XMedia Recode

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Re: XMedia Recode

Příspěvekod PandaWild » 17. únor 2015 16:22

Také jsem kvůli tomu vrátil na předešlou verzi. Ještě ve verzi 3.2.0.1 to vypadá být funkční, ale ve vyšších (kde přibyla možnost výběru souborů při nastavení video kodeku) už ne.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: XMedia Recode

Příspěvekod PandaWild » 8. květen 2018 17:16

Update k XMedia Recode:

U aktuální verze 3.4.3.4 funguje konverze na MOV s MJPEG dobře. Doporučení: nastavit kodek na mode "Constant Quantizer", Quality=1, zvuk "PCM signed 16-bit Little-Endian".

U videa 4K z kamery jsem u kodeku AVI XVid narazil na problém - při nastavení módu "Constant Quantizer" s Quantizer=1 byla kvalita obrazu dost mizerná a soubor velký. Změnou na "CBR (Constant bitrate)" s bitrate=500000 (maximum) byla kvalita dobrá a i velikost souboru ok. Namísto XVid lze použít kodek MPEG-4 DIVX s "Constant Quantizer" Quality=1, kvalita dobrá a i velikost souboru ok, VirtualDub formátu rozumí a i většina fotobank by ho měla brát. Nelze použít kodek MPEG-4 AVC/H.264, protože u XMedia nepodporuje 4K.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: XMedia Recode

Příspěvekod ToM » 9. květen 2018 06:45

[quote="PandaWild"
Obraz:
Mód: převést, Kodek: Motion JPEG, Mód barev: YUV 4:2:2 Planar 16bpp, kvalita: 85
[/quote]

Nedávno jsem si všiml, že YUV 4:2:2 a 4:4:2 mění barevnost (vyblednutí) pokud použiju YUV 4:2:0 je vše v pořádku. Toto "vyblednutí" je možné pozorovat jen u některých přehrávačů (Pot player, nebo třeba i náhled videa v Adobe Bridge), některé přehrávače zobrazují normáně.
Hodnocení: 0
ToM
 
IP: 178.255.168xx

Reputace: 0

Re: XMedia Recode

Příspěvekod Pitju » 9. květen 2018 21:35

Je to tvoj dojem, alebo si skúsil navzorkovať farby a porovnať ich? Lebo umňa to nieje viditelné
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Pitju
 
Příspěvky: 516
Registrován: 24. říjen 2013 22:27

Reputace: +17

Re: XMedia Recode

Příspěvekod ToM » 10. květen 2018 06:31

Je to viditelné okem na první pohled. Když v Xmedia převedu video na MOV a zároveň na MP4 (náhled pro videohive) je viditelné, že mov je ve srovnání s mp4 vybledlý. Zcela zřejmé je to pak v náhledech v Adobe Bridge když vkládám iptc. Tam jsou ty náhledy hned vedle sebe a je to do očí bijící. Teď nejsem doma u počítače, ale myslím, že media player (ten windousácký) to přehrává totožně, takže asi záleží jestli má přehrávač nějakou správu barev. Pokud v Xmedia nastavím "Auto" nebo "4:2:0" je všechno totožné a v pořádku.
Hodnocení: 0
ToM
 
IP: 178.255.168xx

Reputace: 0

Re: XMedia Recode

Příspěvekod mada » 2. červenec 2018 10:42

Dobrý den,
mohla bych mít úplně primitivní dotaz ohledně kodeků a videí? (Videa jsem začala dělat teprve před pár dny. Něco jsem si k tomu našla, ale pořád dost tápu.)
Mám zrcadlovku Canon EOS 80D. Ve fotoaparátu je možnost točit videa buď ve formátu MOV, nebo MP4. Natočila jsem několik videí ve formátu MOV (1920 x 1080), žádné další možnosti nastavení tam moc nevidím.
Jedno z videí jsem jako testovací poslala na několik fotobank.
Potřebovala jsem ve videu odstřihnout začátek a konec a odstranit zvukovou stopu. Udělala jsem to v programu XMedia Recode (stáhla jsem si nejnovější verzi).
Postupovala jsem přesně podle tohoto návodu:
http://fotobanky.cz/konverze-videa-xmedia-recode,
akorát kvalitu jsem místo 5 dala 1.
V návodu je mj. uvedeno:
"První přepínač pod seznamy, "Mód", určuje, zda se bude obrazová stopa konvertovat nebo zda se jen zkopíruje na výstup tak jak je. Nejčastěji budete obrazovou stopu konvertovat, ale může se stát, že budete chtít konvertovat jen zvukovou stopu a obrazovou ponechat beze změny, pak byste zvolili "Kopírovat"."
Jako laik z toho nechápu, KDY se mi může stát, že budu chtít obrazovou stopu ponechat beze změny, a co to znamená pro kvalitu a pro akceptování videa fotobankami.
Udělala jsem tedy 2 varianty - jednu s převedením dle návodu s kodekem "Motion JPEG" (výsledné 29s video má 194 MB), druhou s módem "Kopírovat" (výsledné 29s video má 314 MB).
Vizuálně si rozdílem v kvalitě videa nejsem až tak jistá. Druhé přijde možná o fous lepší, ale možná si to sugeruju, protože vím, že je to větší soubor.
Na 5 fotobank jsem teď o víkendu odeslala druhý soubor ("Kopírovat"). Shutterstock a Depositphotos už ho akceptovali, ostatní zatím nevím.
Vzhledem k tomu, že se zatím nevyznám v tvorbě videí a o slově "kodek" jsem donedávna věděla jen to, že existuje, tak vůbec netuším, jaký kodek tedy má to video, u kterého jsem v XMedia Recode dala jen "kopírovat". Může "nemít žádný"? Nebo už tam z foťáku nějaký je?
Ještě jsem si pak našla, že si můžu kodek zjistit v programu MediaInfo, ten jsem stáhla a oba soubory v něm otevřela, výsledky uvádím dole pod čarou. U druhého souboru, který nebyl konvertován a byl v XMedia Recode jen oříznut a odstraněna zvuková stopa, program uvádí kodek AVC - Advanced Video Codec.
Ten je tam tedy už z foťáku? Tj. už i to video z foťáku je nějak konvertované, když to nějaký kodek uvádí?

Shutterstock píše, že akceptuje PhotoJPEG, MotionJPEG, H.264 a pár dalších:
https://www.shutterstock.com/contributo ... /000006587
ale AVC vůbec nezmiňuje. Nicméně nekonvertované video mi akceptoval, tak nevím, co si z toho mám vzít. Jestli varianta video jen zkopírovat a nekonvertovat je lepší, nebo jestli mi to sice akceptovali, ale bylo to na hraně a konverze s PhotoJPEG/MotionJPEG by byla pro fotobanky lepší.

Než nasekám spoustu dalších videí jedním nebo druhým způsobem, nevíte prosím, která z variant je pro fotobanky a prodeje videí lepší? A pokud je video lepší nekonvertované, tak proč ho tedy vůbec konvertovat?
(Velikost souboru u 30sekundových HD videí neřeším (4k nemám), tam se pro fotobanky asi vždycky vejdu, řeším akceptaci fotobankami a zákazníky.)

Děkuji.


___________________________________________________________
***
U prvního souboru (Motion JPEG) program uvádí (neopisuju vše, jen vybrané):
General:
Format: MPEG-4
Format profile: QuickTime
Codec ID: qt 0000.02 (qt)
File size: 190 MiB
Overall bit rate mode: Variable
Overall bit rate: 54.5 Mb/s
Video:
Format: JPEG
Codec ID: jpeg
Bit rate mode: Variable
Bit rate: 54.5 Mb/s
Frame rate mode: Constant
Frame rate: 25.000 FPS
Bit depth: 8 bits
Scan type: Interlaced
Scan type, store method: Separate fields (2 fields per block)
Compression mode: Lossy
Bits/(Pixel*Frame): 1.051

U druhého souboru (je "kopírovat") program uvádí:
General:
Format: MPEG-4
Format profile: QuickTime
Codec ID: qt 0000.02 (qt)
File size: 307 MiB
Overall bit rate mode: Constant
Overall bit rate: 87.9 Mb/s
Writing application: Lavf58.17.100
Video:
Format: AVC
Format/Info: Advanced Video Codec
Format profile: High@L5.1
Format settings: 1 Ref Frames
Codec ID: avc1
Bit rate mode: constant
Bit rate: 87.9 Mb/s
Frame rate mode: Constant
Frame rate: 25.000 FPS
Color space: YUV
Chroma subsampling: 4:2:0
Bit depth: 8 bits
Scan type: progressive
Bits/(Pixel*Frame): 1.695
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

Re: XMedia Recode

Příspěvekod PandaWild » 2. červenec 2018 12:33

"Kopírovat" (ponechat obrazovou stopu beze změny) se může hodit v případech, kdy se chce s videem udělat jen rychlá úprava, aniž je nutné překonvertovat obrazovou stopu - např. pokud se chce zrušit zvuková stopa, přidat jiná zvuková stopa, ostříhnout video (v takovém případě to lze udělat jen v klíčových snímcích), změnit fps. Kopírování má výhodu, že se nezhorší kvalita obrazu konverzí a je to rychlejší.

Foťáky obvykle natáčí MOV s kodekem MJPEG nebo H.264, tedy by se měl dát soubor poslat přímo na fotobanky i bez nutnosti úprav. Pokud je nutný střih, je možné video ostřihnout i bez nutnosti konverze (s použitím módu Kopírovat) - v takovém případě je v tom videu použitý kodek z foťáku (nemůže mít "žádný"), tj. bude to MJPEG nebo H.264. U XMedia je při střihu lepší konvertovat (např. na MJPEG), protože XMedia nedělá moc přesný střih - stává se že video nestřihne v klíčovém snímku a to se pak projeví tak, že začátek videa nesprávně barevně problikne. Nebo to sice udělá v klíčovém snímku, ale pozice nemusí být ta správná kterou potřebujeme (klíčové snímky mohou být od sebe vzdálené i několik sekund). Výjimkou je MJPEG kodek, kde je každý snímek současně klíčovým (jsou to JPG obrázky) a proto by mělo jít takové video střihnout bez problémů kdekoliv i bez konverze kodeku.

Kodek videa je vidět v okně programu XMedia.

Nebo stručněji :-) - jo jde použít cokoliv, nejlépe vyzkoušet, pak na to kouknout zda tam viditelně nejsou nějaké problémy, pak poslat na fotobanky a teprve až jsou tam problémy tak to řešit.

Možné problémy které je třeba zkontrolovat:

- ztráta kvality (zašumění obrazu, ztráta ostrosti hran, problikávání barevných map - kvůli nadměrné kompresi)
- problikávání obrazu na začátku videa (střih mimo klíčový snímek)
- střih začátku nebo konce videa v nesprávném místě (program střihnul v klíčovém snímku a ty jsou od sebe daleko)
- černý snímek na začátku videa (problém s XVid kodekem, tohle se bez krokování špatně sleduje a ani fotobanky si toho obvykle nevšimnou)
- pohyb objektů je trhaný (konvertor zkonvertoval FPS na jinou snímkovou rychlost)

V tom výpisu videí je u prvního videa problém - je interlaced, prokládané, a to by měly fotobanky vyhazovat (musí být progressive). U druhého videa je tohle v pořádku, tak to vzniklo někde v konverzi, i když netuším jak se v XMedia dá z progress videa vytvořit interlaced. :shock: Možná je to jen chybná informace od MediaInfo. Nevím jak je MediaInfo spolehlivý, když tak zkontrolovat otevřením v XMedia, nahoře se píše zda je video interlaced nebo progressive.

Podle výpisu je formát z foťáku MPEG-4 AVC, což je H.264. Ten by měla většina fotobank přijímat, mohlo by to projít. U tohoto kodeku může být ale problém se střihem v XMedia pokud se obrazová stopa jen kopíruje - může problikávat odstřihnutý začátek videa nebo místo střihu může být nepřesné.

Souhrnně - u videí je příliš mnoho možností co může být špatně a tak nelze jednoznačně odpovědět co bude bez problémů. Raději nesekat moc videí najednou, po úpravách je posílat postupně na fotobanky a když se objeví problémy, tak řešit nápravy. A taky podle toho, s čím se bude líp pracovat. Je možné to posílat s kodekem z foťáku na fotobanky bez úprav (pokud video nevyžaduje úpravy) nebo to konvertovat (když bude třeba kvůli úpravám).

Která z variant bude na prodeje lepší (jaký kodek, jaká FPS), to lze těžko říct, nemáme zpětnou vazbu. Ale myslím že by to nemělo být moc důležité.
+mada Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: XMedia Recode

Příspěvekod mada » 2. červenec 2018 14:15

Pando, díky moc, vaše odpovědi jsou vždycky velmi užitečné.

To "interlaced" u prvního videa mě taky zaujalo - vzhledem k tomu, že jsem s XMedia Recode jela jako oslík přesně podle návodu a nic nekombinovala. Nicméně když to video otevřu v XMedia Recode, píše to "progresivní".

Budu tedy asi videa raději konvertovat (s MotionJPEG), oříznout je musím - mám tam vždycky přinejmenším rozklepaný začátek a konec kvůli zmáčknutí spouště. Fotky někdy dělám s dálkovou spouští, ale u videí mi to nefunguje.

Jinak mezitím to nekonvertované video akceptoval kromě Shutteru a Depositphotos i Pond5.
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

Re: XMedia Recode

Příspěvekod PandaWild » 2. červenec 2018 16:02

To interlaced odhaduje zřejmě MediaInfo z módu barev "4:2:2", který se používá spíš pro interlaced módy, takže to bude chybná informace.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: XMedia Recode

Příspěvekod Návštěvník » 20. listopad 2018 15:37

Lze v Xmedia Recode zpomalit pouze audio stopu? Dík za odpověď.
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 185.67.188xx

Reputace: 0

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé