Výdělky na fotobankách - kde se to ještě vyplatí a kde ne?

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Re: Výdělky na fotobankách - kde se to ještě vyplatí a kde n

Příspěvekod Riky » 26. únor 2018 11:31

Můžu přidat svůj pohled naprostého začátečníka.

Dne 24.12.2017 jsem nahrála svoje úplně první fotky na svoji úplně první fb (SS). Nevěděla jsem ještě moc co a jak, takže zcela zbytečně šla celá tahle várka jako redakční (ti co ji přijímali se asi dost podivovali proč ty kameny, kytičky a psy dávám jako editorial :lol: ).

První prodej jsem měla asi po 14 dnech, druhý po dalších 14ti. Nyní, téměř přesně po 2 měsících, mám na SS asi 34 fotek a z toho 6 prodejů, na Fotolii a Dreams při stejném počtu 0 prodejů.

Za mně spokojenost - přestože kvalita mých fotek není nijak závratná (vlastně se teprve učím fotit - dřív jsem jen cvakala intuitivně, teprve nyní studuji co a jak), mám malé portfólio, nenahrávám moc intenzivně, nemám téměř žádná sezónní témata (vánoce a velikonoce jsem nefotila) a nejspíš ani z klíčových slov nezískávám maximum (to chce praxi a zkušenosti), tak za mě takový začátek dobrý. Kdyby to na těchto počtech bylo i za rok, tak to je něco úplně jiného.

Musím ale říct, že pro mě je největší problém oklíčování. Nejvíc asi proto že anglicky moc neumím (ani náhodou nejsem na úrovni abych z hlavy rovnou vymrskla rozdíl mezi tím jak říkají odpadkovému koši v UK, v USA nebo v Austrálii, pak ještě rozdíly jako koš na vše, na papíry, v bytě, na ulici, popelnice hranatá, kulatá,....).
A pak je pro mě problém se vžít do potencionálního zákazníka - dívat se na ten obrázek jeho očima. Přitom podle mne tahle schopnost podívat se na to z nadhledu hodně prodává. Já tam pořád vidím jen tu srst, uši, nohy, ale že se ten pes usmívá, že je to obrázek funny, že je to letní koncepce, že koš souvisí s ekologií..... to mi dělá problém. Ale jak jsem psala, doufám že časem vyzjistím co zákazník žádá a najdu si nějaký systém a půjde mi to klíčování lépe od ruky.
+Baldion Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Riky
 
Příspěvky: 107
Registrován: 6. leden 2018 14:23

Reputace: +20

Re: Výdělky na fotobankách - kde se to ještě vyplatí a kde n

Příspěvekod Ravennka » 26. únor 2018 13:35

Klíčování je rozhodně o praxi, praxi a praxi... ukládat do IPTC (!!!) a když dojdou slova, tak se nebát tam strčit třeba přídavná jména stylu wonderful, modern, perfect, atp. :twisted: samo o sobě to slovo je tam k ničemu, ale když někdo hledá téma, které je bohatě obsaženo, tak to může natáhnout lidi, kteří se snaží to v tom kvantu hesel trochu specifikovat.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: Výdělky na fotobankách - kde se to ještě vyplatí a kde n

Příspěvekod TMArt » 26. únor 2018 13:48

Riky píše:Můžu přidat svůj pohled naprostého začátečníka.

Dne 24.12.2017 jsem nahrála svoje úplně první fotky na svoji úplně první fb (SS). Nevěděla jsem ještě moc co a jak, takže zcela zbytečně šla celá tahle várka jako redakční (ti co ji přijímali se asi dost podivovali proč ty kameny, kytičky a psy dávám jako editorial :lol: ).

První prodej jsem měla asi po 14 dnech, druhý po dalších 14ti. Nyní, téměř přesně po 2 měsících, mám na SS asi 34 fotek a z toho 6 prodejů, na Fotolii a Dreams při stejném počtu 0 prodejů.

Za mně spokojenost - přestože kvalita mých fotek není nijak závratná (vlastně se teprve učím fotit - dřív jsem jen cvakala intuitivně, teprve nyní studuji co a jak), mám malé portfólio, nenahrávám moc intenzivně, nemám téměř žádná sezónní témata (vánoce a velikonoce jsem nefotila) a nejspíš ani z klíčových slov nezískávám maximum (to chce praxi a zkušenosti), tak za mě takový začátek dobrý. Kdyby to na těchto počtech bylo i za rok, tak to je něco úplně jiného.

Musím ale říct, že pro mě je největší problém oklíčování. Nejvíc asi proto že anglicky moc neumím (ani náhodou nejsem na úrovni abych z hlavy rovnou vymrskla rozdíl mezi tím jak říkají odpadkovému koši v UK, v USA nebo v Austrálii, pak ještě rozdíly jako koš na vše, na papíry, v bytě, na ulici, popelnice hranatá, kulatá,....).
A pak je pro mě problém se vžít do potencionálního zákazníka - dívat se na ten obrázek jeho očima. Přitom podle mne tahle schopnost podívat se na to z nadhledu hodně prodává. Já tam pořád vidím jen tu srst, uši, nohy, ale že se ten pes usmívá, že je to obrázek funny, že je to letní koncepce, že koš souvisí s ekologií..... to mi dělá problém. Ale jak jsem psala, doufám že časem vyzjistím co zákazník žádá a najdu si nějaký systém a půjde mi to klíčování lépe od ruky.


Na ty klíčové slove používej třeba toto. Je to rychlé a hodně to pomůže http://microstockgroup.com/tools/keyword.php
Hodnocení: 0
TMArt
 
Příspěvky: 37
Registrován: 18. leden 2018 07:22

Reputace: +25

Re: Výdělky na fotobankách - kde se to ještě vyplatí a kde n

Příspěvekod Riky » 27. únor 2018 00:11

Díky za rady ohledně klíčování. Před pár dny jsem začala používat StockSubmitter a s ním to jde o mnoho lépe. A to jak na inspiraci dalších klíčslov, tak i pak na následné kopírování IPTC dat. Jeho součástí je právě i odkaz na ten Microstock Keyword Tool, a ten je mi opravdu velkou pomocí. Teď ještě nahnat tu praxi a bude to ok.
:)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Riky
 
Příspěvky: 107
Registrován: 6. leden 2018 14:23

Reputace: +20

Re: Výdělky na fotobankách - kde se to ještě vyplatí a kde n

Příspěvekod Zmrzlinář » 27. únor 2018 00:32

V krátkosti přikládám můj příběh.

Já jsem začal na fotobanky posílat fotky někdy v červnu 2016. Měl jsem obrovskou výhodu, protože fotek mám kvanta z minulosti, takže jsem nezačínal od 0 - jen jsem vybíral ty, co se do fotobanky podle mně hodí a ty upravil, popsal, oklíčoval a nasypal jim to tam. To jsem dělal jak jsem měl chvíli času, většina fotek prošla bez problémů a to co neprošlo, to jsem neřešil.

Portfolio se zvětšovalo týdně tak o 100 - 200 fotek, první prodeje za 0.25 USD sice potěšily, ale ten čas do toho vloženej to nevyrovná. Ty prodeje přišly za chvíli, řekl bych tak při 300-500 fotek v portfoliu. Ale já bych fotil stejně, fotím pro radost, zábavu a jak se říká potěšení a když mám chvíli, tak to tam sypu, nefotím primárně pro fotobanky, i když se přiznám, že to zkouším. Někdy, teď není čas.

No abych to nezakecal. Teď jsem měl s nahráváním chvíli pauzu, nebylo moc času, teď to tam dohrávám.

Upřímně já jsem zatím moc peněz z fotobank nevydělal a nevím, jestli se to někdy zlepší. Já jsem ani zázraky nečekal, bylo mi jasný, že najít (a vybrat) mojí fotku mezi 180.000.000 dalších je něco jako vyhrát 5x po sobě sportku.

Průměrně prodám tak 1 fotku na SS (někdy 5 a pak týden nic, někdy 1 každý den). Ostatní fotobanky jsou na tom podobně, ačkoliv třeba v adobe stocku mám méně prodejů ale za podstatně více peněz (1 fotka se prodala i za 7 EUR). To taky může být ale blbýma fotkama - blbě vyfocený, blbě nabarvený, blbě nakompozicovaný, blbě zvolený téma, co já vím, blbě popsaný, ve špatný čas nahraný, cokoliv, zřejmě půjde o velkou náhodu. Mám ale vyzkoušeno, že fotky, co hodím do koše a pak vytáhnu že to jako zkusím a pošlu je tam, prodají se ihned a opakovaně. Z toho chápu, že prostě nemám absolutně tušení, co je vhodné a co není.

Já mám zatím ale jen něco kolem 1400 fotek na SS a jinde podobně, někde jsem tady četl, že to chce mít aspoň 5-6 tis fotek, aby to za něco stálo. Navíc těch mých 1400 fotek není ani unikátních, když něco fotím, zkouším různé úhly atd., takže 1 téma mám nahrané třeba v sérii 10-20 fotek. Ale vyplatilo se mi to, protože se mi často stává, že člověk koupí rovnou celou sérii třeba 10 fotek. Můžu mít třeba 500 fotek unikátní téma.
+Riky, +admin Hodnocení: +2
Uživatelský avatar
Zmrzlinář
 
Příspěvky: 256
Registrován: 21. červenec 2016 17:15
Bydliště: Úvaly

Reputace: +20

Re: Výdělky na fotobankách - kde se to ještě vyplatí a kde n

Příspěvekod TMArt » 27. únor 2018 08:35

Já jsem zde na fóru registrován teprve chvíli, tak napíši také svůj fotobankový příběh.

Svojí první zrcadlovku jsem si pořídil na konci roku 2013. Postupem času jsem zjistil, že mě to asi chytlo více než jsem čekal a tak jsem začal mít vyšší a vyšší nároky na kvalitu fotek... stim samozřejmě rostla chuť po lepší foto výbavě. Zde na fotobanky.cz jsem se o fotobankách dozvěděl a tak jsem se rozhodl, že to zkusím.

První jsem se registroval na SS fotolii a Dreamstime. To bylo v dubnu 2015. Na SS jsem se dostal na druhý pokus (netušil jsem co je model release :-) ). Jelikož fotím převážně psy tak jsem se v daném tématu stal poměrně zkušeným fotografem psů fotky mě příjmali zkoro vše co jsem tam nahrál. Vždy jsem nahrával jen to nejlepší co jsem měl. Do konce roku jsem měl na Fotolii jen asi 85 obrázků. Nahrával jsem v podstatě jen tak občas, když jsem si zrovna vzpomněl :-). Za první necelý rok jsem fotobankama vydělal jen asi 2000Kč. Tak jsem si řekl, kde to najdeš a v tomto poklidném tempu jsem tedy pokračoval dále. Nutno dodat, že tyto výdělky udělaly v podstatě jen Fotolia a SS... Dreamstime neprodal skoro nic.

Druhý rok (tedy 2016) jsem tedy pokračoval. V březnu 2016 jsem měl zázračný měsíc, kdy jsem při portfoliu 106 fotek vydělal asi 2000Kč (ano náhoda, ale potěší to :) ). Znova se toto v roce 2016 již neopakovalo. Nicméně na konci roku s 144 obrázky jsem vydělal asi 8000Kč za rok. Když jsem pak počítal, tak jsem zjistil, že mám velice slušný výdělek vztažený na jeden obrázek. To mě nakoplo a rozhodl jsem se s tím trochu více pohnout.

Minulý rok (2017) jsem tedy začal s 144 obrázky a končil na 385 (ano vím, že je to stále prd). Přidal jsem fotobanku iStock. Nevím co se stalo, ale Fotila se od února 2017 asi zbláznila a výdělky šly několikanásobně nahoru. Najednou místo 300Kč měsíčně vydělávala 1500Kč. To mě jen utvrdilo, že to má smysl. Celkem mi fotobanky za 2017 přinesly asi 36 000Kč s portfoliem 385 obrázků na konci roku. Poměrně slušnou část výdělku tvoří nově registrovaný iSTOCK. SS byl až na 3 místě...Dreamstime je stále o ničem.

Teď máme 2018 začínám s 385 obrázky a nyní tam mám 428. Jsem na to letos docela zvědav. Zaregistroval jsem se asi na dalších 6 fotobank, kde jsou zatím v podstatě nulové výdělky, ale uvidíme jak to půjde dál.

Chtěl jsem tímto trochu vyvrátit teorii, že to chce k nějakým slušným výdělkům několika tisícové portfolio.
+Ravennka, +Riky, +sentio Hodnocení: +3
TMArt
 
Příspěvky: 37
Registrován: 18. leden 2018 07:22

Reputace: +25

Re: Výdělky na fotobankách - kde se to ještě vyplatí a kde n

Příspěvekod admin » 27. únor 2018 10:46

TMArt píše:Chtěl jsem tímto trochu vyvrátit teorii, že to chce k nějakým slušným výdělkům několika tisícové portfolio.


Ony jsou pořád dvě cesty - kvantita a kvalita.
Myslím, že teď platí, že 1 kvalitní fotka vydá tak za 20 nekvalitních. Takže portfolio 100 kvalitních fotek odpovídá tak 2000 výcvaků.

Každopádně díky za fajn aktuální příběhy! Pokud byste si chtěli přečíst příběhy z dřívějších let, tak tady je můj: http://fotobanky.cz/fotobanky-moje-zacatky (chybí tam posledních 8 let, možná bych to mohl někdy dopsat :))

A tady je pár dalších: http://fotobanky.cz/pribeh

Pokud chcete někdo další zveřejnit svůj fotobankový příběh, klidně mi napište, rád jej uveřejním!
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Výdělky na fotobankách - kde se to ještě vyplatí a kde n

Příspěvekod admin » 27. únor 2018 10:49

Teď jsem se mrknul na tvé psí portfolio a tedy jsou to krásné čisté fotky! Nádhera!
+GreatWhite Hodnocení: +1
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Výdělky na fotobankách - kde se to ještě vyplatí a kde n

Příspěvekod TMArt » 27. únor 2018 11:01

admin píše:Teď jsem se mrknul na tvé psí portfolio a tedy jsou to krásné čisté fotky! Nádhera!


Děkuji, snažím se. Teď jsem nádohou narazil na svou fotku na titulní stránce časopisu Svět psů. Tak mě to zahřálo u srdíčka. Stáhli to z iStocku tak jsem z toho měl myslím 1,02 USD nebo tak něco :D
+Baldion Hodnocení: +1
TMArt
 
Příspěvky: 37
Registrován: 18. leden 2018 07:22

Reputace: +25

Re: Výdělky na fotobankách - kde se to ještě vyplatí a kde n

Příspěvekod GreatWhite » 27. únor 2018 11:44

souhlasím s adminem, máš dost pěkné fotky. Myslím, že by ses prosadil i jako portrétní fotograf domácích mazlíčků ;)
Hodnocení: 0
GreatWhite
 
Příspěvky: 480
Registrován: 29. březen 2016 23:30

Reputace: +150

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé