Fotoaparát

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Re: Fotoaparát

Příspěvekod duben » 19. září 2018 10:54

Basti souhlas s tím použitím, u makro nebo dokonce micromakro je FF spíš nevýhodou, na krajiny si nejsem jistý kvůli dynamickému rozsahu, který mají FF většinou lepší. K té devastaci záběrky, no nevím na D3S mám 300.000 minimálně a jedno denní focení je obvykle 1000-1500 záběrů, na timelapse nebo na focus bracketing s tím nemám problém a nemyslím, že to opotřebení závěrky je až tak zásadní. Navíc její výměna je pár korun, takže vlastně životnost závěrky jako takové je dle mého naprosto zveličovaný a nesmyslný argument ve většině diskuzí.

Hele já hodně fotím zvířata a akční věci, můj obvyklý průměr ISO na fotku je 2000-4000 ISO. Málokdy fotím pod ISO 1000 a nejběžněji kolem 2000 ISO, hodně často i na 4000 ISO a nemám problém fotit na 5000 ISO.

Jinak pravda timelapse nejčastěji fotím na mobil :D

Za mě třeba těžko hledat ekvivalent 400/2.8 pro cokoliv jiného než Nikon a Canon ... pravda teď ho má nově Sony. Jinak třeba taková skla 200/f2 jsem taky pro bezzrcátka neviděl.

To Zuiko, pokud je F2 na m/4.3 tak to odpovídá sklu F4-F5.6 pro FF, na téhle cloně FF budeš mít s pořádným sklem vše taky ostré jak břitva. Ale samozřejmě je to primárně o kvalitě skla.
Hodnocení: 0
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: Fotoaparát

Příspěvekod duben » 19. září 2018 10:56

+Marsan Hodnocení: +1
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: Fotoaparát

Příspěvekod GreatWhite » 19. září 2018 11:11

parádní fotky :) v některých situacích prostě to ISO musíš navýšit. ohledně toho olympusu je otázka, jestli ten nápor bezzrcadlovek s FF vůbec přežije. Poslední rok je už prakticky bez zisku. Bude muset něco vymyslet, protože ten micro4/3 bude za pár let běžný i v dronech.
Hodnocení: 0
GreatWhite
 
Příspěvky: 480
Registrován: 29. březen 2016 23:30

Reputace: +150

Re: Fotoaparát

Příspěvekod castyhost » 19. září 2018 11:15

fotky 10x15cm po postprocesu zas takovou vypovvidaci hodnotu nemaji

Oly divize fotaku je jen nekolik usmudlanych % z firmy, zivi ho medicinska technika
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: Fotoaparát

Příspěvekod duben » 19. září 2018 11:42

castyhost píše:fotky 10x15cm po postprocesu zas takovou vypovvidaci hodnotu nemaji

Oly divize fotaku je jen nekolik usmudlanych % z firmy, zivi ho medicinska technika


Jasne, v plne velikosti to online nedam, ale pro me ma celkem vypovidajici hodnotu i to, jestli je fotka z takhle vysokeho ISO odsumitelna, zda pak zustane dostatecna mira detilu apod. Vim co me stoji prace v postprocessu Nikon 1 nad ISO 800, Nikon D90 na ISO 1600 a ze u D3S zacinam s ohledem na ISO a postprocess resit ISO teprve u hranice 5000.

Před postprocessem a po něm to mám ukázané tady http://duben.org/tvorba/fotografovani/t ... -po-uprave (ale opět v malém). To před postprocessem je jen automatická konverze z LR možná s nějakým nastavením odšumnění, ale tím si nejsem jistý. Většinou odšumuju až v PS, takže tipuju že surový RAW jsem pro ten článek jen exportoval z LR z fotky bez úprav. Jen někde jsem asi nechal stejný ořez, pokud byl.

Jinak ty fotky tam jsou ISO 3200 a ISO 4000.
Hodnocení: 0
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: Fotoaparát

Příspěvekod GreatWhite » 19. září 2018 11:57

no a to jde, jestli to nepohřbí, když z toho mají -0,1 %. když si to lidi přestanou úplně kupovat, tak pro koho to budou vyrábět?
Hodnocení: 0
GreatWhite
 
Příspěvky: 480
Registrován: 29. březen 2016 23:30

Reputace: +150

Re: Fotoaparát

Příspěvekod castyhost » 19. září 2018 12:05

proto si myslim, ze realnejsi odpoved najde zajemce o sum a detaily tady
https://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

imho je lepsi si techniku pujcit (megapixel mel driv hezky akce) a venovat treba vikend intenzivnimu foceni. Kdyz pak porovnam radost z prace, cas uprav a odpad z jednoho systemu vs ze druheho, muzu byt upe nekde jinde....pak me nejaka vydrz baterie nebude zajimat

GreatWhite
Oly to ma takhle od zacatku, podivejh jak tlacili E-400/500 E-410/510, Canikon se jim smal. Je to 12?? let a kam se dostal Oly+Pana a kam Canikon. LV na D750 funguje podobne debilne jako na Oly E-510
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: Fotoaparát

Příspěvekod GreatWhite » 19. září 2018 12:39

nojo, ale teď je tu už i sony s bezzrcátkem FF a dost to válcuje, olympus to bude mít moc těžké udržet lidi u m4/3.
Hodnocení: 0
GreatWhite
 
Příspěvky: 480
Registrován: 29. březen 2016 23:30

Reputace: +150

Re: Fotoaparát

Příspěvekod basti » 19. září 2018 12:49

castyhost:
No třeba Zuiko 150/2 (na 4/3) nebo 75/1,8 (m4/3)?

duben:
Jasně, většina skel na FF bude na f4 přijatelně ostrá (byť asi většina míň jak Zuika konkrétně) - ovšem především skla se světelností f2,8 nebo míň a musíš clonit. Na Zuiku kreslí buď od plné díry nebo max o clonu přicloněné v podstatě na maximum, zkoušel jsem dřív celou sadu 4/3 od plastových seťáků po SHG řadu a ten výkon "plasťáků" byl neskutečný. Co zatím mám ozkoušené na m4/3, funguje to zcela stejně. Co jsem testoval, tak ostrost do rohů na DX neuděláš jako Zuika ať cloníš jak chceš - a to třeba 12-100/4 rozhodně není příklad ideálního zoomu.

Na náročnější makra se pohybuješ u stovek snímků na jednu výslednou fotku, tzn. není problém za večer napráskat 10k fotek. Totéž timelapse, obvykle se pohybuju někde u 1500+ na jeden timelapse, takže není problém 5k za den. Tímhle způsobem odrovnáš závěrku bez problémů za půl roku i při životnosti 300k a nějakou tu tisícovku to taky stojí. Navíc na FF máš výrazně nižší DOF, takže na makra máš těch snímků minimálně 2x tolik.

Ano, na zvířata bych taky měl FF + supertele, o tom žádná. Ale to není běžná záležitost a rozhodně to není něco, co s sebou taháš všude na dovolené, na hory, na výlety.

Na krajiny ten rozdíl v DR není moc velký (většinou tak 1 EV). Navíc OM-D1 má hi-res mód kdy zvládá 80 megapixelů, ovšem je to skládané přes pixel-shift, takže reálně využívá jen 20 megapixelů rozlišení skla. Díky tomu dosahuje výborné ostrosti a co jsem viděl testy proti FF sestavám, tak to pro FF moc dobře nedopadlo. Zatím nemám detailně otestované, ale vypadá to velmi dobře. Bohužel nejde použít focus stack a hi-res mód naráz :(
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Fotoaparát

Příspěvekod basti » 19. září 2018 12:59

Ale hoši. Onen minoritní a nekvalitní Olympus vyvinul live view, stabilizaci snímače v DSLR, fázové ostření, fly-by-wire ostření v objektivech, výklopný a otočný displej, pixel-shift a dokonce i ty bezzrcadlovky. Vyvinul jako první profi zrcadlovku zcela v kovu (E-1) dávno před C/N, vyrábí profi těla z titanu (OM-D5 titanium). Lepší objektivy jsou v kovu a zcela utěsněné = přežijí bez problémů i sprchování nebo plné potopení, pracují i v silném mrazu. Cenově totožné výrobky Canonu pro APS-C jsou proti tomu nedodělaná plastová hračka, byť mají lepší snímač.

Canon/Nikon nejdřív Olympus vždycky okopávali a následně o roky později okopírovali a představili jako "revoluční" novinku - ostatně tyhle pindy vidíme v marketingu C/N bezzrcadlovek FF v přímém přenosu. Co bylo u Oly nesmysl a zbytečnost, to je najednou na C/N revoluce. Tyhle debaty frčely na Digineffu už někdy 2005 :D

Olympus je ve ztrátě odjakživa, Nikon jak kdy, Canon to dohání tiskárnama. Prostě přiznejme si, foto není zas tak obrovská a lukrativní divize. Olympus je ve stavu "krachu" víceméně pořád a přesto zvládl představit na 4/3 i na m4/3 víc skel než mají Canon a Nikon na APS-C/DX dohromady. Takže ono to s tím krachováním a zánikem tak žhavé asi nebude...
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

PředchozíDalší

Zpět na O focení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé