Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Video (footage) dnes patří mezi další formát, který se na fotobankách prodává. Tato diskuze je věnovaná jeho tvorbě, různým formátům a možnostem prodeje.

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod PandaWild » 21. červenec 2015 14:16

To je nereálné archivovat (i tak mám problém vejít se na externí 1TB disk). Stačí zdrojové podklady - video z kamery nebo definiční soubory pro generátor, kdyby nějak moc náhodou bylo potřeba se k tomu vrátit (a např. udělat opravu), ale většinou se vystačí s opravami už hotového videa, ta kvalita bývá dostatečná. Jediný problém bývá s prvním snímkem Xvid formátu, protože při zvolené metodě konstantního datového toku bývá kostičkovaný.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod shalom3 » 21. červenec 2015 14:35

Pando, moc díky za vysvětlení, teď už myslím, že mám základní informace, jak se do toho pustit. Teď musím zvládnout základní ovládání VDubu, o nějakých těch vychytávkách, jako nějaké efekty, budu uvažovat až později.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod PandaWild » 21. červenec 2015 14:52

VirtualDub:

- otevřít konvertované video nebo první obrázek videosekvence pomocí File / Open

- pro obrázky nastavit snímkovou rychlost ve Video / Frame Rate / "Change frame rate to" na 25 nebo 29.97 (s tečkou, ne čárku)

- nastavit výstupní kompresi ve Video / Compression, pokud je Xvid tak v Configure zvolit Target bitrate např. 100000 .... pro nekomprimovaný RGB stačí nechat vybranou první možnost "Uncompressed RGB"

- uložit výstupní video pomocí File / "Save as AVI"
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod shalom3 » 21. červenec 2015 19:52

Panda: Tak jsem se do toho vrhla. Vygenerovala jsem si z Texigenu 300 obrázků jako jpg, natáhla je do VDubu, nastavila, jak jsi popsal a uložila jako AVI. Mimochodem, ten AVI má 1,73 GB :shock: . Teď jsem si stáhla ještě ten XMedia Recode. Pokorně přiznávám, že na to koukám zase jako jelen. Otevřela jsem to video AVI. Na kartě Formát je hromada formátů na výběr, jen tam nevidím Motion Jpeg. Tak jsem nastavila jediné, co znám, tj. MP4 ;) . Přešla jsem tedy na kartu Obraz, kde jsem se k nějakému Motion Jpeg proklikala, i k YUV 4:2:2, q=90 - tím jsi asi myslel kvalitu, tak tu jsem taky nastavila. Pak jsem to nechala vygenerovat, vznikl nějaký soubor mjpeg, vlastně dva soubory, docela malé - 21 MB. Nevím,proč jsou dva, v té tabulce na kartě Obraz byl jen jediný řádek. Šlo to dost rychle, ale nejde mi to ničím otevřít.
Ach jo, tohle asi nebude na moje nervy. :mrgreen:
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod PandaWild » 21. červenec 2015 20:28

XMedia Recode má trochu zvláštnosti kdy něco nefunguje jak by se logicky předpokládalo a navíc každá verze funguje trochu jinak a má jiné zvláštnosti, tak následující nemusí přesně odpovídat (uvádím pro verzi 3.2.0.1, která mi funguje asi tak nejlíp) ... většina úkonů se musí provést v uvedeném pořadí:

- Otevřít videa a v seznamu je označit. Když se označuje více najednou, musí se myší označit první nahoře, podržet na klávesnici Shift a myší označit dole poslední. Označení jen klávesnicí se Shift (nebo myší v obráceném směru) jaksi nefunguje.

- Po výběru zvolit dole typ výstupu - buď "Pouze obraz" (pokud tam není zvuk) nebo "Obraz a zvuk" (pokud je i zvuk).

- Ve volbě "Formát" zvolit výstupní formát MOV

- Přepnout na záložku OBRAZ

- nastavit volbu Kodek na Motion JPEG

- nastavit Mód barev na YUV 4:2:2 Planar 16bpp

- nastavit Kvalita na 90 .... tahle volba ve vyšších verzích jaksi přestala fungovat nebo má jakoby nějakou jinou (obrácenou) logiku, proto jsem se vrátil k této starší verzi. Ale mám dojem, že v novějších verzích by mohlo stačit přepnout "Rate control mode" na "Konstantní Quantizer" a možná by to pak mohlo fungovat správně.

- Pokud má video zvuk, přepnout na ZVUKOVÁ STOPA. V pravém poli Výstup označit všechny soubory (tohle pole ve starších verzích nebylo a bylo nejednoznačné pro které soubory se to nastavuje - zvuk se musel nastavovat pro každé vybrané video zvlášť). Volbu Kodek přepnout na "PCM signed 16-bit Little Endian", volbu "Vzorkovací frekvence" na 48000 Hz.

- Pokud se má měnit velikost obrazu (např. zmenšit z 1920x1080 na 640x480, tj. včetně ořezu), tak přepnout na záložku OŘEZ/NÁHLED. Bude-li se konvertovat na 640x480, je nutno ořezat levou a pravou stranu - vybere se řádek Ořez a nastaví se levý a pravý okraj na 240 (tím se ořízne na 1440x1080). Pak se přepne na řádek Rozlišení, zapne se "Změnit velikost obrazu", nastaví se šířka=640 a výška=480 a Poměr stran na 4:3 (bez nastavení poměru by se použil 16:9 a přehrávač by to přehrával s nesprávným poměrem stran, bez ohledu na rozměr v pixelech).

- Na horní liště se stiskne tlačítko Přidat.

- Přepnout na záložku ÚLOHY a zkontrolovat, zda jsou všechny parametry správné

- Na horní liště tlačítkem Převést se provede konverze.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod shalom3 » 21. červenec 2015 20:53

Moc díky, to je úžasné, konečně se v tom začínám trochu orientovat. Ale nesmím klikat moc mimo tu kuchařku, protože pak se mi točí hlava :lol: . Mezitím jsem se však v tom XMedia také trochu probírala, jsou tam i různé filtry. Něco z toho mi přišlo zajímavé, ale je radno to používat? Zběžně jsem zapátrala i ve VDubu, tam jsou také filtry, zdá se na první pohled, že některé jsou prakticky stejné.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod PandaWild » 21. červenec 2015 21:14

U VirtualDub je jedna obrovská výhoda - filtry jsou rozšiřitelné jako pluginy. Na internetu je k dispozici velké množství pluginů od různých autorů a dá se s tím realizovat opravdu hodně. Např. skvělý je Deshaker na stabilizaci obrazu videa. U XMedia jsem některé efekty zkoušel, ale rozumně mi fungovaly jen nějaké nejzákladnější, na VirtualDub to nemá. VirtualDub je skvělý pro úpravu videí, XMedia zas pro konverzi formátů.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod shalom3 » 21. červenec 2015 21:29

Uff, dnes již do třetice a naposledy díky. Zdá se, že nějaké první video je na světě :lol: . Tak ho někam nahraji, uvidíme. Filtry vyzkouším později, dneska už jsem zavařená nejen z vedra ale i z objevování videa. Jen ohledně zvuku, ten předpokládám, musí být také z vlastní dílny, nelze použít ani třeba klasickou hudbu? A prodávájí se lépe ozvučená videa?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod PandaWild » 21. červenec 2015 21:47

Zvuk musí být vlastní. Hudba tam nesmí být vůbec - např. klasická hudba by sice mohla být z hlediska autorství, ale nesmí tam být kvůli interpretaci. Např. tu někdo tuším psal, že mu vyhodili video kde někdo (snad jeho dítě) hrál na hudební nástroj klasiku, protože tím videem by se porušila jeho práva jako interpreta. Mně vyhodili kvůli hudbě silvestrovský ohňostroj, protože v jednom místě byla nepatrně znatelná hudba na pozadí, přesněji v rachotu ohňostrojů se neznatelně ozvaly asi 2 údery bicích kde se dalo spíš jen vytušit že tam někde asi hraje nějaká hudba. Spíš fotobanky doporučují aby u videí nebyl raději zvuk vůbec pokud to není nezbytnou součástí videa. Na zvuky je dobré sbírat si vlastní nahrávky např. z přírody (zpěv ptáků, šumění vody) a ty zvukové nahrávky se pak dají opakovaně přimixovávat k různým videím - přece jen vypadá příjemněji když u videa z lesa zpívají ptáci.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod basti » 21. červenec 2015 21:49

Zatím tu nepadla celkem očividná otázka: Jaký formát (myšleno komprese/kodek) a fps používáte nejčastěji? Resp. který je nejvíc univerzální pro fotobanky? Mám nafoceno několik timelapse a natočeno i několik pokusných záběrů, ale nechce se mi to všecko skládat do X různých verzí.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

PředchozíDalší

Zpět na O videu a jeho tvorbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé