Jak si nezrasit oči?

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod PandaWild » 10. červen 2018 09:08

Halogenové žárovky blikají sice s 50 Hz trochu víc než klasické žárovky, ale nemělo by to být až tak na závadu. Barva světla (a spektrum) by měla být co nejblíž slunečnímu svitu. Halogenky mají trochu vyšší vyzařování ve vyšších oblastech (včetně UV), mohlo by se hodit doplnit je i klasickou žárovkou (pro snížení blikání a přesnější spektrum), ale není to moc zásadní rozdíl.

Kromě barvy světla je důležité i spektrum. Zářivky a některé LED mívají spektrum nerovnoměrné, úzkospektrální, což může vést k vyšší námaze zraku. Spektrum se dá pozorovat např. odrazem od CD. Na spektrum jsou lepší klasické či halogenové žárovky, které mají spektrum rovnoměrné (plynulé), raději než moderní zářiče.

Když se zhoršuje zrak, tj. problém s ostřením zraku (kdy už by mohly přijít na řadu brýle), tak to se dá zlepšovat cvičením. Brýle neslouží k léčení zraku, ale jen jako berlička aby člověk lépe viděl, přitom zrak naopak zhoršují (oko se přizpůsobí novému ostření a pak pokračuje ve zhoršování). Ostření oka se zhoršuje jednak tím, že člověk používá jen určitou vzdálenost ostření (monitor), nepřeostřuje často, a jednak tím, že svaly se zanášejí odpadními látkami (typicky z pečiva), které snižují pružnost svalů. Náprava spočívá v procvičování. Oko neostří pouze změnou čočky, ale také celkovou deformací oční bulvy, čímž se mění vzdálenost sítnice od čočky. Špatný zrak bývá způsobený právě ochabnutím očních svalů zajišťujících deformace (jednak nepoužíváním a jednak vlivem nevhodné stravy). To lze napravit prováděním cviků - např. několikrát denně zavřít oči a kroužit očima dokola. Blíže k tomu je v knihách "Vícha - Dobrý zrak bez brýlí" a "Norbekov - Jak se zbavit brýlí" (-> obojí ulozto).
+mada Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod ivusakzkrabice » 10. červen 2018 13:29

Zahlédla jsem zmínku o suchosti očí. Měří ji u očního, přinou na řasy takové nepříjemné lepičky a papírkem a měří kolik papírku proslzíte za určitý čas. Vidím jak ostříž, ale test na slzy jsem složila velmi neúspěšně. Lékařka mi doporučila na HYLO-COMOD (modré), i když suchost jako takovou to neřeší, ale umí v nouzi pomoci. Oproti běžným kapkám se nemusí dávat do lednice a může stát po otevření rok vedle počítače, což je super.
Řešení je takové, že člověk by měl své činnosti měnit, cvičit nejen oči, ale celé tělo, oči jsou součástí těla a vše je v nás velmi úzce propojené. Osobně mám dobré zkušenosti s jógou a pomáhají i cviky z Mojžíšové. Jedním z problematických bodů naší PC / MOBIL generace je jeden z obratlů krční páteře. Já ho mám extrémně vystouplý. Je tam spousta nervových zakončení, které umí způsobit bolesti hlavy, zad, migrény a i přispívat právě k suchosti očí. Takže bych se asi zaměřila za prvé na to, co píše Panda ohledně světla, pak bych koukla na správnou ergonometrii a to nejen správný úhel očí (je třeba přímo koukat do horní části obrazovky), dodržovat správné umístění rukou (aby se nepřetěžovaly trapézy), dále pak sklon sedací části židle, případně si na část dne vypomáhat balanční podložkou pod zadek (ale to je hodně individuální - někdo ji nesnáší).U samotného sezení je třeba pozorovat, zda nemáme tendence předsouvat krk dopředu, což je velký problém a je potřeba to kompenzovat opačným cvikem - stačí si opřít dva prsty o bradu a hýbat jen krkem dozadu tzv. zásuvky, dá se jakkoliv - v sedě, ve stoje, i v leže na zádech na břichu. Lehce to pomáhá používat i svaly na přední části krku, které má většina z nás počítačových krys velmi ochablé a dochází k přežížení výše uvedeného obratle a může docházet k suchosti očí. Pak je potřeba si dát pozor, abychom při případném cvičení nezvedali ramena, spíš se z nich máme vytahovat, jakoby růst temenem hlavy do hůry a bradu lehce mířit do hrudní jamky. Úplně nejlepší je si nechat napsat nějaké fyzioterapie, kde správné cviky člověka naučí.
Prostě nelze řešit jen oči jako oddělený orgán. Vždy se musí řešit tělo jako celek a bez trochu pohybu a cvičení to opravdu nejde :) ;)
+PandaWild, +mada, +shalom3 Hodnocení: +3
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod mada » 10. červen 2018 14:18

Panda, Ivusak: Díky moc. Norbekova jsem před pár lety četla (jen pro zajímavost, když mě to ještě vůbec netrápilo), ale stáhnu si tu druhou knihu a možná i znovu kouknu na toho Norbekova. Na cvičení věřím a brýle určitě v tuhle chvíli nechci. Doteď nebylo vůbec třeba, a teď ty poslední měsíce začínám mít problém ostřit jen na velmi krátké vzdálenosti - jako když třeba chce člověk protáhnout nit uchem malé jehly nebo číst mrňavé písmo na velmi malých produktech (na 5 cm širokých krabičkách apod.) Na PC ještě vidím dobře, ale poslední dny mi to upravování fotek a koukání na monitor hodně unavuje oči.
Sedím blbě, na to si dám pozor. Začít od toho počítače pravidelně každou chvíli vstávat a hýbat se by taky nebylo od věci. Dřív jsem to dělala jako prevenci bolestí hlavy při 8hodinovém sezení v práci, ale když mě hlava ani záda netrápí, přestávám si dávat pozor, abych se hýbala. A určitě máte pravdu, že to chce se taky dívat i jinam než na monitor, a že je to propojené i se zbytkem těla. Sportuju v létě intenzivně 2-3x týdně, ale pak klidně třeba 2 dny nedělám skoro nic a jen sedím a čučím do monitoru, to je určitě špatně. O předsouvání krku dopředu ani nemluvě. :-) Jógu bych taky mohla oprášit, dřív jsem ji dělala. Lepek nejím 3 roky a bezlep. pečivo poslední půlrok taky ne. Průmyslově zpracované potraviny jako sušenky, limonády apod. nejím 6 let, kafe a cigarety vůbec, alkohol párkrát do roka. Možná i proto to docela dlouho vydrželo - moje mladší sestra má brýle už aspoň 10-15 let.
Světlo taky zkusím nějak poštelovat.
Jak já tomu tělu rozumím, že by se radši šlo projít ven než civělo na monitor, ale nějak si vydělávat musím, proti práci ve firmě je to pořád pohádka...
+PandaWild Hodnocení: +1
mada
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod ivusakzkrabice » 10. červen 2018 14:26

Pokud nejsi alergik, tak bych lepek z jídelníčku úplně nevyřazovala.....
Co se týče sportu, tak obdivuji, já chodím na jógu jednou týdně a pak se k intenzivnějšímu cvičení nedonutím. Dám si párkát kobru, pár spinálních cviků a pak se spíš jen válím po míči :) ;) :D
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod mada » 10. červen 2018 14:40

Ivusak: Já se nenutím, mě vodní sporty baví. Horší je to v zimě, kdy je na lyže daleko a k tomu ostatnímu se musím opravdu trošku nutit, abych aspoň něco dělala. :-(

A je to venku - zhoršení zraku v posledních měsících je způsobeno nedostatkem rohliků... :-)
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod Ravennka » 10. červen 2018 15:34

Rohlík do každé rodiny 8-) na druhou stranu, jestli Ti to dělá jenom třeba v poslední době, co je ostré slunce venku, tak problém může být i v tom... (odrazy od předmětů, unavené oči z celého dne...)

Jinak my jsme měli zářivky dlouhý léta a pak jsme si koupili před dvěma lety ledkový průmyslový svítidla a nemůžu si to vynachválit - na práci naprosto skvělý, mám to světlo ještě přímo nad sebou, takže mám krásně rovnoměrně osvětlenou pracovní plochu... jenom je to blbý, když chci hrát nějakou temnější hru :lol:

Zkoušela jsem kdysi nějaké cviky na oči, když jsem opravdu celý den jenom civěla do monitoru a nepřišlo mi, že by to mělo nějaký efekt, ale moc dlouho jsem u toho nevydržela...

a ještě k zádům - já mám tak perfektní kancelářskou židli, že jsem schopna si v ní sednout do tureckého sedu, pak sedím rovně, nikm se nevyosím a je mi to nejpohodlnější (a když jsem unavená, tak pak hodím nohy dolů a pomalu kloužu ze židle dolů až skoro do lehu :D). Naštěstí drží už tyo... snad 15 let, už je místy potrhaná, opěrky na ruce šíleně osahané, ale zatím ještě drží... až budu potřebovat novou, tak to bude horor... dneska je to samá ergonomická supr dupr kožená židle a to ani za tucet zlatých prasat :)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod mada » 10. červen 2018 15:49

Ravennka: No to je další věc - pořádnou kancelářskou židli pořád ještě nemám, zatím sedím na kuchyňské. (Nebo taky občas na gauči ohnutá k ntb na konferenčním stolku, ale to vím že je humus, to musím přestat dělat.)
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod Ravennka » 10. červen 2018 16:04

Jeslti máš doma balón, tak tu židli za něj (alespoň občas) vyměň.. já na něm nevydržela víc jak hodinku - dvě a rozhodně nějaká přesná práce s myší u toho nešla, protože já jsem na tom míči dost neposedná :D ale rozhodně se to páteři líbilo :)
+mada Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod PandaWild » 10. červen 2018 16:29

U mne by prodejci "pořádných kancelářských židlí" neuspěli. :-) I v práci když mi nutili židle za mnoho tisíc, tak já stejně vždy chci pevné jednoduché židle, žádná kolečka, žádná prohýbající se opěradla, tyhle nestabilní věci nesnáším (jako jediný ve firmě, ale i doma).

Na gauči u konferenčního stolku je obrovská zátěž na páteř, nesprávná výška sezení, nesprávná výška stolu. Když někdy v noci nemůžu spát a jdu si sednout s notebookem do obýváku, tak pak mě pořádně bolí páteř.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Jak si nezrasit oči?

Příspěvekod mada » 10. červen 2018 16:43

Jo, to utíkající zadní opěradlo jsem si v práci taky vždycky musela zafixovat, aby se nehýbalo, ale kolečka a otáčení byly fajn - mohla jsem se u práce trochu pohybovat a nesedět ztuhle...
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: +5

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé