RGB x CMYK

O tvorbě grafiky (vektory, bitmapy, fraktály, 3D rendery) a různých grafických programech - Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw

Jaký barevný mód používáte při tvorbě vektorů pro fotobanky?

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

RGB x CMYK

Příspěvekod admin » 22. duben 2014 15:10

Přiznávám se, že jsem z 99 procent online grafik (dělám grafiku hlavně pro web), tiskové věci skoro vůbec netvořím a tak mě docela zarazilo, jak Pavel prosazuje v komentářích pod tímto článkem tvorbu vektorů pro fotobanky v CMYK módu - http://fotobanky.cz/pozadavky-na-vektorove-ilustrace

Fotobankám je to samozřejmě jedno, ty berou jak cmyk, tak rgb (jen se nesmí používat oba módy zároveň). Mě by spíše zajímalo, jaký barevný mód používáte při tvorbě fotobankových ilustrací a proč.
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: RGB x CMYK

Příspěvekod PandaWild » 22. duben 2014 15:45

Fotky pro tisk se také musí konvertovat z RGB do CMYK, fotobanky přijímají jen RGB JPEGy. Monitory jsou RGB, takže pro grafika je CMYK prostor menší než RGB (protože nezobrazitelné CMYK stejně nevidí, tak musí kreslit v průniku RGB a CMYK). Je celkem jedno zda použije omezené množství barev CMYK nebo se jeho RGB barvy pak automaticky zkonvertují na CMYK a použijí se nejbližší odstíny, výsledek je nastejno. A myslím že současný trend je postupně opouštět tištěnou formu a přecházet na digitální, i výhledově by tedy měl být RGB perspektivnější.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: RGB x CMYK

Příspěvekod Bananaboy » 22. duben 2014 17:18

Ja to napíšem možno laicky a neodborne, ale mne prídu CMYK farby nejaké "vyblité" a bez života. V prvom rade chcem aby moje ilustrácie vyzerali krásne živo, farebne a atraktívne pre nádejných kupcov a preto používam RGB.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Bananaboy
 
Příspěvky: 3837
Registrován: 8. duben 2013 19:18
Bydliště: Slovensko

Reputace: +1026

Re: RGB x CMYK

Příspěvekod Petr » 22. duben 2014 17:32

Bananaboy píše:Ja to napíšem možno laicky a neodborne, ale mne prídu CMYK farby nejaké "vyblité" a bez života. V prvom rade chcem aby moje ilustrácie vyzerali krásne živo, farebne a atraktívne pre nádejných kupcov a preto používam RGB.

Přesně tak. Ale uznávám, že jsem amatér a je to možná chyba. (jak píše Pavel)
Hodnocení: 0
Petr
 
IP: 89.176.121.xx

Reputace: 0

Re: RGB x CMYK

Příspěvekod Lenka » 22. duben 2014 17:38

Koukám na ten Pavlův komentář, možná by stálo za pokus, kdo máte vektory, které se hodně prodávají, udělat jich pár v CMYK a vyzkoušet, jestli půjdou na odbyt líp. U mě by výsledky byly neprůkazné. :-D
Hodnocení: 0
Jsem medvěd.
Uživatelský avatar
Lenka
 
Příspěvky: 4050
Registrován: 11. březen 2014 14:56
Bydliště: Bojov, Čisovice-Bojov, Střední Čechy

Reputace: +206

Re: RGB x CMYK

Příspěvekod odina222 » 22. duben 2014 17:56

Taky použivám už jen RBG a hlavně kvůli náhledům na některých Fotobankách se generuje nahled z ESP nějak ty barvy občas neodpovídají. Minulý rok jsem přidala SignElements a ESP ve CMYKu dopadly tak na smazání :(
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
odina222
 
Příspěvky: 80
Registrován: 27. duben 2013 20:42
Bydliště: Slušovice

Reputace: 0

Re: RGB x CMYK

Příspěvekod Miky » 22. duben 2014 18:05

Sice mam oproti Pavlovi jenom 8 let praxe v DTP a tisku(vystridal jsem pozice od tiskare pres DTP designera az po management - 4 roky v CR a 4 v Anglii), ale s RGB u vektoru jsem si vzdy dokazal poradit. Jasne ze je idealni mit podklady na tisk krasne sladene do CMYKu, ale realita je casto takova, ze jednotlive casti jdou z ruznych zdroju v ruznych formatech, barevnych prostorech a profilech. Sikovny DTP designer umi dobre pripravit dokument na tisk z cehokoliv a sikovnej tiskar si umi doladit vlastnosti tiskarny, aby byl ve finale zakaznik spokojeny. Nemam vubec nic proti CMYKu ve vektorech, naopak, ale RGB rozhodne neni pro amatery, RGB ma vetsi budoucnost diky digitalnimu zobrazeni, je to vetsi barevny prostor nez CMYK a kdo se nezasekl mezi vlastnimi mantinely, ten nema s RGB problem ani u vektoru.
Hodnocení: 0
Miky
 
Příspěvky: 389
Registrován: 16. říjen 2013 07:39

Reputace: +68

Re: RGB x CMYK

Příspěvekod Hollygraphic » 22. duben 2014 18:08

Ten Pavlův komentář je bohužel zcestný. Pokud tvořím něco na tisk, používám samozřejmě CMYK. Pokud tvořím něco na web používám RGB. V tomto případě se obrázky prodávají na webu a není předem určeno zda-li je zákazník použije k tisku nebo k webové prezentaci.

CMYK nemá tak široký rozsah barev jako RGB viz. níže obrázky z Wikipedie (všimněte si hlavně modré a zelené):

Obrázek

Obrázek

Není škoda být omezený použitelnými barvami? .)
Hodnocení: 0
Logo & identity designer/vladimirholan.cz
Uživatelský avatar
Hollygraphic
 
Příspěvky: 98
Registrován: 9. duben 2013 18:08

Reputace: +7

Re: RGB x CMYK

Příspěvekod styna » 22. duben 2014 18:35

Zajímavé téma. Kde se dá zjistit, jestli používám RGB nebo CMYK?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
styna
 
Příspěvky: 1041
Registrován: 14. září 2013 06:20

Reputace: +40

Re: RGB x CMYK

Příspěvekod Lenka » 22. duben 2014 18:38

Já to v inkscape zjistím, když jdu přebarvovat objekt - dá mi to na výběr z několika karet. Jedna z nich je RGB, jedna CMYK a pak jsou tam ještě dvě, které si nepamatuju.
Hodnocení: 0
Jsem medvěd.
Uživatelský avatar
Lenka
 
Příspěvky: 4050
Registrován: 11. březen 2014 14:56
Bydliště: Bojov, Čisovice-Bojov, Střední Čechy

Reputace: +206

Další

Zpět na O grafice nejen vektorové

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé