Magic Lantern

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Magic Lantern

Příspěvekod Painter » 16. říjen 2018 19:40

Ahoj, prosím nezkoušel někdo náhodou nainstalovat Magic Lantern na Canon EOS 1200D? Uvažuji že bych ho zkusil ale mám trochu strach. Na Youtube už je spoustu videí že to funguje a na stránkách už je ze sprna nová verze kde je napsaných 8 úspěšných testů. Kdyby náhodou díky za každý postřeh.
Hodnocení: 0
Painter
 
IP: 178.255.168.xx

Reputace: 0

Re: Magic Lantern

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 16. říjen 2018 19:59

Do této chvíle jsem netušil, že něco takového exituje, takže díky za rozšíření mých obzorů. Podle toho, co jsem si o tom přečetl, by mě docela lákalo to vyzkoušet, ale šel bych do toho pouze tehdy, pokud bych měl nějaký rezervní dosluhující foťák, jinak asi ne.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 753
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +329

Re: Magic Lantern

Příspěvekod PandaWild » 16. říjen 2018 20:45

Hurá už pracují i na EOS M50, možná budu moci někdy vyzkoušet zajímavé nové funkce jako timelapse s dlouhou expozicí. :-) Ale asi bych měl obavu, že se může rozsypat bootloader a nepůjde už vrátit originální firmware.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Magic Lantern

Příspěvekod vaa » 16. říjen 2018 20:49

Já to používám na FF Canon 6D a vše v pořádku. I když jedinou funkci, kterou využívám je intervalové focení a to ještě jenom občas. A celkem potěšující jsou i viditelné % u baterie. Ale funkcí je tam opravdu spousta.
Ono se nejedná přímo o přepsání firmwaru v zrcadlovce, ale je to jakási nadstavka, která je nahraná na kartě a načítá se při spouštění foťáku z karty. Je to ale na každým z vás, zda to chcete zkusit.... Já jen mohu říci, že na 6D to je OK a na předchozím foťáku to také bylo v pořádku.
Hodnocení: 0
vaa
 
IP: 93.89.145.xx

Reputace: 0

Re: Magic Lantern

Příspěvekod Costertoast » 16. říjen 2018 21:18

hypotekyfidler.cz píše:Do této chvíle jsem netušil, že něco takového exituje, takže díky za rozšíření mých obzorů. Podle toho, co jsem si o tom přečetl, by mě docela lákalo to vyzkoušet, ale šel bych do toho pouze tehdy, pokud bych měl nějaký rezervní dosluhující foťák, jinak asi ne.

máme v práci stále perfektně sloužící 700D, a jediný kdo magic lantern používá tak je kolega. Instalujem a odinstalováváme to skoro denně, foťák si poradil i s mým něvědomým a nešetrným formátováním karty (z čehož se lantern bootuje) a interní paměti, takže si myslím že není třeba se bát.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Costertoast
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17. červen 2016 11:48

Reputace: +32

Re: Magic Lantern

Příspěvekod Painter » 17. říjen 2018 06:49

PandaWild píše:Hurá už pracují i na EOS M50, možná budu moci někdy vyzkoušet zajímavé nové funkce jako timelapse s dlouhou expozicí. :-) Ale asi bych měl obavu, že se může rozsypat bootloader a nepůjde už vrátit originální firmware.


A hlavně to RAW video je pecka (https://www.youtube.com/watch?v=WTr2L3uCYts). Ale právě že jsem si chtěl kupovat dálkovou spoušť a narazil jsem na tohle, kde se pak dát time lapse a dlouhé časy na bulb pouštět přímo z foťáku.

Costertoast píše:
hypotekyfidler.cz píše:Do této chvíle jsem netušil, že něco takového exituje, takže díky za rozšíření mých obzorů. Podle toho, co jsem si o tom přečetl, by mě docela lákalo to vyzkoušet, ale šel bych do toho pouze tehdy, pokud bych měl nějaký rezervní dosluhující foťák, jinak asi ne.

máme v práci stále perfektně sloužící 700D, a jediný kdo magic lantern používá tak je kolega. Instalujem a odinstalováváme to skoro denně, foťák si poradil i s mým něvědomým a nešetrným formátováním karty (z čehož se lantern bootuje) a interní paměti, takže si myslím že není třeba se bát.


Prosím tě a když mám 2 SD karty tak to musím nahrát na obě, a co se stane když tam kartu dám bez ML. A ještě jeden dotaz, když to z karty smažu tak mám foťák opět jako před instalací?
Hodnocení: 0
Painter
 
IP: 188.120.198.2xx

Reputace: 0

Re: Magic Lantern

Příspěvekod basti » 17. říjen 2018 07:29

Není to takové drama, jak se zdá, ale jisté malé riziko tam bohužel je.

Já to naštěstí nemusím řešit - většinu těchto funkcí má Olympus v normálním základu. Canon je fakt zmetek, kdy naprosto základní funkce firmware úmyslně mrší, aby lidi donutili kupovat vyšší modely. Nikon to dělá taky, ale ne tak drsně.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Magic Lantern

Příspěvekod PandaWild » 17. říjen 2018 07:40

Painter píše:...A hlavně to RAW video je pecka (https://www.youtube.com/watch?v=WTr2L3uCYts)...
S významem RAW u videí nejsem stále moc přesvědčený. U fotek, tam je přínos jasný. U videí - často ty ukázky co předkládají neukazují výhodu RAW, ale porovnávají korigované a nekorigované video. Stejného výsledku lze dosáhnout i s běžným videem, doladěním barev a jasů např. ve VirtualDub (viz ukázka níže).

U fotek by se takovou korekcí snížilo rozlišení 8 bitů (může být někdy znát na barevných mapách), u videí taková ztráta není většinou znát. Hlavní výhoda RAW by byla u scén s vyšším kontrastem scény, jako např. obloha zalitá sluncem s tmavou krajinou. U běžného videa si lze vypomoct snížením kontrastu při natáčení na minimum a pak korekcí křivek. Ale jak často se taková scéna natáčí. A dokonce projasnění tmavé krajiny působí nepřirozeně, ten pravý pocit svítání dělá tmavá krajina (to jen fotobanky nesmyslně bazírují na podpalech i u takových scén, kde je to přínosem).

Ale chápu autory, že se snaží svůj výtvor zviditelnit a tak i trochu šidí. Jo, pokud by foťák nahrával videa běžně do RAW (a nevadila větší velikost souborů) a pak byly nějaké rezervy na korekce, bylo by to lepší. Jen mi to nepřipadá být až takový hit jak uvádějí. A jestli v současnosti není pro RAW k dispozici stejně dobrá komprese jako u běžného videa a znamenalo by to mnohanásobně větší soubor, to by byla dost citelná nevýhoda bránící běžnému využití (tohle nevím v jakém je stavu).

video-raw.jpg
video-raw.jpg (119.41 KiB) Zobrazeno 6706 krát
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Magic Lantern

Příspěvekod Painter » 17. říjen 2018 09:32

PandaWild píše:
Painter píše:...A hlavně to RAW video je pecka (https://www.youtube.com/watch?v=WTr2L3uCYts)...
S významem RAW u videí nejsem stále moc přesvědčený. U fotek, tam je přínos jasný. U videí - často ty ukázky co předkládají neukazují výhodu RAW, ale porovnávají korigované a nekorigované video. Stejného výsledku lze dosáhnout i s běžným videem, doladěním barev a jasů např. ve VirtualDub (viz ukázka níže).

U fotek by se takovou korekcí snížilo rozlišení 8 bitů (může být někdy znát na barevných mapách), u videí taková ztráta není většinou znát. Hlavní výhoda RAW by byla u scén s vyšším kontrastem scény, jako např. obloha zalitá sluncem s tmavou krajinou. U běžného videa si lze vypomoct snížením kontrastu při natáčení na minimum a pak korekcí křivek. Ale jak často se taková scéna natáčí. A dokonce projasnění tmavé krajiny působí nepřirozeně, ten pravý pocit svítání dělá tmavá krajina (to jen fotobanky nesmyslně bazírují na podpalech i u takových scén, kde je to přínosem).

Ale chápu autory, že se snaží svůj výtvor zviditelnit a tak i trochu šidí. Jo, pokud by foťák nahrával videa běžně do RAW (a nevadila větší velikost souborů) a pak byly nějaké rezervy na korekce, bylo by to lepší. Jen mi to nepřipadá být až takový hit jak uvádějí. A jestli v současnosti není pro RAW k dispozici stejně dobrá komprese jako u běžného videa a znamenalo by to mnohanásobně větší soubor, to by byla dost citelná nevýhoda bránící běžnému využití (tohle nevím v jakém je stavu).

video-raw.jpg


Jenže to není jen o barevné korekci. Video je mnohem ostřejší a myslím že z něj půjde vytáhnout více detailů a barev bez toho aniž by tam vznikalo pixelování. Snažím se občas normální video vytáhnout ale pak tam vzniknou "čtverečky" a FB to vyhodí (už jsme spolu řešili). Divil jsem se jak třeba Mckinon dosahuje tak hladkých a barevných videí a pak jsem zjistil že mám ML taky. Předpokládám že točí do RAW a pak mu to umožní mnohem větší úpravy. Nejde mi ale tak o ty barvy ale hlavně o tu ostrost. Rozdíl kde jsou videa zvětšena na 200 nebo 400 procent je to hodně znát a je to dobře vidět i v normální velikosti. Z RAW to vypadá jako filmová videa, ale bez toho je to takové jak z mobilu (rozmazané). Velikost asi bude pořádná, navic se natáčí do MLV a je potřeba 3 programů abych to vůbec dostal do AE. Musí být hodně rychlá i SD karta aby stíhala zapisovat. Nevím jestli bych tohle vůbec využil na mém cca 5 starém obyč PC.
Hodnocení: 0
Painter
 
IP: 188.120.198.2xx

Reputace: 0

Re: Magic Lantern

Příspěvekod Little Peter » 17. říjen 2018 09:39

Bacha na jednu věc. Nevím jestli to úplně souvisí s tímhle upgradem, nebo to byla jen náhoda. Ale byl jsem u toho když frajer fotil díky Magic Lanternu Timelapse na 60D. A vytřískal při tom baterku tak, že se mu v průběhu vypnul foťák. A od té doby mu nekomunikovalo tělo s objektivem!!! Už nevim jak to dopadlo, jestli to byl schopný opravit, ale od té doby na tom výletě fotil už jen na manuál, i když do foťáku pak strčil SD kartu na které Magic Lantern neměl.. (jiný objektiv nezkoušel).
Hodnocení: 0
Little Peter
 
Příspěvky: 23
Registrován: 27. prosinec 2017 10:33

Reputace: +5

Další

Zpět na O focení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé