Timelapse

Video (footage) dnes patří mezi další formát, který se na fotobankách prodává. Tato diskuze je věnovaná jeho tvorbě, různým formátům a možnostem prodeje.

Timelapse

Příspěvekod AirP12 » 20. červenec 2017 16:19

Ahoj vážení :)
Dnes bych od vás potřeboval vážně poradit :) Příští měsíc letím na dovolenou k moři, a jelikož mám moc rád letadla, říkal jsem si, že si koupím takovej ten stojan, kterej nalepíte na na sklo a na druhej konec našroubujete kameru. A natočil bych si úplně celý let, a potom to v programu zrychlit třeba na 1 minutu :)

První problém je, jestli myslíte že vydrží baterka (mám Canon EOS 1200D) a natáčel bych cca 3 hodiny.

Druhý. Máte s tím stojanem někdo zkušenost? :D Uneslo by to tu mojí zrcadlovku i s objektivem, nebo si mám půjčit malou příruční kameru? :)

Třetí a ten největší. Natáčet tedy budu 180 minut. Zkoušel jsem natáčet zrcadlovkou, a tou malou kamerou, a minuta u obou zabere asi 150mb. 180 X 150 = 27 000 mb (27gb)
-Já mám největší kartu na 32 gb.
Ale i pro jistotu, kdyby se to nějak protáhlo, tak by mi to třeba useklo přistání, a to je to nejdůležitější :?
nevíte tedy, jak bych lehce snížil kvalitu nahrávání? :) Abych se dostal na takových 22gb :D

Ahoj a moc moc děkuju za případné rady :) Hrozně mi na tom záleží :D
Hodnocení: 0
AirP12
 
IP: 37.188.178xx

Reputace: 0

Re: Timelapse

Příspěvekod Jirik » 20. červenec 2017 16:43

a nestaci delat behem letu jen fotky, treba 2mpx pro 1080p a nebo 8mpx pro 4k, se sekvenci kazdou vterinu a pak z toho udelat video... Hlavne behem letu se budou menit svetelne podminky, to by take mohl byt problem, jak pro automat, nebo rucni nastaveni. Pristavani a vzlet vzit jako samostatne video.

Odesláno z mého LG-D405 pomocí Tapatalk
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Jirik
 
Příspěvky: 690
Registrován: 11. duben 2013 21:56
Bydliště: Praha

Reputace: +37

Re: Timelapse

Příspěvekod PandaWild » 20. červenec 2017 16:45

Podobně jsem nahrával let z Prahy na Sicílii https://www.youtube.com/watch?v=3yUzUSmTzxQ&t=4s Je to sestřih a zrychleno, zvuk je přimixovaný normální rychlostí. Něco foťákem zapřeným o sklo, něco tabletem připlácnutým na skle (ten měl stabilnější obraz).

Nahrávat v kuse 3 hod nevím jestli se Ti podaří. Přinejmenším by sis měl vyzkoušet předem, zda to vůbec jde. Např. karty mívají formát FAT32 a v tom případě jde najednou uložit soubor jen do 2 nebo 4 GB. Musela by mít formát např. NTFS, jestli to foťák podporuje.

Přes okno letadla se dost blbě fotí i natáčí - okno bývá dost špinavé (např. jinovatka), jsou na něm vidět všechny možné odlesky od okolí (je dvojité s velkou mezerou) a když na tvou stranu svítí slunce, tak přes sklo ani nevidíš kvůli odleskům.

Problém s otřesy - i se stativem se foťák asi neudrží moc stabilní, kvůli vibracím a výkyvům. Když to pak zrychlíš, tak pak ty vibrace obzvláště vyniknou (dodatečně jsem to vylepšoval stabilizací, ale i tak se obraz po zrychlení dost třese).

Potřebuješ mít kameru natočenou spíš dolů k zemi, což nevím zda se Ti podaří se stativem. Je tam málo místa, jsi nalepený na okýnku, tam asi nenajdeš vhodné umístění pro stativ, ještě aby byl natočený dolů, protože vodorovně, brát jen mraky, to je nudné a není tam nic vidět. Ani to nejde moc brát dolů, protože okno i plášť jsou dost silné, tak při natočení foťáku dolů vidíš spíš jen rám okýnka.

No a nakonec - na každé straně jsou vedle sebe 3 sedadla, takže máš jen 33% šanci, že budeš sedět u okýnka. A pokud jo, máš velkou šanci vidět jen křídlo nebo dokonce nemít u sebe ani okýnko. :-)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Timelapse

Příspěvekod Jirik » 20. červenec 2017 16:46

baterie u videa vydrzi cca 30min u zrcadlovek. U fotek nekolik hodin. Prehrivani stroje bude asi na miste.

Odesláno z mého LG-D405 pomocí Tapatalk
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Jirik
 
Příspěvky: 690
Registrován: 11. duben 2013 21:56
Bydliště: Praha

Reputace: +37

Re: Timelapse

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 20. červenec 2017 17:47

PandaWild píše:No a nakonec - na každé straně jsou vedle sebe 3 sedadla, takže máš jen 33% šanci, že budeš sedět u okýnka. A pokud jo, máš velkou šanci vidět jen křídlo nebo dokonce nemít u sebe ani okýnko. :-)

Nebo si to všechny hezky nachystáš a připravíš a tam poletíš v noci a zpátky bude zataženo - mluvím z vlastní zkušenosti.
+PandaWild Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 753
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +329

Re: Timelapse

Příspěvekod AirP12 » 20. červenec 2017 19:01

OK, díky moc všem za rady :) :D
Hodnocení: 0
AirP12
 
IP: 37.188.229.1xx

Reputace: 0

Re: Timelapse

Příspěvekod ahas » 20. červenec 2017 19:42

Tady je treba jeden z prikladu uchyceni kamery, jenze to je "jenom" GoPro: http://www.getawaymoments.com/2010/07/h ... -time.html
Myslim si, ze pro zrcadlovku je to slozitejsi ale nerikam ze nemozne.
Ovsem problemu muze byt vice - spinave, pripadne zamlzene okno, slunicko do okna, menici expozice, odlesky a t.d.
Kdyz zadate do youtube "timelapse flight" - uvideite spoustu jak povedenych tak i nepovedenych videi z letadla.

Timelapse se dela z fotek a tim padem se nemusi resit velikost souboru.
Kdyz vezmeme v potaz ze jedna vterina vysledneho videa bude obsahovat treba 30 snimku a chcete aby celkove video bylo kolem minuty potrebujete 60 s x 30 sn/s = 1800 snimku. Let vam trva 180 minut, to znamena ze ve vysledku potrebujete 10 sn/min (neboli interval mezi snimky kolem 5-6 s).
Hodne stesti a at' se to podari!
+PandaWild Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
ahas
 
Příspěvky: 178
Registrován: 10. duben 2013 07:34
Bydliště: Praha

Reputace: +34

Re: Timelapse

Příspěvekod PandaWild » 20. červenec 2017 20:15

Drobná rada - i když se použije timelapse z fotek, tak je lepší zvolit vyšší frekvenci snímkování než jaká se pak použije na výstup. Na video se pak použije filtr Motion Blur (VirtualDub), který zprůměruje několik snímků za sebou. Pak se video převede na koncovou rychlost (=vypustí se nepotřebné snímky). To zajistí, že se z obrazu odstraní případné šumy které by jinak byly rušivé - nejen šum fotky, ale i různá rušení jako přelet ptáka, náhlé změny jasu, chvění obrazu (v tom videu z GoPro je vidět např. chvění křídla, což běžně nebývá vidět, ale je to vidět v timelapse).
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Timelapse

Příspěvekod Zmrzlinář » 20. červenec 2017 22:55

PandaWild píše:Podobně jsem nahrával let z Prahy na Sicílii https://www.youtube.com/watch?v=3yUzUSmTzxQ&t=4s Je to sestřih a zrychleno, zvuk je přimixovaný normální rychlostí. Něco foťákem zapřeným o sklo, něco tabletem připlácnutým na skle (ten měl stabilnější obraz).


Úžasný video!
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Zmrzlinář
 
Příspěvky: 256
Registrován: 21. červenec 2016 17:15
Bydliště: Úvaly

Reputace: +20

Re: Timelapse

Příspěvekod Bananaboy » 13. leden 2019 12:18

Na Shareware on Sale stránke si bude možné najbližších takmer 19 dní stiahnuť ZADARMO program na tvorbu timelapse videí - Hyperlapse Pro od Microsoftu.

- Program dokáže zrýchliť video až 25x
- Program obsahuje účinný stabilizátor obrazu. (Podľa tohto videa na Youtube stabilizuje dokonca lepšie ako Warp stabilizer z Adobe Premiere).
- Program podporuje viacjadrové procesory a spracovať video je možné aj pomocou grafickej karty, takže práca v ňom by mala byť rýchla a bezproblémová.

Pre tvorcov timelapse videí je to dobrá šanca na získanie programu zadarmo. Na stránke píšu, že program je možné použiť na komerčné a aj nekomerčné účely, takže sa nemusíte báť videá ním upravené predávať na fotobankách.

Tu je odkaz na stiahnutie programu Microsoft Hyperlapse Pro:
https://sharewareonsale.com/s/free-micr ... 0-discount
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Bananaboy
 
Příspěvky: 3834
Registrován: 8. duben 2013 19:18
Bydliště: Slovensko

Reputace: +1026

Další

Zpět na O videu a jeho tvorbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé