IPTC, FTP, 500 px, key words

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod Návštěvník » 20. březen 2017 08:02

NaturaLinda píše::D OK, tak jo. Přemluvili jste mě :) Jdu koupit další externí disk a hurááá na to :D

Ještě poprosím o radu - je nějaká rychlá a jednoduchá finta na to, jak zkopírovat fotky i s popisky a klíčovými slovy z Fotolie a Bigstocku na ostatní fotobanky, které jsem doted zanedbávala? Nebo to musím všechno překopírovávat ručně po jednom? Díky všem účastníkům této diskuse. :D Moc jste mi pomohli.


Nejprve si vložíš do fotek/ilustrací do IPTC popisek a klíčová slova pomocí nějakého programu tady již zmiňovaného. To se provede pouze jednou a nahrát je pak můžeš na jakoukoliv fotobanku, protože všechny si tyto informace dokáží "vytáhnout".
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 46.135.130xx

Reputace: 0

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod NaturaLinda » 20. březen 2017 09:22

Ještě se zeptám ohledně katagolizace fotek ve Stocksubmitteru. Ted tam mám prvních 10 fotek jen tak. Takže si je normálně v průzkumníku můžu přesunout třeba do složky "vloženo" (do fotobank) a nic z IPTC se neztratí že?
A když začnu vkládat ted nové fotky a také si je třídit do složek, vždy se mi ve Stocksumitteru zobrazí jen ta složka, kterou otevřu že?
A co když pak třeba za půl roku vložím stejnou fotku jako jsem vložila do fotobank včera? Stocksubmitter to zjistí a "řekne" mi to? Nebo pokud na to "náhodou" nepřijdu sama, budu nahrávat tu stejnou fotografii znovu?
Hodnocení: 0
NaturaLinda
 
Příspěvky: 23
Registrován: 16. březen 2017 17:04
Bydliště: Hradec Králové

Reputace: +1

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod Anika » 20. březen 2017 09:58

NaturaLinda píše:Ještě se zeptám ohledně katagolizace fotek ve Stocksubmitteru. Ted tam mám prvních 10 fotek jen tak. Takže si je normálně v průzkumníku můžu přesunout třeba do složky "vloženo" (do fotobank) a nic z IPTC se neztratí že?


Ne, neztratí, stocksubmitter si to neukládá nikde sám o sobě, ale do metadat obrázků.
NaturaLinda píše:A když začnu vkládat ted nové fotky a také si je třídit do složek, vždy se mi ve Stocksumitteru zobrazí jen ta složka, kterou otevřu že?

Chová se stejně jako průzkumník, zobrazí složku, kterou mu určíš, akorát v něm nejde přesouvat soubory, mazat a tak, jen zobrazuje a zapisuje data. Nefunguje jako programy, které katalogizují, nikde si nic do sebe neukládá. Představ si to jako průzkumník, který navíc umí odesílat po ftp a udělat submit.
NaturaLinda píše:A co když pak třeba za půl roku vložím stejnou fotku jako jsem vložila do fotobank včera? Stocksubmitter to zjistí a "řekne" mi to? Nebo pokud na to "náhodou" nepřijdu sama, budu nahrávat tu stejnou fotografii znovu?

Nepozná to.
Respektive - pokud ten konkrétní soubor už stocksubmitterem prošel, má v metadatech uložený stav, tedy tu ikonku, že už byl odeslán, pak se to ukáže, pokud je to jiný soubor (třeba stejná fotka, ale nahraná jako nový soubor), tak se to nepozná.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod ypres.bass » 20. březen 2017 10:15

NaturaLinda píše:Díky za odpovedi. Už se tom zase začínám trochu ztrácet.

Takže pro ujasnění se zeptám:
Nejdříve PhotoStock na klíčová slova, pak FileZilla na nahrávání přes ftp a pak Stocksubmitter na přehled uploadovaných fotek?
Je to tak? :)

PhotoMechanic to umí v jednom programu
Hodnocení: 0
www.politicon.eu | www.simonds.store
Uživatelský avatar
ypres.bass
 
Příspěvky: 351
Registrován: 2. duben 2014 12:55
Bydliště: Pardubice

Reputace: +26

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod NaturaLinda » 20. březen 2017 11:13

Anika píše:
NaturaLinda píše:Nepozná to.
Respektive - pokud ten konkrétní soubor už stocksubmitterem prošel, má v metadatech uložený stav, tedy tu ikonku, že už byl odeslán, pak se to ukáže, pokud je to jiný soubor (třeba stejná fotka, ale nahraná jako nový soubor), tak se to nepozná.


Uff, tak jak to Aniko děláš, abys v tom měla pořádek? Označuješ si ty fotky nějak v tom programu, ve kterém je edituješ?

A prosím, když budu dělat zálohu, stačí jen ty fotky nebo na ten eterní disk musím nainstalovat i ten StockSubmitter? Možná hloupá otázka, ale radši se zeptám než pak být překvapená :D Díky
Hodnocení: 0
NaturaLinda
 
Příspěvky: 23
Registrován: 16. březen 2017 17:04
Bydliště: Hradec Králové

Reputace: +1

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod shalom3 » 20. březen 2017 11:57

Jak už Anika psala, ty slova Stocksubmitter uloží přímo do obrázků, stanou se jejich součástí. Můžeš se o tom přesvědčit, když v průzkumníku Windows zobrazíš vlastnosti. Obrázek tedy můžeš nezávisle na Stocksubm kamkoli přesouvat, kopírovat atd.
Pro pořádek v nahrávání je asi nejlepší, jak jsem tu již nastínila (a kolegové podobně). Složka pro nahrávání, nahrát všude, zkontrolovat. Soubory pak přesunout do jiné složky - např. Archiv03 pro březen. Budeš-li později nahrávat na další nové fb, kde budeš teprve začínat, a budeš si tam chtít jinde již nahrané věci také nahrát, tak prostě si složku Archiv naklikáš ve Stocksubm a ulpoaduješ. Zkontroluješ tu novou fb a tak dále, pak tam stejně nasuneš třeba Archiv04, až tam nasoukáš celé původní portfolio.
Já ještě dělám to, když jen uploaduji a nechci submitovat, resp. budu submitovat ručně, tak si označím všechny obrázky, které jsem uploadovala a nastavím přes pravé tlačítko Proveden submit. To proto, aby se mi nevyčerpaly volné submity, které si šetřím na videa. Submit se totiž spustí automaticky po uploadu a zřejmě se submitují i obrázky z minula, které nebyly označeny jako submitované.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod Anika » 20. březen 2017 12:15

NaturaLinda píše:
Anika píše:
NaturaLinda píše:Nepozná to.
Respektive - pokud ten konkrétní soubor už stocksubmitterem prošel, má v metadatech uložený stav, tedy tu ikonku, že už byl odeslán, pak se to ukáže, pokud je to jiný soubor (třeba stejná fotka, ale nahraná jako nový soubor), tak se to nepozná.


Uff, tak jak to Aniko děláš, abys v tom měla pořádek? Označuješ si ty fotky nějak v tom programu, ve kterém je edituješ?

A prosím, když budu dělat zálohu, stačí jen ty fotky nebo na ten eterní disk musím nainstalovat i ten StockSubmitter? Možná hloupá otázka, ale radši se zeptám než pak být překvapená :D Díky


Ty v tom hledáš složitosti :D , zas taková divočina to není, prostě pošlu a zaarchivuju. Co neprojde, pošlu hned znovu, dokud si to pamatuju a do té doby neposílám další. Když je to vyřízeno, dám to všechno do složky odeslaných a začínám další várku s čistým stolem. Posílám na všechno fotobanky to samé najednou. Pak už se k tomu nevracím.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: IPTC, FTP, 500 px, key words

Příspěvekod NaturaLinda » 20. březen 2017 17:36

Anika píše:Ty v tom hledáš složitosti :D , zas taková divočina to není, prostě pošlu a zaarchivuju. Co neprojde, pošlu hned znovu, dokud si to pamatuju a do té doby neposílám další. Když je to vyřízeno, dám to všechno do složky odeslaných a začínám další várku s čistým stolem. Posílám na všechno fotobanky to samé najednou. Pak už se k tomu nevracím.


:) Díky Aniko :)
Tak to super, že to tak složité nebude :) Hned mi je líp :) Takže hurááá na to :)
Moc děkuji všem zúčastněným za pomoc!
+Baldion Hodnocení: +1
NaturaLinda
 
Příspěvky: 23
Registrován: 16. březen 2017 17:04
Bydliště: Hradec Králové

Reputace: +1

Předchozí

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé