Profimedia

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Profimedia

Příspěvekod honza286 » 17. leden 2018 12:47

Na základě několika příspěvků ohledně téhle fotobanky jsem se více podíval na jejich web a podmínky a objevil jsem značně zajímavé věci u mých fotografií, které přebrali z jiných fotobank:
1. Nikde nejsem uveden jakožto autor fotografií, vždy je jako autor uvedena Profimedia
2. K mým fotkám, které jsem tam našel, jsem nikde nedával exkluzivitu a právo na prodej výhradní licence - Profimedia mnohé mé fotky (které přebrali odjinud) nabízí jako RM a ve všeobecných podmínkách uvádějí "V případě dohody mezi společností Profimedia a Uživatelem (uživatel je ten, kdo si fotky koupí), poskytne společnost Profimedia Uživateli Licenci k RM Dílu jako výhradní, a to pro neomezený či omezený způsob užití."
Body 1 a 2 jsou snad jasnou krádeží autorských práv. No ale u téhle fotobanky vzhledem k její reputaci (např. v minulosti prodávali volně dostupné fotky z NASA a po těch, kdo si je volně stáhli odjinud, vyžadovali i stovky tisíc za porušení jejich autorských práv) mě to ani nepřekvapuje.
Má cenu jim kvůli tomu psát a žádat vysvětlení a sjednání nápravy nebo to za to nestojí?
Hodnocení: 0
honza286
 
Příspěvky: 404
Registrován: 27. listopad 2014 21:57

Reputace: +65

Re: Profimedia

Příspěvekod shalom3 » 17. leden 2018 13:07

Nejsi sám, komu to fungování není jaksi jasné. Mám pocit, že když se něco prodá jako Výhradní, tak že by se to nemělo prodávat nikde jinde a nikomu jinému. Pokud dotyčný autor, který ani neví, že jeho obrázky nabízí tato fb (já jsem to do minulého týdne nevěděla), bude nabízet své práce na četných jiných fotobankách a budou se tam prodávat, tak nerozumím tomu slovu Výhradní.
Na jakési právní aférky z minulosti si mlhavě vzpomínám také - snad šlo o nějaké obrázky, které si někdo dal na web. No jo, ale když je dotyčný mohl teoreticky dát na nějaké fotobance ke stažení zdarma?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Profimedia

Příspěvekod Vero » 17. leden 2018 13:58

A jste na Alamy? Není tohle to jejich "novel blabla", co se zašktává při registraci? V podmínkách je tam právě něco o přeprodeji... už si to teda moc nepamatuju...
Hodnocení: 0
Vero
 
Příspěvky: 353
Registrován: 8. září 2016 12:08

Reputace: +54

Re: Profimedia

Příspěvekod ivusakzkrabice » 17. leden 2018 14:15

Já problém nemám, co posílám přímo jim, tj. obsah, který nedávám jinam mají jako RM a platí na ně možná exklusivita. U fotek, které tam šoupe z mého portfolia 123RF mám licenci RF, co je dle mého dobře.. V tomhle případě jde vždy o smlouvu mezi fotobankama.

Uvádění autora je dle dohody, kterou s nimi mám tuším dobrovolné.. myslím, že je lepší se obrátit na fotobanku, která vaše snímky dává dál, ta mám mít toto ošetřeno, oni jenom přebírají.

jinak k dřívějším průserům Profimédií. Nyní je jiný majitel, to vymáhání peněz za snímky bylo za předchozího vedení a to už je pár let zpátky. Aktuálně jsou Profimedia pro mě opět zajímavé z finančního hlediska.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: Profimedia

Příspěvekod honza286 » 17. leden 2018 14:20

Vero píše:A jste na Alamy? Není tohle to jejich "novel blabla", co se zašktává při registraci? V podmínkách je tam právě něco o přeprodeji... už si to teda moc nepamatuju...

Na Alamy jsem, ovšem to, co dělá Profimedia, rozhodně nemá nic společného s Novel Use - to je dle podmínek Alamy "If you grant novel use rights; you grant Alamy permission to sell your Images at any price and by any method we feel appropriate without Alamy having to consult you.
In addition to the promotion rights set out in 8.3 above, Alamy shall have the right to supply Images to third parties without having to consult you.". To opravdu není o tom, že budou předprodávat výhradní práva na fotografie - to by pak dále nesměly ty fotky být ani na Alamy. Navíc na Alamy člověk zaškrátá exkluzivitu a pokud ji nezaškrtne, tak je jasné, že Alamy nemůže logicky nikomu prodat výhradní práva a ani to nedělá a to u žádných fotek. Co vím, tak předprodej práv je možný jen u dreamstime.
Jednoduše Profimedia má partnerské smlouvy na předprodej fotek s x různými fotobankami, jenže si to vykládají tak, že jsou vlastníky práv k těm přebíraným fotografiím a mohou si s nimi dělat co chtějí.
Hodnocení: 0
honza286
 
Příspěvky: 404
Registrován: 27. listopad 2014 21:57

Reputace: +65

Re: Profimedia

Příspěvekod honza286 » 17. leden 2018 14:24

ivusakzkrabice píše:Já problém nemám, co posílám přímo jim, tj. obsah, který nedávám jinam mají jako RM a platí na ně možná exklusivita. U fotek, které tam šoupe z mého portfolia 123RF mám licenci RF, co je dle mého dobře.. V tomhle případě jde vždy o smlouvu mezi fotobankama.

Já s nimi žádnou smlouvu nemám a přesto prodávají minimálně desítky mých fotek jako RM včetně toho, že k nim nabízejí výhradní práva. A předpokládám, že takových lidí budou stovky a tisíce a nemyslím si, že tohle dělají omylem, bohužel.
Hodnocení: 0
honza286
 
Příspěvky: 404
Registrován: 27. listopad 2014 21:57

Reputace: +65

Re: Profimedia

Příspěvekod ivusakzkrabice » 17. leden 2018 14:32

Tak není nic jednoduššího než se ozvat
https://www.profimedia.cz/contact
od nového roku mají nový web, tak radši koukám, ale já svoje snímky vidím řazené správně RM i RF, jen se to nezobrazuje pod fotkou jako dřív a chybí tam jméno autora..
Pokud mi poskytnete třeba konkrétní číslo fotky (tj. číslo na profimédiích), tak se ráda taky kouknu
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: Profimedia

Příspěvekod Vero » 17. leden 2018 14:51

honza286 píše:
Vero píše:A jste na Alamy? Není tohle to jejich "novel blabla", co se zašktává při registraci? V podmínkách je tam právě něco o přeprodeji... už si to teda moc nepamatuju...

Na Alamy jsem, ovšem to, co dělá Profimedia, rozhodně nemá nic společného s Novel Use - to je dle podmínek Alamy "If you grant novel use rights; you grant Alamy permission to sell your Images at any price and by any method we feel appropriate without Alamy having to consult you.
In addition to the promotion rights set out in 8.3 above, Alamy shall have the right to supply Images to third parties without having to consult you.". To opravdu není o tom, že budou předprodávat výhradní práva na fotografie - to by pak dále nesměly ty fotky být ani na Alamy. Navíc na Alamy člověk zaškrátá exkluzivitu a pokud ji nezaškrtne, tak je jasné, že Alamy nemůže logicky nikomu prodat výhradní práva a ani to nedělá a to u žádných fotek. Co vím, tak předprodej práv je možný jen u dreamstime.
Jednoduše Profimedia má partnerské smlouvy na předprodej fotek s x různými fotobankami, jenže si to vykládají tak, že jsou vlastníky práv k těm přebíraným fotografiím a mohou si s nimi dělat co chtějí.


Ok, Jen mě napadlo, že tam něco takovýho bylo. Ty výhradní práva jsou jasný..
Hodnocení: 0
Vero
 
Příspěvky: 353
Registrován: 8. září 2016 12:08

Reputace: +54

Re: Profimedia

Příspěvekod honza286 » 17. leden 2018 15:01

Asi takhle: https://www.profimedia.cz/creative?blob ... ra&rpp=160 - http://www.alamy.com/search/Imageresult ... rf=&comp=1 (8 fotek, pokud jsem dobře počítal), https://www.profimedia.cz/creative?blob ... p.stuhleck - http://www.alamy.com/search/Imageresult ... in=&comp=1 (další 4 fotky). Takže jen při 2 klíčových slovech 12 fotek - to asi náhoda nebo omyl nebude, bohužel.
Hodnocení: 0
honza286
 
Příspěvky: 404
Registrován: 27. listopad 2014 21:57

Reputace: +65

Re: Profimedia

Příspěvekod ivusakzkrabice » 17. leden 2018 16:13

Ale v ALAMY to je taky RM, pokud dobře koukám..
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Další

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé