Fotobanky a danenie

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Fotobanky a danenie

Příspěvekod garganel » 21. listopad 2018 14:49

Ahojte kamarati nasiel som na webe zaujimavy clanok o zdaneni prijimov z fotobank. Najviac ma zaujal posledny odstavec v clanku. Odvody do zdravotnej poistovne a socialnej poistovne fotograf z licencnych prijmov neplati. Je to ale z roku 2016 neviem ci je to aktualne aj n rok 2018.

https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovn ... anky.xhtml
Hodnocení: 0
Adobe Illustrator CS6, Wacom CTH-470.
Uživatelský avatar
garganel
 
Příspěvky: 365
Registrován: 14. květen 2013 08:54

Reputace: +2

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod tomas.griger » 23. listopad 2018 21:04

Ano, aj ja si myslim, ze podla toho co som sa za roky o prijmoch z fotobank docital, tak by sme nemali platit zdravotne ani socialne. Ale nenasiel som bohuzial uctovnika, ktory by mi to jednoznacne potvrdil, alebo by bol ochotny ma obhajit keby mala poistovna iny nazor.
Nazor v zdravotnej poistovni maju jasny, platit zdravotne musi kazdy kto ma prijem. Ziadne vynimky nepoznaju. Sudit sa s nimi nechcem, keby mi poslali nedoplatky. Tak platim.
So socialkou to bolo jednoduchsie, kedze pasivne prijmy sa do vymeriavacieho zakladu pre socialne poistenie nerataju. Tak som socialne neplatil, az mi zavolala teta zo socialnej poistovne, ze ona nerozumie z coho mam prijmy, ale ze ked mam zivnost, musim platit socialne. Tak som jej vysvetlil ako funguju prijmy z fotobank a ona povedala, ze keby to bol obcasny prijem, tak ok, ale kedze je to u mna prijem pravidelny, vznika mi povinnost platit si socialne. Takze tak.
Nakoniec som to spravil najjednoduchsie ako sa da, vykazujem si to ako bezny aktivny prijem, aby som si mohol aspon odratat nezdanitelny prijem v danovom priznani, ale platim normalne zdravotne a socialne a s tym su vsetci uradnici spokojni, aj ked podla mna to nie je spravne a poistovne mi beru peniaze, ktore im podla zakona nepatria. Ale na Slovensku nepoznam odbornika na takyto druh prijmov, ktory by sa vedel postavit poistovniam a obhajit sa, alebo mna.


Sent from my iPad using Tapatalk
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
tomas.griger
 
Příspěvky: 5
Registrován: 29. leden 2016 17:55

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod tomas.griger » 23. listopad 2018 21:14

Este jedna vec... ta cast o DPH pri predaji cez fotobanku so sidlom v Europe. To je strasidelne. Registracia na DPH pokial viem vyzaduje strvtrocne danove priznanie na DPH, vedenie podvojneho uctovnictva, takze najimanie uctovnika a celkovo ovela narocnejsiu administrativu. A to vsetko kvoli par malym agenturam, z ktorych mam max par stovak rocne.


Sent from my iPad using Tapatalk
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
tomas.griger
 
Příspěvky: 5
Registrován: 29. leden 2016 17:55

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Dada77 » 25. listopad 2018 10:24

Pořád mi to není úplně jasné. Jsem na fotobankach první rok. Výdělek za tento rok činí cca 4000. Mám zaměstnání na HPP. Co bych měl tedy udělat? Je nutný živnostenský list? Jak výdělek přiznat? Děkuju za informace a omlouvám se za otázku, která už padla. Stále v to nemám jasno:)
Hodnocení: 0
Dada77
 
IP: 2a02:768:af04:dfba:18d4:c994:ff41:c4xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Marsan » 25. listopad 2018 10:55

Živnostenský list nebo platí: "Umělci (spisovatelé, herci, zpěváci, umělečtí fotografové, výtvarníci atp.) podnikají podle autorského zákona a nepotřebují tak ke své činnosti živnostenské oprávnění"
Výběr je na tobě... já osobně jedu na živnost
podrobněji vše najdeš tady:
http://forum.fotobanky.cz/vseobecna-fot ... %9Bn%C3%AD
je tam odpověď na většinu otázek co tady pokládáš
Hodnocení: 0
Marsan
 
Příspěvky: 973
Registrován: 25. květen 2015 06:57
Bydliště: utekl jsem z Brna kousek vedle

Reputace: +215

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Dada77 » 26. listopad 2018 10:02

Děkuju. Takže pokud to chápu dobře, přiznání podávat nemusím, protože to je do 6000 Kč. Musím podat pojistný přehled - ten se podává na zdravotní pojišťovnu? A ještě mi není jasné, jestli se člověk musí nějak registrovat kvůli příjmu z autorských práv? Moc děkuju za odpovědi.
Hodnocení: 0
Dada77
 
IP: 37.188.171.1xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Myšice » 2. prosinec 2018 15:22

Dada77 píše:Děkuju. Takže pokud to chápu dobře, přiznání podávat nemusím, protože to je do 6000 Kč. Musím podat pojistný přehled - ten se podává na zdravotní pojišťovnu? A ještě mi není jasné, jestli se člověk musí nějak registrovat kvůli příjmu z autorských práv? Moc děkuju za odpovědi.

Pojistný přehled se dává na pojišťovnu a OSSZ.
Registrovala jsem se na zdrav. pojišťovně, OSSZ a finančáku, jako autor (bez živnostenského listu).
Hodnocení: 0
Myšice
 
IP: 89.31.11.2xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Host » 2. prosinec 2018 16:02

Hezké (ne až tak) čtení na neděli. http://dfens-cz.com/pomperipossa-v-monismanii/ Pohádka o danění autorských práv, původem ze Švédska..., ale... ;)
Pro některé hloubavější čtenáře zaměstnané státní správou pro jistotu uvádím: NENÍ TO NÁVOD
:mrgreen:
+Lenka Hodnocení: +1
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod host » 9. prosinec 2018 16:06

Má někdo zkušenosti s prodejem na fotobankách jako nezaměstnaný? Rád bych začal prodávat fotky. Mám ale problém že pokud bych přišel o zaměstnání a budu mít živnosťák (který je k legálnímu prodeji zřejmě nutný), nedostanu podporu v nezaměstnanosti a navíc budu muset platit zdravotní a sociální pojištění i když budou mé příjmy v prvních letech nepatrné. Na této situaci budu tedy silně prodělávat. Asi by ani nešlo živnosťák dočasně pozastavit, protože pak bych musel vymazat celé portfolio. Existuje nějaký způsob jak jako nezaměstnaný prodávat na fotobankách (s příjmem pár stovek - tisíc Kč za rok) aniž bych na tom prodělával?
Hodnocení: 0
host
 
IP: 2a00:1028:96cd:bb32:582d:46f:45cb:b1xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Návštěvník » 9. prosinec 2018 21:58

Neexistuje. V určitém okamžiku se musíte rozhodnout a svoji činnost ukončit, portfolio smazat, nebo se nechat zaměstnat, případně riskovat postih. Bohužel zde platí: "všechno, nebo nic" Takzvané neposílání si příjmu přes Paypal nic neřeší. Vím už o jednom člověku, který na toto doplatil. IRS přímo komunikuje s FÚ a hlásí každý cent, který vám na fotobance leží i když ho třeba nikdy neuvidíte, protože nedosáhnete na limit výplaty... Buď jste nezaměstnaný, nebo fotobankéř... bohužel...
Dnes už není doba, kdy by se dalo očekávat rychlé zvýšení příjmu od nuly na částku dostatečnou k uživení se... :|
+PandaWild Hodnocení: +1
Návštěvník
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé