Fotobanky - provize jako sluzba.

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Fotobanky - provize jako sluzba.

Příspěvekod Petrr » 13. březen 2019 16:02

Zdavim,

tak jsem se na financaku ptal ohledne etsy.com kde prodavam portrety na zakazku a bylo me receno, ze musim byt identifikovanou osobou jelikoz provize kterou si nechavaj je jako ze si platim sluzbu z zahranici.
tady je to dph z 3,5% co si nechavaj - to by jeste slo, ale z fotobank by to bylo opravdu hodne - vlastne cely vydelek krom toho so vam vyplatej.
Nehlede na to ze se vlastne nedozvite za kolik presne to fotobanka prodala nebo jen velmi obtizne a priblizne.
Ale na to oni na FU kaslou.
Na to jsem nemel odvahu se zeptat.

Co vy na to? Docela sila ne? :mrgreen:
Hodnocení: 0
Petrr
 
IP: 85.119.92.xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky - provize jako sluzba.

Příspěvekod Anika » 13. březen 2019 17:18

Petrr píše:Zdavim,

tak jsem se na financaku ptal ohledne etsy.com kde prodavam portrety na zakazku a bylo me receno, ze musim byt identifikovanou osobou jelikoz provize kterou si nechavaj je jako ze si platim sluzbu z zahranici.
tady je to dph z 3,5% co si nechavaj - to by jeste slo, ale z fotobank by to bylo opravdu hodne - vlastne cely vydelek krom toho so vam vyplatej.
Nehlede na to ze se vlastne nedozvite za kolik presne to fotobanka prodala nebo jen velmi obtizne a priblizne.
Ale na to oni na FU kaslou.
Na to jsem nemel odvahu se zeptat.

Co vy na to? Docela sila ne? :mrgreen:


Podle tohoto:
https://www.etsy.com/legal/impressum
mají sídlo v Irsku, takže EU. Většina fotobank až na pár mají sídlo mimo eu, tam tyhle starosti odpadají. Pokud má někdo příjem z fotobanky v EU, třeba coulourbox, tak se na něj vztahuje identifikovaná osoba taky.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: Fotobanky - provize jako sluzba.

Příspěvekod petrr » 13. březen 2019 18:05

Jedna vec je sidlo a druha s kym mate uzavrenou smlouvu - USA.

Puvodne me slo o ty provize z fotobank, ze by se snad mely danit DPH.
Hodnocení: 0
petrr
 
IP: 85.119.92.xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky - provize jako sluzba.

Příspěvekod Host » 13. březen 2019 18:20

Tohle taky zajímavé téma. Před pár lety se kvůli podobnému problému soudil s finančním úřadem K. Gott. Už si to přesně nepamatuji. Šlo myslím o dph z tantiém, což je příjem malinko podobný fotobankám. Jednalo se o miliony korun nezaplacené daně. Pokud se dobře pamatuji, tak soud vyhrál a nic jim nemusel platit. Zkuste si to dohledat....
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky - provize jako sluzba.

Příspěvekod Petrr » 13. březen 2019 18:35

Host píše:Tohle taky zajímavé téma. Před pár lety se kvůli podobnému problému soudil s finančním úřadem K. Gott. Už si to přesně nepamatuji. Šlo myslím o dph z tantiém, což je příjem malinko podobný fotobankám. Jednalo se o miliony korun nezaplacené daně. Pokud se dobře pamatuji, tak soud vyhrál a nic jim nemusel platit. Zkuste si to dohledat....

Kdyz uz jsme u toho.
Nema nekdo zkusenosti s ETSY.com s kým uzaviráte smlouvu USA - Irsko a jestli je pak nekde ke stažení?
Od kud potom chodí peníze by snad nemělo být duležité. Mělo by zaležet na smlouvě.

Jestli s etsy z USA nebo z Irska - https://www.etsy.com/legal/impressum - protože pak je to EU a musíte být identifikovaná osoba a platit DPH z celkové prodejní částky a to jeste do Irska pres tzv MOSS system. a to je zlo.
Hodnocení: 0
Petrr
 
IP: 85.119.92.xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky - provize jako sluzba.

Příspěvekod Hamin » 14. březen 2019 08:51

V případě příjmu provize z fotobank se sídlem v EU jste identifikovaná osoba, ale DPH ze zisku (provize)neplatíte. Nejste Identifikovaná osoba povinná k DPH. To jsou dva různé pojmy. Je to zjednodušeně řečeno, přenesení daňové povinnosti, kdy služba plnění je v členském státě EU a daň odvádí příjemce služby. Vy jen jen jako osoba identifikovaná vyplníte následující měsíc do 15tého dne zpětně všechny příjmy z provizí z EU fotobank (souhrnné hlášení) a pošlete elektronicky na FÚ. Vytištěné potvrzení o odeslání (pakliže nemáte datovou schránku) pak do 5ti dnů nesete na podatelnu FÚ. Tzn. např.: obdržíte.li teď v březnu výplatu z Colourboxu, Stockfresh, Alamy atd.., tak do 15.4. musíte podat souhrnné hlášení za březen. Toť vše. Celkové příjmy z těchto provizí pak daníte ročně dle autorského zákona nebo živnosti.

Takto to mám vyjasněné s mým FÚ. Tehdá po prvním podání souhrnného hlášení, mi volala paní z FÚ, že musím z tohoto příjmu z EU ještě zaplatit DPH. Tak jsem jí vysvětlil o co jde, že daň platí fotobanka atd.. Dala to jejich metodikovi a pak mi volala zpět, že mám pravdu, že je to tak jak říkám :).
+kelley, +shalom3 Hodnocení: +2
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin
 
Příspěvky: 711
Registrován: 10. duben 2013 12:22

Reputace: +82

Re: Fotobanky - provize jako sluzba.

Příspěvekod shalom3 » 14. březen 2019 08:55

Ano, takhle jsem to pochopila také. Ale stejně se raději EU vyhýbám, nesnáším papírování a dohady s úředníky.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Fotobanky - provize jako sluzba.

Příspěvekod Hamin » 14. březen 2019 09:27

shalom3 píše:Ano, takhle jsem to pochopila také. Ale stejně se raději EU vyhýbám, nesnáším papírování a dohady s úředníky.


Ono je to v celku jednoduché. Jen je to o vyplnění formuláře, že se stáváš identifikovanou osobou a FÚ ti během krátké doby přidělí DIČ. Pak už jen dle frekvence příjmů vyplníš maximálně 12x za měsíc souhrnné hlášení ;). Stačí si vždy načíst rozpracovaný soubor, kde je prakticky vše předvyplněné, jen změníš částku a DIČ fotobanky. Já do toho šel hlavně kvůli ALAMY a COLOURBOXU. A pomalu se mi to začíná hodit i kvůli EyeEm.
Hodnocení: 0
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin
 
Příspěvky: 711
Registrován: 10. duben 2013 12:22

Reputace: +82

Re: Fotobanky - provize jako sluzba.

Příspěvekod Petrr » 14. březen 2019 21:51

Hamin píše:V případě příjmu provize z fotobank se sídlem v EU jste identifikovaná osoba, ale DPH ze zisku (provize)neplatíte. Nejste Identifikovaná osoba povinná k DPH. To jsou dva různé pojmy. Je to zjednodušeně řečeno, přenesení daňové povinnosti, kdy služba plnění je v členském státě EU a daň odvádí příjemce služby. Vy jen jen jako osoba identifikovaná vyplníte následující měsíc do 15tého dne zpětně všechny příjmy z provizí z EU fotobank (souhrnné hlášení) a pošlete elektronicky na FÚ. Vytištěné potvrzení o odeslání (pakliže nemáte datovou schránku) pak do 5ti dnů nesete na podatelnu FÚ. Tzn. např.: obdržíte.li teď v březnu výplatu z Colourboxu, Stockfresh, Alamy atd.., tak do 15.4. musíte podat souhrnné hlášení za březen. Toť vše. Celkové příjmy z těchto provizí pak daníte ročně dle autorského zákona nebo živnosti.

Takto to mám vyjasněné s mým FÚ. Tehdá po prvním podání souhrnného hlášení, mi volala paní z FÚ, že musím z tohoto příjmu z EU ještě zaplatit DPH. Tak jsem jí vysvětlil o co jde, že daň platí fotobanka atd.. Dala to jejich metodikovi a pak mi volala zpět, že mám pravdu, že je to tak jak říkám :).

Jsem osvc -živnost fotograf. služby + graficke prace atd.
Jak psal/a Hamin, že to mužete dynit but pres atorsky zakon40% nebo jako zivnost.
Opravdu to mohu dělat na zivnost?
Ptal se nekdo nekde treny na FU. + nejake zduvodneni pro/proti?
Hodnocení: 0
Petrr
 
IP: 85.119.92.xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky - provize jako sluzba.

Příspěvekod basti » 18. březen 2019 20:30

Petr: Ptát se můžeš koho chceš, FÚ tady není od výkladu zákona a výslovně NESMÍ poskytovat závazné stanovisko. Tzn. bába na úřadě ti může říct cokoliv, klidně úplnou pitomost, ale pokud to uděláš, jsi za to vždy odpovědný ty, ona ne.

Pozor na to, lidi pořád nějak nechápou, že úředník to často ani neví, nerozhoduje o tom, a především za NIC neručí!

Pro podobná jednání důrazně doporučuju si odpověď úředníka nahrát na diktafon nebo na video. A ano, smí se to, úředník ve výkonu služby nemá právo na ochranu osobnosti a nemá právo nahrávání bránit. Je to i vaše pojistka.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé