Pixcoll - Fotobanky na jednom místě

Ať už to jsou služby pro hromadný upload, nastavování IPTC nebo generování seznamu klíčových slov

Re: Pixcoll - Fotobanky na jednom místě

Příspěvekod Jiří Novotný » 15. únor 2018 11:19

PandaWild píše:To zmenšení nejspíš dělá javascript v browseru, tedy dělá se lokálně na počítači a pošle se až ten výsledek, nemusí se to zpracovávat až na serveru.


Přesně tak! Zase máte pravdu. Vše dělá javascript v browseru. Pixcoll je odzákladu dělaný v React.js (https://www.dzejes.cz/react-uvod.html) a Node.js (https://nodejs.org) atd... . Vše se odehává ve vašem browseru a na server se posílají malé data a malé fotky. Dokáže tak server obsloužit najednou neskutečný počet uživatelů. ;) Na stejném principu je postavený Facebook, instagram, Google...Pixcoll a další rychle přechazejí.
+zdenat5 Hodnocení: +1
Jiří Novotný
 
Příspěvky: 65
Registrován: 27. leden 2018 23:14

Reputace: +10

Re: Pixcoll - Fotobanky na jednom místě

Příspěvekod PandaWild » 15. únor 2018 12:15

Nezvládl by u vás nějaký programátor to automatické vyhledávání obrázků v portfoliu? Je to docela nutnost, jinak do toho lidi nepůjdou. Uvažoval jsem udělat na to program (který by se spouštěl u klienta), ale vůbec se k tomu časově nedostávám. Znamenalo by to:

- uživatel pošle zmenšené obrázky a buď u sebe spustí program, který projde portfolia a pak pošle jen data v CSV, nebo se to udělá na serveru (ale asi by to server dost zatěžovalo).

- pro porovnání si uložit i obrázky v normalizovaném rozměru např. 256x256 pixelů (bez vodoznaku).

- sestavit databázi obrázků uživatele (=obrázky nahrávané do Pixcoll), obsahovala by i hash informaci obsahu = obrázek zmenšený např. na 8x8 pixelů, převedený na HSL (protože některé fotobanky zvyšují saturaci, tak se musí dělat korekce) a vyjádřený kódem 1 z 64 (písmena, číslice) jako string, tedy délka textu hashe 8x8x3=192 znaků.

- procházet portfolio uživatele (přes www, není potřeba přihlášení) a hledat obrázky, které ještě nejsou známé v databázi

- stáhnout náhledový obrázek (může být ještě nutný nějaký ořez, např. ShutterStock přidává dole pruh), sestavit z něho hash informaci z 8x8 HSL. Může být nutné u některých fotobank zkorigovat hodnoty saturace.

- hash se vyhledává v databází obrázků uživatele, ne na přesnou shodu, ale s danou tolerancí - tj. pro každé "písmeno" se vypočte rozdíl (pozor na přetečení krajních mezi), sčítat druhé mocniny. Vyhledají se tak možní kandidáti podle povolené odchylky, hranice musí zohlednit i zkreslení vodoznakem, např. 700 (=pro každé písmeno možná odchylka 2).

- po nalezení kandidáta se vezme náhled z portfolia převedený na normalizovaný rozměr 256x256 v HSL barvách. Počítají se rozdíly hodnot pixelů, přičítá se korekce pro fotobanku (zvýšená saturace). Sčítají se druhé mocniny rozdílů. Výsledkem je int číslo představující odchylku obrázků. Vodoznak se bude buď ignorovat (zahrne se do povolené tolerance), nebo se pro fotobanku použije maska, která řekne které pixely (s vodoznakem) se mají přeskakovat.

- vyhovující kandidát (s dostatečně nízkou odchylkou) se uchová a hledá se další, použije se obrázek s nejmenší nalezenou odchylkou (při správném nastavení parametrů by se měl nalézt vždy právě 1 kandidát). Ale možná by se mohli uvádět všichni nalezení kandidáti, ať si kupec vybere konkrétní podobný obrázek sám, to by bylo ještě lepší.
----------------------------------
Pak by chtělo automatizovat ještě ty kategorie. Pixcoll jistě nebude patřit mezi trháky, které zajistí stejné zvednutí výdělků jako fotobanka. Nedá se proto očekávat, že kontributoři tam budou nahrávat tisíce souborů stejným způsobem jako na fotobanky, to by se jim nevyplatilo. Význam to může mít jen v případě, že kontributora to nebude stát skoro žádnou práci, jen pošle obrázky a vše ostatní se udělá samo. Vyhledání odkazů do portfolií se dá zautomatizovat. Kategorie mohou být užitečné, ale aby to nemusel kontributor u každého obrázku vyplňovat, to by bylo neúnosně pracné (při tisícech obrázků).

Zajímavé řešení, které používají některé fotobanky - sice používají kategorie, ale nezadává je uživatel, kategorie znamená jen vyhledávání určitých typických klíčových slov, např. "background" (resp. více slov). I tahle varianta je pro kupce přínosem, usnadní mu vyhledávání.

Nebo konfigurovatelné automatické kategorie, protože každý uživatel to může mít jinak - v konfiguraci nastaví, která klíčová slova (nebo slova v titulku) hledat pro zařazení do příslušné kategorie. Jedna kategorie může mít více pravidel. Mít možnost i vylučování slov. A po změně pravidel mít možnost aktualizovat to u všech obrázků.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 6457
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1497

Re: Pixcoll - Fotobanky na jednom místě

Příspěvekod shalom3 » 15. únor 2018 14:37

Určitě nejpodstatnější je automatické vyhledávání odkazů. Pro začátek jsou ty kategorie už celkem přijatelné, po zadání několika písmen se zobrazí výběr kategorií, která tato písmena obsahují. Jo kdyby to takhle napadlo ještě někoho z fotolie a z dreamstime. ;)
+Vero Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 3172
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +636

Re: Pixcoll - Fotobanky na jednom místě

Příspěvekod PandaWild » 15. únor 2018 14:46

Fotobanky jsou obchodníci. Věci jako příjemné uživatelské rozhraní je moc nezajímá.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 6457
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1497

Re: Pixcoll - Fotobanky na jednom místě

Příspěvekod admin » 17. únor 2018 23:17

Jiří Novotný píše:
honza286 píše:Nějak stále nevidím odpověď autora toho webu na zásadní dotaz - co konkrétně to přinese fotobankéřům za výhody?


Dobrý den,
jsou v plánu zajímavé funkce nejen pro fotobankéře tak i pro lidi co hledají fotky. Momentálně se odladí jedna funkční část a budou se přidávat další. Nebu tu zatím veřejně psát všechny plánované funkce ale je jich více než dost.


Stejně jako Honza pořád nevidím ani jeden argument, proč by měl někdo tento nástroj využívat.

Nezlobte se na mě, ale když se kouknu na úvodní stránku, tak jsou tam vyloženě nepravdy:

Jedinečný projekt, který sdružuje největší světové fotobanky a nabízí tak autorům i uživatelům jednu přehlednou exkluzivní databázi fotek, vektorů a videí z celého světa.

Největší světové fotobanky? Ty největší tam ale nejsou (Getty, Shutterstock). Exkluzivní databázi? Vždyť tam nic exkluzivního není.

Nehledejte fotky, vektory a videa jinde, největší výběr je tady.

To už je vyloženě nesmysl z vlastní podstaty.
+Chalabala, +Egeris, +honza286 Hodnocení: +3
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 1675
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +382

Re: Pixcoll - Fotobanky na jednom místě

Příspěvekod PandaWild » 5. březen 2018 20:45

Pokud tu měl někdo obavy z nedostatečného ošetření vodoznakem, tak mistr v tomhle je VectorStock, který vodoznaky přestal už používat úplně a poskytuje volně obrázky až 1000x1000px. Nejštědřejší ale je iStock, který má náhledy ve velkém rozlišení až 2048x2048px se snadno odstranitelným vodoznakem. V podstatě všechny fotobanky používají jen snadné vodoznaky, které lze snadno odstranit jednoduchou operací inverzního odečtení vodoznaku. Jedinou výjimkou je ShutterStock, který vodoznaky modifikuje a je velmi obtížné je odstraňovat strojově, téměř až nemožné. Tak ten jediný to dělá správně.

Tedy aby si někdo nemyslel že něco hackuji :-), jen dělám ten program na synchronizaci portfolií, jak jsem tu navrhoval. A zajímavé - zjišťuji že interní kódy www stránek fotobank jsou si navzájem podobné jak vejce vejci - tak buď fotobanky jedna od druhé intenzivně opisují, nebo patří všechny jednomu majiteli. :shock:
+Jiří Novotný Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 6457
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1497

Re: Pixcoll - Fotobanky na jednom místě

Příspěvekod Jiří Novotný » 22. duben 2018 17:39

Krásný den všem (i těm co mi moc nepřejí :D),
dlouho jsem zde nic nenapsal ale to neznamená že jsem projekt ukončil. Opak je pravdou :) za měsíc se událo spousty důležitých událostí a novinek. Do týmu přišel další šikovný a kreativní programátor se spousty nápadů. Vychytalo se spousty drobných chyb, upravila/doplnila se homepage https://pixcoll.com/.

Můžete se postupně těšit na spoustu novinek a dalších vylepšení.
+ plánuje se kompletně vylepšit náhledy fotek(ostřejší náhled a lepší vodoznak srovnatelný se SS)
+ plánuje se zrychlené vkládání odkazů
+ plánuje se pomocný help [?] (vysvětlivky)
+ plánuje se zahrnutí dalších fotobank
+ vytvořil jsem přidružené fórum - https://spectrum.chat/pixcoll
+ vytvořil jsem nový videospot který naleznete jak na webu tak i na youtube a instagramu
+ vytvoření videomanuálu k jednotlivím funkcím (přidejte se k odebírání youtube kanalu https://www.youtube.com/channel/UCGEOknUUNNNI-72c0soegAQ)
+ přidejte se také na instagram @pixcoll - [url]https://www.instagram.com/pixcoll/
[/url]

Další vylepšení a nové funkce budou postupně následovat a tak sledujte web, Facebook, Google+ a youtube kanál. :)
Hodnocení: 0
Jiří Novotný
 
Příspěvky: 65
Registrován: 27. leden 2018 23:14

Reputace: +10

Re: Pixcoll - Fotobanky na jednom místě

Příspěvekod Host » 22. duben 2018 21:15

...nedá pokoj a nedá pokoj... :mrgreen:
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Pixcoll - Fotobanky na jednom místě

Příspěvekod castyhost » 23. duben 2018 06:35

uz to vypada k svetu :-o

ta reklama by nemusela byt tak vyrazna, ted na ni stejnenic nevydelas

kdyz prochazim isolated obrazky tak na tom bilym pozadi je to o oči
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: Pixcoll - Fotobanky na jednom místě

Příspěvekod honza286 » 23. duben 2018 10:18

Zcela na rovinu, pokud bych měl někde hledat fotky k zakoupení, tak to na pixcoll opravdu nebude, podíval bych se jednou, zjistil bych, že ve spoustě kategorií obsahujících na každé fotobance desítky tisíc fotek je v lepším případě 5 fotek a rychle bych odešel pryč a už se na ty stránky nevrátil. Např. kategorie mountains na pixcoll jediná fotka (navíc ještě tématicky s horami moc nesouvisející) na SS je fotek s klíčovým slovem mountains přes 6,5 miliónů...
A z hlediska fotografa je přínos těchto stránek nulový, ba až záporný. Ve výsledku málo fotek odradí kupce, záporný přínos pro fotografy odradí tam dávat své fotky fotografy. Je to začarovaný kruh a zbytečné hodiny práce na něčem bez jakékoli perspektivy.
+admin Hodnocení: +1
honza286
 
Příspěvky: 238
Registrován: 27. listopad 2014 21:57

Reputace: +22

PředchozíDalší

Zpět na Nástroje ulehčující prodej ve fotobankách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron