Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Video (footage) dnes patří mezi další formát, který se na fotobankách prodává. Tato diskuze je věnovaná jeho tvorbě, různým formátům a možnostem prodeje.

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod PandaWild » 4. březen 2016 01:59

Zvolit PAL FullHD. Raději 30 fps, ty se snáz konvertují na 25 fps než obráceně. 30 fps je blíž americké normě, 25 fps blíž evropské. Raději ne 60 fps pokud by tam byla možnost, to bývají prokládaná videa (nevím jak je to u tohohle foťáku).

Video by se mělo vejít do 30 sekund (případně 60), pokud možno ze stativu nebo se snažit alespoň držet stabilní záběr nebo foťák o něco zapřít. Maximálně s pomalým přejížděním když je to nutné. Raději nezoomovat nebo jen pomalu. Je nutné aby byl záběr klidný a stabilní. Během záběru by kamera neměla přeostřovat, proto raději manuální ostření, kdy se objekt zaostří před začátkem záběru.

Tady jsem k tomu EOS 5 MK2 zahlédl 3-minutový tutoriálek jak natáčet videa, třeba to může pomoct. https://www.youtube.com/watch?v=ptsYWEo6dTI
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod prudek » 4. březen 2016 22:38

Dík za info. Stativ samozřejmě táhám a je mě jasný, že nejlepší je si předostřit a pak ostření vypnout. Taktéž nastavení expozice na M a doladění histogramu před tím než spustím záznam. Fotím už kupu let, tak s nastavením foťáku doufám, kromě deformace přemýšlení díky tomu, že jen fotím, mít nebudu.

Narazil jsem ale na následující problém v nastavení foťáku. Je rozdíl, když nastavím PAL nebo NTSC
Při PAL mám nožnost fulHD 24 snímků nebo fulHD 25 snímků
Při NTSC mám možnost fulHD 24 snímků nebo fulHD 30 snímků
Právě že PAL a 30 snímků za sekundu prostě v mým foťáku (nebo obecně?) nejde nastavit.

Něco mě říká, že klasický TV vysílání šlo v 24/s no ale netuším jak je to u digitálního vysílání
Právě to, co mi radíte, prostě nastavit nejde a asi ani v normách neexistuje. Tak jsem z toho nějaký zmatený.

Při PAL mám nožnost fulHD 24 snímků nebo fulHD 25 snímků
Při NTSC mám možnost fulHD 24 snímků nebo fulHD 30 snímků
Tak pořát v podstatě nevím, kterou z uvedených 4 možností zvolit
Za radu děkuji předem
Hodnocení: 0
prudek
 
IP: 37.44.22.xx

Reputace: 0

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod Návštěvník » 4. březen 2016 22:54

Dám do placu jen stručnou informaci. Já natačím podle toho, kdo budou budoucí kupující.
Evropa a pro sebe -> PAL, fulHD 25 snímků
Svět (Amerika atd.) -> NTSC, fulHD 30 snímků
Volba je na tobě. :shock:
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 46.135.164.xx

Reputace: 0

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod PandaWild » 4. březen 2016 23:30

PAL (=evropská) a NTSC (=americká) norma se liší hlavně:

- snímková frekvence (PAL: 50i nebo 25p, NTSC: 60i nebo 30p)
- rozměr obrazu (PAL: 720x576, NTSC: 720x486), aspect ratio 4:3 nebo 16:9
- frekvence barvonosné TV signálu
- trochu odlišný barevný prostor (obvykle se ignoruje)

Když se u kamery zvolí FullHD, tak rozlišení je dané 1920x1080 u obou norem stejně a mělo by se to pak lišit už jen snímkovou frekvencí (30 pro NTSC a 25 pro PAL). Pokud se výstup z kamery nebude chtít přehrávat na TV, tak pro fotobanky by mělo být celkem jedno co se zvolí. Ale přece jen je mi jaksi bližší evropská norma PAL, proto bych dal přednost PAL 25 fps FulHD.

... jo jak píše Návštěvník, podle toho pro který trh to má být určené. Zákazník si to sice může konvertovat, ale přece jen tam ta plynulost pohybů po konverzi už není.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod prudek » 4. březen 2016 23:47

No já vlastně ani TV nemám, bo vše honím přez comp. I tv bo mám 2 monitory.

Takže pro mě je asi formát toálně jedno, bo comp přehraje asi vše.

Co je ale výhodnější pro prodej ve fotobankách?

Pokud to chápu, tak stejně mají všechny fotobanky na kterých prodávám sídlo v USA, tak by bylo logický nahrávat do NTSC 30. Je to tak?
Hodnocení: 0
prudek
 
IP: 37.44.22.xx

Reputace: 0

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod prudek » 4. březen 2016 23:49

Nebo PAL 25?
Hodnocení: 0
prudek
 
IP: 37.44.22.xx

Reputace: 0

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod prudek » 4. březen 2016 23:51

návštěvníku

Pro fotobanky natáčíš v čem?
Hodnocení: 0
prudek
 
IP: 37.44.22.xx

Reputace: 0

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod Návštěvník » 5. březen 2016 08:36

prudek píše:návštěvníku

Pro fotobanky natáčíš v čem?


Natáčím v PAL 25. Ale je to subjektivní věc a někdo to může dělat jinak. Já jsem ho vybral z toho důvodu, že dělám i generované animované videa a tam pro změnu používám NTSC 30 (přesněji 29.97 pomocí programu Xmedia Recode). Tak je to takové vyvážené. Ale ve skutečnosti je to "šumák", jestli je to PAL nebo NTSC. Pokud bude video suché, nudné a bez nápadu, tak ho nikdo nekoupí. Pokud zákazník pocítí budoucí potencionál a využití, tak je velká šance na jeho prodej. Jedeš nyní do zahraničí fotit a natáčet. Na tvém místě bych natočil jeden záběr v PAL a druhý trochu podobný v NTSC. Dáš je pak na fotobanky a uvidíš, kterou normu zákazníci preferují. Pokud tam bude pochopitelně kvalita a možnost využití pro zákazníka.
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 46.135.17xx

Reputace: 0

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod Pitju » 6. březen 2016 15:38

Ahojte. Dnes som si nainštaloval XMedia Recode 3.2.0.1. Trošku na to čumím ako puk, ale pomáha mi veľa krát aj opakovaný popis Pandových nastavení. Vďaka za to. Prečítal som si aj niečo na nete a pdf, ktoré poslal Pedro pred pár dňami. Mám z toho trošku guľáš a zvlášť bit rate. Momentálne by som snáď potreboval len poradiť s nastavením kvality a aký bitrate by mala mať 4K motion grafika. Predpokladám, že nastavenie kvality by malo ovplyvňovať aj bitrate, či?
Nastavil som:
Záložka Format>Format>MOV
Záložka Video>Codec>MotionJPEG
ColorMode>YUV 4:2:2 Planar 16bpp
Quality>90

Mohlo by to byť takto dobre pre fotobanky samozrejme okrem (VideoHive)? Alebo odporúčate iné nastavenia?
Ďakujem
Tu mám výpis z MediaInfo
General
Complete name : File.mov
Format : MPEG-4
Format profile : QuickTime
Codec ID : qt 0000.02 (qt )
File size : 238 MiB
Duration : 10s 0ms
Overall bit rate mode : Variable
Overall bit rate : 200 Mbps
Recorded date : 2016
Encoded date : UTC 2016-03-06 15:15:41
Tagged date : UTC 2016-03-06 15:15:41
Writing application : Lavf56.10.100

Video
ID : 1
Format : JPEG
Codec ID : jpeg
Duration : 10s 0ms
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 200 Mbps
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 30.000 fps
Color space : YUV
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 0.802
Stream size : 238 MiB (100%)
Language : English
Encoded date : UTC 2016-03-06 15:15:41
Tagged date : UTC 2016-03-06 15:15:41
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Pitju
 
Příspěvky: 516
Registrován: 24. říjen 2013 22:27

Reputace: +17

Re: Co vás zajímá ohledně tvorby a prodeje videí?

Příspěvekod PandaWild » 6. březen 2016 15:58

Nastavení je dobré. Kvalita se doporučuje asi tak 85 až 95 (je to mód proměnlivé bitrate, proto se bitrate nenastavuje). U 4K formátu se může stát, že velikost videa překročí 1 GB a pak by bylo nutné trochu snížit kvalitu (nebo délku videa) aby se to vešlo do rozumné velikosti.
+Pitju Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

PředchozíDalší

Zpět na O videu a jeho tvorbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé