Fotobanky a danenie

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod raso » 5. březen 2019 18:44

Zdravím, asi před půl rokem jsem začal prodávat na fotobankách a první prodej proběhl v říjnu. Doteď mám na fotobankách několik tisíc, zatím to nemám na PayPalu. Nějakou dobu si to tu pročítám a vzhledem k tomu že jsou často linkované informace několik let staré nebo jsou popisovaný různé způsoby danění, tak si v tom chci udělat jasno:

Pokud chci danit podle autorského zákona bez živno a už mám HPP, tak
1) zajdu na ČSSZ a zaregistruji se jako OSVČ
2) je třeba hned řešit něco se zdravotní pojišťovnou (případně něco někde jinde hlásit)?
3) pošlu si peníze na PayPal a poznamenám si kolik v který den došlo v dolarech (případně kurz v daný den)
4) na začátku příštího roku se sejdu s daňovým poradcem kvůli prohlášení

Uchází mi něco? Poradtě prosím. Díky
Hodnocení: 0
raso
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21. červen 2018 07:51

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod joke » 5. březen 2019 20:46

Nejlepší je 4 bod. Sejít se s daňovým poradcem a co jsem doposud vydělal mu odevzdám, jako jeho odměnu a to se opravdu vyplatí :roll:
Hodnocení: 0
joke
 
IP: 185.67.188xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod raso » 5. březen 2019 21:02

joke píše:Nejlepší je 4 bod. Sejít se s daňovým poradcem a co jsem doposud vydělal mu odevzdám, jako jeho odměnu a to se opravdu vyplatí :roll:

Do konce roku doufám vydělám podstatně víc, ale na to jsem se neptal.
Hodnocení: 0
raso
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21. červen 2018 07:51

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod castyhost » 5. březen 2019 21:23

1) Zaridil bych si zivnost v 10 nebo 11/2019, uvidim co prodam
2) ne, to se dela zpetne, vypoctou mi prumer za tu dobu co mam ZL a holt neco zaplatim navic, pak se to treba nejak dorovna
3) udelam si vypis z Paypalu za rok, stejne jako z jiny banky, dam do Excelu, pridam aktualni mesicni kurz z CNB
http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devi ... p?mena=USD
4) 1-3/2020 si zajdu na FU, socku a zdravotni poj pro formular OSVC, doma si najdu online kalkulacky, vsechno si vypocitam, vyplnim formulare, vytisknu si prohlaseni o prijmech, jeste si od zamestnavatele vyzadam cancy co je treba, pridam prohlaseni o pridavkach, urocich z hypoteky a takovy, dojdu nejdriv na FU jim to ukazat a pokecat, pak podam Socku a zdravko, doplatim dan, Soc i zdravko a podnikam stastne dalsi rok

o daneni dle Autorskeho zakona nemam paru

si to udelej jak chces
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 2a00:1028:8b43:9082:dd04:abb3:7e1f:2bxx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Host » 5. březen 2019 21:31

Měl byste se urychleně sejít také s poradcem přes pojištění.
Přece jen bych nic jen tak nezajištěně nepodnikal, stát se může ledacos...
Určitě vám poradí nějaký vhodný produkt, na který si možná v příštích letech i vyděláte... :ugeek: :mrgreen:
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod basti » 6. březen 2019 10:45

To jsou zase expert rady tady :D

No, začal bych tím, že si seženu rozumného daňového poradce/účetní a pořeším co a jak. Ano, nějakou tu korunu to stojí, ale jelikož případné pokuty jdou do stovek tisíc, tak není čas na hrdinství. Totéž podávání přiznání svépomocí - ano, jde to - strávíte tím hromadu času, zcela jistě nejste schopní pořešit všechny výjimky, odpočty, slevy a změny.

Založení ŽL se odvíjí od první platby, jakmile dorazí peníze na PayPal, je to už příjem a je třeba mít ŽL. Jde to částečně obejít přes danění na autorský zákon, ale tady se vracíme k tomu, že se hodí mít daňového poradce, který ví co do které kolonky a jak je nejvýhodnější to danit. FÚ totiž moc rád šťourá, že by se to mohlo danit podle méně výhodné sazby, že takhle to být nesmí atd.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod castyhost » 6. březen 2019 12:37

vzit si po uradech formulare a zkusit si je vyplnit podle online kalkulacek muze kazdej
kazdej hrdina
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 2a00:1028:8b43:9082:78ce:6e30:2afe:9axx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod admin » 6. březen 2019 13:39

castyhost píše:vzit si po uradech formulare a zkusit si je vyplnit podle online kalkulacek muze kazdej
kazdej hrdina


No nevím, cesta na úřad a získání informací 1-2 hodiny, hledání dalších informací na webu 2 hodiny, vyplnění daňového přiznání 2 hodiny a nervy v kýblu a pak ještě několik měsíců přemýšlet, zda jsem všechno vyplnil správně....

A nebo zajít za daňovým poradcem, popovídat si o tom a nechat ho udělat moje daňové přiznání a být v klidu - za cca 1500,-

Nevím jak vy ostatní, ale moje hodinovka je hodně vysoká, takže osobně volím každoročně druhou volbu, i když bych to asi dal podle předchozího DP. Nemám prostě čas na hraní si na hrdiny, to si raději pohraju s dětma a budu v klidu :)
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod castyhost » 6. březen 2019 14:00

ciste pro fotobanky - udelat sjetinu z paypalu, doplnit kurzy, vyplnit formulare plus dve cesty na FU je napoprve den prace
doplnit z uctarny data z HPP, pridat potvrzeni z hypotek, zivotka atd je dalsi pul den k tomu

porozumet celymu procesu je imho pro OSVC dulezity

stejne, kdyz udelam chybu a poradci dam/nedam spravny data, tak mi k nicemu neni

na FU chodim zacatkem unora, devcata vsechno projedou, pochvali, zase se zeptaji co to jsou ty fotobanky, zasmejeme se a je to
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 2a00:1028:8b43:9082:78ce:6e30:2afe:9axx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod admin » 6. březen 2019 14:07

castyhost píše:ciste pro fotobanky - udelat sjetinu z paypalu, doplnit kurzy, vyplnit formulare plus dve cesty na FU je napoprve den prace
doplnit z uctarny data z HPP, pridat potvrzeni z hypotek, zivotka atd je dalsi pul den k tomu

porozumet celymu procesu je imho pro OSVC dulezity

stejne, kdyz udelam chybu a poradci dam/nedam spravny data, tak mi k nicemu neni

na FU chodim zacatkem unora, devcata vsechno projedou, pochvali, zase se zeptaji co to jsou ty fotobanky, zasmejeme se a je to


No vidíš a já jen vezmu asi 6 papírů, projedu to skenerem, pošlu daňaři, ten mi obratem zašle DP, Socku i zdravku, já to vytisknu, dám do obálek a pošlu poštou - cca 1 hodina mojí práce.
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron