Pokuta 70000 Kč ze Shutterstocku - mám to zaplatit?

Re: Pokuta 70000 Kč ze Shutterstocku - mám to zaplatit?

Příspěvekod shalom3 » 4. listopad 2018 21:13

admin píše:
shalom3 píše:Nějak to moc nechápu - když budu jako předplatitelem, vyjedu si na Slovensko, přes počítač u kamaráda se přihlásím do svého zákaznického účtu a stáhnu si nějaké předplacené obrázky - to se jako nesmí?


Ono to vypadá trochu divně, když v jeden okamžik stáhnu jeden obrázek ze Žiliny a za chvilku jiný z Prahy :) Nicméně evidentně to umí odhalit - vždyť přesně o tom píše DavidK.

Nj, ten čas prakticky současného stahování jsem jaksi nedomyslela. ;) Jinak jistě, zjistit se dá hromada věcí z logu, právě IP adresa a stát, kde se IP nachází by nemělo být velký problém odhalit.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 3171
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +636

Re: Pokuta 70000 Kč ze Shutterstocku - mám to zaplatit?

Příspěvekod DavidK » 4. listopad 2018 21:38

Zjistili to tak, že v jednu chvíli bylo přihlášení z Prahy a za hodinu z jedné SK vesnice. Spočítali si jak dlouho trvá cesta a už psali.

No, jak to tak pozoruju, tak zkusím svoje šance a budu spolíhat na to, že fotky nikdo nenahlásí. Za ty 3 roky se to ještě nestalo.
Hodnocení: 0
DavidK
 
IP: 2a02:8308:a1bf:ff00:7d17:5153:4d5f:57xx

Reputace: 0

Re: Pokuta 70000 Kč ze Shutterstocku - mám to zaplatit?

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 4. listopad 2018 22:42

Tohle dilema ti nezávidím, opravdu nevím, jak bych se rozhodl na tvém místě.
Od autorů nebezpečí asi nehrozí, autoři dostávají v případě předplatného pár šušníků jako pevnou taxu a těhle 70 000 by šlo stejně Shutterstocku a ne autorům.
Ceny mají nastavené tak, že pokud má někdo tohle osobní předplatné a vyčerpá celých 750 obrázků, tak na tom Šutr nic moc nevydělá nebo je dokonce i ve ztrátě - takže si celkem logicky hlídá, aby to lidé nezneužívali.
Licenci jsi neporušil ty - ty jsi pouze umožnil neautorizovaný přístup na svůj účet. Licenci na obrázek porušila osoba/firma, která si ten obrázek stáhla a použila - v podstatě ho ukradla. Mohl bys dokonce tvrdit, že ti ten účet někdo hacknul. Určitě mohou zjistit, kdo a kde tyto obrázky použil a nastoupit na ně.
V podmínkách mají rozhodčí doložku, používají nějakého rozhodce v New Yorku - takže v jakémkoliv sporu máš prakticky nulovou šanci uspět. Je otázkou, jak je jejich rozhodnutí potom vykonatelné v ČR, ale v dnešním globalizovaném světě bych se ani moc nedivil, kdyby bylo.
Na druhou stranu jim nemusí stát za to to nějak řešit - z toho mailu to tak nějak vyplývalo. Na to se ale zase moc spoléhat nedá, vymění se někde manažer a všechno může být jinak.
Takže jak se říká, "babo raď!"
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 552
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +238

Re: Pokuta 70000 Kč ze Shutterstocku - mám to zaplatit?

Příspěvekod admin » 5. listopad 2018 08:35

hypotekyfidler.cz píše:Tohle dilema ti nezávidím, opravdu nevím, jak bych se rozhodl na tvém místě.
Od autorů nebezpečí asi nehrozí, autoři dostávají v případě předplatného pár šušníků jako pevnou taxu a těhle 70 000 by šlo stejně Shutterstocku a ne autorům.


Hele náhoda je blbec, třeba jeden z těch stažených snímků se nějak kontroverzně použije (třeba tak, že by se měla použít extended licence, nebo kolem toho bude nějaký šrumec), dojde to ka autorovi a ten se začne pídit, protože počet stažení novějších fotek by v dnešní době spočítal i hodně nezkušený truhlář na zbylých prstech jedné ruky...
+Lenka Hodnocení: +1
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 1675
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +382

Re: Pokuta 70000 Kč ze Shutterstocku - mám to zaplatit?

Příspěvekod castyhost » 5. listopad 2018 08:44

pokecal bych s pravnikem - vymahani prava / contributori maji obrazky i na jiny fotobankach / kupujici kolikrat da obrazek na socky ci na web tak ze jde stahnout bez koupe / viz vyse

to urco prinese vic odpovedi
a pak bych klidne spal
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: Pokuta 70000 Kč ze Shutterstocku - mám to zaplatit?

Příspěvekod Zmrzlinář » 5. listopad 2018 22:00

Pokud jsi měl firemní předplatné, jak píšeš, je přeci legitimní, aby ty jsi pracoval v ČR a měl zaměstnance ze Slovenska. A protože to je firemní licence, tak zaměstnanec má přístup k firemnímu účtu na Shutterstocku. Takhle ta firemní licence přeci funguje, není to vázané na 1 jediného unikátního člověka.

Tím jsi měl začít, žádný kecy o VPN, myslím, že Shutterstock má natolik vyspělé technologie, že tohle prostě okamžitě odhalí.

Otázka ale je, kolik těch stažení z různých částí světa skutečně bylo, to si musíš ale zodpovědět sám. Jestli to byl stále jeden uživatel ze Slovenska a ty z ČR, tak by to mělo být v pořádku, pokud to je ale jinak, pak máš asi problém.

Nicméně nechci nabádat k nějaký nekalý činnosti, ale já bych to nezaplatil, oni ve finále budou rádi, když dostanou aspoň něco. Mám podobnou zkušenost.

Kdysi dávno (2003-2004 přesně nevím), když jsem začínal s webdesignem, udělal jsem průšvih. Tenkrát jsem dělal webovky pro jednoho klienta a protože jsem byl začátečník, použil jsem obrázek z Google obrázků. Po několika letech se ozvali z Getty Images v zastoupení nějakou právní firmou v ČR a chtělo hroznou raketu. Ale to byly dřevní doby, kdy se nedal koupit obrázek z fotobanky jako dneska, vzpomínám si, že se vyplňovala URL adresa obrázku a snad tam bylo i datum platnosti licence, pak se to muselo prodlužovat, už nevím. Takže to brali vážně.

No a teď to přijde. Chtěli hodně peněz, který jsem absolutně neměl v úmyslu platit, protože ten člověk, co jsem mu ten web dělal, ten mi nezaplatil vůbec ale vůbec nic :-) prostě blbec, klasika, dostal co chtěl a platit nehodlal. Jenže Getty si ho našli, pak přišel s prosíkem, abych obrázek odstranil a zaplatil pokutu. Asi rok si s nimi dopisoval s tím, že to platit nebude, že mu to dělal známej a ten je bůh ví kde a kdesi cosi no a po tom roce dostal slevičku a zaplatil nakonec asi 10 % z původní částky. To bylo asi 12.000 Kč nebo tak nějak.

Ale tím tě nechci nabádat, určitě bych si ale pořádně přečetl podmínky toho firemního účtu, hrál to na zaměstnance a případně nějakou zdržovací taktiku, protože to většinou zabere.

Hodně štěstí.

PS: ten web běží dodnes
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Zmrzlinář
 
Příspěvky: 251
Registrován: 21. červenec 2016 17:15
Bydliště: Úvaly

Reputace: +20

Re: Pokuta 70000 Kč ze Shutterstocku - mám to zaplatit?

Příspěvekod basti » 6. listopad 2018 17:45

Docela slušné porušovat licenci k fotkám i obchodní podmínky fotobanky a pak se přijít ptát fotografů :D

Mimochodem, není to pokuta - je to dodatečná legalizace licencí. Což teda nechápu jak si SS představuje, protože vlastně ani neví, komu tu licenci udělují. Ale peníze až na prvním místě, že :D
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 204
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +18

Předchozí

Zpět na Shutterstock

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé