Levné ND filtry, má to smysl ?

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod kelley » 5. srpen 2015 13:40

Ahoj,
potřeboval bych na focení krajiny a města ND filtry, ale B&W a Hoya mi pro tento účel připadají až příliš jako kanón na vrabce. Za kus ztmaveného skla dávat tři tisíce... (polarizák - tam je to bez debat, to je něco jiného). Co si myslíte, a nebo ještě lépe, nemáte někdo zkušenost například s filtry Haida ? http://www.megapixel.cz/haida-sedy-filtr-slim-nd1000-77mm
Hodnocení: 0
Blog o tom, co mě momentálně baví - tanec, turistika, fotografování, hudba... http://milpal.cz
Uživatelský avatar
kelley
 
Příspěvky: 298
Registrován: 8. červenec 2014 11:48
Bydliště: Brno

Reputace: +17

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod casty host » 5. srpen 2015 14:01

levné ND8 a silnější nepropouští celé spektrum, většinou červenou nepropustí
zkus www.vffoto.com
Hodnocení: 0
casty host
 
IP: 89.24.137.1xx

Reputace: 0

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod artus » 5. srpen 2015 14:04

a čo cokin? Jeden krúžok, držiak a štvorcové doskové filtre, ktoré môžeš meniť, natáčať, vysúvať ako chceš a nasadiť aj viac naraz. Ja ich používam už roky.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
artus
 
Příspěvky: 405
Registrován: 3. leden 2015 21:03

Reputace: +13

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod kasparv » 5. srpen 2015 14:29

Každý filtr mrví obraz - takže když už je filtr nezbytné použít, pak co nejkvalitnější...
Hodnocení: 0
kasparv
 
Příspěvky: 42
Registrován: 8. říjen 2014 14:20

Reputace: +2

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod NaturePhoto.cz » 5. srpen 2015 15:56

Levné ND filtry smysl nemá. Stejně jako u každého filtru čím levnější (až na výjimky) tím horší optické vlastnosti (horší přenos ostrosti a kontrastu, špatné chování v protisvětle). Aktuálně ideální řešení jsou filtry od firem B+W a Hoya.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
NaturePhoto.cz
 
Příspěvky: 31
Registrován: 23. červenec 2015 18:55

Reputace: +35

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod basti » 5. srpen 2015 16:33

Rozhodně ne, i Cokiny zcela brutálně prasí kvalitu obrazu - jednak nemají plné spektrum (posun barev) a citelně zhoršují ostrost. Ostrost citelně zmrší i drahé polarizáky jako Hoya, což mi teda hodně vadí. Osobně přechoďák nahrazuju HDR procesem, výsledek je lepší, ale je to práce navíc.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod Návštěvník » 5. srpen 2015 16:47

Jsem přesvědčen, že kromě velmi specifických případů, je používání jakýchkoliv filtrů na digitální zrcadlovce nesmysl. Většinou daný "problém" zvládne postprocesing. Snad jen polarizační filtr může mít význam u fotografování wildlife přes vodní hladinu a možná nějaké hodně speciální produktovky. I tzv. ochranný UV filtr je pěkná blbost vyhnaná marketingem. Občasným mokrým čistěním nepoškodíte vrstvy na žádném objektivu. Pokud vím, tak bez ND filtrů se neobejdou jen některé kompaktní přístroje.
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod PandaWild » 5. srpen 2015 16:57

Laická poznámka (nejspíš na to jsou nějaké jiné postupy) - při focení jsem narazil na potřebu šedých filtrů, když jsem chtěl fotit tekoucí vodu v potoce. Měla by být správně "rozmáznutá" s dlouhým časem, ale se svým foťákem i při max. cloně potřebný dlouhý čas nezajistím, musel bych fotit až bude přítmí.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod casty host » 5. srpen 2015 17:12

Ano, filtry jsou někdy a někdy často potřeba.
Hodně dlouhý čas jinak než s ND (1000) neudělám
Odraz na hladině nebo v mokrém listí bez CPL nezměním
Na rychlý pohyb mi bude HDR k prdu
IR bez filtru neudělám vůbec
atd
Hodnocení: 0
casty host
 
IP: 92.240.175.xx

Reputace: 0

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod adrian » 5. srpen 2015 17:37

Súhlasím s Basti, mám lacné prechoďáky a videl som, že Cokin robil to isté. Neviem si ale predstaviť ako by som nahradil polarizák, hlavne pri vode, skle a všade tam kde treba eliminovať odlesky. Robím 2-5 expozícií a skladám to v softe, máte nad tým lepšiu kontrolu. V dnešnej dobe už asi podobné filtre stratili opodstatnenie a neviem ako by som ich použil napr. v produktovej fotografii.
Hodnocení: 0
adrian
 
Příspěvky: 195
Registrován: 14. listopad 2013 13:56

Reputace: +1

Další

Zpět na O focení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé