Danění přímů z fotobank

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod jareso » 6. červen 2016 09:08

Marketa píše:Díky. No, ale ta Raifka má sídlo/pobočku tady. Skrill v Londýně = "jiný stát EU". Nejde o to, jestli mi platí nebo ne. V tom zákoně se výslovně mluví o "přijetí služby od subjektu, registrovaného k DPH v jiném členském státu EU". Někde na diskuzi to řešil člověk, který měl eshop a na něm platbní bránu Skrill, v principu mi to připadá stejný, nerada bych si naběhla. Zkusím se poptat ještě někde na fóru u účetních.


V SR je to tak, že finančné služby a poplatky s nimi spojené spadajú do kategórie činností oslobodených podľa § 39 zákona o DPH. Oslobodené sú aj finančné činnosti, ktoré okrem banky poskytuje aj nebankový subjekt.

Tento zákon ďalej vymenúva, kto presne sa rozumie poskytovateľom oslobodených platobných služieb:

...
Okrem iného je ním aj inštitúcia elektronických peňazí, zahraničná inštitúcia elektronických peňazí alebo pobočka zahraničnej inštitúcie elektronických peňazí, vrátane platobnej inštitúcie podľa § 63, zahraničnej platobnej inštitúcie alebo pobočky zahraničnej platobnej inštitúcie.
...


Túto definíciu Paypal, Skrill (Moneybookers) spĺňa.

...

Oslobodené činnosti v zmysle § 28 až § 41, ktoré sú prijaté od zahraničných dodávateľov z iných členských štátov alebo tretích štátov s miestom dodania v tuzemsku, nie je povinnosť samozdaniť, nakoľko ide o služby, ktoré sú v zmysle zákona o DPH oslobodené od dane.

...


Predpokladám, že v ČR to bude obdobné.

Samotné používanie PayPal, alebo Skrill (Moneybookers) nezakladá povinnosť stať sa platcom DPH, alebo identifikovanou osobou a to aj napriek tomu, že tieto inštitúcie de facto sídlia v iných členských štátoch EÚ.

Ako už bolo povedané, čo by fotobankerka totiž neobchoduješ s PayPalom, alebo Skrillom (Moneybookers), ale iba využívaš finančné služby týchto inštitúcií elektronických peňazí.

PayPal, alebo Skrill (Moneybookers) nie je tvoj konečný odberateľ - iba ti skrze ne "tečú" peniaze, čo by cez internetové peňaženky.
+Baldion, +PandaWild Hodnocení: +2
Online portfolio: www.jareso.com | Twitter: www.twitter.com/jareso
Uživatelský avatar
jareso
 
Příspěvky: 100
Registrován: 9. duben 2013 18:31
Bydliště: Vyšný Kubín (Slovensko)

Reputace: +10

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Dinael » 14. únor 2017 16:06

Nějaký aktuální informace na tohle téma by se taky daly najít na tomhle webu.

Ehm, tohle byl jasnej SPAM propagující účetní firmu, žádné informace (krom nabídky účetníctví) tam nebylo...ADMIN
-Baldion, -duben Hodnocení: -2
Dinael
 
Příspěvky: 1
Registrován: 14. únor 2017 16:03

Reputace: -2

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod mada » 13. červenec 2017 12:34

Dobrý den,
mohla bych se prosím vás zkušenějších zeptat na 2 věci?

1) Živnost vs. příjem z autorských práv:
Probíralo se tu (např. v článku http://fotobanky.cz/navod-danove-priznani-fotobanky nebo v tomto vlákně), že příjmy z fotobank lze danit buď jako autorské (pak je paušál 40%), nebo příjmy z živnosti (paušál 60%). Zazněly ale i názory, že by se to zřejmě mělo správně danit jako autorské příjmy, tj. že to asi zas až tak jedno není, kterou možnost si vyberu. Zároveň to ale evidentně spousta lidí daní jako živnost.
Stále mi není jasné, jestli si můžu vybrat, nebo ne, a jak moc velké riziko je danit to jako živnost.
Živnostenský list mám, mohla bych zrušit jeho pozastavení a nechat si přidat živnost "Fotografické služby", ale zajímalo by mě, jestli má někdo na toto téma nějakou zpětnou vazbu od FÚ:
- Setkali jste se někdy někdo s tím, že vám finanční úřad řekl, že příjmy z fotobank nemáte danit jako živnost s paušálem 60%, ale že to mají být autorské příjmy s paušálem 40%, protože to není žádná služba apod.?
- Nebo, setkali jste se s tím, že FÚ jasně věděl, že váš živnostenský příjem je příjem z fotobank a jak to funguje, a byl s tím, že to daníte jako živnost (tedy s 60% paušálem), v pohodě?
Vím, že bych se mohla zeptat na finančním úřadě, ale když se jich takhle zeptám, čímž jim rovnou podstrčím pochybnost o živnosti a paušálu 60%, pravděpodobně mi řeknou, ať to radši daním jako autorský honorář s 40% paušálem. Pak už je docela těžké se od toho v dalších letech odchýlit.
Vím taky, že do přiznání je čas, ale řeším teď, jestli si vůbec zrušit pozastavení ŽL.

2)
Druhý dotaz se týká směnných kurzů pro daňové přiznání
(tohle je spíš pro získání názorů než že bych očekávala úplně odbornou radu):
Několik z vás tu psalo, že příjmy z fotobank násobí jednotným kurzem ČNB pro daný rok, a je to uvedeno i v par. 38 Zákona o daních z příjmů.
Paypal mi ale vůbec neumožňuje si částku stáhnout na svůj bankovní účet v dolarech nebo eurech. Mám v bance kromě CZK účtu i účet v EUR a USD, kreditní kartu navázanou na všechny tyto 3 účty, ale na cizoměnové účty ani na kartu to v původní měně z paypalu vůbec nedostanu. Psala jsem ohledně toho i dotaz na paypal, protože mi to hlava nebrala, že bych si nemohla svoje dolary z paypalu stáhnout v dolarech na svůj dolarový bankovní účet (když jsem chtěla v paypalu "withdraw funds", nutilo mě to nastavit si korunový účet, kam si to v korunách pošlu), a včera mi z paypalu potvrdili, že to opravdu nejde a své dolary či eura z paypalu nikdy jinak než v korunách nedostanu:

"In order to withdrawal money you will need to add local bank account as the withdrawal is only possible to a bank account.
I can confirm that the withdrawal will be always conducted in local currency regardless of the currencies you have open in PayPal and regardless of the currency you have set in your bank account.
Withdrawal from PayPal to your bank account will always go in CZK and regrettably we are unable to change this functionality."

Možná hloupý dotaz, ale napadá mě tedy, pokud se příjmy z fotobank dostanou na můj bankovní účet stejně vždycky jen přepočtené na koruny (kurzem paypalu) a já ty dolary nikdy na svém bankovním účtu neuvidím a nikdy je jako dolary nepoužiju (pokud bych si je tedy nenechala ležet na paypalu a nezačala je utrácet rovnou z paypalu za zboží a služby ze zahraničí, což nijak masově neplánuju), nejsou mým příjmem spíš tyto koruny, tj. nebylo by normálnější danit tuto konkrétní korunovou částku, která mi přijde na účet, než abych dolary, které na BÚ nikdy nedostanu, přepočítávala nějakým jednotným kurzem ČNB, který nemá s tím, kolik korun mi přijde na bankovní účet, moc společného?

Děkuji za případné názory.
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 5
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: 0

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Hamin » 13. červenec 2017 14:01

Daniš to, co ti přijde na PayPal v USD, či v EUR přepočtem na daný kurz za uplynulý rok od ČNB. Ne to, co si až následně převedeš v CZK na tvůj běžný účet.
Hodnocení: 0
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin
 
Příspěvky: 604
Registrován: 10. duben 2013 12:22

Reputace: +71

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod mada » 13. červenec 2017 15:20

Díky.
(Jinak jen pro upřesnění - nemyslela jsem to tak, že bych část peněz nechala viset na paypalu a nedanila je - danila bych samozřejmě veškeré příjmy, které na paypal za daný rok přišly, šlo mi čistě o kurz.)
Hodnocení: 0
mada
 
Příspěvky: 5
Registrován: 11. červenec 2017 12:45

Reputace: 0

Předchozí

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse