Danění fotobank

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Danění fotobank

Příspěvekod Kuliparek » 15. srpen 2015 14:45

Čaaaaaaau
Tento rok jsem začal fušovat do fotobank a je to super bezva věc :-D
Jsem registrován jako OSVČ bez živnosťáku na autorský honorář (Na FÚ a ČSSZ [Neměl bych to oznámit i na zdravotní pojišťovně? :-D]
Každopádně nemám zkušenosti ještě s daněním fotobank.
Mám to jako vedlejší příjem při zaměstnání na HPP (Zatím výdělky nepřesahují 10K měsíčně, ale blížím se :-D)

Otázky:
1. Zajímá mě, kolik % z celkového výdělku za rok budu muset odvést státu?
2. Pokud bych odešel z práce a začal se soustředit pouze na tohle, tak stejná otázka jako předchozí. Kolik bych v tomto případě musel odvádět státu v %?
3. Pokud bych odešel ze stávajícího zaměstnání a zaregistroval se na pracovní úřad, tak měl bych nárok vůbec na nějaké příspěvky? (s ohledem i na to, že pobírám částečně invalidní důchod).
4. Když budu nucen se na ten pracák opravdu přihlásit. Tím pádem už fotobanky nebudu moct mít jako vedlejší činnost, ale hlavní? Nebo jak to tam je? To bych si kvůli tomu musel udělat živnosťák a už by to nebylo na autorský zákon? jak je tohle řešený? :-O Mám v tom hrozný guláš.
V těchto byrokratických věcech se cítím jak ryba na suchu (Nějaký vtipnější přirovnání mě zrovna nenapadlo)

Předem děkuji moc za odpověď všem fajn asociálním lidem, kteří jsou jako já :-D (Teda jsem snad docela sociální. Jen tahle činnost je... Vždyť víte :-D )
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Kuliparek
 
Příspěvky: 141
Registrován: 15. srpen 2015 14:29

Reputace: +30

Re: Danění fotobank

Příspěvekod Kuliparek » 15. srpen 2015 14:51

Jooo a taky ještě jedna věc :-D
Pár měsíců se mi zdárně daří (I když s nutkáním si ty peníze vybrat a koupit si hromadu zbytečných věcí. Však to znáte :-D) šetřit a nic si ze skrillu nevybírat, abych měl na jablíčko stroj, s kterým budu moct "svižněji fotobankovat"

Můžu tuhle položku nějak uplatnit při daňovém přiznání, i když to mám jen jako vedlejší příjem?
Jestli bych vůbec měl tam nějakou slevu nebo si nečím polepšil, když tam do nákladů mrsknu ten iMac
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Kuliparek
 
Příspěvky: 141
Registrován: 15. srpen 2015 14:29

Reputace: +30

Re: Danění fotobank

Příspěvekod Filip » 15. srpen 2015 17:16

Zdravím,

tak ze začátku, měl by jsi to říci i zdravotní pojišťovně.

1. Záleží jestli si vedeš výdaje nebo to budeš dělat paušálně (z mého hlediska mnohem výhodnější), ale je lepší si to zpočítat co ti bude vyhovovat lépe. U soc. a zdr. poj. pak záleží kolik vyděláš.

2. Pořád stejně, změna by byla jen u záloh, kde by jsi asi platil minimální (zdr. 1750, soc. 1890 cca.)

3. Nejsem si jistý jestli můžeš být na pracáku a zároveň být OSVČ.

4. Ano, jako hlavní, živnostňák nepotřebuješ, stačí na autorský.

Nejsem si jistý, ale myslím, že jako částečný invalidní důchodce by jsi měl mít nějaké úlevy.

A u toho jablíčka zase záleží jestli budeš mít výdaje paušálně nebo ne.

Snad jsem to napsal dost srozumitelně. A snad to alespoň trochu pomůže.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Filip
 
Příspěvky: 31
Registrován: 10. únor 2014 13:32

Reputace: 0

Re: Danění fotobank

Příspěvekod ypres.bass » 15. srpen 2015 19:56

* Živnost a pracák se vzájmně vylučují, protože na ÚP můžeš mít jenom vedlejšáky (když nemám nic jiného, tak se ŽL stává automaticky HPP) a můžeš mít pouze "nekolidující zaměstnání" dle § 25 odst. 3 zákona o zaměstnanosti. Tam je problém že si ZE VŠECH brigád a prací dohromady můžeš vydělat max. 4300,- a tudíž nesmíš být OSVČ protože bys nemohl garantovat že to nepřekročíš.

* to jabko je podle mne blbost (proč platit za 1,2x lepší věc 3x tolik, že?)
Hodnocení: 0
www.politicon.eu | www.simonds.store
Uživatelský avatar
ypres.bass
 
Příspěvky: 351
Registrován: 2. duben 2014 12:55
Bydliště: Pardubice

Reputace: +26

Re: Danění fotobank

Příspěvekod Ravennka » 15. srpen 2015 20:05

BTW na ten přivýdělek při pracáku musí být papír od zaměstnavatele... a to u fotobank samozřejmě nejde.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: Danění fotobank

Příspěvekod ypres.bass » 16. srpen 2015 13:22

Ravennka píše:BTW na ten přivýdělek při pracáku musí být papír od zaměstnavatele... a to u fotobank samozřejmě nejde.
mno částečně - já jsem od ČTK i Isifa měl licenční smlouvu a ta jim stačila a ani se to nezapočítáváalo do toho nekolidujícího protože jsem měl dostat peníze až v budoucnu a to jsem tam už nebyl
Hodnocení: 0
www.politicon.eu | www.simonds.store
Uživatelský avatar
ypres.bass
 
Příspěvky: 351
Registrován: 2. duben 2014 12:55
Bydliště: Pardubice

Reputace: +26

Re: Danění fotobank

Příspěvekod michal8 » 16. srpen 2015 18:54

Čau,
jak to tedy je, když jsem na ÚP (pracáku) (a budu +/- 3 měsíce) a vkládám do fotobank zatím své portfólio. Ještě nemám žádné zisky (jedná se už o přivýdělek)-musím ÚP něco doložit. Musím si hned založit ŽL nebo danit přes autorský zákon. Nebo to stačí, až si za 2-3 měsíce založím OSVČ, budu mít nějaké výdělky a nechám si to poslat přes Paypal (apod.). Díky moc všem za info.
Hodnocení: 0
michal8
 
IP: 85.71.92.1xx

Reputace: 0

Re: Danění fotobank

Příspěvekod Ravennka » 16. srpen 2015 18:58

Teď to vůbec neřeš... nastav si výplaty tak, aby Ti nepřišly na paypal a pohoda ;) paní na pracáku to ani neříkej, aby nebyla nějaká aktivní a ještě Ti nechtěla dělat nějaké trable.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: Danění fotobank

Příspěvekod ypres.bass » 16. srpen 2015 23:10

Ravennka píše:Teď to vůbec neřeš... nastav si výplaty tak, aby Ti nepřišly na paypal a pohoda ;) paní na pracáku to ani neříkej, aby nebyla nějaká aktivní a ještě Ti nechtěla dělat nějaké trable.
já jsem jim to řekl - poslali mne na OSSZ, tam paní musel za svojí vedoucí, ta šla za svojí vedoucí, ta volala krajskému vedoucímu, ten volal na ministerstvo a tam se mnou zabával až metodik (což je nejvíc koho se šlo zeptat)
Hodnocení: 0
www.politicon.eu | www.simonds.store
Uživatelský avatar
ypres.bass
 
Příspěvky: 351
Registrován: 2. duben 2014 12:55
Bydliště: Pardubice

Reputace: +26

Re: Danění fotobank

Příspěvekod Kuliparek » 20. srpen 2015 11:09

Děkuji moc za odpovědi :-)
Ještě bych měl jeden dotaz.
Naskytla se mi jiná práce, jenže tam je to taky, že chtějí, abych se zaregistroval na pracovním úřadě, ale hned si mě třeba do pár dnů vemou, takže tam budu jen chvilku.

1. Nebude s tím problém, když jde jen o pár dní a mám to jako vedlejší činnost?
2. Blížím se k hranici 10K měsíčně. Chtěl jsem se zeptat, jak mám chápat, že je to do 10K od jednoho plátce? To jako, že když budu mít třeba v jednom měsíci ze Shutterstocku 7K a z dreamstime si pošlu 5K, tak to bude ok?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Kuliparek
 
Příspěvky: 141
Registrován: 15. srpen 2015 14:29

Reputace: +30

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé