SS a změna vyhledávacího algoritmu

Re: SS a změna vyhledávacího algoritmu

Příspěvekod honza286 » 21. únor 2018 11:34

castyhost píše:jj, devalvace prace a rozbití rodinnýho planovani je jen takový zpestrenicko, netreba si tim lamat sisku moc

Devalvace hodnoty práce fotografů jsou už tak nějak samotné mikrofotobanky jako je shutterstock. A pokud je někdo finančně závislý na prodejích z mikrofotobank, tak to asi celkem dost vypovídá o tom, jak moc si cení oné práce. Např. u mě veškerá práce navíc kvůli nahrávání do mikrofotobank spočívá v přidání popisu, klíčových slov a nahrání na mikrofotobanky. Fotit stejné věci bych fotil tak jako tak, upravoval bych ty fotky tak jako tak.
Hodnocení: 0
honza286
 
Příspěvky: 404
Registrován: 27. listopad 2014 21:57

Reputace: +65

Re: SS a změna vyhledávacího algoritmu

Příspěvekod Chalabala » 21. únor 2018 12:22

Painter píše:[url]
Neznamy píše:Pro mě je ale důležité, co s tím můžu udělat. Nečekat co SS vymyslí, chci to mít ve svých rukou.


Dá se s tím něco dělat? Jak to nastaví SS asi neovlivníme. Jediná možnost je tvořit a nahrávat a čekat na prodeje. Nevím co s tím vymyslet více.


Ne, nemůžeme ovlivnit nastavení algoritmů jakékoliv fotobanky, ale rozhodně nemusíme jen pasivně čekat na prodeje. Dobré fotky se dají prodat i přes jiné agentury a nemusí jít vždy jen o klasické fotobanky. Tím mám na mysli třeba Twenty20, 500px nebo EyeEm.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Chalabala
 
Příspěvky: 133
Registrován: 26. říjen 2013 04:20

Reputace: +85

Re: SS a změna vyhledávacího algoritmu

Příspěvekod shalom3 » 21. únor 2018 12:41

Můžeš prosím napsat, zda tyto fb berou také vektory a zda jsou mimoevropské (kvůli DPH)? Případně další zajímavé informace....
Koukla jsem jen na tu Twenty a bez registrace tam prakticky nic není k vidění a registrovat se, aby to bylo na nic, to se mi nechce.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: SS a změna vyhledávacího algoritmu

Příspěvekod Chalabala » 21. únor 2018 12:55

Jsem ze 100% fotograf, takže se omlouvám, že to beru užším pohledem a opomněl jsem část grafické komunity. Twenty20 - preferují fotografie s příběhem, co nejvíce autentické. Jsou mimo EU. 500px - fotografická všeho chuť. Jsou mimo EU. EyeEm - přijde z těch, které jsem letmo zmínil nejzajímavější. Opět je to sociální síť s prodejním kanálem. Opět mají zájem o autentické kvalitní snímky. Žároveň mají smlouvu s Getty, která si vybírá nejlepší fotky, ale i videa z jejich Premium kolekce. EyeEm má však sídlo v Berlíně, takže je to trochu administrativy navíc.
+shalom3 Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Chalabala
 
Příspěvky: 133
Registrován: 26. říjen 2013 04:20

Reputace: +85

Re: SS a změna vyhledávacího algoritmu

Příspěvekod Painter » 21. únor 2018 13:08

Nemyslel jsem sedět a čekat. Ale zaměřit se na to co právě můžeme změnit - tvorba, nahrávání, případně další FB a pak už jen sledovat prodeje :). Máte krásné fotky, nevím jestli ty moje by rovnou odmítli a hlavně už nějak přestávám mít sílu rozjíždět nové FB. Silná trojka (SS. Adobe a Istock) celkem dobře prodávají, ale na ostatních se vůbec nemůžu chytnout. Zkusil jsem BigStock, Depositphoto, 123RF, CanStock, VectorStock s videi pak MotionElement, Videoblock, Pond5 a pomalu na všechny přestávám nahrávat. Cca 2 dolary měsíčně.
Na tyto fotobanky jak píšete jsou hlavně fotografie s příběhem, já fotím hlavně přírodu. Nevím jestli se pouštět do další fotobanky.
Hodnocení: 0
Painter
 
IP: 188.120.198.2xx

Reputace: 0

Re: SS a změna vyhledávacího algoritmu

Příspěvekod ivusakzkrabice » 21. únor 2018 13:21

Sagi píše:
admin píše:Tak pondělní prodeje u mě nakonec zaznamenaly propad asi o 25 procent. Jak jste na tom vy ostatní?

U mě v Po a Út propad cca o 40% :roll:


Pondělí bída, úterý průměr (s tím, že se mi prodávaly nové fotky, což se mi takřka vůbec neděje) a dnešek zatím bez prodeje :(
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: SS a změna vyhledávacího algoritmu

Příspěvekod Chalabala » 21. únor 2018 13:33

Painter píše:Nemyslel jsem sedět a čekat. Ale zaměřit se na to co právě můžeme změnit - tvorba, nahrávání, případně další FB a pak už jen sledovat prodeje :). Máte krásné fotky, nevím jestli ty moje by rovnou odmítli a hlavně už nějak přestávám mít sílu rozjíždět nové FB. Silná trojka (SS. Adobe a Istock) celkem dobře prodávají, ale na ostatních se vůbec nemůžu chytnout. Zkusil jsem BigStock, Depositphoto, 123RF, CanStock, VectorStock s videi pak MotionElement, Videoblock, Pond5 a pomalu na všechny přestávám nahrávat. Cca 2 dolary měsíčně.
Na tyto fotobanky jak píšete jsou hlavně fotografie s příběhem, já fotím hlavně přírodu. Nevím jestli se pouštět do další fotobanky.


Díky moc. Jen k tomu přemoudřele dodám, že když něco nového nezkusíte, nic nového ani nepoznáte :-)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Chalabala
 
Příspěvky: 133
Registrován: 26. říjen 2013 04:20

Reputace: +85

Re: SS a změna vyhledávacího algoritmu

Příspěvekod honza286 » 21. únor 2018 13:40

Pokud je to konkrétní rozpoznatelná příroda, tak doporučuji vyzkoušet Alamy - sice na počet méně prodejů než SS, ale zato za úplně jiné peníze. Příroda se dá nahrávat i na různé sociální sítě jako eyem, twenty20, 500 px či snapwi.re -na nich se totiž jednak fotky přímo prodávají z vlastního portfolia (stejně jako na fotobankách), ale pravidelně tam vyhlašují i různé tématické soutěže (buď samotné sociální sítě nebo nějaké firmy - např. google celkem často dává na snapwi.re různé požadavky na fotky konkrétních lokalit.
A placení DPH bych se zase tolik nebál - i v zemích EU existuje výše výdělku, do které se DPH neplatí (řádově stovky tisíc Kč za rok) - tedy jediná práce navíc spočívá v tom, že v případě výdělku zašlete na finanční úřad informaci o případném výdělku ze zemí EU (tzv. daňově identifikovatelná osoba).
Hodnocení: 0
honza286
 
Příspěvky: 404
Registrován: 27. listopad 2014 21:57

Reputace: +65

Re: SS a změna vyhledávacího algoritmu

Příspěvekod IM_foto » 21. únor 2018 15:02

Mně se nelíbí princip těch změn, jakkoli chápu o co se na SS snaží.
Silně to připomíná přechod od kapitalismu ke komunismu -> ti kteří se snaží a dávají do toho to nejlepší, jsou zatlačeni ve prospěch těch, kteří se do popředí sami neprotlačí.
Vím, že to není cílem fotobanky, cíl je vytáhnout jiné / neokoukané fotky, ale důsledek je právě tento.
Konečně i reakce contributorů tomu odpovídají, ti méně šikovní se smějí a věc bagatelizují, cítí, že jim to může maximálně pomoci. No a ti, kteří věnovali obrovské usilí s očekáváním návratu v podobě peněz, se nestačí divit.

Zatím se zdá, že algoritmus se den za dnem mění. Prodávají se (mě), ale pořád především staré fotky...což zcela jistě nebylo cílem změn.
Uvidíme tedy co bude dál, můj přístup k fotobankám přestává dávat smysl. Trávit měsíce v zahraničí focením se již nebude vyplácet, protože evidentně není žádoucí, aby existovaly fotografie s mnoha tisíci staženími. Bez takových to ovšem nemůže fungovat...
+Chalabala, +GreatWhite, +duben, +weyo Hodnocení: +4
Naposledy upravil IM_foto dne 21. únor 2018 15:23, celkově upraveno 1
IM_foto
 
Příspěvky: 172
Registrován: 30. srpen 2013 06:49

Reputace: +26

Re: SS a změna vyhledávacího algoritmu

Příspěvekod Chalabala » 21. únor 2018 15:14

Tak tohle bych klidně podepsal, Iljo!
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Chalabala
 
Příspěvky: 133
Registrován: 26. říjen 2013 04:20

Reputace: +85

PředchozíDalší

Zpět na Shutterstock

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé