná definice kterou můžete ignorovat.

Obrázky nahrajte na MotionElements přes FTP nebo web. Po nahrátí, až se obrázky objeví v Elements, nahrajte vygenerovaný soubor !list.csv přes Artist / Metadata import. Zvolte typ metadat "Image". Objeví se Map Fields, pro mapování sloupců. Pokud jste to exportovali s povelákem ode mne, tak sloupce budou už správně nastavené. V opačném případě zvolte: 1. sloupec (SourceFile) změňte na Filename, 2. sloupec (Caption-Abstract) je Description, 3. sloupec (Keywords) je Keywords, 4. sloupec (ObjectName) je Title.

Poté se objeví stránka s Preview. Doporučuji zvolit si v Result 100 obrázků na stránku, vypnout Reimport, přepnout na Unpublished Elements a pak prolistovat každou stránku výsledků a zkontrolovat, zda je všude plný počet "Matches Uploaded Filename" a žádné "Not Found" - tedy zda vstupní seznam souhlasí s načtenými obrázky. Kdyby nesouhlasilo - tak např. by mohlo nesedět jméno obrázku se jménem v seznamu, typicky když je ve jménu souboru čárka. V tom případě nejlépe když to opravíte v CSV - čárku ve jménu souboru nahraďte podtržítkem _ a pak soubor znovu naimportujte. Pokud jste nesmazali 2. řádek v CSV, tak na první stránce bude 1 nenalezený soubor SourceFile, tak to ignorujte.

Na každé stránce dát Save, aby se to uložilo (nebo Save All). Po uložení by se mělo pár minut počkat, až se informace uloží do všech obrázků. Pak se vrátit na stránku Elements, podívat se jestli už tam jsou data naimportovaná, a pokud ano, tak obrázky publikovat s "Publish All". Může trvat několik minut než se to všechno publikuje.

Kategorie jsem nijak neřešil. Jak jsem se díval k jiným, tak kategorie u obrázků většinou také neřeší, nevyplatí se to a zřejmě to kupci u obrázků ani nepoužívají. Tedy - jenom naimportovat a odeslat, kategorie SNAD nebude vadit když zůstanou prázdné (je to jen nepotvrzená domněnka).

Trochu je problém příznak Editorial - nenašel jsem lepší možnost než obrázky vybrat, otevřít hromadnou editaci a tam po jednom obrázku vybrat, zaškrtnout flag a uložit Save.


Ahoj, prosím o radu. Nakonec jsem si vykecal na Depositu že mi budou zařazovat soubory. Šlo mi hlavně ale o videa. Tim se ale nenačtou keywordy, tak jsem jim psal a prý musím použít csv, pak mi to oklíčují. Zkouším to podle tohoto Pandova návodu, koukal jsem na YT, ale nemůžu se nějak dopracovat k csv souboru. Nevím ani jestli csv pro všechny soubory nebo pro každé video nový csv? Asi blbý dotaz ale ještě jsem to nedělal. Díky za pomoc.
Hodnocení: 0
Painter
 
IP: 178.255.168.xx

Reputace: 0

Re: Depositphotos

Příspěvekod PandaWild » 5. listopad 2018 19:53

csv soubor je výstup z Excelu nebo z Open Office. S českým Excelem je problém, že neumožňuje export v anglické verzi s čárkami jako oddělovače, takže formátu z českého Excelu fotobanky nerozumí, lepší je na to Open Office. Pro všechna videa se obvykle používá jeden společný csv soubor. Ale - každá fotobanka má jiný formát. Takže se musí nejdříve zjistit formát csv na DepositPhotos. Nejspíš i včetně toho, jak v csv označují kategorie.

csv se dá napsat i ručně - je to jednoduchý textový soubor, kde každý řádek patří jednomu videu. Jednotlivé položky na řádku jsou označené čárkami. Pokud text obsahuje čárku, musí být uvozen ve dvojitých uvozovkách "". V úplně prvním řádku csv bývá pojmenování sloupců.

Nevím, nikde u DepositPhotos nevidím popis formátu csv, jak se u nich sloupce jmenují. Je dost možné, že to bude fungovat se sloupečky pojmenovanými stejně jako mají na stránkách, tj: Name (=jméno souboru, možná FileName), Title, Description a Keywords, možná ještě Category1 a Category2.

Tedy nejlépe takhle: ve složce s videi se vylistují videa ve složce systémovým příkazem např.:

dir *.avi *.mp4 *.mov /ON /B > seznam.csv

Vzniklý soubor seznam.csv se otevře v Open Office, do prvního řádku se doplní jména sloupců (Name atd) a na další řádky do sloupců k souborům se připisují titulky atd. Pak se to vyexportuje do csv s oddělovacím znakem "čárka".
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Depositphotos

Příspěvekod Painter » 5. listopad 2018 20:21

Díky Pando. No používám v práci takto csv do Indesignu, kde třeba čísluji vstupenky atd. Myslel jsem ale, že se to dá nějak vygenerovat. Nějaký prográmek co to vytáhne a seřadí. Když to budu psát ručně, tak už to skoro můžu vkládat přímo na stránce Depositu. :(
Hodnocení: 0
Painter
 
IP: 178.255.168.xx

Reputace: 0

Re: Depositphotos

Příspěvekod Painter » 5. listopad 2018 20:23

Zapomněl jsem napsat že mám většinu videí oklíčované v IPTC, z toho se to nedá nějak vytáhnout?
Hodnocení: 0
Painter
 
IP: 178.255.168.xx

Reputace: 0

Re: Depositphotos

Příspěvekod PandaWild » 5. listopad 2018 20:35

Máš IPTC ve vídeích? Tam to neznám. Je možné, že to exiftool umí vytáhnout, ale asi jsi to tedy zkoušel a neuměl to.

Ale co se tak dívám na net, tak exiftool by měl rozumět i videím a umět exportovat do csv. Tak zdá se že jo, zřejmě to s ním jde, jen by se musela vykoumat syntaxe. Zkouším ten příkaz co byl použitý i MotionElements, zdá se že by to i uměl, jen to nemám jak vyzkoušet, taková videa s IPTC nemám.

Zkouším že Windows tak jaksi umí editovat informace v MOV, ale používají tam úplně jiná pole než IPTC. Tak jestli jsi to tam zapisoval touto cestou, tak se to musí extrahovat pomocí exiftool pomocí jiných polí. Která to jsou pole se dá zjistit listingem, např. "exiftool.exe -a -u -g1 jmeno.mov -w! .txt", to vypise vsechna pole do txt souboru a tam se dá zjistit, jak se jmenují pole s těmi informacemi.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Depositphotos

Příspěvekod shalom3 » 5. listopad 2018 22:06

Možná zkus Stocksubmitter. Tam se dají iptc exportovat do csv. Nemám zkušenost s tím, zda a jak jdou vpravit metainformace přímo do videí, Stocksubmitter to dělá tak, že se klíčuje vlastně jpg náhled videa. V programu pak už jen vybereš obrázky, jejichž metadata chceš exportovat do csv. Mělo by to být velmi jednoduché. Každopádně za pokus nic nedáš.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4468
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1035

Re: Depositphotos

Příspěvekod Painter » 6. listopad 2018 10:00

PandaWild" Tak jestli jsi to tam zapisoval touto cestou, tak se to musí extrahovat pomocí exiftool pomocí jiných polí. Která to jsou pole se dá zjistit listingem, např. "exiftool.exe -a -u -g1 jmeno.mov -w! .txt", to vypise vsechna pole do txt souboru a tam se dá zjistit, jak se jmenují pole s těmi informacemi.[/quote]

Dávám to tam Bridgem stejně jako JPEG na Pond5 a Adobe normálně vytáhnou informace, na IStocku mám většinou templaty a u Šutru už to většinou doházím ručně.

[quote="shalom3 píše:
Možná zkus Stocksubmitter. Tam se dají iptc exportovat do csv. Nemám zkušenost s tím, zda a jak jdou vpravit metainformace přímo do videí, Stocksubmitter to dělá tak, že se klíčuje vlastně jpg náhled videa. V programu pak už jen vybereš obrázky, jejichž metadata chceš exportovat do csv. Mělo by to být velmi jednoduché. Každopádně za pokus nic nedáš.


StockSubmiter nemám, zkusím nainstalovat a probrat se tím. Ale vzhledem k tomu že mi Deposit vydělává 3-5 dolarů tak nevím jestli se na to nevys...
Hodnocení: 0
Painter
 
IP: 188.120.198.2xx

Reputace: 0

Re: Depositphotos

Příspěvekod shalom3 » 6. listopad 2018 11:02

Stocksubmitter se hodí nejen kvůli Depositu, ale ušetří to nějakých 50% práce minimálně. Submity dokáží přenést kw i u videí do všech fotobank, volných submitů 33/měs. na každou fb, nejlevnější balíček submitů pak přijde na 10 EUR/3 měs/100 obrázků za měsíc na každou fb. Při investici cca 80 Kč/měs to ušetří opravdu mnoho hodin práce.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4468
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1035

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní microstock fotobanky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé