Kontrola ze živnostenského úřadu

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Re: Kontrola ze živnostenského úřadu

Příspěvekod Ravennka » 6. únor 2019 02:11

Pro pobavení s tou kontrolou - my jsme si otevřeli prodejnu u nás v RD, část lidí byla spokojená a zvědavá, že je v sousedství nový obchod, část lidí těžce pobouřená ("Oni si tu otevíraj obchod s Legem, přitom lidi nemají co žrát!").
A hned třetí den od otevření jsme měli kontrolu ze živnosťáku, protože někoho jsme tím naštvali tolik, že na nás poslal kontrolu, protože to prostě nemůže být v pořádku! Kontrolovali od cenovek, přes ceduli s otevírací dobou, odpovědnou osobou, jestli jsou zkolaudované prostory správně, ... dali si u nás kafe, u toho sepsali zápis, dostali jsme pochvalu a zase šli :lol:
Hodnocení: 0
Ravennka

Reputace: +816

Příspěvekod PandaWild » 6. únor 2019 10:10

Host píše:Problém bude asi v tom, že fotobanky není možné provozovat a danit jako živnost...
Myslím že fotobanky jako živnost by mělo jít uhádat. Samotný název "stock" tomu napovídá - nejedná se o uměleckou tvorbu, ale o tvorbu zásoby polotovarů pro grafiky. Vyfotit hrnek z 10 různých úhlů jistě není žádné umění. Zakázková práce - fotobanky vyzývají o co mají zájem a my to tvoříme (=práce na zakázku), není to umělecká tvorba. A je to soustavná činnost za účelem dosažení výdělku, není to náhodný prodej jako v případě autorské tvorby.
PandaWild

Reputace: +1514

Příspěvekod zbynek » 6. únor 2019 10:13

Také jsem měl loni kontrolu. Stačilo mě předhodit jim W – 8 BEN formuláře a museli svolat poradu. Dorazil jsem je tím, že podnikám podle autorského zákona a bylo mě řečeno, že už mě nechcou nikdy vidět. Takhle to funguje alespoň u nás na venkově. :lol:
zbynek

IP: 37.48.51.2xx

Reputace: 0

Příspěvekod cobraCZ » 6. únor 2019 11:11

PandaWild píše:
Host píše:Problém bude asi v tom, že fotobanky není možné provozovat a danit jako živnost...
Myslím že fotobanky jako živnost by mělo jít uhádat. Samotný název "stock" tomu napovídá - nejedná se o uměleckou tvorbu, ale o tvorbu zásoby polotovarů pro grafiky. Vyfotit hrnek z 10 různých úhlů jistě není žádné umění. Zakázková práce - fotobanky vyzývají o co mají zájem a my to tvoříme (=práce na zakázku), není to umělecká tvorba. A je to soustavná činnost za účelem dosažení výdělku, není to náhodný prodej jako v případě autorské tvorby.

Já právě souhlasím s tímto názorem, že v našem případě se nejedná o nahodilý prodej uměleckých děl spadajících pod autorský zákon, ale že už tím, že procházíme při vkládání fotek určitým výběrem musíme splnit konkrétní požadavky fotobanky. Já tvořím vyloženě cíleně pro ně a žádnou jinou činnosti se nezabývám (vedlejší činnost při zaměstnání). Právě tímto a již zmíněnou soustavností chci případně když bude nejhůř argumentovat :D Každopádně asi to bude o konkrétním člověku a jeho pohledu na věc. Z papíru jim budou muset stačit roční výpisy z PayPal spolu s převodem na Kč dle kurzu ČNB a čestné prohlášení. Nedovedu si představit co jim přínést více.

Tady jsem našel vyjádření jednoho živnostenského úřadu:
https://poradna.podnikatel.cz/index.php?topic=854.0

Ten W – 8 BEN taky možná vezmu, jen mám strach, že mi řeknou, že chtějí úřední překlad :D

Každopádně všem díky za názory a rady. Holt nemáme to u nás s takovou legislativou snadné :D
+Marsan, +PandaWild Hodnocení: +2
cobraCZ

Reputace: +25

Příspěvekod Vero » 6. únor 2019 12:38

Ještě můžeš udělat printscreeny ročních soupisů z fotobanek a přiložit odkaz na portfolia (tam jasně uvidí, že děláš grafiku/ fotíš/ točíš... a můžou posoudit obor živnosti).

Napiš pak prosím určitě, jaké to bylo...
Vero

Reputace: +51

Příspěvekod admin » 6. únor 2019 14:29

Ještě můžeš zaargumentovat, že některé fotobanky do výdělků započítávají i příjmy z referalů a že to nejde oddělit - že ty nevíš, co je za prodej tvého díla a co je za doporučení kupce/fotografa - ale zase bys měl mít k tomu i příslušnou službu v živ. listě (nějaký obchod nebo tak něco...)
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +394

Příspěvekod Ravennka » 6. únor 2019 14:42

To je furt volná živnost, to je pak jedno... jak má jednu volnou, tak má všechny - že to tam konkrétně nemá napsáno vůbec nevadí, je to jenom formalitka. Znám experty, co si tam nechali doslova zapsat úplně všechno, co do volné spadá :lol: ale je to zbytečný.

Pro pobavení perlička 2 - drahá polovice si byla takhle nechat rozšířit živnosťák o nějakou vázanou činnost (něco ohledně oprav PC) - má elektroprůmku a paní mu tam vypsala úplně všechny vázané živnosti, které ji systém vyjel, že může právě s elektroprůmkou dělat... takže třeba teď může oficiálně opravovat tramvaje :lol: (o kterých sice teoreticky samozřejmě zhruba ví, jak fungují, ale tím to tak hasne... ale zase - když na to má papír :mrgreen:)
Ravennka

Reputace: +816

Příspěvekod shalom3 » 6. únor 2019 14:49

Obecně bohužel platí, že čím zamlženější předpisy, tím větší možnost pokut a sankcí :( .
shalom3

Reputace: +648

Příspěvekod PandaWild » 6. únor 2019 15:33

Ravennka píše:...ale zase - když na to má papír :mrgreen:)
Má na to Papír! :D https://www.youtube.com/watch?v=j-zmMCkCUmk
PandaWild

Reputace: +1514

Příspěvekod admin » 6. únor 2019 16:41

PandaWild píše:
Ravennka píše:...ale zase - když na to má papír :mrgreen:)
Má na to Papír! :D https://www.youtube.com/watch?v=j-zmMCkCUmk

K tomuto vláknu se spíše hodí Úředníkův song: https://www.youtube.com/watch?v=4BK6EeY3d4M je to docela nářez!
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +394

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse