4k monitor k mb retina

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Re: 4k monitor k mb retina

Příspěvekod Neznamy » 1. únor 2017 09:52

Návštěvník píše:ano, presne ten model mam. na nic jineho nez beznou kancelarskou praci a upravu fotek (+ minimalne uprava videi) pocitac nepouzivam - tim padem teda myslis ze by to byla ok volba? diky moc


Z mého pohledu - tyto levné monitory sotva pokrývají sRGB. Na úpravu fotografií bych bral monitor, co má aspoň 95 % AdobeRGB. Raději EIZO grafické řady z druhé ruky za 15tis., než nějaké kancelářské zobrazovátko (což jsou i všechny monitory Applu).
Hodnocení: 0
Neznamy
 
Příspěvky: 244
Registrován: 8. únor 2016 08:23

Reputace: +58

Re: 4k monitor k mb retina

Příspěvekod PandaWild » 1. únor 2017 10:28

Je rozumné u fotobank používat AdobeRGB? Fotobanky používají sRGB a při převodu se pak zmrší barvy, tak je stejně lepší fotky pro fotobanky připravovat v sRGB,
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: 4k monitor k mb retina

Příspěvekod castyhost » 1. únor 2017 10:31

"24" ve 4k" je za hranicí schopností oka a rozumného myšlení běžného smrtelníka ;-)
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.175.1xx

Reputace: 0

Re: 4k monitor k mb retina

Příspěvekod Navstevnik_3 » 1. únor 2017 10:40

Souhlas - pokud nechcete v OS pouzivat zvetseni - je lepsi jit do rozumneho rozliseni / ku uhlopricce. Ja ted nove resil monitor na praci a nakonec jsem sahl po kombinaci 30" a rozliseni 2650x1600 - je to trochu obr na stole a chvili nezvyk, ale pomer velikosti se mi zda super, citelnost zachovana pri 1:1

a k prostoru: beru to spise subektivne a pocitove mi na mem vyhovuje AdobeRGB, na starsim mi zas sedelo sRGB, pokud neresis vernost pro tisk, myslim ze u fotobank to je jedno, stejne to kazdy monitor poda jinak.
Hodnocení: 0
Navstevnik_3
 
IP: 188.122.208.1xx

Reputace: 0

Re: 4k monitor k mb retina

Příspěvekod PandaWild » 1. únor 2017 10:48

castyhost píše:"24" ve 4k" je za hranicí schopností oka a rozumného myšlení běžného smrtelníka ;-)
Je to podobné jako 2560x1600 u interního 13" displeje, tedy nějak 200 DPI. Stejně jako u tiskárny, také je rozpoznat 200 DPI proti 100 DPI - jednotlivé pixely se okem nerozliší, ale zajistí to jemnost hran. Ovšem pro fotobanky nestačí kontrola šumu fotek při 100%, musí se použít náhled s lupou.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: 4k monitor k mb retina

Příspěvekod Neznamy » 1. únor 2017 10:49

PandaWild píše:Je rozumné u fotobank používat AdobeRGB? Fotobanky používají sRGB a při převodu se pak zmrší barvy, tak je stejně lepší fotky pro fotobanky připravovat v sRGB,


Podle mě ano. Vždy je lepší vidět co člověk retušuje, než to jenom odhadovat. A je lepší upravovat fotky v co nejvyšší kvalitě, a až na závěr jejich kvalitu snížit pro prodej ve fotobankách do sRGB, než je rovnou upravovat v nižší kvalitě.
Hodnocení: 0
Neznamy
 
Příspěvky: 244
Registrován: 8. únor 2016 08:23

Reputace: +58

Re: 4k monitor k mb retina

Příspěvekod ToM » 1. únor 2017 12:00

PandaWild píše:Je rozumné u fotobank používat AdobeRGB? ...


také jsem teď najel na kompletní workflow v AdobeRGB a až při konečném uložení pro fotobanky převod do sRGB, ale ještě musím trochu zdokonalit závěrečnou úpravu sRGB, protože ten rozdíl oproti Adobe RGB je v některých případech opravdu propastný.
Hodnocení: 0
ToM
 
IP: 178.255.168xx

Reputace: 0

Re: 4k monitor k mb retina

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 1. únor 2017 23:14

Neznamy píše:Z mého pohledu - tyto levné monitory sotva pokrývají sRGB. Na úpravu fotografií bych bral monitor, co má aspoň 95 % AdobeRGB. Raději EIZO grafické řady z druhé ruky za 15tis., než nějaké kancelářské zobrazovátko (což jsou i všechny monitory Applu).

To mně celkem zaujalo. Takže, pokud nemám dražší grafický monitor, tak je AdobeRGB hloupost, protože mi ho můj monitor stejně nezobrazí správně. Na fotobanky je lepší také sRGB, na fotky typu vzpomínky z dovolené stačí sRGB asi také. Co bych tedy měl s těmi fotkami dělat, aby měl smysl AdobeRGB? Vždyť na fotobankách se běžně nakupují i fotky do magazínů, které jou tištěné, takže sRGB na to stačí asi také.
Ještě jeden dotaz. Když fotím do raw, záleží na tom, co mám jako profil nastaveno ve foťáku? Podle mne ne a ten profil si v Camera Raw mohu kdykoli u každé fotky měnit následně dle libosti, je to tak?
+PandaWild Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 753
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +329

Re: 4k monitor k mb retina

Příspěvekod Miky » 2. únor 2017 06:39

Ja pouzivam monitor ktery umi zobrazit 99% adobeRGB. Jsem spokojeny, ale nemyslim si, ze je nutne mit takovy monitor na tvorbu pro fotobanky. Problem vidim v tom, kdyz ma nekdo monitor, ktery neumi poradne zobrazit sRGB.

Smysl ma pro me adobeRGB monitor hlavne kvuli memu pocitu. Fotografie me hrozne bavi a jsem rad, ze se muzu na monitoru podivat na tony, ktere umi muj fotak zachytit.

Nastaveny profil(adobeRGB, sRGB) ve fotaku ma vliv na obrazovy format(JPG) - ne na RAW.
U RAWu se konkretni barevny prostor urci az pri exportu do obrazoveho formatu(JPG, TIF..).
Behem prohlizeni v RAW editoru jsi tedy limitovany daty v RAW souboru, barevnym prostorem editoru u nahledu a monitorem.
Hodnocení: 0
Miky
 
Příspěvky: 389
Registrován: 16. říjen 2013 07:39

Reputace: +68

Re: 4k monitor k mb retina

Příspěvekod Host » 2. únor 2017 08:02

PandaWild píše:
castyhost píše:"24" ve 4k" je za hranicí schopností oka a rozumného myšlení běžného smrtelníka ;-)
Je to podobné jako 2560x1600 u interního 13" displeje, tedy nějak 200 DPI. Stejně jako u tiskárny, také je rozpoznat 200 DPI proti 100 DPI - jednotlivé pixely se okem nerozliší, ale zajistí to jemnost hran. Ovšem pro fotobanky nestačí kontrola šumu fotek při 100%, musí se použít náhled s lupou.

Bezny sum ve stinech u spravne exponovane fotky uz delsi dobu nikoho nezajima. Prestali s tim blbnout dokonce i na Sutru. Fotky z mobilu mi berou bez odsumovani, stejne jako z C5 mk2 (stejne teda nejsou). Sum jim prestal vadit cca pred rokem, kdy se muselo jeste do titulku psat, ze je to from action camera...
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron