Přímý prodej fotky - jak napsat fakturu? Pomoc!

Diskuse o serverech, kde lze prodávat fotografie/ilustrace, ale nejsou to fotobanky (například Fler, Zazzle, CafePress) nebo o prodeji přes vlastní web

Přímý prodej fotky - jak napsat fakturu? Pomoc!

Příspěvekod Myšice » 28. březen 2017 18:47

Mám zájemkyni z (jakéhosi grafického studia) o konkrétní fotku, ale chce k ní poslat fakturu s razítkem. Razítko jednak nemám (údajně ho nemusí mít ani OSVČ), druhak nevím jestli vůbec mám nebo můžu vystavit fakturu, když nejsem klasický podnikatel. Nemám IČO a živnosťák, protože mám směšné občasné autorské příjmy.
Nevím co s tím.
Řešili jste někdy něco takového? Jak by měla případně taková faktura vypadat? Jediné, co se mi podařilo zjistit, je že Faktura - daňový doklad se týká jen plátců DPH, a neplátci mají jen Fakturu. Ale nevím jaké náležitosti má ta obyčejná Faktura. Jako klasický paragon z obchodu před EET?
Hodnocení: 0
Myšice
 
IP: 89.31.11.2xx

Reputace: 0

Re: Přímý prodej fotky - jak napsat fakturu? Pomoc!

Příspěvekod ivusakzkrabice » 28. březen 2017 19:18

Já ji stáhla na netu, dala jsem "faktura excel" a podle toho jaké to má mít náležitosti jsem si ji stáhla a používám tento vzor už dva roky, prostě koukni, koukni jaké to má mít náležitosti a podle toho si vyber, pokud se nezdaří, tak ji mám uloženou v práci, takže bych ti tenhle vzor jen k doplňování poslala.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: Přímý prodej fotky - jak napsat fakturu? Pomoc!

Příspěvekod Bananaboy » 28. březen 2017 20:16

Ja som na faktúry používal tento program a bol som s ním nadmieru spokojný.
http://www.rksoft.sk/fakturatik.php
Do 5 skladových položiek a 5 obchodných partnerov je zadarmo, čo by ti na vystavenie faktúry k jednej fotke malo bohato stačiť. Je to síce slovenský program, ale vo vlastnostiach programu na tej stránke píše jeho autor, že sa ním dajú vystaviť faktúry aj pre Českú republiku v češtine.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Bananaboy
 
Příspěvky: 3837
Registrován: 8. duben 2013 19:18
Bydliště: Slovensko

Reputace: +1026

Re: Přímý prodej fotky - jak napsat fakturu? Pomoc!

Příspěvekod Marian » 29. březen 2017 07:10

Myšice píše:Mám zájemkyni z (jakéhosi grafického studia) o konkrétní fotku, ale chce k ní poslat fakturu s razítkem. Razítko jednak nemám (údajně ho nemusí mít ani OSVČ), druhak nevím jestli vůbec mám nebo můžu vystavit fakturu, když nejsem klasický podnikatel. Nemám IČO a živnosťák, protože mám směšné občasné autorské příjmy.
Nevím co s tím.
Řešili jste někdy něco takového? Jak by měla případně taková faktura vypadat? Jediné, co se mi podařilo zjistit, je že Faktura - daňový doklad se týká jen plátců DPH, a neplátci mají jen Fakturu. Ale nevím jaké náležitosti má ta obyčejná Faktura. Jako klasický paragon z obchodu před EET?


Ahoj, tiez nemozem fakturovat bez ICO, preto to riesim zmluvou o dielo plus licencnou zmluvou. V prvej definujem zmluvne strany a dielo. V druhej urcim licencne podmienky diela, cize ci sa jedna o licenciu docasnu alebo trvalu, vyhradnu ci nevyhradnu.
Hodnocení: 0
Marian
 
IP: 188.167.184.1xx

Reputace: 0

Re: Přímý prodej fotky - jak napsat fakturu? Pomoc!

Příspěvekod Myšice » 29. březen 2017 08:40

Díky všem. No zatím z toho nejsem moc chytrá. :-( Taky nevím, jestli na Slovensku nejsou trochu jiné zákony než v Česku.
Všechny faktury pro neplátce DPH co jsem našla byly na cokoliv jiného než autorskou činnost a jediný článek, kde se někdo zabýval fakturou autora, doporučoval dopsat tam: autor - umělec - danění podle autorského zákona. Podle autorského zákona by měl danit ten, kdo něco kupuje od autora 15% srážkovou daní. Ta daň se někde na tu fakturu píše? Navyšuje se cena fotky o tu daň? Nebo se s cenou nehýbe a naopak je to problém platícího a ten pošle peníze už mínus tu 15% daň? Když to platící neví a nezdaní to, je to jeho průser a ne můj?
Jinak kupující chce fakturu s razítkem :roll: a od té doby, co jsem psala, že žádné razítko nemám, zatím nekomunikuje.
Hodnocení: 0
Myšice
 
IP: 89.31.11.2xx

Reputace: 0

Re: Přímý prodej fotky - jak napsat fakturu? Pomoc!

Příspěvekod Myšice » 29. březen 2017 09:01

Myšice píše:Díky všem. No zatím z toho nejsem moc chytrá. :-( Taky nevím, jestli na Slovensku nejsou trochu jiné zákony než v Česku.
Všechny faktury pro neplátce DPH co jsem našla byly na cokoliv jiného než autorskou činnost a jediný článek, kde se někdo zabýval fakturou autora, doporučoval dopsat tam: autor - umělec - danění podle autorského zákona. Podle autorského zákona by měl danit ten, kdo něco kupuje od autora 15% srážkovou daní. Ta daň se někde na tu fakturu píše? Navyšuje se cena fotky o tu daň? Nebo se s cenou nehýbe a naopak je to problém platícího a ten pošle peníze už mínus tu 15% daň? Když to platící neví a nezdaní to, je to jeho průser a ne můj?
Jinak kupující chce fakturu s razítkem :roll: a od té doby, co jsem psala, že žádné razítko nemám, zatím nekomunikuje.

Oprava: fakturace podle autorského zákona tam mělo být.
Hodnocení: 0
Myšice
 
IP: 89.31.11.2xx

Reputace: 0

Re: Přímý prodej fotky - jak napsat fakturu? Pomoc!

Příspěvekod Návštěvník » 29. březen 2017 09:29

Myšice píše:Řešili jste někdy něco takového? Jak by měla případně taková faktura vypadat? Jediné, co se mi podařilo zjistit, je že Faktura - daňový doklad se týká jen plátců DPH, a neplátci mají jen Fakturu. Ale nevím jaké náležitosti má ta obyčejná Faktura. Jako klasický paragon z obchodu před EET?

Na fakturu je duležíté napsat "Nejsem plátcem DPH"
tady je jak by měla vypadat razítko nepotřebuješ
http://www.reporty.tobudetecubr.net/xFa ... sluzba.png
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 81.162.202.xx

Reputace: 0

Re: Přímý prodej fotky - jak napsat fakturu? Pomoc!

Příspěvekod ToM » 29. březen 2017 10:29

no já nevím, odborník nejsem, ale stále žiju v tom co napsal Marian.

Nemám živnost = nemám IČ = nemůžu fakturovat.

Jestli je to jinak, rád se přiučím. Samotnému by se mi to hodilo.
Hodnocení: 0
ToM
 
IP: 178.255.168xx

Reputace: 0

Re: Přímý prodej fotky - jak napsat fakturu? Pomoc!

Příspěvekod PandaWild » 29. březen 2017 10:44

Osoba bez IČO může vystavit fakturu (="vyúčtování"), ale nemůže vystavit daňový doklad. Jenom se na faktuře neuvede IČO ani DPH (u identifikace dodavatele se může uvést "Neplátce DPH" nebo "Dodavatel není plátce DPH", ale je to nepovinné).
+sentio Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Přímý prodej fotky - jak napsat fakturu? Pomoc!

Příspěvekod Ravennka » 29. březen 2017 11:44

Oni prostě potřebují něco do účetnictví, aby to dostali do nákladů. Úplně by stačilo, aby oni Ti vypsali výdajový doklad, že Ti vyplatili peníze a víc to nehrotili :roll:
+sentio Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Další

Zpět na Nefotobanky - přímý prodej

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé