editorial + autorská práva

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod Fug4s » 7. leden 2018 09:51

Host píše:
Ravennka píše:Jo a kdybys náááhodou fotila zvířátka, tak tam nikdy nesmíš napsat ZOO :mrgreen: např. na istock se zásadně píše wildlife 8-) (a neměla by být vidět ohrada)

Tak bohužel třeba Panda velká neprojde v žádném případě i kdyby byla opravdu z volné přírody (protože San Diego) maj ji asi patentovanou...


Aha tak proto ta přezdívka PandaWild, samotné by to neschválili. :D
+PandaWild Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Fug4s
 
Příspěvky: 397
Registrován: 19. prosinec 2016 15:01

Reputace: +40

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod Vero » 7. leden 2018 15:46

Ravennka píše:Poznámka pod čarou - co projde na jedné fotobance, nemusí na druhé a naopak :)


Hlavně to, že to projde, ještě neznamená, že je to vpořádku :D

Pokud se nepletu, tak např. na iStocku se ke všemu stejně při uploadu zatrhuje, že je to na kontributoří zodpovědnost a předpokládám, že ostatní fotobanky se budou chránit obdobně...
Hodnocení: 0
Vero
 
Příspěvky: 353
Registrován: 8. září 2016 12:08

Reputace: +54

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod Riky » 23. leden 2018 00:30

Myslela jsem že už tomu rozumím, ale asi ne. Nebo teda spíš jo, ale nevím jak to udělat. Poslala jsem na SS várku fotek, ale všechny mi zamítli, že jsem je dala do nesprávné kategorie:

"Incorrect Illustration Designation -- This image cannot be designated as an illustration. Please do not check the "Illustration" checkbox when submitting."

Jedná se o fotky kde není potřeba autorských práv. Chtěla jsem je odeslat jako komerční, ale vlastně nevím jak to udělat. U každé fotky mám jen dvě možnosti - "Illustration" a "Editorial use only". To se nezaškrtává nic? Nebo oboje?
Editorial chápu jako redakční, takže jsem myslela, že Illustration bude spadat do komerční (což ještě podpořilo že tam musím dodávat souhlas vlastníka). Jak zadám fotku jako komerční?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Riky
 
Příspěvky: 107
Registrován: 6. leden 2018 14:23

Reputace: +20

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod Ravennka » 23. leden 2018 01:29

Illustration znemaná ilustrace - takže nefotka, něco kresleného :)

Komerční nedáváš do žádné speciální kategorie jako se dává editorial. To dáváš do kategorií, kam to sedí tématicky ;)
+Riky Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod shalom3 » 23. leden 2018 01:33

Fotky jsem už dlouho nenahrávala, ale mám pocit, že u nich se nezaškrtává nic. Illustration bys zaškrtla u jpg, které nejsou fotkami.
+Riky Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4478
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1043

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod Vero » 23. leden 2018 09:20

Riky píše:Myslela jsem že už tomu rozumím, ale asi ne. Nebo teda spíš jo, ale nevím jak to udělat. Poslala jsem na SS várku fotek, ale všechny mi zamítli, že jsem je dala do nesprávné kategorie:

"Incorrect Illustration Designation -- This image cannot be designated as an illustration. Please do not check the "Illustration" checkbox when submitting."

Jedná se o fotky kde není potřeba autorských práv. Chtěla jsem je odeslat jako komerční, ale vlastně nevím jak to udělat. U každé fotky mám jen dvě možnosti - "Illustration" a "Editorial use only". To se nezaškrtává nic? Nebo oboje?
Editorial chápu jako redakční, takže jsem myslela, že Illustration bude spadat do komerční (což ještě podpořilo že tam musím dodávat souhlas vlastníka). Jak zadám fotku jako komerční?


Editorial - zaškrtneš u fotek nebo ilustrací pro redakční použití

Illustration - zaškrtneš pro rastovou kresbu (když nahráváš vectorovou grafiku, tak se ti to zaškrtne automaticky)

U fotek ke komerčnímu využití nezaškrtáváš nic - necháš obě políčka prázdná :)
+Riky Hodnocení: +1
Vero
 
Příspěvky: 353
Registrován: 8. září 2016 12:08

Reputace: +54

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod Riky » 23. leden 2018 10:01

Aha, díky moc za rady. Přišlo mi, že když nezaškrtnu nic, tak to vlastně nikam nezařadím, proto jsem mermomocí hledala nějakou kolonku. Takhle mi to přijde nelogické, nebo by tam aspoň ohledně toho komerčního zařazení mohla být zmínka. No ale koho chleba jíš.... jdu to tam poslat znovu a snad už dobře.
Dík za pomoc. :mrgreen:

Edit: Jo a ty zamítnuté nemůžu jen editovat? Musím je nahrát od začátku znovu? Možnost editace aspoň nevidím.
Hodnocení: 0
Naposledy upravil Riky dne 23. leden 2018 10:15, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Riky
 
Příspěvky: 107
Registrován: 6. leden 2018 14:23

Reputace: +20

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod PandaWild » 23. leden 2018 10:08

Tohle je častý přístup u fotobank - standardně prodáváš jako komerční, ale ilustrace nebo editorial je jakási výjimka a proto se zaškrtne. Editorial je "omezovač" možností komerční fotky znamenající "nejsou k dispozici souhlasy focených osob a proto se dá použít jen ke zpravodajství". Komerční fotky se mohou použít ve zpravodajství také, je to nadřazený širší obsah. Navíc může být potřeba zaškrtnout oba přepínače, ilustrace i editorial, u ilustračního editorialu (např. nakreslená ikonka Facebooku).
+Ravennka, +Riky, +ypres.bass Hodnocení: +3
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7233
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1914

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod shalom3 » 23. leden 2018 12:00

Riky píše:
Edit: Jo a ty zamítnuté nemůžu jen editovat? Musím je nahrát od začátku znovu? Možnost editace aspoň nevidím.


Tak tak, kvůli zamítnutí vždy nahrát znovu, i když se jim jen nelíbí klíčová slova. To potěší....
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4478
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1043

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod ypres.bass » 24. leden 2018 00:14

V principu editorial musí mít jasně dané a rozpoznatelné "Kdo/Co - Kdy - Kde" protože účelem je zpravodajství.

Pokud by někdo mohl mít problém s tím že to "Kdo/Co" něco propaguje, tak to musí být vždy editorial.

Tedy:
Lyžující Lojza na letáku Skiareálu = komerčně propaguje ten areál a potřebuješ k tomu jeho svolení
Lyžující Lojza v novinách u článku "Na Sněhuli napadlo metr břečky" = editorial, ale dost na hraně
Banda nějakých lyžařů na letáku Skiareálu = komerčně propaguje ten areál a potřebuješ k tomu jejich svolení, ale tím že jsou nerozpoznatelní, to některé FB vezmou
Banda nějakých lyžařů v novinách u článku "Na Sněhuli napadlo metr břečky" = editorial naprosto bez problému
Konkrétní Ester Ledecká v novinách u článku "Na Sněhuli napadlo metr břečky a Ledecká se v tom rochńala" = vždy editorial, svolení nepotřebuješ protože zafunguje zpravodajský důvod
Hodnocení: 0
www.politicon.eu | www.simonds.store
Uživatelský avatar
ypres.bass
 
Příspěvky: 351
Registrován: 2. duben 2014 12:55
Bydliště: Pardubice

Reputace: +26

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé